המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דובר משה"מ: טבח 7 באוקטובר - "אחת הנקמות של ציר ההתנגדות בציונים על חיסול סולימאני"
2/1/2024


דובר משמרות המהפכה של איראן, רמזאן שריף: טבח 7 באוקטובר "היה אחת הנקמות של ציר ההתנגדות בציונים על חיסול סולימאני"– ודבריו נערכו מחדש לאחר מכן בתקשורת האיראנית

 

מאת א. סביון


הקדמה:

דובר משמרות המהפכה (משה"מ), רמזאן שריף, התייחס ב-27.12.2023 ליום השנה השלישי לחיסול קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משה"מ, ב-3.1.2020, ולחיסול קצין בכיר במשה"מ, גנרל רזי מוסווי, בדמשק ב-25.12.23. הוא אמר שהטבח שביצע חמאס בשבעה באוקטובר [מבצע 'מבול אל-אקצא'] היה "אחת הנקמות של ציר ההתנגדות בציונים על חיסול גנרל סולימאני." ראו בהמשך צילום הידיעה כפי שפורסמה בסוכנות הידיעות פארס המקורבת למשה"מ.

 

בדברים אלה הודה דובר משה"מ שריף כי איראן ידעה ואולי אף היתה שותפה לתכנון הטבח בישראל ב-7.10.23, זאת בניגוד להנחיית המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, מה-10.10.23, לפיה איראן גאה בהתנגדות הפלסטינית שביצעה את התקיפה על ישראל ומעודדת את המשכה אך היא לא מעורבת בה,[1] זאת ככל הנראה כדי לא לפגוע באינטרסים הלאומיים שלה מול המערב.

 

בהתאם לאותה הנחיה של ח'אמנאי איראן מכחישה גם את מעורבותה בהפעלת ארגוני הפרוקסי האחרים שלה בציר ההתנגדות (חזבאללה בלבנון, החות'ים בתימן ומיליציות שיעיות ברמת הגולן, בסוריה ובעיראק) שתוקפים את ישראל ואת ארה"ב בכמה חזיתות ולטענתה הם פועלים באופן עצמאי.

 

ואכן, שעות בודדות לאחר פרסום הידיעה בסו"י פארס שונתה הידיעה בה נמסרו דבריו של רמזאן שריף והושמט ממנה המשפט בו אמר כי פעולת חמאס בשבעה באוקטובר היתה נקמה בציונים על חיסול סולימאני.

 

גם דוברי המשטר האיראני הבכירים יצאו לתקשורת וניסו לתקן את החריגה של דובר משה"מ שריף  מהקו הרשמי של המשטר לפיו הטבח בשבעה באוקטובר היה פרי תכנון וביצוע של החמאס בלבד. מפקד משה"מ, חוסין סלאמי, אמר למוחרת ב-28.12.23 כי "כמשרת משמרות המהפכה שיודע לעומק את כל הסיפור, דעו כי מבצע 'מבול אל-אקצא' היה מבצע פלסטיני לגמרי, הוא תוכנן ויושם על ידי הפלסטינים עצמם, ושום תנועה מחוץ לפלסטין לא התערבה ביצירה של הניצחון המדהים הזה ביצירת הסערה הגדולה הזו, זה היה עניין פלסטיני לחלוטין."[2] מפקד כוח קודס של משה"מ, אסמאעיל קאא'ני, הדגיש ב-29.12.23 שוב ושוב כי פעולת חמאס היתה פרי תכנון הפלסטינים בלבד: "כיום להתנגדות בכל האזור יש מבנה עצמאי משלה. קבוצות ההתנגדות גדלו שלב אחר שלב, וכיום כל מרכיבי חזית ההתנגדות ברמה האזורית אדונים להחלטותיהם. בתקופה זו החלה ההתנגדות הפלסטינית בתושייתה לעבוד על תוכנית שהיא הכינה, ולראשונה בשלב זה, בשל הפשעים הנרחבים שביצע המשטר הציוני נגד העם המוסלמי בפלסטין, הם תיכננו בעצמם וביצעו שלב אחר שלב את כל הדברים שהם תכננו בעצמם. הם עשו את זה באמצעות תכנון וכמה יפה הם עשו את זה[3].

