המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וראשי המשטר באיראן בשבח מאבקם המשותף בישראל
8/8/2022


בביקור בטהראן ערב פרוץ הלחימה בעזה, מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, זיאד נח'אלה, וראשי המשטר האיראני מעלים על נס את תמיכת איראן בארגון ואת מאבקם המשותף בישראל; מפקד כוח קודס קאא'ני: "הלוחמים הפלסטינים נמצאים בשלבי תכנון להנחית את המהלומות הסופיות על הגופה המרקיבה של המשטר הציוני בזמן הנכון"

הקדמה

ימים מספר לפני שישראל תקפה את המפקדים הצבאיים של ארגון הג'יהאד האסלאמי בעזה, קיים מזכ"ל הארגון, זיאד נח'אלה, המבקר בטהראן מפגשים עם צמרת השלטון האיראני. במסגרת מפגשים אלה הדגיש נח'אלה את אחיזתו הגוברת של הארגון בגדה המערבית ואת היערכותו לביצוע פיגועים בישראל. ראשי המשטר האיראני עמם נפגש (ראו להלן) הביעו שוב את תמיכתם בארגון ועידודם לפעולות ההתנגדות המזוינת של הארגון נגד ישראל, הן מעזה והן מהגדה המערבית.

 

יש לציין כי ארגון ההתנגדות הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הוא פרוקסי איראני שנתמך מאז היווסדו בכסף ובנשק איראניים. למרות שהארגון הוא סוני ערבי הוא מקבל את מנהיגות המנהיג העליון של המהפכה האסלאמית של איראן וראשיו מודים לעלי ח'אמנאי, על תמיכתו הפעילה בארגון ובפעיליו.[1]

נראה כי טהראן דרשה מן הג'יהאד האסלאמי ומהמזכ"ל שהגיע לביקור להשיב לישראל בפיגועים כתגובה לפעולות שמיוחסות לישראל על אדמת איראן בחודשים האחרונים. כך ניתן להבין את דברי מפקד כוח קודס, אסמאעיל קאא'ני, ערב פרוץ הלחימה, ב-5.8.22 שאמר כי " למרות שבמקרים רבים האויב קיבל תגובה לעוינות שלו תוך זמן קצר מאוד, יש לנו תוכנית לכל מה שנשאר [ללא תגובה] ... הלוחמים הפלסטינים נמצאים בשלבי תכנון להנחית את המהלומות הסופיות על הגופה המרקיבה של המשטר הציוני בזמן הנכון."[2]

 

טרם פרוץ הלחימה בעזה, ב-4.8.22, הציג נח'אלה לנשיא אבראהים ראיסי דו"ח על היכולות והפעילות של ארגונו המבוצעות בפלסטין, והצביע "על הפסיביות של המשטר הציוני בהתמודדות מול כוחות ההתנגדות בעזה ובגדה המערבית" ואמר כי "להתנגדות הפלסטינית יש נוכחות חזקה בגדה המערבית בנוסף לנוכחות חזקה בעזה... ההישגים הללו הושגו הודות לתמיכת איראן."[3] במפגשו ב-3.8.22 עם היועץ למנהיג העליון, עלי ולאיתי, הצהיר מזכ"ל הגא"פ נח'אלה כי "למנהיג העליון [ח'אמנאי] יש מקום בליבנו ואין איש בעולם שיכול להשתוות אליו. אתם אחינו הגדולים ויש לכם תפקיד חשוב גם באיראן וגם מחוצה לה." באותה שיחה עם ולאיתי ובשיחות נוספות עם בכירים איראניים אחרים הכריז נח'אלה כי "ישראל מוקפת מכל עבריה."[4]

 

הדוח יסקור את פגישות ההנהגה האיראנית עם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, בטהראן בימים האחרונים ובטרם החלה הלחימה בעזה וממנה:


מפקד כוחות קודס, אסמעאיל קאא'ני: "בכל יום אנו עדים לכך שמקדם הביטחון של המשטר הציוני דועך. הלוחמים הפלסטינים נמצאים בשלבי תכנון להנחית את המהלומות הסופיות על הגופה המרקיבה של המשטר הציוני בזמן הנכון"

ערב תחילת הלחימה בעזה, ב-5.8.22, אמר מפקד כוח קודס, אסמאעיל קאא'ני, בטקס לוויה של שלושה שהידים של משמרות המהפכה שמתו בסוריה, כי "על אויבי השלטון האסלאמי, ובמיוחד אמריקה והמשטר הציוני, לדעת שבכל זירת התנגדות אליה נכנס, יש כבוד וגאווה למהפכה.

