המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סגן מפקד משה"מ: אם האירופאים יחתרו לפירוק נשקנו הטילי, ניאלץ לבצע קפיצה אסטרטגית
5/2/2019

 

סגן מפקד משה"מ סלאמי: "אם האירופאים ... ירצו לפעול לפירוק נשק הטילים של איראן נהיה מוכרחים לבצע קפיצה אסטרטגית; לא ניתן למזער את השפעתה האזורית של איראן מפני שמהותה הוא עניין אמונתי"

 

הקדמה:

בריאיון בתכנית "שיחה מיוחדת" בערוץ 2 של הטלוויזיה האיראנית ב-2.2.2019, הסביר חוסין סלאמי, סגן מפקד משה"מ, מהי "אסטרטגית ההגנה וההרתעה" של המשטר האיראני נוכח האיומים עליו. "שני עמודי כוח ההרתעה שלנו," הדגיש סלאמי, "הם השפעתנו באזור ויכולתנו הטילית."

 

בניגוד לטיעון שאיראן נאלצת להחזיק יכולת טילית ולהתפשטות באזור כדי להתגונן בפני תוקפנות כוחות מערביים, חושף סלאמי בריאיון כי התפשטותה האזורית של איראן, לטווחים של כ-2000 ק"מ מאיראן, מונחית ע"י המשטר משום שההתפשטות באזור היא ב"מהותה עניין אמונתי" – דהיינו אקט אקטיבי של התפשטות גיאוגרפית "במשחק סכום האפס" שהמשטר האיראני מנהל מול האויבים – ולא מתוך צורכי הגנה. הוא מסביר כי "המורל ורוח הג'יהאד נגד המשטר השתלטני [ארה"ב] והכופרים הם האמונה הפנימית של האזור [ולכן] אף אחד לא יוכל להרוס את התרחבות ההשפעה [האיראנית]." זאת ועוד, סלאמי הסביר: "היו לנו שתי​​​ חלופות: להישאר בתוך גבולותינו הגאוגרפיים שמשמעה היה הגשמת מטרות האמריקאים, או שהיה עלינו להתקדם ולזוז [לעבר מדינות רחוקות מאיראן]."

 

דוברים איראנים עומדים על סירוב המשטר לנהל מו"מ על תכנית הטילים שלו בטענה כי הטילים האיראנים משמשים להגנת איראן מפני האויבים. ואולם, טווח הטילים האיראניים, כ-2000 ק"מ,[1] חושף כי תכנית הטילים של המשטר האיראני הינה התקפית במהותה. ראיה נוספת לאופייה ההתקפי של תכנית הטילים של המשטר האיראני היא איומו של סלאמי בריאיון כי אם אירופה תלחץ יתר על המידה על איראן בנושא זה, המשטר יבצע "קפיצה אסטרטגית" ויגדיל את טווח הטילים: "האסטרטגיה ההגנתית שלנו יכולה להשתנות בכפוף לנסיבות וכן עפ"י שינוי התנהגות השחקנים [בזירה העולמית]... יש ליכולת הטילית שלנו מרחב פתוח לגמרי ואינסופי במבנה, בארגון, בפיתוח, בכמות ובאיכות. לא הצבנו שום גבול לפיתוח יכולת זו."   

 

סלאמי אמר עוד כי "נוצרה האסטרטגיה למחיקת המשטר הציוני", ברמיזה להתפשטות האזורית של איראן, והזהיר את ישראל כי תגובותיה לאסטרטגיה זו עלולות להצית מלחמה שבה תובטח השמדתה. סלאמי אף הבטיח לישראלים שלא יסמכו על סיוע אמריקאי כי הם יושמדו בטרם זה יגיע ואף מקום קבורה בפלסטין לא יימצא להם.

 

ראו דברי סלאמי גם בקליפ ממרי מה-4.2.2019


 

להלן דברי סלאמי בריאיון לטלוויזיה כפי שהובאו ע"י סו"י פארס ב-2.2.19:

 

"אין לנו כל מגבלה טכנית להאריך את טווח טילינו ולהעלות את דיוקם בטווחים הארוכים"

"אנו מדינה עצמאית וגדולה שיש לה אויבים בעלי כוח בממדים עולמיים ויש להם אסטרטגיות רציניות להפחית ולהחליש את כוחנו. האויבים רוצים לפרק את האומה האיראנית מעוצמתה המקורית באמצעות לחץ פסיכולוגי, מדיני וכלכלי. לנו יש  אסטרטגיה הגנתית עצמאית לגמרי ועיקרה הוא יצירת הרתעה בקרב אותם אויבים גדולים שתמיד מאיימים עלינו [מלתקוף אותנו]. יש לנו ניסיון רב יקר ערך בשימוש בכוח טילי שהשגנו במהלך השנים האחרונות של מלחמת איראן עיראק וכן מהקרבות של המוסלמים הפלסטינים והלבנונים נגד המשטר הציוני.