 

הפרקטיקה באיראן של שינוי הצהרות בכירים המפלילות את איראן במעורבות בטרור נגד מדינות אחרות

הפרקטיקה של שינוי ומחיקה של הצהרות בכירים איראניים שחורגים מן הקו הרשמי של המשטר ושעלולות לקשור את איראן כאחראית ישירה למעשי טרור נגד מדינות אחרות אינה ייחודית למקרה זה. לאחרונה שינתה סו"י האיראנית, איסנא, את הודעתה אודות דברי שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, שפרסמה ב-14.12.23 שעות בודדות לאחר שפורסמו. אשתיאני הזהיר את ארה"ב לבל תקים כוח משימה רב-לאומי באזור ים סוף שיפעל לאבטחת נתיבי השיט הבינלאומיים מפני פגיעת המיליציה הפרו-איראנית של החות'ים ואמר כי "האזור הזה הוא האזור שלנו, אף אחד לא יוכל לתמרן באזור עליו יש לנו שליטה." שעות אחדות לאחר הפרסום הוסיפה סו"י איסנא משפט כאילו דברי אשתיאני מתייחסים לאזור המפרץ הפרסי (שגם לגביו טענתה של איראן לזכותה למנוע  מעבר ספינות של מדינות אחרות אינה לגיטימית) וזאת כדי למנוע הסתבכות של איראן עם החוק הבינלאומי ועם המערב. ראו דוח ממרי מה-15.12.23 שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, על הדיווח שאמריקה רוצה ליצור כוח ימי רב-לאומי בים סוף: "אם האמריקאים יעשו דבר כה טיפשי הם יתמודדו עם בעיות יוצאות דופן. האזור הזה הוא שלנו"

 

במקרה נוסף, באוגוסט 2018 הודה בכיר במשמרות המהפכה, גנרל נאצר שעבאני, כי טהראן הנחתה את החות'ים, שלוחיה בתימן, לתקוף מכליות נפט של סעודיה. גם אז שונתה הידיעה לאחר שפורסמה והמשפטים המפלילים הושמטו מהדיווח. ראו דוח ממרי: בכיר משה"מ גנרל שעבאני: "אמרנו לתימנים לתקוף שתי מכליות נפט של הסעודים, והם תקפו"

 

שינוי הגרסא המדווחת בסו"י פארס והכחשת חמאס לדברי דובר משה"מ שריף

לא זו בלבד שסו"י פארס שינתה את הדיווח המקורי שלה בהשמיטה ממנו את המשפט ממנו עולה בבירור מעורבות איראן בטבח חמאס, ארגון חמאס פרסם הכחשה לדברי דובר משה"מ שריף וציין כי המניע העיקרי לביצוע פעולת ה-7 באוקטובר היה "האיומים מצד ישראל על מסגד אל-אקצא."[4] (ראו בהמשך הדוח).

 

שריף עצמו נאלץ לפרסם הבהרה מאוחר יותר בה טען כי "התוצאות של [מבצע] מבול אל-אקצא הן חלק מהנקמה על רצח השהיד סולימאני" וכי ההתבטאות הקודמת שלו היא "אי הבנה." סו"י תסנים, המקורבת גם היא למשה"מ פרסמה הבהרה בה נאמר כי "בשל אי ההבנות בחלק מדבריו של שריף בנוגע למבצע מבול אל-אקצא בהתייחס להבדל בין הסיבה והמניע של המבצע הזה לבין הישגיו והשלכותיו, הוא אמר: 'כפי שאמרו מנהיגי חמאס – הדיכוי, פשע הכיבוש של שבעים שנה, העלבון כלפי מסגד אל-אקצא והמקומות הקדושים, המצור וההרג של העם הפלסטיני המדוכא וחסר ההגנה ואלפי השבויים והאסירים הפלסטינים שבמעצר הציונים הם הגורמים והמניעים השונים למבצע הפלסטיני לגמרי – מבול אל-אקצא. ללא ספק, חלק מהניצחון ההיסטורי הגדול של מבצע מבול אל-אקצא נובע ממאמציו של הגנרל השהיד קאסם סולימאני, דבר המציב את הישגי המבצע כאחד מנקמות ההתנגדות נגד ההתנקשות הפחדנית בשהיד של ירושלים [סולימאני].'"[5]