 

על האויבים לדעת שלמען מדוכאי האזור אנחנו לעולם לא נתעלם מהפשעים והמזימות שלהם בכל נקודה גיאוגרפית. למרות שבמקרים רבים האויב קיבל תגובה לעוינות שלו תוך זמן קצר מאוד, יש לנו תוכנית לכל מה שנשאר.

 

המשטר הציוני קורס. בכל יום אנו עדים לכך שמקדם הביטחון של המשטר הציוני דועך. הלוחמים הפלסטינים נמצאים בשלבי תכנון להנחית את המהלומות הסופיות על הגופה המרקיבה של המשטר הציוני בזמן הנכון. בכל יום מתבצעות לפחות 15 פעולות נגד עמדות המשטר 'הכובש את ירושלים' [ישראל] והם אף הציבו גדרות בתוך ההתנחלויות שלהם מחשש לחייהם.

 

ילדי האסלאם בשטחים הכבושים, בעזה ובלבנון אומנו בבית הספר של האמאמים של המהפכה [איתאללה ח'ומיני מייסד המשטר והמנהיג העליון, עלי ח'אמנאי]. אמריקה והמשטר הציוני לא יכולים לעמוד בפני הגיבורים האלה."[5]

 

מפקד כוח קודס, אסמאעיל קאא'ני  [6]מזכ"ל הגא"פ נח'אלה לנשיא איראן ראיסי: "כיום יש להתנגדות הפלסטינית נוכחות חזקה בגדה המערבית בנוסף לנוכחות חזקה בעזה... ההישגים הללו הושגו הודות לתמיכת איראן"

ב-4.8.22 נפגש נשיא איראן, אבראהים ראיסי, עם זיאד נח'אלה, מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי ואמר לו: "כיום ההתנגדות [המזויינת לישראל] ניתנת להגנה כרעיון והיא הניבה תוצאות בזירת [הפעולה]. לא הסכמי השלום כביכול אלא 'הדרך המוארת של ההתנגדות' הצליחה לגרום לאויב להיות נואש ולהעניק תקווה לכל תומכי גישת ההתנגדות בעולם.

 

המשטר הציוני חשב שבאמצעות נורמליזציה וכינון יחסים עם מדינות [ערב] הוא יוכל ליצור לעצמו ביטחון, בעוד פעולות אלו לא הביאו ולא יביאו ביטחון לציונים בשום אופן כי אין להם הידע והתחזית המתאימים לגבי האזור וההתפתחויות העתידיות.

אין לנו ספק בהגשמת ניצחון ההתנגדות הפלסטינית ושחרור ירושלים, [דבר] שהיה חלומו של [מפקד כוח קודס, קאסם] סולימאני ושל כל השהידים של ההתנגדות. האומות המוסלמיות באזור שונאות כיום מאוד את המשטר הציוני הגזלן ורואות בהתנגדות את הקו העיקרי והבסיסי בהתמודדות מולו."

נח'אלה הציג לראיסי דו"ח על היכולות והפעילות של ארגונו המבוצעות בפלסטין, והצביע "על הפסיביות של המשטר הציוני בהתמודדות מול כוחות ההתנגדות, בעיקר בעזה ובגדה המערבית" ואמר כי "כיום יש לאיראן נוכחות נועזת ועוצמתית באזור ובעולם יותר מאי פעם ואין ספק שלגישתו האישית של הנשיא ראיסי היה תפקיד משמעותי בחיזוק היחסים עם המדינות באזור ובעמידה מול השתלטנים [ישראל] בתחום זה.