 

...פיתוח היכולת הטילית עבור מדינתנו ככוח העיקרי של הרתעה והגנה הוא אסטרטגיה שלא ניתן להפסיקה והיא איננה ניתנת לריסון. הכוח הזה תלוי אך ורק ברצונה של האומה האיראנית הגדולה ובמדיניות היסודית שמעוצבת ע"י המנהיג העליון של המהפכה [ח'אמנאי]. לשמחתנו אין לנו היום כל מגבלה טכנולוגית בפיתוח הכוח הטילי, היינו בהעלאת דיוק הטילים עד למאה [אחוז], בנושא הדלק, הראש הקרבי של הטיל, כוח ההרס והחמקנות, והגענו לעצמאות מלאה מכל הבחינות של טכנולוגית הטילים ובכל יום היכולת הטכנית  ואיכותם משתפרים. אנו מפתחים את היכולות הטכניות האלו על פי שיקולים אסטרטגים ואם אנו מגבילים את טווח הטילים שלנו למספר מסוים [עד ל-2000 ק"מ כפי שציינו בכירי משה"מ] זה מסיבות אסטרטגיות שלנו. [אך] האסטרטגיות האלו אינן קבועות [לתמיד].

 

אלה השומעים את שיחתנו צריכים להפנים את המציאות שאין לנו שום מגבלה טכנית להאריך את טווח טילינו, להעלות את דיוקם בטווחים הארוכים ולהגביר את כוח ההרס וכוח ההנעה שלהם. האסטרטגיה ההגנתית שלנו יכולה להשתנות בכפוף לנסיבות וכן עפ"י שינוי התנהגות השחקנים [בזירה העולמית]. אם האירופאים או אחרים ירצו לפעול עפ"י מזימתם לפירוק נשק הטילים של איראן נהיה מוכרחים לבצע קפיצה אסטרטגית. אנו יכולים לשנות את כל הפקטורים והגורמים בפיתוח הכוח הזה בתחום הטכנולוגי.

 

חוסין סלאמי, סגן משה"מ

פארס (איראן), 2.2.19

 

"אנו ממליצים לכולם... להניח לנו לפתח ולהרחיב יכולת זו עפ"י המדיניות ההגנתית שלנו"

אנו ממליצים לכולם שלא יהיו לאף אחד שום [דרישה] לנהל אתנו משא ומתן בעניין היכולת הטילית של איראן או המלצה או בקשה באשר לה, ויניחו לנו לפתח ולהרחיב יכולת זו עפ"י המדיניות ההגנתית הטבעית שלנו, ולא יכריחו אותנו לשנות את משוואות ההרתעה [שלנו]. צריך לשים לב לכך שבתנאים שבהם אין שום שינוי באסטרטגיה של אויבינו ובאסטרטגיות העוינות שלהם כולל סנקציות כלכליות, תעמולה ולחץ כדי להישאר הכוח האזורי, גם האסטרטגיה שלנו תישאר קבועה.

 

כאשר האויבים [מצד אחד] ממשיכים לפתח את טיליהם ומוציאים מאות מיליארדי דולרים להעלאת כוחם הצבאי ומצד שני מאיימים עלינו, מי מעלה על דעתו שאומה או מדינה כמו איראן תחשוב על הפסקת פיתוח כוח ההגנה והטילים [שלה]?

 

יש צורך בפיתוח תמידי של כוח ההרתעה ולשמחתנו כיום אנו מוצאים חדשנות בפיתוח ממד זה של הכוח במדינה והוא מתפתח בכמות ובאיכות. היכולת הטילית שלנו אינה תחת מסגרת קבועה. יש ליכולת הטילית שלנו מרחב פתוח לגמרי ואינסופי במבנה, בארגון, בפיתוח, בכמות ובאיכות. לא הצבנו שום גבול לפיתוח יכולת זו. לאיומים עלינו אין גבולות ויש להם מורכבות מיוחדת. אנו חייבים שיהיה לנו כוח להגן על ערכינו, עצמאותנו והשלמות הריבונית שלנו ועל ההתקדמות ופאר האומה... היכולת הטילית הזו היא אחת מעמודי התווך של כוח ההרתעה [שלנו].

