המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן פועלת להשגת יכולת אסטרטגית – טילים ארוכי טווח וצוללות גרעיניות
26/6/2020

 

העימות האיראני – אמריקאי: איראן פועלת להשגת יכולת אסטרטגית – טילים ארוכי טווח וצוללות גרעיניות


מאת א. סביון


הקדמה:

בחודשים האחרונים ספג המשטר האיראני מכות קשות בזירה הגאו-אסטרטגית, בהן הריגת מפקד כוח קודס, גנרל קאסם סולימאני, מספר שתיים בהיררכיה האיראנית והאחראי למימוש יעד יצוא המהפכה; החלשת האחיזה וההשפעה הפוליטית בעיראק עם כינון ממשלת מוסטפא אל-כאזמי, הפרו-אמריקאי; העמקת המשבר הכלכלי בשל הקשחת הסנקציות האמריקאיות, הצניחה במחירי הנפט ופיחות חד בשער המטבע המקומי לצד פגיעת מגיפת הקורונה במשטר, בכלכלה ובחברה. כנגד מכות אלה מפגין המשטר האיראני את פעולותיו ואת התקדמותו בשלושה תחומים אסטרטגיים: טילים בליסטיים, צוללות גרעיניות, והגברת ההעשרה לצד סירוב לאפשר פיקוח חודרני במתקניו.

 

באפריל 2020 שיגרו משמרות המהפכה של איראן לווין למטרות צבאיות, ומפקד חיל הים של הצבא, גנרל חוסין ח'אנזאדי, אמר כי בניית צוללות גרעיניות לצרכים צבאיים נמצאת על סדר היום של הכוחות המזויינים של איראן (הוא השתמש בביטוי "יכולת מכה שניה", המתייחס בדרך כלל ליכולת לשגר פצצה גרעינית לאחר ספיגת התקפה גרעינית). בינואר 2020, בתגובה על הריגת מפקד כוח קודס סולימאני בידי ארה"ב, הודיעה איראן פומבית כי אינה מחויבת עוד למגבלות שהושתו עליה בהסכם הגרעין וכי תעשיר אורניום לפי צרכיה. ואכן, דו"ח הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית (סבא"א) מיוני 2020 אישר כי איראן מפרה את כל התחייבויותיה בהסכם הגרעין: בידי איראן מצויה כמות של כ-1500 ק"ג אורניום מועשר ברמה של 4.5% (לאיראן הותר להחזיק ב-300 ק"ג אורניום מועשר ברמה של 3.67%, המתאימה לייצור חשמל) והיא מסרבת מזה שנה להעניק גישה לפקחי סבא"א לאתרים החשודים בפעילות גרעינית צבאית.

 

הסרת המעטה האזרחי מהתכניות האסטרטגיות של המשטר האיראני והצהרה פומבית מפי בכיריו שהן נועדו למטרות צבאיות מהוות שינוי משמעותי במדיניותו. במסגרת זו המשטר בוחר לחשוף בפומבי את יכולתו האסטרטגית, בין היתר כדי לאותת כי משטר המהפכה האסלאמית לא ייכנע למעצמות המערב ולתרבותו. בכך מאותת המשטר האיראני במיוחד כלפי ארה"ב, כי לא רק שאינו נכנע לדרישות האמריקאיות אלא ממשיך להתעצם וליישם את האידיאולוגיה המהפכנית.

 

דוח זה יעסוק בגילויים האחרונים של ראשי המשטר האיראני בדבר התקדמותם להשגת היכולות האסטרטגיות בתחומי הטילים והצוללות הגרעיניות ובמשמעותם:

 

המשמעויות של חשיפת היכולות האסטרטגיות של איראן: תכנית הגרעין האיראנית היא צבאית; המשטר ביטל את מגבלת טווח הטילים ל-2000 ק"מ


א.      א. תכנית הגרעין של איראן היא צבאית

התבטאות מפקד חיל הים האיראני ח'אנזאדי בדבר כוונת איראן לבנות צוללת גרעינית חושפת כי למעשה תכנית הגרעין של איראן מיועדת למטרות צבאיות. אם קודם לכן תירצו דוברי המשטר האיראני את הצורך של המשטר בצוללת גרעינית ברצונם "להעביר סחורות" (ראו דוחות ממרי קודמים – למטה), הרי עתה מבהירים דברי ח'אנזאדי מאפריל השנה כי המשטר האיראני פועל להשגת צוללת גרעינית למטרות צבאיות כדי להבטיח שלום וביטחון לאיראן ולאזור. ח'אנזאדי תהה "איזו מעצמה יכולה למנוע מאתנו את יכולת [ההנעה הגרעינית של כלי השיט] הזו, כדי שלא נוכל להגן על עצמנו ולכונן שלום"? הוא אמר כי "צוללות נחשבות ל[יכולת] מכה שניה" והסביר כי אם האויב תוקף בסיס, הצוללת הגרעינית "שמסתתרת במרחק רב יותר יכולה לתקוף את האויב במקום שלא עלה על דעתו."