כיום יש להתנגדות הפלסטינית נוכחות חזקה בגדה המערבית בנוסף לנוכחות חזקה בעזה ובעתיד סוגיה זו תביא ללחץ מוגבר על המשטר הציוני ולשינויים במשוואות בפלסטין. ההישגים הללו הושגו הודות לתמיכת איראן.

למרבה השמחה, היוזמה של כוחות ההתנגדות האסלאמית בפלסטין השפיעה על מטרות המשטר הציוני בהתקרבות לכמה מדינות ערביות באזור.

כיום, ציר ההתנגדות זורח חזק מתמיד עם הישגים מרשימים. ללא ספק, המשך הדרך הזו יחליש וישמיד את המשטר הציוני ובזכות תמיכת איראן ובמיוחד [המנהיג העליון] ח'אמנאי הניצחון קרוב ובעזרת האל ניכנס כולנו יחדיו לירושלים."[7]

 

נשיא איראן ראיסי עם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי נח'אלה  [8]מזכ"ל הגא"פ נח'אלה ליועץ המנהיג העליון ולאיתי: "ישראל מוקפת מכל עבר"

יום קודם לכן, ב-3.8.22, אמר מזכ"ל הגא"פ נח'אלה לעלי אכבר ולאיתי, יועץ המנהיג העליון ח'אמנאי לעניינים בינ"ל, כי "ישראל מוקפת מכל עבר. למנהיג העליון [עלי ח'אמנאי] יש מקום בלב שלנו ואין איש בעולם שיכול להשתוות אליו. אתם אחינו הגדולים ויש לכם תפקיד חשוב גם בתוך איראן וגם מחוצה לה.

 

אני שמח שהגעתי לאיראן בזמן שבו היא חזקה מתמיד, וההתנגדות עוצמתית מתמיד. הישראלים כיום נתונים להשפעת כוחה של איראן ושל כוחות ההתנגדות. הם מוקפים מכל כיוון וזה דבר שהתאפשר בזכות הנחיות המנהיג העליון, שאיראן וההתנגדות חזקות מבעבר. תנועת הג'יהאד האסלאמי נמצאת במצב טוב בכל העמדות בתחום ההתנגדות ולמרות כל המאמצים והמסרים של האויבים, ההתנגדות מתקדמת. האויב מוקף בכל החזיתות ואנו עדים לכך שהמדיניות של האויבים [ישראל] ושל אמריקה אימפוטנטית מול כוחה של הרפובליקה האסלאמית של איראן."[9]

 

מזכ"ל הגא"פ נח'אלה ועלי אכבר ולאיתי, יועץ המנהיג העליון ח'אמנאי  [10]

 

 

שר החוץ עבד אללהיאן בפגישה עם זיאד נח'אלה, מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי: "המשטר הציוני נמצא היום במצב החלש ביותר שלו, ולוחמי ההתנגדות תומכים בגאווה ובכבוד בתושבי עזה ובשחרור ירושלים"

ב-3.8.22 נפגש נח'אלה גם עם שר החוץ האיראני, אמיר עבד אללהיאן, שהדגיש את "המשך המדיניות והעמדות העקרוניות והיציבות של איראן בתמיכה באידיאולוגית החירות הפלסטינית ובהתנגדות האומה הפלסטינית המדוכאת לתוקפנות ולהתפשטות של משטר האפרטהייד הציוני". עבדאללהיאן הביע תקווה ש"על ידי חיזוק ההתכנסות בין מדינות האסלאם, נהיה עדים לכישלון האויבים לצמצם את האידיאל הקדוש של חירות פלסטין וירושלים."  הוא הביע ביטחון ש"ההתנגדות האסלאמית באזור ובפלסטין תגן בתקיפות על הזכויות הבלתי ניתנות לערעור של האומות באזור ופלסטין בצל חיזוק הלכידות, הסולידריות והאחדות הפנימית שלה."

 

נח'אלה הביע את תודתו על תמיכת איראן בסוגית פלסטין, שיבח את תפקידה החזק, היעיל והקונסטרוקטיבי של איראן בנושאים אזוריים והביע הערכה לדיפלומטיה הפעילה של איראן באינטראקציה עם מדינות שונות, האזור והעולם האסלאמי כסימן לדינמיות ולחוזקה של איראן והוסיף כי "ההישגים וההצלחות של איראן שייכים לכלל האומה האסלאמית...

