המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סימנים מעידים לאפשרות מלחמה בספטמבר - אוקטובר
1/9/2023


סימנים מעידים לאפשרות מלחמה בספטמבר - אוקטובר

 

מאת י. כרמון*


לאחרונה הצטברו סימנים המעידים על אפשרות של התלקחות מלחמה נגד ישראל בחודשים ספטמבר-  אוקטובר. הדבר עלול לנבוע מעימותים אלימים בשטח שיובילו להידרדרות בלתי נשלטת ורבת נפגעים, או עקב כניסת כלי נשק חדשים היכולים לגרום לנפגעים רבים בצד הישראלי באופן שלא יאפשר לישראל להמשיך בפעילות הסיכול הרגילה[1]. אמנם חמאס וחזבאללה, אינם ששים לעימות כולל מול ישראל,[2] אך עימות כזה ייתכן עקב הידרדרות בלתי נשלטת[3], או שימוש חזבאללה וחמאס בכלי נשק קטלניים במיוחד.   

להלן פירוט הסימנים המעידים על אפשרות התפתחות מלחמה בחודשיים הקרובים:

 

א.     החרפה בפרובוקציות של חזבאללה בגבול הצפון

בחודשים האחרונים מבצע חזבאללה פרובוקציות חוזרות ונשנות בגבול הצפון המשקפות עליה ברמת התעוזה של הארגון וביניהן: הצבת אוהלים באזור הר דוב בשטח ישראל,[4] פירוק מצלמות תצפית בגדר המערכת ליד שער פאטמה על ידי פעילי הארגון,[5] שיגור טיל נ"ט לעבר ישראל.[6] כמו כן הארגון, שאינו מכיר בקו הכחול כגבול בין ישראל ולבנון, אף מעלה לאחרונה תביעה טריטוריאלית חדשה לריבונות במנהרת הרכבת הצפונית בראש הנקרה, הנמצאת גם היא בשטח ישראל[7] ובמקביל דורש לצמצם את חופש הפעולה של יוניפי"ל בדרום לבנון.[8]  

 

ב.     אימוץ שיטות לחימה נגד ישראל מעזה לגדה המערבית: רקטות ומנהרות פיקוד ושליטה

ארגוני הטרור הפלסטינים, בפרט חמאס והג'יהאד האסלאמי, חותרים לשנות את אופי פעילות הטרור נגד ישראל בגדה המערבית ולאמץ את מודל הלחימה נגד ישראל הקיים ברצועת עזה[9]. הדבר בא לידי ביטוי בשיגור רקטות משטחי הגדה המערבית לעבר ישראל, חפירת מנהרות פיקוד ושליטה בשטחי הגדה (עדיין לא מדובר במנהרות חודרות לישובים ישראלים) ושת"פ צבאי כדוגמת החמ"ל המשותף ברצועת עזה. בנוסף נצפתה עלייה בניסיונות של איראן וחזבאללה להבריח אמל"ח לשטחי הגדה המערבית, בדומה להברחות לעבר רצועת עזה.[10] מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד אל-נח'אלה אמר כי במהלך פגישתו באיראן ביוני השנה עם מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, האחרון "הדגיש פעם נוספת את [הצורך] לפתח את חימוש הגדה המערבית ואת פעילות ההתנגדות בה." עוד אמר נח'אלה: "אנו כפלסטינים, ככוחות וכתנועות התנגדות, מבינים את החשיבות של חימוש הגדה המערבית, אך הדבר מצריך מאמץ מצד הפלסטינים עצמם וגם סיוע מאחינו ברפובליקה האסלאמית של איראן"[11]

 

ג.      אפשרות עימות בהר הבית בחגי תשרי שעלול להתפשט אל מחוץ לירושלים

במהלך החגים היהודיים, בספטמבר-אוקטובר, עתידים מבקרים יהודים לעלות להר הבית כבכל שנה. דוברי חמאס וחזבאללה מזהירים כי הדבר עלול להוביל למלחמה אזורית. צאלח אל-עארורי סגן יו"ר הלשכה המדינית ומנהיג הזרוע הצבאית של חמאס בגדה אמר לערוץ אל-מיאדין: "יש בקבינט [הישראלי] מי שחושב על צעדים כמו השתלטות וחלוקה של מסגד אל-אקצא וחיסולים, ביודעו כי הדבר יוביל למלחמה אזורית". אל-עארורי אף הזכיר בראיון את דברי מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה, שאמר כי 'כל התקפה על מסגד אל-אקצא ועל ירושלים, תיתקל במלחמה אזורית'" [12]

