המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי לבנוני: חזבאללה גורר את לבנון למלחמה עם ישראל ומסכן את חיי תושביה
23/2/2024


עיתונאי לבנוני: חזבאללה גורר את לבנון למלחמה עם ישראל  ומסכן את חיי תושביה, תוך שיתוף פעולה מצד הממשלה

 

על רקע הלחימה המתמשכת בין חזבאללה לישראל שהחלה בעקבות מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר 2023 והחריפה בשבועות האחרונים, גוברת בתוך לבנון הביקורת על חזבאללה[1] מצד פוליטיקאים, עיתונאים ואנשי דת נוצרים רבים, שטוענים כי הארגון גורר את המדינה למלחמה בשירות האינטרסים של איראן וחמאס, מסכן את חייהם של הלבנונים ומסב נזק רב למדינה. ביקורת זו התגברה לאחרונה, גם עקב ביקורו של שה"ח האיראני חוסיין עבד אללהיאן בלבנון ב-9.2.2024, במהלכו נפגש עם מנהיג חזבאללה, חסן נצראללה ובכירים לבנוניים נוספים, שיבח את הלחימה של חזבאללה בישראל ואמר כי "ביטחונה של לבנון הוא [חלק] מביטחון איראן והאזור".[2]

 

אחד ממאמרי הביקורת הללו היה של העיתונאי הלבנוני עלי חמאדה, שפורסם ב-14.2.24 בטורו באתר אל-נהאר אל-ערבי תחת הכותרת "הפרדוקס: לבנון דוהרת לעבר מלחמה עם ישראל", בו יצא נגד חזבאללה, אשר לדבריו, מוביל את המדינה ואזרחיה למלחמה כוללת עם ישראל. חמאדה השווה במאמרו את חזבאללה לנהג רכב שהחליט להתנגש עם רכבו עמוס הנוסעים בקיר בטון ולהתאבד, ויצא נגד העובדה שגורלה של המדינה תלוי בהחלטה של קבוצה חמושה. הוא מתח ביקורת גם על ממשלת לבנון והבכירים הלבנוניים שמשתפים פעולה עם חזבאללה, מספקים לגיטימציה ללחימתו בישראל ומתעלמים מן הקורבנות ומהנזק העצום שנגרם ליישובים בדרום. חמאדה אף טען כי הלחימה שמנהל הארגון בישראל במטרה להעסיק את הצבא הישראלי בחזית נוספת כלל אינה מועילה לחמאס.

 

עלי חמאדה[3]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של חמאדה:

 

"...מי שאוחז בהגה של המדינה בכל הרמות הוא 'חזבאללה', אשר כפה ועודנו כופה את סדר היום שלו על כל הלבנונים. זה למעלה מארבעה חודשים המדינה נמצאת במצב של מלחמה מתמשכת, והאנשים הבכירים ביותר בלבנון מתחרים ביניהם על מתן כסות של לגיטימציה למלחמת 'חזבאללה' על הגבול.

 

נזקי המלחמה אינם מצטמצמים כמובן לתוצאותיה [כפי שהן ניכרות] על אדמת דרום לבנון, אלא הם חורגים ממנה אל כל לבנון, מבחינת סיכון ביטחונה על כל גווניה האזוריים, העדתיים והתרבותיים. רוב [הלבנונים] מתנגדים לכך שגורלם יהיה תלוי בהחלטתו של ארגון חמוש, שלא הוסמך בידי החוק ולא בידי העם לפתוח במלחמות בשם לבנון והלבנונים. די לנו בכך שהוא הסתבך במלחמת סוריה ושקע עד האוזניים במשחק הדם [שם]. די לנו גם בכך שהוא היה מעורב קודם לכן ב[שפיכת] דמם של הלבנונים שהתנגדו לו. פשע הרצח הטרוריסטי של ראש הממשלה השהיד רפיק אל-חרירי שיום השנה ]להירצחו צוין היום, 14.2] מהווה עבורנו את הדוגמא הטובה ביותר לדרך שבה 'חזבאללה' מתמודד עם [היריבים] מבית.

 

עם תחילת הסתבכותו של חזבאללה במלחמה בדרום [לבנון, שנועדה] 'להעסיק' [את ישראל בחזית נוספת], העריכו המשקיפים כי ישראל מעוניינת במלחמה עם לבנון כדי לשנות בה [קרי, בלבנון] את המציאות וכי היא מנסה לגרור את לבנון למלחמה כוללת. אולם, עם הזמן, התברר כי חזבאללה הוא הצד הדוהר לעבר מלחמה, כשהוא לוקח עמו את כל לבנון, כמוהו כנהג רכב עמוס בנוסעים שהחליט להתנגש עם הרכב על נוסעיו בקיר בטון ולהתאבד יחד עמם!  

 

זוהי מציאות קשה, בייחוד משום שממשלת לבנון על דרגיה הגבוהים ביותר, משתפת פעולה [עם חזבאללה] ואינה שואלת על למעלה מ-250 הרוגים שנפלו עד כה בדרום [לבנון], בנוסף לנזקים הגדולים שנגרמו לכפרים ולעיירות שעל הגבול והניעו יותר מ-100 אלף לבנונים לעקור מהדרום. בל נשכח כי הסכנה המיידית [שמאיימת עלינו] זה למעלה מארבעה חודשים החלה להשפיע על הכלכלה הלבנונית בכל האזורים, לרבות אלו הרחוקים מחזית הקרב. גורלם של המדינה ושל האנשים תלוי אפוא בהחלטה של קבוצה חמושה שמסכנת את גורלם של למעלה משישה מיליון לבנונים.

 

אתמול [13.2.24] אמר מזכ"ל 'חזבאללה' [חסן נסראללה], בנאום שנשא לרגל 'יום הפצוע': 'פתיחת החזית הלבנונית [מול ישראל] הייתה אינטרס לאומי עליון, כדי למנוע ניצחון של ישראל. הבעיה היא שיש מי שסבורים שאין תועלת במה שאנחנו עושים וזה דבר הרה אסון'.

 

בתגובה, אנו שואלים, כמשקיפים: כעת כשהתקווה המקסימלית היא שהישראלים לא יסתערו על המשבצת האחרונה של 'חמאס' והפלגים ברפיח, ששטחה אינה עולה על 16 קמ"ר: 'האם המלחמה מלבנון [שנועדה] להעסיק [את הצבא הישראלי]  אכן מנעה את ניצחון ישראל והקלה את הלחץ על עזה?"[4]


 [2] אל-נהאר (לבנון), 9.2.2024 ;  www.raialyoum.com , 9.2.2024  ; www.almayadeen.net,

10.2.2024; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.2.2024

[4] www.annaharar.com , 14.2.2024