 

להתבטאויות קודמות של דוברי המשטר בעניין הצורך של איראן בצוללת גרעינית ראו דוחות ממרי:

אפריל 2018, לקראת 'יום הטכנולוגיה הגרעינית' באיראן (9.4): התפתחויות וחריגות ממסגרת ה-JCPOA

וכן מאוקטובר 2012, טהראן: בכוונתנו להעשיר אורניום ל-90% למטרות צבאיות – צוללות גרעיניות

יודגש כי כבר כעת מפר המשטר האיראני את הסכם הגרעין (2015) בחריגה משמעותית ממלאי האורניום המועשר שהותר לו להחזיק (300 ק"ג ברמת העשרה של 3.67%) והיא הצטברה לכ-1500 ק"ג ברמת העשרה של 4.5%. כמות כזו מאפשרת למשטר האיראני לפרוץ לפצצה גרעינית בתוך ארבעה חודשים בלבד.

 

בשנה האחרונה החלה איראן במדיניות מחושבת ושיטתית של ריקון הסכם ה- JCPOA  מתוכנו. נשיא איראן רוחאני הכריז ב-4.9.19 על הנסיגה השלישית של איראן מהתחייבויותיה בהסכם, שהתמקדה בביטול לוחות הזמנים שאיראן התחייבה לגביהם בהסכם וחידוש והאצת פעולות המחקר והפיתוח של איראן ללא מגבלה כלשהי. ב-5.11.2019 הודיעה איראן על הצעד הרביעי בצמצום התחייבותיה בהסכם הגרעין, שכולל חידוש העשרת האורניום במתקן בפורדו והפעלת מערך צנטריפוגות מדור מתקדם דבר שיאפשר לה להכפיל ולשלש את כושר ההעשרה שלה בעתיד.

 

ראו דוחות ממרי שדנו בהשלכות הצעד השלישי – ביטול לוחות הזמנים במחקר ופיתוח, אוקטובר 2019, למרות ה- JCPOA איראן מאיצה את המחקר והפיתוח הגרעיני– בעוד ארה"ב לאחר שעזבה את ה-JCPOA   משמרת אותו

והשלכות הצעד הרביעי: נובמבר 2019, גם כאשר בריטניה וצרפת מודות שאיראן מפרה את ה-JCPOA – ממשל טראמפ, שלכאורה יצא מן ההסכם, ממשיך לקיימו באמצעות פטורים על שת"פ גרעיני אזרחי

 

זאת ועוד, המשטר מסרב לאפשר לפקחי סבא"א מזה כשנה נגישות למתקנים החשודים בפעילות צבאית מתחילת שנות ה-2000 (Board Report, June 20, 2020 IAEA).

 

יש להדגיש כי איראן מסרבת להתיר פיקוח סבא"א על פעולותיה בתחום פיצוץ התקן גרעיני, אשר עפ"י סעיף T של הסכם ה- JCPOA- "פעילויות היכולות לתרום לתכנון ולפיתוח של מתקן פיצוץ גרעיני", הוא מותר לה תחת תנאים: אישור "הוועדה המשותפת"; מטרות שאינן גרעיניות; כפוף לפיקוח סבא"א. איראן אינה מתירה לסבא"א לפקח על כך ושוללת את זכותה לעשות זאת.

 

ראו דוחות ממרי שדנו בסוגיה ממרץ 2019, איראן אינה מאפשרת פיקוח על פעולותיה בתחום הקריטי ביותר בתהליך ייצור נשק גרעיני – פיתוח התקן פיצוץ גרעיני (סעיף T בהסכם הגרעין)

ואוקטובר 2017, "האסטרטגיה החדשה" של טראמפ כלפי איראן: מחירה של אי החלטה – השלמה עם איראן גרעינית ועם התפשטותה האזורית – שתוצאתה הסלמה בפעילותה העוינת פוליטית וצבאית נגד ארה"ב וישראל

 

יוזכר כי כבר בנובמבר 2019 אמר מוחמד ג'ואד לאריג'אני, מזכיר המועצה העליונה לזכויות אדם ברשות השופטת באיראן, לערוץ 2 האיראני, כי ארצו "יכולה להשיג בקלות נשק גרעיני, אך היא אינה רוצה", לאריג'אני גם קרא למשטר לשנות את האסטרטגיה הגרעינית המוצהרת שלו [בדבר היותה למטרות אזרחיות], לא לקבל על עצמו שום מחויבות גרעינית לנוכח השגות איראן על אי ביצוע מחויבויות מדינות אירופה בהסכם הגרעין לאחר הודעת ארה"ב על נסיגה ממנו, ואף לדון בשאלת הציות של איראן לאמנה למניעת הפצת הנשק הגרעיני, ה- NPT. (ראו קליפ ממרי).