הקשר של איראן לתכנית הטבח של חמאס ב-7 באוקטובר

יצוין עוד כי כבר ב-10.10.23 ייחס שופר המשטר האיראני, כיהאן, את המתקפה הרצחנית של החמאס על ישראל לפרי תכנונו של סולימאני עוד מינואר 2020, יום בטרם חוסל. כיהאן  התפאר כי "היום התברר שלכוח האסטרטגיה התכנונית והמבצעית שלו [של סולימאני] אין גבולות... התאחדות קבוצות ההתנגדות היום לפי אמנת חמש השנים הזו היא פרי השהאדה של סולימאני וחלק מהנקמה הקשה של קבוצות ההתנגדות." כיהאן אף המשיך וטען כי מנהיג איראן ח'אמנאי עצמו רמז כבר באוגוסט 2022 על הניצחון הגדול, ובאוגוסט 2023 בישר על המבצע הקרב. דברים אלה מעידים על מעורבותו של ח'אמנאי בהוצאה לפועל של פעולת ה-7 באוקטובר ב'מבצע אל-אקצא'. ראו דוח ממרי מה-12.10.23 שופר המשטר האיראני כיהאן: איראן המוח והידיים מאחורי החמאס; מבצע "מבול אל-אקצא" תוכנן ואורגן ע"י מפקד כוח קודס סולימאני לפני חיסולו; ח'אמנאי רמז באוגוסט 2022 ו-2023 על "הכיבוש המוחלט" של ישראל

 

יודגש עוד כי ב-11.10.23, יום לאחר שהורה המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, להצניע את המעורבות האיראנית בפעולת חמאס ב-7.10, פרסם האתר עסר-י איראן מאמר שקרא לבכירי המשטר, ברמיזה לקיצונים האידאולוגים, לרסן את רגשותיהם ולא להתבטא לגבי הקשר של איראן "לסכסוך חמאס-ישראל" מחשש לפגיעה באינטרס הלאומי של איראן. המאמר המליץ לא לחרוג מן הקו הרשמי שהתווה ח'אמנאי ב-10.10.23 לפיו איראן גאה בהתנגדות הפלסטינית שביצעה את התקיפה על ישראל ומעודדת את המשכה אך היא לא מעורבת בה.

 

זאת ועוד, גם סו"י תסנים המקורבת למשה"מ פרסמה ב-15.10.23 דוח בלעדי על תרגילי ארגון חמאס בשם"משענת איתנה" כחלק מתכנון "ההתנגדות" לתקיפה בישראל; ארבע שנות הכשרה של הפלסטינים ל'מבול אל-אקצא'. בדוח תסנים עלה כי המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, עצמו, קבע בהצהרותיו את שם המבצע 'סופת אל-אקצא' (בפרסית, בערבית – שטפון אל-אקצא) שנים לפני הוצאתו אל הפועל ואף פרסם בהצהרות אלה כי הורה על הקמת מרכז פיקוד ושליטה משולב בין קבוצות ההתנגדות שאיראן מפעילה, מאמנת ומחמשת תחת פיקודו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני ולאחריו אסמאעיל קאא'ני.

 

צילום הידיעה המקורית בסו"י פארס: דובר משה"מ: [מבצע] 'מבול אלאקצא' היה אחת הנקמות על חיסול גנרל סולימאני"

להלן צילום הידיעה המקורית שפרסמה סו"י פארס, המקורבת למשה"מ, ב-27.12.23 טרם השינוי שערכה בכותרת הידיעה ובגוף הידיעה שעיקרו השמטת המשפט שאכן אמר דובר משה"מ שריף כי מבצע 7.10 היה "אחת הנקמות של ציר ההתנגדות בציונים על חיסול סולימאני" [בצהוב] ולאחריו תרגום הדיווח המקורי שפורסם לפני השמטת המשפט:

  

דובר משה"מ, רמדאן שריף: [מבצע] 'מבול אלאקצא' היה אחת הנקמות על חיסול גנרל סולימאני"[6]
 דובר משה"מ: [מבצע] 'מבול אלאקצא' היה אחת הנקמות על חיסול גנרל סולימאני"

"המאבק נגד אויבי הביטחון עדיין נמשך וכך היה מאז תחילת המהפכה. משה"מ ימשיך למלא את חובתו להגן על המהפכה.