 

ד.      הגברת האיומים בדבר מלחמה אזורית כוללת

איומיהם של מנהיגי ארגוני הטרור בדבר מלחמה אזורית כוללת התגברו לאחרונה בתגובה לאיומים מצד ישראל[13] לחסל את פעילי הטרור ושולחיהם ובכללם בכיר חמאס צאלח אל-עארורי. אל-עארורי איים בהחרפת העימות ואף במלחמה כוללת. בראיון לערוץ אל-מיאדין הוא אמר: "אנו נערכים למלחמה כוללת ואנו דנים על כך בחדרים סגורים עם כל הגורמים ומרכיבי [ברית ההתנגדות], שיש להם קשר למלחמה הזו'". לדבריו, לברית ההתנגדות יש "נכונות, מניעים, רצון ואינטרס שתתרחש מלחמה אזורית'.[14]

 

על רקע זה, נערכו בלבנון פגישות בין ראשי ציר ההתנגדות[15]שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבד אללהיאן, נפגש בביירות עם מנהיגי חמאס והגא"פ, בכללם מזכ"ל הגא"פ אל-נח'אלה ובכיר חמאס אל-עארורי. הוא הדגיש בפניהם את דברי המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כי יש "לסייע לגדה המערבית" וכי איראן "תמשיך לסייע להתנגדות במלוא הכוח"[16]. עוד אמר כי "הקמת חדר [מלחמה] משותף בין חמאס לג'יהאד מלמדת על מהלך חכם של ההתנגדות"[17]

עבד אללהיאן ערך פגישה גם עם מזכ"ל חזבאללה נצראללה,[18] ובהמשך התקיימה פגישה בין נצראללה,  אל-עארורי ואל-נח'אלה, שבה בוצעה "הערכה משותפת של המצב בגדה המערבית, של הסלמת פעילות ההתנגדות בה ושל האיומים הישראליים האחרונים". המשתתפים הדגישו את חשיבות התיאום בין "תנועות ההתנגדות" בפלסטין ובלבנון.[19]

הפגישה בין נצראללה, אל-עארורי ונח'אלה[20]


 

ה.     שימוש בנשק קטלני שיגדיל את מספר הנפגעים בישראל ויחייבה להגיב  גם במחיר של מלחמה כוללת

לאחרונה מתרבים הדיווחים על אפשרות של כניסת אמצעי לחימה חדשים לשימושם של חזבאללה, חמאס וגא"פ העלולים לגרום למספר גדול של הרוגים ישראלים כדוגמת מטעני חבלה רבי עוצמה וירי רקטות על ישובים ישראלים (כנזכר לעיל). נראה כי מצב זה לא יאפשר לישראל להמשיך בפעילות הסיכול הרגילה שלה ויחייבה להגיב בהיקף גדול במיוחד גם במחיר מלחמה כוללת[21].

לאחרונה דווח כי ישראל סיכלה נסיון להברחת מטעני חבלה רבי עוצמה שמקורם באיראן דרך ירדן לגדה המערבית וביכולתם לפזר מספר רב של רסיסים קטלניים. שימוש במטענים כאלה מהווה איום מוחשי על כוחות צה"ל הפועלים בגדה המערבית ועלול להוביל לנפגעים רבים. העיתונאי עבד אל-בארי עטואן, עורך היומון המקוון ראי אל-יום, פרסם מאמר בו כתב כי:"הימים והשבועות הקרובים יחשפו הגעה של נשק מתקדם לידי אנשי ההתנגדות בגדה המערבית, שמקורו ממספר מדינות וארגונים, ובכלל זה טילי קורנט נגד טנקים."[22]


*י. כרמון הוא נשיא מכון ממרי[1]  לכאורה לא יהיה בכך שום חידוש מבחינה עקרונית ואולם להערכתנו בנסיבות הנוכחיות ישראל תגיב תגובה כוללת חסרת תקדים על ריבוי הרוגים ביותר מחזית אחת ולו במחיר מלחמה כוללת עם איראן, המפעילה את הגורמים האסלאמיים בשטח.