 


ב. ביטול מגבלת טווח הטילים ל-2000 ק"מ ומשמעותה

הלווין הצבאי נור, שוגר באפריל 2020 דווקא ע"י משמרות המהפכה בניגוד לעבר שבו ניסיונות שיגור אלה בוצעו ע"י גוף מחקר אזרחי. הדבר הראה כי לאיראן יש יכולת שיגור טילים בליסטיים לטווחים שמעבר ל-2000 ק"מ ובכך נמחקה בפועל ההגבלה מרצון של טווח הטילים ל-2000 ק"מ, עליה הודיע המשטר האיראני בתקופת המו"מ הגרעיני עם ממשל אובמה כדי למנוע חשש מצד מדינות אירופה וארה"ב.

 

מפקד משמרות המהפכה, חוסין סלאמי, הסביר עם שיגור הטיל והלווין המותקן עליו, כי המסר של איראן ומשה"מ בשיגורו "הוא שאנו נחושים להרחיב את עוצמתנו ההגנתית ביבשה, בים ובחלל".[1] בפברואר 2019 אמר סלאמי: "יש לכוח הטילי שלנו מרחב פתוח לגמרי ואינסופי במבנה, בארגון, בפיתוח, בכמות ובאיכות. לא הצבנו שום גבול לפיתוח כוח זה. חובה על המדינות בעלות המדיניות העוינת והשתלטנית כלפינו לחשוש מתגובתנו."[2] גם בכירים אחרים במערך הצבאי הדגישו כי עתה אין לאיראן למעשה מגבלות על טווחי הטילים.

 

שופר המשטר, כיהאן, התגאה ב-4.5.2020 בהישג האסטרטגי של שיגור לווין צבאי לחלל וקבע כי הוא "חלק מתכנית החלל שמראה שהאמריקאים אינם מודעים לממדיה... [וכל זה מראה] שהרפובליקה האסלאמית עברה את כל ההגבלות של הסכם הגרעין."[3]

 

שר ההגנה חאתמי: "בעוד שנים אחדות תהיה לנו מדינה חזקה יותר ובלתי פגיעה יותר"

אמיר חאתמי, שר ההגנה, אמר בדברים שנשא באוניברסיטה הימית ע"ש אמאם ח'ומיני בנושהר ב-19.12.2019, על כי איראן שואפת לפתח אמצעי לחימה אסטרטגיים שיהפכו אותה לבלתי פגיעה:

"גילוי האנרגיה והצורך של העולם באנרגיה הגבירו את רגישות המצב והמהפכה האסלאמית יצרה רגישות כפולה. הפתרון לנושא הזה הוא להיות בעל כוח אחרת לא נצליח להתגבר על האתגר הזה. המטרה היא להגיע לכוח אסטרטגי. הכוח הטילי, האווירי, והימי הוא מאפיין חשוב. מבחינת כוח הטילים אנו קוץ בעיני האויבים  והם הסכימו להשפעת כוח זה ואמרו 'אנו רוצים לדבר אתכם'. האויבים צריכים לדעת שאם יעשו טעות הם יקבלו תשובה שלא תיאמן. השנה חשפנו מטוס בשם יאסין שכולו תוכנן על ידי איראנים, ויש לנו תוכניות אחרות בתחום האווירי שיפתיעו את האויבים. אנו נמצאים במסלול שמספק ומייצר את כל הציוד בחיל הים ובצבא בתוך איראן ויש לנו תוכניות מפורטות ליצור כלי שיט וצוללות כבדים יותר.

 

שר  ההגנה, אמיר חאתמי  [4]


 

כשנרצה לדבר עם האחרים, אם יהיה לנו הציוד המתאים והחזק נוכל לדבר טוב יותר ... אני בטוח שבעוד שנתיים עד שלוש לא נזדקק ליצוא נפט והנושאים הקשורים לענייניים הפיננסים יפתרו בקרוב בעולם ובאיראן, ותהיה לנו בעוד שנים אחדות מדינה חזקה יותר ובלתי פגיעה יותר."[5]


צוללות גרעיניות לצרכים צבאיים:

מפקד חיל הים של צבא איראן, חוסין ח'אנזאדי: "צוללות נחשבות ל[יכולת] מכה שניה... תכנית פיתוח הנעה [גרעינית] בצוללות נמצאת בהחלט על סדר היום של חיל הים"

מפקד חיל הים של צבא איראן, חוסין ח'אנזאדי, דיבר בריאיון לסו"י איסנא ב-16.4.2020 על הצורך של איראן בצוללת גרעינית. לדבריו, איראן חותרת להשיג אמצעים צבאיים שיאפשרו לה לשמור על השלום באזור. להלן דבריו:

 

בהתייחס "ליכולות חיל הים של הצבא לייצר צוללת גרעינית" אמר כי "עמדת איראן באשר לדיון על אנרגיה גרעינית ברורה ביותר ומנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, הדגיש פעמים רבות כי האנרגיה הגרעינית של איראן היא למטרות שלום. כל מנגנוני המשטר והממשלה פועלים במסגרת שנקבעה לתוכנית הגרעין. כל האמנות הבינ"ל קיימות, ואף אחת מהן לא אוסרת על שימוש באנרגיה גרעינית למטרות שלום, אולם כשאנו מדברים על שלום, ללא מוכנות הגנתית אין לו משמעות. 