 

"צריך שהמדינות בעלות המדיניות העוינת והמשתלטת כלפינו יחששו מתגובתנו"

צריך שהמדינות בעלות המדיניות העוינת והמשתלטת כלפינו יחששו מתגובתנו. כל עוד נהיה חזקים לא תהיה להם אפשרות להשתלט [עלינו]. אחד הניסיונות הגדולים במשך ארבעים השנים האחרונות הוא שעצמאות, עוצמה והתקדמות הם דברים בלתי ניתנים להשגה בלעדי כוח. הסיבה לכך היא שבעולמנו שולט היום היגיון הכוח [ביחסים] בין המדינות. אויבינו הגדולים מבינים רק את שפת הכוח ואם לא נוכל לדבר איתם בשפה זו הם ידברו אתנו כך. אם לא נהיה בעלי כוח טילי הם יאכפו עלינו את כל רצונותיהם לשליטה. מטרתנו בפיתוח יכולת טילית היא למנוע מלחמה. אם האויב יעשה טעות בחישובו ובפעולתו אנו יכולים לתקן את מחשבתו כבר ברגעים הראשונים באמצעות תגובות אמתיות ובמהלך מעשיו נראה לו את טעותו.

 

ככל שתהיה לנו יכולת טילית תהיה לנו עוצמה מדינית. אין היום משמעות לדיפלומטיה ללא כוח.

 

"איננו חושבים רק על עוצמה אלא יש לנו גם רצון לניצול הכוח"

בחרנו בעצמאות יחד עם עוצמה. איננו חושבים רק על עוצמה אלא יש לנו גם רצון לניצול הכוח, שכן ההגות המדינית שלנו נהנית מתמיכה מרובה של כוח החבוי בחברה אשר מתגלה ככל שעולה הצורך הדיפלומטי.

 

כאשר האמריקאים כשלו בחיבור כליהם הצבאיים אל מטרותיהם העיקריות באזור, [קרי] כוחה הצבאי של אמריקה לא הצליח לתמוך במטרותיה הפוליטיות, הם רצו לפצות על המחדל הצבאי הזה באמצעות פיתוח טרור כופר [דאע"ש]. הם הציתו בעיראק ובסוריה ובהמשך בלבנון את אש הרחבת הטרור הכופר כדי לרסן את כוחה ההגנתי והאזורי של איראן, וכדי להרבות את אי היציבות באזור ולשבור את שרשרת ההתנגדות [האסלאמית]. הביטחון הלאומי של איראן היה המטרה הסופית במעשים האלה של אמריקה והיה עלינו לעשות משהו כדי שהאסטרטגיה הזאת של אמריקה תיכשל. האמריקאים [הם אלה] שהכינו את התשתיות

להשפעת איראן והזוהר המדיני של משטר[ה] באזור באמצעות הפעולה הזו.

 

"משחקנו מול האויבים הוא 'משחק סכום האפס'"

אין משמעות פיזית לחזיתות ההתנגדות. הן התגלו מתוך הזהות הרוחנית של המשטר [האסלאמי של איראן] וגרמו ליצירת כוחות משלימים באזורי הקרב. היינו חייבים לסלק את הסכנה הזאת [כל עוד היא] במחוזות הרחוקים [מאיראן] שכן אם לאו, הסכנה היתה עוברת אל תוך גבולותינו. החזית שנוצרה גרמה לתבוסת האמריקאים. משחקנו מול האויבים הוא 'משחק סכום האפס'. היו לנו שתי​​​ חלופות: להישאר בתוך גבולותינו הגאוגרפיים ומשמעותה היתה הגשמת מטרות האמריקאים, או שהיה עלינו להתקדם ולזוז [לעבר מדינות רחוקות מאיראן] . שאיפת ההגשמה לשלוט על מדינתנו נמצאת תמיד על סדר היום הפוליטי והביטחוני של אמריקה, המשטר הציוני, אנגליה ובעלות בריתן האזוריות.

 

התנועה שלנו היתה יותר רוחנית במובן של עיצוב אסטרטגיה שנועדה להביס את האויבים. בלבנון, סוריה, פלסטין ועיראק מוצאים היום כוחות שהם מקומיים לחלוטין. האויב נאלץ להוציא שבעה טריליון דולר ללא הישג בזכות התנועה הזו.