[2] כזכור הן חמאס והן חזבאללה קשורים במידות שונות למתווי פיתוח גז אזורים.

[3]  אובדן שליטה כזה התרחש כבר בעבר ב-2006. עדות לכך היא דברי מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה בראיון לערוץ אל-ג'דיד TV: "לו הייתי יודע שפעולת החטיפה (הכוונה לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב ב-12 ביולי 2006) תוביל לתוצאה הזו בוודאי שלא היינו עושים זאת" נצראללה גם אמר כי התפתחות האירועים ביום חטיפת שני החיילים לא היתה צפויה וכי העובדה שטנק ישראלי נכנס לשטח לבנון ועלה על מוקש של מאות קילוגרמים סיבכה את מהלך העניינים וגרמה להרג חיילים ישראלים נוספים שחיזבאללה לא התכוון להרוג, אל-ג'דיד TV (לבנון) 27.8.2006.

[6] לפי היומון הלבנוני אל-מודון, שיגור הטיל היה מסר מחאה מטעם "לבנון" – כלומר חזבאללה – על סיפוח הכפר ר'ג'ר לישראל. היומון הדגיש את העובדה שהטיל נורה במקביל לפרסום הודעה רשמית בנושא מטעם חזבאללה. https://www.almodon.com, https://www.almanar.com.lb, 6.7.2023.

[8] ראו למשל הצהרות איש הדת השיעי המקורב לחזבאללה, אחמד קבלאן, שאמר: "אין מקום לשום סוג של כוחות בינלאומיים שיבואו על חשבון הריבונות הלבנונית" https://www.almanar.com.lb/ 27.8.2023. וכן אמר: "לא נסכים לשום חלופה לנוסחה הלאומית להגנה על המולדת. שטח 1701 הוא שטח לבנוני בריבונות לבנונית. חלפה התקופה של הפרת הריבונות הלבנונית, מה שקורה במועצת הביטחון אינו מענייננו. https://www.almanar.com.lb/ 25.8.2023.

יצויין כי במהלך פגישה ב-29.8 בין שר הביטחון הישראלי, יואב גלנט ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש במטה האו"ם בניו יורק, אמר גלנט כי "פוטנציאל ההסלמה בגבול הצפון גובר בעקבות הפרת ריבונות בוטה של לבנון" וכי "איראן דוחפת את חזבאללה לפעולה". https://www.ynet.co.il/ 29.8.2023.

[10] יצויין כי המאמץ לחימוש הגדמע נעשה בסיוע נמרץ מצד הרפובליקה האסלאמית של איראן, לפי הנחיית המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, שהורה על כך כבר לפני כעשור. ראשי משמרות המהפכה הצהירו מספר פעמים כי הם מיישמים את הוראותיו וראשי חמאס והג'יהאד האסלאמי מרבים להודות לאיראן על הסיוע הצבאי למסגרותיהםכולל בשטח הגדה המערבית.

על קריאתו של ח'אמנאי לחימוש הגדה המערבית כבר לפני כעשור, ראו קליפ ממרי (אנגלית) ודוח ממרי: "יום ירושלים" באיראן: קריאות להשמדת ישראל ולחימוש הגדה המערבית, 25.7.2014. כמו כן, ראו דוחות ממרי: מנהיג הג'יהאד האסלאמי: אנו מייצרים נשק הודות לאיראן ופועלים לחימוש כל ערי הגדמ"ע, 25.7.23; מפקד משה"מ חוסין סלאמי: הפלסטינים מוכנים למאבק קרקעי, 30.8.22; מפקד משמרות המהפכה של איראן: ידיים עלומות חימשו את הגדמע בנשק אוטומטי, 2.5.23. כמו כן, ראו דוחות ממרי: מנהיג הג'יהאד האסלאמי: אנו מייצרים נשק הודות לאיראן ופועלים לחימוש כל ערי הגדמ"ע, 25.7.23; מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וראשי המשטר באיראן בשבח מאבקם המשותף בישראל, 8.8.22; ביום ירושלים העולמי באיראן, קוראים הארגונים בעלי בריתה "לשחרור פלסטין" במלחמה אזורית, 4.5.22; שבחים בעזה לסולימאני בציון יום השנה השני לחיסולו לצד מחלוקות על פועלו במדינות ערביות, 11.1.22; בכירים באיראן קושרים את ארצם ללחימה במאי בעזה ומעודדים את הפלסטינים להמשיך בה, 22.7.21; במלאת שנה להריגת סולימאני, חמאס ממשיכה לאותת על נאמנותה לאיראן ולציר ההתנגדות, 5.1.21.