 

כשאין הרתעה ואין מוכנות להגנה, השלום לא יהיה מבוסס ויציב ומסיבה זו הכוחות המזויינים של המדינות קיימים, כדי לשמור שהשלום הזה יישאר יציב.

 

נושא ההגנה והמלחמה הוא בשלב הבא, ולכן יש לנו צורך בציוד כדי שהשלום הזה יהיה יציב, ובהקשר זה, אנו יכולים להבטיח ביטחון למען מדינתנו והקהילה הבינ"ל באמצעות כוח אדם מחויב ושימוש בציוד הזה. יש איומים רבים הסובבים את מדינתנו. אם אנו רואים כיום נוכחות של נושאת מטוסים אמריקאית באזור, עלינו לדעת כי [אופן] הנעתה הוא גרעיני, וזה מאפשר לה להישאר בים למשך עד 6 חודשים, אחרת, היא תצטרך לחזור לנמל לאחר זמן קצר כדי לתדלק ואז להמשיך לשוט," והוסיף: "איזו מעצמה יכולה למנוע מאתנו [להשיג] את היכולת הזו כדי שלא נוכל להגן על עצמנו ולכונן שלום?"

 

ח'אנזאדי הסביר כי "הנעת הצוללת מחולקת לשלוש קטגוריות: הראשונה היא צוללות דיזל שנשארות מתחת לפני המים לפרק זמן מוגבל ולאחר זמן מה הן צריכות לשוב אל פני המים לצורך טעינת הסוללות והתרעננות הצוות או להיות ממוקמות בעומק כדי להוציא את ארובות מנוע הדיזל שלהן מעל המים כדי לטעון את הסוללה שלהן. בנקודה זו, ניתן לזהות את הצוללת באמצעים שונים והדרך להתמודד עם זה היא שהצוללת תוכל לשהות בעומק יותר [זמן] ובמרחקים גדולים יותר ולשם כך נבנתה [מערכת] הנעה אחרת בשם  מערכת הנעה עצמאית מן האוויר.

 

[מערכת] הנעה זו נושאת סוג מיוחד של דלק שמייצר אנרגיה ע"י הרכב של כמה חומרים כימיים ובשימוש בו יחד עם ייצור חשמל ניתן להטעין את הסוללה של הצוללת או להמשיך בתנועת הצוללת אך למרות זאת לצוללת מתאפשר לשהות מתחת לפני המים רק לזמן מה בערך [פי] 2 עד 3 בהשוואה לסוג [מנוע] הדיזל שגם הוא מוגבל."

 

מפקד חיל הים של צבא איראן, חוסין ח'אנזאדי  [6]


 

ח'אנזאדי ציין כי "צוללות נחשבות ל[יכולת] מכה שניה" ואמר כי "אם האויב תוקף בסיס, הצוללת יכולה להסתתר במרחק רב יותר ולתקוף את האויב במקום שלא עלה על דעתו. לכן, [לצורך] תכונה זו הצוללת צריכה הנעה מיוחדת, ואם [הנעה מיוחדת] זו היא הנעה גרעינית, אזי זה מה שצריך."

 

ח'אנזאדי טען שמדינות רבות בעולם משתמשות בסוג הנעה זה [יצוין כי היום רק ל-6 מדינות יש צוללות  גרעיניות: ארה"ב, רוסיה, צרפת, אנגליה, סין והודו] והוסיף כי ​"אם הרפובליקה האסלאמית לא תחשוב להשתמש בצוללת מונעת גרעין, [פירוש הדבר שהיא] הזניחה [את חובתה], לכן אנו חושבים על זה ויכולת זו של בניית צוללות גדולות יותר מ"פאתח" קיימת במשרד ההגנה בייצור עצמי. תכנית פיתוח הנעה [גרעינית] בצוללות נמצאת בהחלט על סדר היום של חיל הים."[7]


שיגור הלווין הצבאי נור ע"י משמרות המהפכה

מפקד משה"מ, סלאמי: "המסר של שיגור לוויין זה לחלל בהצלחה הוא שאנו נחושים להרחיב את עוצמתנו ההגנתית ביבשה, בים ובחלל"

מפקד משמרות המהפכה, חוסין סלאמי, אמר לאחר שיגור הלווין ב-23.4.20 כי "המסר של שיגור לוויין זה לחלל בהצלחה הוא שאנו נחושים להרחיב את עוצמתנו ההגנתית ביבשה, בים ובחלל. לעולם לא נעצור ובכל יום ייווצרו כוחות מתקדמים חדשים במשה"מ. אנו נחושים להשתמש בכל היכולות והכישרונות שלנו כדי להגן על האינטרסים החיוניים של העם האיראני. נתנגד בצורה יעילה, בטוחה ובהחלטיות אל מול האיומים על הביטחון הלאומי ושלמותנו הטריטוריאלית. זו לא דרך שנעצור בה והיא תימשך בעזרת האל."[8] (ראו קליפ ממרי).


