המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קטר היא הסוס הטרויאני בוושינגטון / יגאל כרמון
16/2/2024


קטר היא הסוס הטרויאני בוושינגטון

 

מאת יגאל כרמון

 

קטר אכזבה שוב את הנשיא ביידן: תשובתה של חמאס להצעת העסקה לשחרור החטופים הייתה "מוגזמת"[1] ו"חסרת כל סיכוי",[2]  כפי שאמרו מיד הנשיא ג'ו ביידן ושר החוץ אנטוני בלינקן. זה קרה משום שקטר לא לוחצת על חמאס. היא רואה עצמה כמעבירת מסרים בלבד.[3]

 

 קטר לא לוחצת על חמאס למרות שבמציאות קטר היא צינור החמצן של חמאס - תקוותו, עתידו, ויכולתו להמשיך להילחם ולהחזיק בחטופים.

 

קטר בנתה את חמאס מארגון קטן למעצמה צבאית ופוליטית. היא התגאתה בכך ש"גורמי הביטחון של חמאס" הוכשרו במוסדות קטרים רשמיים.[4]

 

בניסיון להצדיק את מדיניותה תומכת הטרור, טענה קטר כי האמריקאים הם שביקשו ממנה לשמור על ערוצי תקשורת עם חמאס. עם זאת, קטר עשתה משהו אחר, מעבר למה שהתבקשה: היא פתחה בדוחא משרד ומטה עבור חמאס, ונתנה למנהיגי חמאס מקלט בטוח במדינה.

 

ללא קטר, חמאס היתה אבודה. ולמה לקטר ללחוץ על חמאס? ממשל ביידן מרוצה מקטר בכל מקרה.

 

הנשיא ביידן זקוק לניצחון פוליטי לקראת הבחירות. למשל, סיום המלחמה בתהליך שלום שמתחיל בהסכם חדש לשחרור חטופים ומאפשר לתוכניתו של ביידן להמריא בהשתתפותן של ערב הסעודית, איחוד האמירויות, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית.

 

זו התוכנית שתומס פרידמן מה"ניו יורק טיימס" ודיוויד איגנטיוס מה"וושינגטון פוסט" מנסים לקדם. אבל הממשל ועיתונאים ותיקים אלה מתעלמים מהעובדה שנוסחה זו לא יכולה לעבוד כל עוד קטר משמשת עמוד התווך של מדיניות החוץ האמריקאית ושל נוכחותה במזרח התיכון.

 

הממשל אף מתעלם מהפרות החוק האמריקאי על ידי קטר, ששכרה פקיד לשעבר ב-CIA, קווין צ'וקר, לרגל אחר מחוקקים אמריקאים  -- הסנאטורים טד קרוז וטום קוטון וחברי הקונגרס מריו דיאז-בלארט ואד רויס, לשעבר יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים -- בשל התנגדותם לחמאס ולאחים המוסלמים.[5]

 

הממשל מאמין שסעודיה, איחוד האמירויות ומצרים יצטרפו לתהליך שבו קטר היא המובילה. זה לעולם לא יקרה. ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הן יריבותיה המושבעות של קטר. ב-2017 הן הכריזו חרם מלא על קטר, בניסיון לעצור את מדיניותה הפרו-איראנית ותומכת הטרור. ואמריקה היא זו שהצילה את קטר מהחרם.

 

קטר היא הפצצה המתקתקת שתפוצץ כל תהליך שלום, כיוון שהיא מייצגת את חמאס. למעשה, היא חלק מהגוש האנטי-אמריקאי הכולל גם את חמאס, חיזבאללה, החות'ים, איראן, רוסיה וסין. (אפילו בסוגיית טייוואן, קטר תומכת בסין). אבל הממשל האמריקאי איננו יודע שקטר היא בלב המחנה האנטי-אמריקאי ושהיא מרמה את הממשל.[6]

 

כיצד ניתן להתייחס לקטר כבעלת ברית של ארה"ב, לאור תמיכתה בארגונים ותנועות טרור איסלאמיות?

 

אמיר קטר, תמים בן חמד אא'ל ת'אני, וראש הלשכה המדינית

 של חמאס, אסמאעיל הניה, באחת מפגישותיהם בדוחה


הגוש השני – סעודיה, איחוד האמירויות, הרשות הפלסטינית, מצרים וישראל - אפילו לא יודע שהוא מהווה גוש. לאמיתו של דבר, סעודיה ואיחוד האמירויות, המתוסכלות מהברית של אמריקה עם קטר, נעות בהדרגה לעבר הגוש האנטי-אמריקאי, BRICS, הכולל את רוסיה וסין. וכי למה שיעמדו לצד אמריקה כשאמריקה בוגדת בהן שוב ושוב?

 

קטר היא פצצה מתקתקת בידיו של הנשיא ביידן. למרות שמערכת הבחירות שלו מתמקדת בעניינים אחרים, מלחמת ישראל-חמאס וההשלכות האזוריות שלה הן נושא מרכזי שיכול לתרום משמעותית להצלחתו או לכישלונו בבחירות. הישענות נמשכת של הנשיא ביידן על קטר עלולה להטות את הכף לעבר כישלון.

