המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שיעים לבנונים: מלחמה נגד ישראל תהרוס את לבנון ותשרת את איראן
15/12/2023

שיעים לבנונים: מלחמה נגד ישראל תהרוס את לבנון ותשרת את איראן


לקולות הלבנונים שמתנגדים למעורבות מדינתם במלחמה בין ישראל וחמאס בעזה[1], הצטרפו לאחרונה גם קולות מהעדה השיעית. בלטו בכך תנועת "תחרור" שקמה באוקטובר האחרון כ"תנועת מחאה שיעית למען לבנון" ונגד חזבאללה ותנועת אמל שמזוהים עם "ציר ההתנגדות" שמובילה איראן, וכן חשבון הפייסבוק הפעיל "השיעים נגד המלחמה" שנוצר ב-31.10.23.

 

תמונת חשבון הפייסבוק "השיעים נגד המלחמה"


 

להלן פרטים על הקולות הנשמעים לאחרונה בקרב העדה השיעית בלבנון בגנות הפעילות נגד ישראל מתוך לבנון:

 

תנועת תחרור: מתנגדים לגרירת לבנון למלחמה עם ישראל בשירות האג'נדה של איראן

אחד ממייסדי תנועת "תחרור" הוא עלי ח'ליפה שהתמודד בעבר על המושב השיעי בכפר אל-זהראני בנפת אל-נבטיה בדרום לבנון. בראיון ליומון הכוויתי אל-אנבאא' ב-22.10, אמר בהתייחסו למלחמת ישראל-חמאס, כי תנועת תחרור "מתנגדת לחלוטין להובלת לבנון לסיכונים בלתי מחושבים בגבול עם פלסטין ולעירובה כתוצאה מכך במלחמה חסרת תועלת שאין בכוחה לשאת בנטל שלה, בתוצאותיה ובהשלכותיה. זאת בפרט משום שמטרת התלקחות מלחמה בין חזבאללה לבין ישראל לא תהיה כדי לסייע לחמאס בשם אחדות הזירות, אלא כדי לשרת את האסטרטגיה והאג'נדה האיראנית באזור הערבי, על חשבון הרס לבנון..."[2]

 

הביקורת של ח'ליפה נגד חזבאללה הופיעה גם בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו ב-3.12 שבו כתב: "האם גרירת לבנון והלבנונים למלחמה היא סיוע לעזה? האם גרימת נזק ליבולים ולפרנסה של תושבי דרום [לבנון] מועילה לפלסטינים? האם הקורבנות [מתקיפות ישראליות] בכבישי עינאתא, חולא, ואדי אל-סלוקי ומקומות אחרים [בדרום לבנון] הם 'שהידים בדרך לירושלים'? האם אלו שנעקרו מבתיהם או שבתיהם נהרסו יקבלו פיצויים מהמדינה פושטת הרגל שלא היא זו שקיבלה מלכתחילה את ההחלטה על המלחמה?... לאן חזבאללה לוקח את לבנון ואיפה תוכנית המדינה, האזרחות, ההבראה והצמיחה בכל מה שצוין לעיל?!"[3]


את הנקודות הללו מקפידים נציגי תחרור להציג גם בפגישות עם גורמים פוליטיים לבנוניים שידועים כמתנגדי חזבאללה. פגישות כאלה התקיימו למשל עם יו"ר מפלגת הפלנגות סאמי אל-ג'ומייל, השר הלבנוני לשעבר אשרף ריפי וחברים ממפלגת הכוחות הלבנוניים, כפי שעולה מחשבון הפייסבוק של התנועה.


חשבון פייסבוק "השיעים נגד המלחמה":50% מהשיעים נגד המלחמה

תנועת תחרור קשורה גם לחשבון הפייסבוק "השיעים נגד המלחמה" שנוצר ב-31.10.23 ולו כ-10,000 עוקבים. החשבון מרבה לפרסם סרטונים שמביעים התנגדות לכניסת לבנון למלחמה בעזה תוך הצגת מראות הרס מדרום לבנון כתוצאה מתקיפות ישראליות שבוצעו בתגובה להתגרויות של חזבאללה ופלגים חמושים אחרים שפועלים תחתיו באזור גבול לבנון-ישראל.

 

פוסטים רבים בחשבון מדגישים כי לא כל השיעים תומכים בחזבאללה ובתנועת אמל ודורשים שלא לגרור את לבנון למלחמה. כך למשל הפוסטים הבאים: 

 

פוסט בחשבון "השיעים נגד המלחמה":
"בבקשה ממך, אדון [נסראללה], אל תגרור את לבנון לאבדון"
[4]


 

פוסט בחשבון "השיעים נגד המלחמה": "לא כל השיעים שייכים לחזבאללה;

 לא כל השיעים שייכים לתנועת אמל; 50% מהשיעים חופשיים ונגד המלחמה"[5]


 

פוסט ב "השיעים נגד המלחמה": "רוצים לחזור לבתינו: הפכנו למהגרים [עקב המלחמה][6]
פוסט בחשבון "השיעים נגד המלחמה": "את מחיר המלחמה משלם בסופה האזרח!!!"[7]