מפקד מפקדת החלל של משה"מ, ג'עפראבאדי: "בתחום משגרי הלווין נחשוב על מסלול גבוה יותר ומשקלים כבדים יותר [של הטיל הנושא את הלווין]"

עלי ג'עפראבאדי, מפקד מפקדת החלל של חיל האוויר ואווירונאוטיקה של משה"מ, התייחס בריאיון לתסנים ב-6.2020. 8 לשיגור הלווין נור באמצעות טיל קרקע-קרקע ב-22.4.2020. ג'עפראבאדי התייחס ליתרונות השימוש בדלק מוצק בו נעשה שימוש בשיגור הטיל:

 

"אחד היתרונות של דלק מוצק הוא המהירות שבה הוא מוכן לצורך [שיגור] והוא שומר על חיי שירות ארוכים תוך הארכת זמן התפוגה של מנועי דלק מוצק. אולם, קשה מאוד לשלוט בו. כלומר, כאשר המנוע מופעל, הוא עדיין בוער עד הסוף ולא ניתן לשלוט על אמינותו... מגבלות הדלק המוצק פחתו כעת הודות לשליטתם הקפדנית בו של ילדי [המהפכה] המנחים [את השיגור], והיתרונות שלו הולכים וגוברים, ובעזרת האל נשתמש בו בשיגורים העתידיים."

 

עלי ג'עפראבאדי, מפקד מפקדת החלל של  חיל  האוויר ואווירונאוטיקה של משה"מ [9]


 

באשר למשגר הלווין, טיל "קאצד 2", אמר: "המטרה של "קאצד 2" היא שהמנוע של השלב הראשון ישתנה מדלק נוזלי לדלק מוצק, וכמובן, יתבצעו אופטימיזציה ועיצוב על מנת למקם לוויינים כבדים יותר בממדים גדולים יותר בגובה מסלול גבוה יותר... הלוויין "נור" הוא תוצרת איראן במלואו. 

 

בשלבים הבאים, נשתמש בלוויינים גדולים יותר לגבהים גדולים יותר, ובתחום משגרי הלווין נחשוב על מסלול גבוה יותר ומשקלים כבדים יותר [של הטיל הנושא את הלווין]... התחלנו את העבודה שלנו עם לווייני סיור ובעתיד ניכנס לממסרי תקשורת ועזרי ניווט שידרשו שימוש בלוויינים גדולים יותר ונעבור למסלולים גבוהים יותר... אגב, אחת הסיבות לכעסם של האמריקנים הייתה שהם הופתעו מביצוע השיגור של הלוויין [נור] על ידי משה"מ. הראינו שבכל מקום שנרצה, נוכל להתקדם בדיוק ובכוח על ידי התעמקות בנושאים מסווגים."[10]


כיהאן: שיגור הלווין באמצעות טיל של משה"מ היא הצלחה אסטרטגית

במאמר המערכת של כיהאן ב-25.4.20 שכותרתו "משה"מ על הארץ ובשמיים" כתב סעדאללה זארעי כי "שיגור הלווין נחשב לאירוע אסטרטגי ולכן הרשויות באמריקה הגיבו באופן מיידי וברמה הגבוהה ביותר, ואף טענו שעל מועבי"ט להגיב לפעולת משה"מ [מפני שזו] הפרה של החלטת [מועבי"ט] 2231. לפני פעולת איראן ב-22.4.2020, היה לעשר מדינות בעולם מעגל שלם של טכנולוגיית חלל ואיראן נחשבת למדינה ה-11 ולכן תגובת [הנשיא] טראמפ ו[מזכיר המדינה] פומפאו והאשמת איראן נחשבת למוזרה ולא הגיונית מאחר שאם פעולה זו לגיטימית בקרב עשר מדינות מדוע היא אינה לגיטימית מצד המדינה ה-11

 

עבור האמריקאים פעולה זו היא כישלון שלהם מול הרפובליקה האסלאמית. שיגור הלווין לחלל באמצעות טיל של משה"מ והכנסתו למסלול כדור הארץ היא סימן להצלחה אסטרטגית לא רק בתחום הצבאי אלא גם בתחום התעשייה ובתחום הטכנולוגיה הגבוהה... 