 

השהיד סייד רזי [מוסוי, גנרל משה"מ בסוריה שחוסל ב-25.12.23 בתקיפה אווירית שמיוחסת לישראל] היה אחראי על העצמה ותמיכה בציר ההתנגדות. איננו מודאגים מהמשך דרכו כי דרכו תימשך. [גם] לאחר חיסול חאג' קאסם [סולימאני] אתם רואים שההתנגדות התחזקה נגד הציונים ודרך זו תימשך.

 

לשהיד מכובד זה [מוסוי] היה ניסיון טוב באספקת ציוד להתנגדות ובהתמודדות עם הציונים והוא תרם רבות לדיפלומטיית חוץ של הרפובליקה האסלאמית של איראן. כשדאעש ניסה לפצל את סוריה ולעזור לציונים תפקידו של סייד רזי יחד עם לוחמי חזית ההתנגדות היה ראוי לשבח. כיום כל הלוחמים הנלחמים נגד הציונים נהנים מאוד מהיותו ותפקידו של סייד רזי.

 

שהיד רזי היה אחראי על הייעוץ והתמיכה בציר ההתנגדות בסוריה ובלבנון במשך יותר מ-25 שנה ומותו מהווה מוטיבציה נוספת לחסידי המשטר [האיראני] להמשיך בנתיב האור הזה. פעולות אלו [הריגתו] אינן יכולות לשבש את התנועה של משה"מ.

 

העצמת חזית ההתנגדות ששונה היום באופן משמעותי מן העבר היא תוצאה של מאמצי שהיד רזי בהעברת ניסיון וטכנולוגיה לקבוצות ההתנגדות [של איראן].

 

פעולה עיוורת זו [חיסול מוסוי] נגרמה בשל הכישלונות הרצופים של המשטר הציוני בעזה והוא נקט פעולה זו כדי להיפטר מכשלונות אלו ומשה"מ יודע את הסיבה לחיסול זה.

 

'מבול אל-אקצא' [טבח 7.10] היה אחת הנקמות של ציר ההתנגדות בציונים על השהאדה של גנרל סולימאני. הציונים איבדו יותר מ-200 מפקדים והיו להם יותר מ-1,500 נפגעים ב'מבול אל-אקצא' ומספרים אלו שייכים למשטר שטוען שהוא בלתי מנוצח בפעולות צבאיות. עניין זה היא סימן לשקיעת המשטר הציוני. 

 

תגובתנו לשהאדה של מוסווי תהיה שילוב של פעולה ישירה ו[פעולת] חזית ההתנגדות.

 

הסיבה שבעטיה [המיליציות השיעיות] פוגעות ב[בסיסים] אמריקאים באזור ובמיוחד בעיראק היא שלפני [מבצע] מבול [אל-אקצא] עיראק אישרה את נסיגת האמריקנים ולאחר מבצע זה התעורר זעם העם העיראקי וזה היכה את האמריקאים. חשוב שהאמריקאים יקבלו שהם צריכים לעזוב את האזור כי הם נמצאים במבוי סתום.

 

הישראלים נתונים תחת לחץ מיוחד וכדי לצאת מהלחץ הזה הם רוצים להרחיב את היקף המלחמה ולגרור למלחמה גם מדינות אחרות. ההתמודדות שלנו עם המשטר [הציוני] היא תהליך מתמשך ולא התמודדות רגעית ונקודתית. נקמנו בנוסף על רצח מדעני הגרעין שלנו אבל הישראלים לא מאפשרים לפרסם ידיעות אלו בגלל המרחב התקשורתי הסגור. אם תתנקשו היום בקצין ישראלי בכיר וזה קרה בנקמות הקודמות, הם [ישראל] לא מאפשרים לפרסם זאת בתקשורת.