[13]  איומים אלו בדבר מלחמה כוללת מצטרפים לשיח של פלגי ההתנגדות הפלסטינים הנשמע מזה זמן אודות ביסוס מאזן אימה והרתעה מול ישראל וכן איומים בדבר איחוד החזיתות והזירות בכל עימות עתידי עם ישראל. ראו למשל דבריו של מזכ"ל הגא"פ זיאד אל-נח'אלה באפריל 2023 (אנגלית), 17.4.2023 וכן דוחות ממרי: ערב ירי הטילים אל ישראל, מפגש בלבנון בין מפקד כוח קודס במשה"מ לראשי חזבאללה וחמאס , 13.4.2023

יצויין כי בהצהרות בכירי הארגונים הפלסטינים אודות מלחמה כוללת אפשרית אין התייחסות כלל לתגובה הישראלית הצפויה.

[14] https://www.almayadeen.net, 25.8.2023. חילופי איומים נשמעים מזה זמן גם בין ישראל וחזבאללה: בתגובה לדברי שר הביטחון הישראלי, יואב גלנט כי "אם חיזבאללה יפתח במלחמה נחזיר את לבנון לתקופת האבן" www.ynet.co.il  8.8.2023. אמר נסראללה: "גם אתם תחזרו לתקופת האבן אם תצאו למלחמה עם לבנון". alahednews.com.lb 14.8.2023. כמו כן, בנאום ב-25.5.2023 אמר נסראללה בתגובה לאיומי נתניהו: "אתם לא אלה אשר מאיימים במלחמה גדולה, אלא אנחנו אלה שמאיימים עליכם בה, כל מלחמה גדולה תכלול את כל הגבולות וישתתפו בה מאות אלפי לוחמים", כידוע אין תחת פקודת ארגוני ההתנגדות מספר כזה של לוחמים. https://www.alahednews.com.lb/ 25.5.2023.   

[15] יצויין כי פגישה של בכירי ציר ההתנגדות נערכה גם ערב שיגור עשרות הרקטות מלבנון לישראל ב-6.4.2023. אז, נפגש מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראנים, אסמאעיל קאא'ני בלבנון עם מנהיגי חזבאללה, חמאס הג'יהאד האסלאמי ומיליציות פרו איראניות אחרות. על פי דיווחים בפגישה זו התקבלה ההחלטה על שיגור עשרות הטילים מדרום לבנון לעבר ישראל 23. ראו דוח ממרי: ערב שיגור הטילים לעבר ישראל, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאאני, ביקר בלבנון ונפגש עם בכירי חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי. 13.4.2023.

[17] אירנא (איראן), 1.9.2023.

[19] כתבה באתר ערוץ אל-מנאר של חזבאללה, הדגישה כי התמונה הסמלית מעבירה לישראל מסר ברור של אחדות גורמי "ההתנגדות" במאבקם נגד האויב הישראלי, במיוחד נוכח האיום בחיסולים. https://www.almanar.com.lb, 2.9.2023.

[21] לענין זה של אפשרות לריבוי הרוגים ישראלים ניתן להוסיף את האופציה הפתוחה בפני ארגוני ההתנגדות האסלאמים לחדש את פיגועי ההתאבדות בתחבורה הציבורית ובמסעדות. להניח כי כבעבר, ישראל תאלץ להגיב על כך באופן שונה מפעילותה הרגילה.

[22]www.raialyoum.com  25.8.2023.