 

חשיבות פעולת איראן בשיגור הלוויין היא בכך שאיראן הצליחה בכוחות עצמה לפרוץ את המחסום שהטיל המערב על התקדמותה המדעית, שכן נגישות איראן לטכנולוגיה גרעינית הייתה בלתי נסבלת עבור המערב. משום כך הוא [המערב] מחשיב את הפעולה הזו לאסטרטגיה מסוכנת...

למעשה, הצלחת משה"מ להציב את הלוויין במסלול [סביב] כדור הארץ הראתה כי המהלך של איראן לא רק שלא נעצר על ידי הסנקציות [האמריקאיות], אלא גם ש'המודל של איראן' עדיין משמש דוגמא לעולם. עבודתו המדעית המתוחכמת של משה"מ, המשלבת דלק מוצק עם דלק נוזלי והשימוש בו לבניית טיל המשגר לוויין, מוכיחה כי הרמה האסטרטגית הצבאית של משה"מ [משתווה] לרמה הגבוהה ביותר של הצבאות [בעולם]. וזאת למרות שבשנה שעברה ניסתה אמריקה לצמצם את [פעולות] משה"מ על ידי הצבתו ברשימת הטרוריסטים [שלה[."[11]

כיהאן: "איראן הפכה לעצמאית בייצור נשק סודי וסודי ביותר; הטכנולוגיה לבניית טילים בין-יבשתיים המשמשת לשיגור הלוויין מדאיגה את [האמריקאים]... [השיגור מראה] שהרפובליקה האסלאמית עברה את כל ההגבלות של הסכם הגרעין"

במאמר המערכת של שופר המשטר, כיהאן, ב-4.5.20 נכתב כי "... איראן אף הפכה לעצמאית בייצור נשק סודי וסודי ביותר. כעת במסגרת הצהרה מגוחכת, הם [האמריקאים] רוצים למנוע את מכירת הנשק הרגיל והבסיסי לאיראן! לכן תכנית זו בנוסף לכך שיש לה פן תקשורתי ופסיכולוגי, יש לה שלוש מטרות נסתרות: ראשית, הם [האמריקאים] מפחדים מרכש כלי נשק מתוצרת איראן על ידי מדינות באזור ולא ממכירת [נשק] לאיראן, בין היתר טילים מדויקים שמאוחסנים בעיירות תת-קרקעיות וכן מכ"מים מתקדמים וכלי נשק סודיים ביותר שהפילו את הכטב"מ המתקדם והמודרני ביותר של אמריקה!   

 

... עוד לפני ששיגור הלווין [נור] עצמו מדאיג את האמריקאים, הטכנולוגיה לבניית טילים בין-יבשתיים המשמשים לשיגור הלוויין מדאיגה אותם. יש לראות בשיגור לווין זה חלק מתוכנית החלל שמראה שהאמריקאים אינם מודעים לממדיה, כשם שלא יכלו לעקוב אחריו עד לאחר שהוצב במסלול כדור הארץ [וכל זה מראה] שהרפובליקה האסלאמית עברה את כל ההגבלות של הסכם הגרעין."[12]


שיגור טיל איראני [13]


 

מפקד משה"מ סלאמי: "אין לנו שום מגבלה טכנית להארכת טווח טילינו, להעלאת דיוקם בטווחים הארוכים ולהגברת כוח ההרס וכוח ההנעה שלהם"; "אם האירופאים או אחרים ירצו לפעול עפ"י מזימתם לפירוק נשק הטילים של איראן נהיה מוכרחים לבצע קפיצה אסטרטגית; איננו יכולים למסור [פרטים] על כל ממדי כוח ההשמדה שלנו"

ב-2.2.2019, התייחס חוסין סלאמי, סגן מפקד משה"מ דאז, בתכנית "שיחה מיוחדת" בערוץ שתים של הטלוויזיה האיראנית, להישגי ההגנה של איראן במשך 40 שנות המהפכה האסלאמית. הוא הציג את האסטרטגיה האיראנית כאסטרטגיה של מניעה והגנה והצדיק את ההתפשטות הגאו-אסטרטגית כצורך הגנתי ובעת ובעונה אחת הסביר שההשפעה האזורית אליה חותרת איראן היא במהותה מבוססת על אמונה אותה חולקים עמי האזור:

 

"פיתוח יכולת טילית עבור מדינתנו ככוח עיקרי של מניעה והגנה הוא אסטרטגיה בלתי פוסקת שלא ניתנת לריסון. הכוח הזה תלוי אך ורק ברצונה של האומה האיראנית הגדולה ובמדיניות היסוד שמעוצבת ע"י ח'אמנאי.