 

"אם יש היום ביטחון יחסי באירופה זה בזכות איראן... על אירופה להודות לנו על נוכחותנו באזור"

האיחוד האירופי ומדינות אירופה חייבים להבין את המציאות הזו. אם יש היום ביטחון יחסי באירופה זה בזכות איראן שהביסה את הטרור הכופר, דאע"ש. לולא לחמנו בטרור היו הפצצות מרעידות את לב אירופה. אירופה צריכה להכיר תודה ולהודות לנו על נוכחותנו באזור והלחימה שלנו בטרור. אירופה היתה אמורה לסבול מזה מאוד והם עצמם יודעים שאין להם יכולת להתעמת עם הטרור בשל המבנה הביטחוני שלהם. האירופאים חבים לאיראן ואני מתפלא מדוע אירופה לא מפסיקה ללכת אחרי אמריקה ומדברת על נושא ההשפעה האזורית של איראן במזיד.

 

"יכולתה של איראן והשפעתה מעבר לגבולותיה היא תופעה מתרחבת"

לא ניתן למזער את השפעתה האזורית של איראן מפני שמהותה הוא עניין אמונתי. המורל ורוח הג'יהאד נגד המשטר השתלטני [ארה"ב] והכופרים הם האמונה הפנימית של האזור [ולכן] אף אחד לא יוכל להרוס את התרחבות ההשפעה [האיראנית] ואת הקשר הזה. האיזון הפוליטי בלבנון ובעיראק השתנה לטובת ההתנגדות. בכל מקום שמזדמנת האפשרות לבחירות חופשיות בחירת הציבור היא בחירה במי שפועל לפי רציונל ההתנגדות [האסלאמית]. אירופה, אמריקה, המשטר הציוני וחלק מהמדינות המרושעות של האזור שחותרות להפחית את כוחנו יודעות ששני עמודי כוח ההרתעה שלנו הם השפעתנו באזור והיכולת הטילית שלנו.

 

יכולת ההסתגלות של ההגות ההגנתית שלנו גרמה ליצירת כוח ואחדות, זאת בעוד שההגות ההגנתית של האמריקאים היא השמדת הזהות וההשקעות של אומות האזור והיא יוצרת אויבים.

 

יכולתה של איראן והשפעתה מעבר לגבולותיה היא תופעה מתרחבת במרחב האמונתי של עמי האזור שחצתה את השכבות הפוליטיות והגיעה אל השכבות החברתיות.

 

"המשטר הציוני רואה שנוצרה האסטרטגיה למחיקתו מעל פני האדמה"

חזבאללה היום הוא העמוד האיתן של העולם המוסלמי והערבי אל מול המשטר הציוני. והאדון האמיץ של ההתנגדות [האסלאמית, קרי חסן נאסרללה] מדבר אל הציונים באופן כזה שאין להם מענה. נסיגתה של אמריקה מסוריה לא נעשתה מתוך בחירה אלא מתוך כורח, שאם לא כן, היו נתקלים בתבוסות נוספות...

 

כאשר המשטר הציוני רואה שנוצרה האסטרטגיה למחיקתו מעל פני האדמה הוא רוצה לשנותה בסדרה של מבצעים [צבאיים] עיוורים.

 

אני מזהיר את המשטר הציוני: אתם חסרים עומק אסטרטגי וכל שטחכם לא מגיע ל[גודל המרחב בו פעלנו] בשני המבצעים שלנו [במלחמת איראן-עיראק] 'פתח אלמובין'  [מרץ 1982] ו'בית אלמקדס' [אפריל-מאי 1982 לשחרור ח'רמשהר] ואתם מקרבים את עצמכם לאבדון. כולם יודעים שאם ירצו להצית נגדנו מלחמה מוגבלת, זו לא תהיה מוגבלת, ואם הישראלים יעשו דבר שתוצת אש מלחמה חדשה השמדתם תגיע. אין להם לסמוך על האמריקאים מפני שהם יושמדו עוד בטרם יגיעו האמריקאים ו[אף] לא יהיה להם מקום להיקבר בו בפלסטין.

 

אנו נמשיך באסטרטגיות הקודמות שלנו [גם] בעשור החמישי למהפכה האסלאמית. היום הכוח הימי שלנו אסטרטגי לחלוטין. יצרנו כוח שאין לו סוף בהגנה  האווירית ועל היבשה שימשיכו [לגדול]. איננו יכולים למסור [פרטים] על כל ממדי כוח ההשמדה שלנו."[2] 

 [2]  פארס (איראן), 2.2.2019