ההתנגדות היא האפשרות היחידה של העם הפלסטיני לעמוד על זכויותיו ולגרש את הכובשים מהאדמה הפלסטינית."  לדבריו, "האחדות והלכידות של הקבוצות הפלסטיניות הן דבר נחוץ לחיזוק ההתנגדות האסלאמית של העם הפלסטיני." הוא הדגיש את "התפקיד והעמדה החשובים של איראן, סוריה וההתנגדות הלבנונית בתמיכה בחזית ההתנגדות האסלאמית".[11]

 

שר החוץ האיראני עבדאללהיאן עם מזכ"ל הגא"פ נח'אלה  [12]בשיחת טלפון למזכ"ל הג'האד האסלאמי הפלסטיני, זיאד נח'אלה, ב-6.8.22 בתגובה לחיסול מפקדי הג'יהאד האסלאמי בעזה על ידי ישראל, אמר שה"ח עבדאללהיאן כי "אין ספק שההתנגדות הפלסטינית והעם העזתי המתנגד יהיו המנצחים הסופיים בזירה זו. המשטר הציוני ממשיך ליצור משברים כדי לכסות על המשברים רבי השכבות המתרחשים בשטחים הכבושים.

 

נח'אלה אמר לו כי "המשטר הציוני נמצא היום במצב החלש ביותר שלו, ולוחמי ההתנגדות תומכים בגאווה ובכבוד בתושבי עזה ובשחרור ירושלים. הגבנו למשטר הציוני מתוך אמונה באל ובכוח ההתנגדות הפלסטינית, ואנו נרשום התפתחות משמעותית בנתיב המאבק הזה."[13]

 

מפקד משה"מ, חוסין סלאמי, למזכ"ל הגא"פ נח'אלה: "עבור העם האיראני שחרור פלסטין הוא יותר ממשאלה... זו אסטרטגיה ודאית,, אנחנו איתכם בדרך הזאת עד הסוף...  הציונים ישלמו מחיר כבד על הפשע האחרון שלהם"

ב-6.8.22 נפגש נח'אלה עם מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסין סלאמי. סלאמי אמר כי "עבור העם האיראני שחרור פלסטין הוא יותר ממשאלה – הוא אסטרטגיה ודאית. כאשר [מתייחסים ל]שחרור פלסטין כמשאלה, זה נשאר בגבולות המשאלה, ולא נתפס כמטרה ריאלית. זאת, בעוד שלפי הנחיות האמאם ח'ומיני, ולפי הדגשים של האמאם ח'אמנאי, המטרה והאסטרטגיה שלנו היא לשחרר את ירושלים ולהשיב את האדמות האבודות והכבושות של פלסטין לבעליהן המקוריים.

 

נתיב ההתפתחויות בפלסטין והדעיכה של כוח הציונים שמתקדמים לכיוון קריסה והתמוטטות הוא נתיב שאין ממנו חזרה, ובעזרת האל שחרור ירושלים קרוב. כוחה של ההתנגדות הפלסטינית התפתח בהשוואה לעבר, והיא מראה עם הפוטנציאל והיכולות הממשיות שלה שהיא מצאה את היכולת לנהל מלחמות גדולות...

 

בגלל הייאוש שלה שנובע מחוסר היכולת של אמריקה לתמוך בה, ישראל פנתה בהדרגה לכמה מדינות ערביות כדי שתוכל לחזק את עצמה. אולם האסטרטגיה הזו לא תציל אותם והחולשות המובנות של המשטר [הציוני] לא יאפשרו לו להגשים את משאלותיו הנידפות.

 

מפקד משה"מ סלאמי עם מזכ"ל הגא"פ, אל-נח'אלה בטהראן  [14]


 

כאשר פלסטין מתחזקת וכוחה מתגלה החולשה וחוסר היכולת של הציונים נעשים ברורים יותר והם מתקשים להמשיך לפעול ...סימנים ועדויות וודאיים מראים כי הציונים מתפוררים מבפנים, ואולי בזכות הדעיכה של ישראל ההתנגדות הפלסטינית לא זקוקה למלחמה.