 

לשמחתנו אין לנו היום שום מגבלה טכנולוגית בפיתוח כוח הטילים, היינו, בהעלאת דיוק הטילים עד למאה [אחוז], בנושא הדלק, הראש הקרבי של הטיל, כוח ההרס והחמקנות, והגענו לעצמאות מושלמת מכל הבחינות של טכנולוגית הטילים ובכל יום משתפרים היכולת הטכנית ואיכותם. אנו מפתחים את היכולות הטכניות האלו על פי שיקולים אסטרטגים ואם אנו מגבילים את טווח הטילים שלנו למרחק מסוים זה מסיבות אסטרטגיות שלנו. [אך] האסטרטגיות האלו אינן קבועות [לתמיד]. אלה השומעים את שיחתנו צריכים להפנים את המציאות שאין לנו שום מגבלה טכנית להארכת טווח טילינו, להעלאת דיוקם בטווחים הארוכים ולהגברת כוח ההרס וכוח ההנעה שלהם. האסטרטגיה ההגנתית שלנו יכולה להשתנות בכפוף לנסיבות וכן ע"פ שינוי התנהגות השחקנים [בזירה העולמית]. 

 

אם האירופאים או אחרים ירצו לפעול עפ"י מזימתם לפירוק נשק הטילים של איראן נהיה מוכרחים לבצע קפיצה אסטרטגית. אנו יכולים לשנות את כל הגורמים בפיתוח כוח הטילים בתחום הטכנולוגי. אני ממליץ לכולם שלא תהיה לאיש שום [דרישה] לנהל איתנו משא ומתן בענין יכולת הטילים של איראן או המלצה או בקשה באשר לזה, ויניחו לנו לפתח ולהרחיב יכולת זו ע"פ המדיניות ההגנתית הטבעית שלנו, ולא יכריחו אותנו לשנות את משוואות המניעה [שלנו]...

 

כאשר האויבים [מצד אחד] ממשיכים לפתח את טיליהם ומוציאים מאות מיליארדי דולרים להעלאת כוחם הצבאי ומצד שני מאיימים עלינו, מי מעלה על דעתו שאומה או מדינה כמו איראן תחשוב על הפסקת פיתוח כוח ההגנה והטילים?... 

 

יש לכוח הטילי שלנו מרחב פתוח לגמרי ואינסופי במבנה, בארגון, בפיתוח, בכמות ובאיכות. לא הצבנו שום גבול לפיתוח כוח זה. חובה על המדינות בעלות המדיניות העוינת והמשתלטת כלפינו לחשוש מתגובתנו. כל עוד נהיה חזקים לא תהיה להם אפשרות להשתלט [עלינו]. אחת ההתנסויות הגדולות במשך ארבעים השנים האחרונות היא שעצמאות, חוזק והתקדמות הם דברים בלתי ניתנים להשגה בלעדי כוח והסיבה לכך היא שבעולמנו שולט היום היגיון הכוח [ביחסים] בין המדינות. אויבינו הגדולים מבינים רק שפה של כוח ואם לא נוכל לדבר איתם בשפה זו הם ידברו אתנו בשפת הכוח. אם לא נהיה בעלי כוח טילי הם יאכפו עלינו את כל רצונותיהם לשליטה [עלינו]. מטרתנו בפיתוח יכולת טילית היא למנוע מלחמה. אם האויב יעשה טעות בחישובו ובפעולתו אנו יכולים לתקן את מחשבתו כבר ברגעים הראשונים באמצעות תגובות אמתיות ובמהלך מעשיו נראה לו את טעותו...

 

חוסין סלאמי, מפקד משה"מ [14]


 

הם הציתו בעיראק וסוריה ובהמשך בלבנון את אש הרחבת הטרור הכופר כדי לרסן את כוחה ההגנתי והאזורי של איראן, וכדי להרבות את אי היציבות באזור ולשבור את שרשרת ההתנגדות [האסלאמית]. הבטחון הלאומי של איראן היה המטרה הסופית במעשים אלה של אמריקה והיה עלינו לעשות משהו כדי שהאסטרטגיה הזאת של אמריקה תיכשל. האמריקאים [הם אלה] שהכינו את התשתיות להשפעת איראן והשראתה המדינית באזור באמצעות המעשה הזה ...

 

היינו חייבים להעביר את הסכנה הזאת אל מחוזות הרחוקים [מאיראן] שכן אם לא, הסכנה היתה עוברת אל תוך גבולותינו ... היו לנו שתי​​​ חלופות: להישאר בתוך גבולותינו הגאוגרפיים ומשמעותה היתה הגשמת מטרות האמריקאים או שהיה עלינו להתקדם ולזוז [לעבר מדינות רחוקות מאיראן] ... לא ניתן למזער את השפעתה האזורית של איראן מפני שמהותה היא עניין אמונתי. המורל ורוח הג'יהאד נגד המשטר השתלטני [ארה"ב] והכופרים הם האמונה הפנימית של האזור [ולכן] אף אחד לא יוכל להרוס את ההתרחבות [האזורית של איראן] ואת הקשר הזה. האיזון הפוליטי בלבנון ובעיראק השתנה לטובת ההתנגדות. בכל מקום שמזדמנת האפשרות לבחירות חופשיות בחירת הציבור היא בחירה במי שפועל לפי רציונל ההתנגדות. אירופה, אמריקה, המשטר הציוני וחלק מהמדינות המרושעות של האזור שחותרות להפחית את כוחנו יודעות ששני עמודי כוח המניעה שלנו הם: האחד – השפעתנו באזור, והשני – יכולת הטילים שלנו....