 

זו איננה הערכה פוליטית, אלא הערכה מקצועית המבוססת על עבודתה של MEMRI במשך 25 שנים. קטר היא הפטרונית הווהאבית של כל ארגוני הטרור והתנועות האיסלאמיסטיות, ובפרט של תנועת האחים המוסלמים, בעשורים האחרונים.

 

אין ספק שהנשיא ביידן ומזכיר המדינה בלינקן שמעו זאת במפגשים פרטיים עם אנשי ממשל סעודים, האמירתים ומצרים.

 

הנשיא ביידן יכול גם לשאול את ריצ'רד קלארק, יועצם ללוחמה בטרור של הנשיאים ביל קלינטון וג'ורג' בוש, שחשף את התפקיד שקטר מילאה בפיגועי ה-11 בספטמבר ע״י מתן הגנה ומחסה לחאלד שייח' מוחמד (KSM), לימים המתכנן הראשי של הפיגועים. כאשר ה-FBI בא לעצור אותו, ושיתף בכך רק את האמיר, KSM נעלם תוך שעות.[7]

 

הנשיא ביידן יכול לשאול את דיוויד כהן, לשעבר תת שר האוצר האמריקאי לטרור ולמודיעין פיננסי, שאמר שמממני טרור נמצאים בקטר, [8] ולשאול גם את משרד האו"ם ללוחמה בטרור (UNOCT), שרישומיו מראים שקטר מממנת טרור איסלאמיסטי.[9]

 

הוא יכול לשאול את מצרים איך רשת אל-ג'זירה, המהווה כלי לקידום מדיניות החוץ של קטר, הפילה את הנשיא המצרי החילוני חוסני מובארק, ואפשרה את עלייתו לנשיאות של מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים.

 

הוא יכול לבדוק לצד מי קטר עומדת בלוב (הצד האסלאמיסטי). הוא יכול לראות לצד מי היא עומדת בתוניסיה (הסניף התוניסאי של האחים המוסלמים, תנועת אל-נהדה). הוא יכול לבדוק היכן עומדת קטר בסודן (בצד הגנרל תומך האחים המוסלמים). הוא בוודאי זוכר מי עמד לצד הטליבאן ב-2021 – עד שבאוגוסט 2021 השתלט הטליבאן על אפגניסטן והפיל את משטרו של הנשיא הלא-אסלאמיסטי הנבחר אשרף ר'אני, וגם הרג 13 חיילים אמריקאים. אפילו מיליציות איסלאמיסטיות בצפון מאלי נתמכות על ידי קטר.[10]

 

מדהים שהממשל האמריקאי מתעלם מתמיכתה הנפשעת של קטר בתנועות איסלאמיסטיות ובארגוני טרור. איך יכול הממשל לראות בקטר בעלת ברית?

 

היחיד שהנשיא ביידן לא צריך לשאול על קטר הוא ראש ממשלת ישראל נתניהו. משום שהוא זה שאפשר בעורמה לקטר לבנות את חמאס ע"י הזרמת מיליארדים לעזה שתחת שלטון החמאס  במשך למעלה מעשור. הוא עשה זאת כדי לאפשר את צמיחתו של כוח שיתנגד לרשות הפלסטינית כדי שהוא עצמו לא יצטרך לנהל עמה משא ומתן.

 

בנאום בפני מפלגתו במרץ 2019 אמר נתניהו: "מי שמתנגד להקמת מדינה פלסטינית צריך לתמוך בהעברת הכסף מקטר לחמאס."[11] הוא הפר את החוק הישראלי והבינלאומי ללוחמה בטרור בכך שהתיר ואפשר את העברת הכסף מקטר, מדינה תומכת טרור, לחמאס המוכר כארגון טרור ברחבי המערב – ואף הפך את ההפרת החוק הזו למדיניות - עד שהיא התפוצצה בפניו.

 

כיום נתניהו אכן נלחם בחמאס – אבל עד ה-7 באוקטובר הוא קיים מעין ברית עם חמאס דרך קטר, שהעבירה מיליארדים לחמאס בעוד נתניהו משלה את עצמו שהוא קונה את מנהיגי חמאס ויוצר "הסדרה" עמם.[12]

 

המיתוס על "הסדרה" עם חמאס הגיע מראש הממשלה. הרמטכ"ל הנוכחי, הרצי הלוי, בזמנו מפקד פיקוד דרום, יצא לקטר עם ראש המוסד יוסי כהן כדי לבקש עוד כסף עבור מי שהיה עתיד לרצוח את חייליו.[13] ברור לגמרי שהלוי לא הבין דבר וחצי דבר על המשמעות וההשלכות של מעשיו אלה.

 

כל הממשל הישראלי, המדיני והצבאי, קנה את אשלית "ההסדרה" הזו, שנקראת היום "הקונספציה". וזו הגיעה מראש הממשלה וחלחלה מטה, עד שהתנפצה ב-7 באוקטובר 2023. (ממרי תיעדה את הברית הזו ותקפה אותה במאמרים רבים. אני אישית כתבתי מאמר המזהיר מפני "חתונת הדמים של נתניהו וקטר", ובמאמר אחר, שפורסם ב-31 באוגוסט 2023, הוצאתי אזהרה מוקדמת על המלחמה שתגיע בספטמבר או אוקטובר.)