 

היום כל היכולות הג'יהאדיות נגד הציונים ניצבות בשורה אחת מאוחדת בזירה ופועלות לשחרור ירושלים ול[השבת] זכויות העם הפלסטיני. אנחנו איתכם בדרך הזאת עד הסוף. שתדע פלסטין ושידעו הפלסטינים שהם לא לבד. שחרור ירושלים וניצחון האומה הפלסטינית הם האידיאל והאסטרטגיה של האמאמים של המהפכה האסלאמית [ח'ומיני וח'אמנאי] ושל האומה הגדולה של איראן. הרפובליקה האסלאמית תמשיך בהתנגדות ההרואית והעוצמתית של פלסטין. היום אנחנו פלסטינים יותר מאי פעם ובחסדי האל נמשיך בדרך זו.

 

אין ספק שהתגובה המהירה של ההתנגדות האסלאמית של פלסטין [ירי הטילים מעזה לישראל] לפשע הזה [חיסול מפקד הגזרה הצפונית של הגא"פ בעזה, תייסיר ג'עברי] מראה שנרשם פרק חדש בהתחזקות ההתנגדות, והציונים ישלמו מחיר כבד על הפשע האחרון שלהם. השגת כוח צבאי יעיל לסיכול מאזן הסכנה היא ערובה להצלחת האינתיפאדה הפלסטינית וההתנגדות האסלאמית נגד המשטר הציוני. בעזרת הסולידריות והשותפות של העם [האיראני] איתכם, אתם תוכלו להתחזק עוד יותר ולגבור על הציונית מבחינת אנושית, רוחנית וצבאית."


נח'אלה לסלאמי: "הנוכחות שלכם לצידנו חיזקה את רוחנו ואת יכולות ההתנגדות שלנו"

זיאד נח'אלה אמר לסלאמי: "העמידה והעימות הנרחב של איראן נגד אמריקה והמשטר הציוני משמחים את העם הפלסטיני ומחזקים את רוח הלוחמים ואנשי הג'האד הפלסטיניים. ההתנגדות האסלאמית התקדמה בצורה טובה ויעילה מאוד בתחום הכוח הצבאי והתהליך הזה לא ייפסק. צלחנו בעיות רבות בנתיב המאבק נגד הציונים והנוכחות של תומכי העם הפלסטיני, ובמיוחד שלכם [איראן] לצידנו חיזקה את רוחנו ואת יכולות ההתנגדות שלנו. אנו נמשיך בהתנגדות. בזכות שיתוף הפעולה של יתר קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות אנחנו נמצאים במצב טוב מאוד ומסוגלים להגיב לכל תקיפה של המשטר הציוני בזמן." [15]


נח'אלה ליו"ר המועצה האסטרטגית לקשרי חוץ ח'ראזי: "דעיכת המשטר הציוני הייתה רק אידאה אבל כעת היא הפכה לאפשרית"

כמאל ח'ראזי, יו"ר המועצה האסטרטגית לקשרי חוץ, נפגש עם נח'אלה ב-7.8.22. ח'ראזי אמר כי "הניצחון [הפלסטיני] במבצע 'חרב ירושלים' ['שומר החומות' במאי 2021] הוא מקור התנועה החדשה בהתנגדות הפלסטינית. בעוד מעצמות העולם פועלות נגד העם הפלסטיני בשיטות שונות, עמידתו של העם הפלסטיני על זכותו להסיר את הכיבוש והכובשים [ישראל והישראלים] - ראויה להערכה. מה שראינו ב'חרב ירושלים' זו סולידריות של כל העם הפלסטיני, שצמחה מתוך מודעות של העם הפלסטיני ומתוך רוח החתירה לחופש של עם זה.

 

כמאל ח'ראזי, יו"ר המועצה לקשרי חוץ עם מזכ"ל הגא"פ נח'אלה  [16]


 

הקבינט הנוכחי של המשטר הציוני הוא בלתי יציב. ראש ממשלה [יאיר לפיד] שפועל כיום בקואליציה של מספר רב של מפלגות הטרוגניות לא יכול להיות בעל כוח רב." ח'ראזי הביע את תקוותו שמשאלתו של קאסם סולימאני – שחרור ירושלים – תתגשם בקרוב.