 

מספרי קורבנות הציונים במלחמה בעזה מול חזית ההתנגדות אינם בני השוואה ל[מלחמות] הקודמות והעצמת חזית ההתנגדות היא אחד מגילויי הנקמה בציונים. בשל יכולותיו משה"מ גם נוקם וגם לא נותן תירוצים לאויב.

 

אחת האסטרטגיות של האויב היא להפוך את המלחמה בין פלסטין לישראל למלחמה בין איראן לאמריקה. המנהיג העליון [ח'אמנאי] הודיע ​​ביום הראשון למבצע כי מבצע 'מבול אל-אקצא' היה מעשה פלסטיני אך הישראלים עדיין מנסים ליישם אסטרטגיה זו [להפוך את המלחמה בין פלסטין לישראל למלחמה בין איראן לאמריקה] אבל השלטונות האיראניים תמיד הגיבו כראוי לאסטרטגיה זו.

 

נסיבות חיסול סולימאני שונות מההתנקשות בשהיד מוסווי והשוני הוא שהיום מתרחש סכסוך בשטח [מלחמה בעזה] אולם זה לא אומר שלא ייצא לפועל משהו מיוחד.

 

פעולת תימן [החות'ים שפוגעים בספינות בבאב אל-מנדב] היא נטו מאבק נגד המשטר הציוני ואין בכוונתה להפוך את נתיב המים הבינלאומי [הזה] ללא בטוח. מצד שני, האמריקאים כשלו אסטרטגית ביצירת קואליציה נגד תימן ואפילו בעלות בריתם המסורתיות סירבו לשתף איתם פעולה.

 

התימנים [החות'ים] אומרים לציונים שאם הם יפסיקו את ההפצצות בעזה גם הם יפסיקו להגיב בפעולה הדדית. צריך לשבח את ערנות התימנים בתחום התמיכה בתושבי עזה המדוכאים.

 

אתמול בבוקר חזר ראש הממשלה הציוני ההזוי על דברי היום הראשון [למלחמה בעזה] ואמר שהם רוצים לעקור את הפלסטינים, לנקות את עזה מחמאס, לרצוח את מנהיגיו ולשחרר את בני הערובה. כל ארבע המטרות לא הושגו בשמונים ימים אלו. כמו כן, היו בטוחים שרעידת המשנה הראשונה שלאחר מבול אל-אקצא תהיה נפילת הממשלה הציונית, לה היינו עדים עד כה."[7]

 

הכחשת ארגון חמאס את דברי דובר משה"מ שריף לכך שפעולת הטבח ב-7.10.23 היתה נקמה על חיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני ב-2020:

תנועת חמאס הכחישה את דברי דובר משה"מ שריף לגבי פעולת 'מבול אל-אקצא' ומניעיה. להלן תרגום הודעת ארגון חמאס:

"תנועת ההתנגדות האסלאמית חמאס מכחישה את מה שהובא בשמו של דובר משמרות המהפכה, הגנרל רמזאן שריף, הנוגעים למבצע 'מבול אל-אקצא' ומניעיו. הדגשנו שוב ושוב את המניעים והגורמים למבצע 'מבול אל-אקצא' ובראשם הסכנות  המאיימות על מסגד אל-אקצא.

 

כמו כן אנו מדגישים כי כל פעולות ההתנגדות הפלסטינית הן תגובה לעצם קיומו של הכיבוש ולתוקפנותו המתמשכת נגד עמנו ומקומותינו הקדושים.

 

תנועת ההתנגדות האסלאמית - חמאס

27 בדצמבר 2023

האתר הרשמי של תנועת חמאס"

 

צילום ההכחשה של חמאס באתר הרשמי של הארגון, 27.12.23

[2] פארס (איראן), 28.12.2023

[3] איסנא (איראן), 29.12.2023

[4] https://t.me/hamasps, 27.12.2023   

[5] תסנים (איראן), 27.12.2023

[6] פארס (איראן), 27.12.2023