 

בהסכמתו להמשך מעורבותה של קטר בענייני המלחמה בעזה, מרמה נתניהו את ממשל ביידן ומפוצץ את תקוותיו לתהליך שלום, כמו גם את התקווה המינימלית לעסקת חטופים נוספת. נתניהו נלחם בחמאס, אך בה בעת מאפשר לפעילי חמאס להשתלט על הסיוע ההומניטרי (שהוא כשלעצמו נחוץ והכרחי) - ובכך הוא מחזק את יכולתו של חמאס להחזיק מעמד במלחמתו נגד ישראל ואת יכולתו להחזיק בחטופים.


אמיר קטר, תמים בן חמד אא'ל ת'אני עם נשיא איראן אבראהים ראיסי



בסופו של דבר, הנשיא ביידן ייכשל, לא בגלל נתניהו אלא בגלל קטר, ששומרת על חמאס כשחקן מדיני לעתיד. זאת משום שאף ישראלי לא יסכים לשום תוכנית שלום שחמאס היא חלק ממנה, בין אם באופן רשמי או לא רשמי. זאת, גם אם וכאשר נתניהו יוחלף כראש ממשלה.

 

רבים סבורים שארה"ב מעניקה לקטר את התפקיד החשוב הזה כמתווכת עיקרית כיוון שבסיס CENTCOM נמצא בקטר, ולכן, אם ארה"ב תלחץ על קטר, חופש הפעולה של CENTCOM ייפגע. אין בכך אמת, משום ש-CENTCOM עצמאי לחלוטין בתפקודו, וכל מה שצריך כדי לשנות את מדיניותה של קטר מן היסוד הוא שארה"ב תצהיר שיש לה מקומות פוטנציאליים אחרים עבור CENTCOM. די בהצהרה בלבד של בכיר אמריקאי שארה"ב בוחנת מקומות חלופיים ל- CENTCOMכדי שהקטרים ישנו את גישתם מן היסדו ויעזרו לארה"ב באמת, לאחר שעד כה בגדו בה. שכן בסיס CENTCOM הוא זה שמגן על קיומו של המשטר הקטרי, ובלעדיו המשפחה השלטת תאלץ לברוח תוך ימים ספורים מפחד משכנותיה של קטר. ארה"ב הייתה צריכה להפעיל לחץ כזה לפחות כדי להציל את בני הערובה האמריקאים - לאחר ש-32 אמריקאים נהרגו ב-7 באוקטובר על ידי ברית חמאס-קטר, ושמונה עדיין חטופים.

 

בלי לשלול מקטר כל אפשרות למלא תפקיד במשבר במזרח התיכון, המלחמה בעזה לא תסתיים בקרוב, והטרור האסלאמיסטי ימשיך לפרוח במערב אפילו יותר מאשר במזרח התיכון. יתר על כך,

המשך מעורבותה של קטר בפוליטיקה במזרח התיכון יעלה את הסיכוי שמלחמת עזה תהפוך למלחמה אזורית. ולא יהיה שום "יום שאחרי".

 

זהו השירות שנותנת קטר לגוש שאליו היא שייכת, גוש איראן רוסיה וסין: חוסר יציבות מתמשך המופנה כנגד אמריקה.

 

קטר היא הסוס הטרויאני בממשל האמריקני. היא מסייעת לניצחון הגוש של רוסיה, סין ואיראן. האם הממשל האמריקאי יבין זאת אי פעם?

 

* יגאל כרמון הוא נשיא ומייסד ממרי.

 



[1]  ,eg.usembassy.gov 7.2.24.

[2]  msn.com/en-us/news/world, 7.2.24.

[3]  כך אמר ראש ממשלת קטר, מוחמד בן עבד אל-רחמן אאל ת'אני, למועצה האטלנטית ב-29.1. 24. c-span.org, 29.1.24.

[5]  לפי AP, קטר שילמה לחברה של צ'וקר 60 מיליון דולר כדי לבצע את הפרויקט, שנקרא ENDGAME. apnews.com, 27.10.22. ראו גם מסמך ממרי באנגלית על הפרשה, 22.1.24.

[6] ראו קליפ ממרי באנגלית, 23.1.24.

[9] ראו הודעה לעיתונות מטעם האו"ם בנספח דוח ממרי באנגלית, 1.11.23.

 [10] ראה דוח ממרי באנגלית, 29.11.24.

[11]   jpost.com, 28.4.23.

[12]   גם הרמטכ"ל דאז אביב כוכבי ואלוף פיקוד הדרום דאז הרצי הלוי, ניסו להניא ב-2019 את ראשי הרשויות בעוטף עזה מלהפגין על הגבול, בטענה שלישראל יש הסדר עם חמאס.   Ynet.co.il, 7.12.19.

[13]  ,timesofisrael.com 22.2.20.