 

נח'אלה הוקיר את תמיכת איראן בפלסטין ובהתנגדות הפלסטינית, ואמר: "עד הניצחון במלחמת שניים עשר הימים [מאי 2021], דעיכת המשטר הציוני הייתה רק אידאה אבל כעת היא הפכה לאפשרית. ביטחונו העצמי של המשטר הציוני נחלש. אנו נמצאים כעת בשלב חשוב בחיי המאבק של הפלסטינים במשטר זה. נפתחו פרקים חדשים לכל ההתנגדות באזור."[17]

 

נח'אלה ליו"ר המג'לס קאליבאף: "רשמנו הישגים טובים בתוך פלסטין במסגרת חיזוק ההתנגדות במיוחד בגדה המערבית"
יו"ר המג'לס, מוחמד באקר קאליבאף, נפגש עם נח'אלה ב-3.8.22 ואמר כי "הנסיון ממלחמת איראן-עיראק לימד כי סוד הנצחון היחיד הוא ג'יהאד והתנגדות... בכל פעם שהאומות האסלאמיות עמדו על אמונותיהן בקוראן, הן התחזקו, ומלחמות לבנון [2006] ועזה 2008 הראו זאת. גם אירועי מאי 2021 ועד היום מראים שהג'יהאד והמאבק הם הסוד היחיד לניצחון."

נח'אלה אמר לקליבאף כי הוא "שמח לבקר באיראן בתקופה שבה היא חזקה יותר, בעלת יכולת גבוהה יותר יותר ובעלת נוכחות צבעונית יותר באזור. בצל התנאים הללו, גם תנועת ההתנגדות משפיעה יותר ויש לה תפקיד בולט יותר. נוכחות העם הפלסטיני בהתנגדות מחוץ לגבולות פלסטין תתחזק, זהו המשך של פעולות ההתנגדות.

רשמנו הישגים טובים בתוך פלסטין במסגרת חיזוק ההתנגדות, במיוחד בגדה המערבית. מצב ההתנגדות בעזה טוב מאוד וכוחות ההתנגדות הצליחו לשמור על כוחם ויכולותיהם.

בנסיבות שאנו עדים להן, יש אנשים שהולכים לנורמליזציה של היחסים עם הציונים בעוד כוחות ההתנגדות מתחזקים ותפקידם ונוכחותם בשטח מתחזקים.

מיום ליום אנחנו בטוחים יותר ויותר שהניצחון הסופי בגבולות פלסטין ומחוצה לה נגד אמריקה וזנבותיה הולך וקרב. כיום ישראל נתונה תחת מצור מכל כיוון וקול החולשה של המשטר הציוני חזק מתמיד. יש להם פחות יכולת ביחס לעבר ואנו נמשיך בעוצמה בנתיב הזה המוביל להגשמת ניצחון פלסטין[18]".

 

נח'אלה, מזכ"ל הג'האד האסלאמי עם יו"ר המג'לס, מוחמד באקר קליבאף [19]


[2] תסנים (איראן), 6.8.2022

[3] אתר הנשיא (איראן), 4.8.2022

[4]  איסנא (איראן), 3.8.2022

[5] תסנים (איראן), 6.8.2022

[6]  תסנים (איראן)  6.8.2022

[7] אתר הנשיא (איראן), 4.8.2022 

[8]  אתר הנשיא, איראן 4.8.2022

[9] תסנים (איראן), 4.8.2022

[10] תסנים (איראן), 4.8.2022

[11]  איסנא (איראן), 3.8.2022

[12]  פארס (איראן), 6.8.2022

[13]  פארס (איראן), 6.8.2022

[14] איסנא (איראן), 6.8.22

[15]  איסנא (איראן), 7.8.2022

[16] איסנא (איראן), 7.8.2022

 

[17] איסנא (איראן), 7.8.2022

[18] שפקנא (איראן), 3.8.2022

[19] מהר (איראן)  3.8.22