 

אנו נמשיך באסטרטגיות הקודמות שלנו בעשור החמישי למהפכה האסלאמית. היום הכוח הימי שלנו אסטרטגי לחלוטין. יצרנו בהגנה אווירית ועל היבשה כוח שאין לו סוף, שימשיך [לגדול]. איננו יכולים למסור [פרטים] על כל ממדי כוח ההשמדה שלנו."[15]


התבטאויות בכירי הצבא ומשה"מ בדבר הפתעות המצופות למערב לגבי יכולות איראן:

מפקד משה"מ, סלאמי: "חלק חשוב ומסוכן של כוחנו מוסתר"

חוסין סלאמי, מפקד משה"מ, אמר ב-28.5.2020  במסגרת העברת 120 כלי שיט צבאיים לחיל הים של משה"מ כי "מפת הדרכים שלנו היא להתחזק... חלק חשוב ומסוכן של כוחנו מוסתר, והאויבים יום אחד יראו את הכוח הזה ... באותו יום תיפול עליהם אש כזו מתחת לפני השטח, מהשטח ומהשמיים שזו תהיה זירת גיהינום בעבורם."[16] 

 

סגן שר ההגנה, תקי זאדה: יש לנו טילים מדויקים מאוד שלא פרסמנו בתקשורת כדי להפתיע את האויב

הגנרל קאסם תקי זאדה, סגן שר ההגנה האיראני, התייחס ליכולות הטיליות של איראן בדרשת יום הששי במשהד ב-23.8.2019: "איננו יכולים לפרסם בתקשורת את מרבית הישגינו ואנו מחביאים אותם כדי להפתיע את האויב ביום [שבו נפעל] ... המערכות החדשות שלנו אלה הן יחידות במינן בעולם. הן לא [הושגו] בהנדסה לאחור ואינן העתק אלא עיצוב ורעיון פנימי איראני והכל מהתחלה עד הסוף נוצר באיראן... אנו בונים טילים [כדי לעמוד] בפני איומים. בינתיים אנו יודעים שהאיומים עלינו הם עד לטווח של 1,800 ק"מ, אך הגדלנו את הדיוק בפגיעה... חלפו הזמנים שבהם יצרנו [טילי] שהאב 1. היום יש לנו טילים מדויקים מאוד שלא פרסמנו בתקשורת... בנסיבות הנוכחיות מושקע מאמץ רב כדי לא לעצור בתחום הזה... יש לנו הצלחה גדולה בתחום תעשיית [טילי] קרקע-קרקע ובטילי שיוט. אנו תקווה שנשיג דברים יותר מתקדמים".[17]


יועץ מפקד משה"מ, קורבאני: "נשלח את שתי נושאות המטוסים [של האמריקאים] לקרקעית הים... באמצעות שני טילים או שני נשקים חדשים ולגמרי סודיים"

גם מורתזא קורבאני, יועצו של מפקד משה"מ, התייחס ב-25.5.2019 לכך שבידי איראן יש כלי נשק חדשים וסודיים. הוא אמר כי "אם שהאויב יעשה [מעשה] טיפשות קטן ביותר במימיו של המפרץ הפרסי הוא יבין מה נעשה לו. שהאמריקאים לא ישחקו אתנו בהצגות האלו כמו למשל להביא שתי נושאות מטוסים לאזור. אנו נשלח את שתי נושאות המטוסים האלה לקרקעית הים, עם כל הצוות והמטוסים [שעליהן], באמצעות שני טילים או שני נשקים חדשים ולגמרי סודיים. שהאויב לא ינהג בבריונות כלפינו."[18]

 
מורתזא קורבאני, יועץ מפקד משה"מ [19]

[1] איסנא (איראן), 23.4.2020

[2] פארס (איראן), 2.2.2019

[3] כיהאן (איראן|), 4.5.2020

[4]  תסנים (איראן) 19.12.2019

[5] תסנים (איראן), 19.12.2019

[6] איסנא (איראן), 16.4.2020

[7] איסנא (איראן), 16.4.2020

[8] איסנא (איראן), 23.4.2020

[9] תסנים (איראן), 6.2020. 8

[10] תסנים (איראן), 6.2020 8 

[11] כיהאן (איראן), 25.4.2020

[12] כיהאן (איראן|), 4.5.2020  

[13] תסנים (איראן), 6.2020. 8

[14] פארס (איראן),28.5.2020

[16] פארס (איראן),28.5.2020

[17] פארס (איראן), 23.8.2019

[18] מיזאן און ליין (איראן), 25.5.2019

[19] מיזאן און ליין (איראן), 25.5.2019