המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר ההגנה האיראני: יזמת ארה"ב ליצור כוח ימי רב לאומי בים סוף תגרום לה בעיות יוצאות דופן
15/12/2023


שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, על הדיווח שאמריקה רוצה ליצור כוח ימי רב-לאומי בים סוף: "אם האמריקאים יעשו דבר כה טיפשי הם יתמודדו עם בעיות יוצאות דופן. האזור הזה הוא שלנו"

 

שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, הגיב בריאיון לסוכנות הידיעות האיראנית איסנא ב-14.12.2023, לדברי בכיר בפנטגון על המאמץ האמריקני להקים כוח ימי רב-לאומי בים סוף להגנה על נתיבי השיט בהשתתפות 40 מדינות, ואמר כי "נוכחות אמריקה בים סוף מסבכת את הבעיות שלהם, והם בהחלט לא פועלים [נכון] כדי להתמודד עם בעיות יוצאות דופן.

 

באזור הזה אין יותר לאף אחד מקום לזוז ולקיים בו עימות בין כוחות. הם [האמריקאים] בהחלט לא יעשו דבר כזה, ואם הם ירצו לעשות דבר כה טיפשי הם יתמודדו עם בעיות יוצאות דופן. לכל המדינות יש נוכחות באזור הזה, אבל האזור הזה הוא האזור שלנו, אף אחד לא יוכל לתמרן באזור עליו יש לנו שליטה."[1]

 

מוחמד רזא אשתיאני, שר ההגנה של איראן [2]


 

כמה שעות לאחר הפרסום שינתה סו"י איסנא את נוסח הידיעה והוסיפה שורה (מןדגשת) להתבטאות הקצרה שעסקה כולה בתגובת איראן לכוונת ארה"ב לשלוח כוח רב-לאומי שידאג לאבטחת נתיבי השיט בים סוף:

 

"[...] לכל המדינות יש נוכחות באזור הזה, והאבטחה [של השיט] צריכה להינתן על ידי המדינות באזור [ולא על ידי כוח רב-לאומי]." על אזור המפרץ הפרסי אמר: "האזור הזה הוא האזור שלנו, אף אחד לא יוכל לתמרן באזור בו יש לנו שליטה."[3]

 

נראה כי התוספת – המנותקת מהקשר והמיוחסת לפתע לעמדתה של איראן למפרץ הפרסי –נועדה להציל את איראן מהתבטאות מקוממת לפיה שר ההגנה האיראני מכריז על ים סוף כחלק משטחה של איראן. יודגש כי גם טענתה של איראן לריבונות על שטח המפרץ הפרסי משוללת כל יסוד.

 

בהקשר זה ראויה לציון התבטאות בכיר במשמרות המהפכה, גנרל נאצר שעבאני, מאוגוסט 2018 שהודה כי טהראן הנחתה את החות'ים, שלוחיהם בתימן, לתקוף מיכליות נפט של סעודיה. ראו דוח ממרי: בכיר משה"מ גנרל שעבאני: "אמרנו לתימנים לתקוף שתי מכליות נפט של הסעודים, והם תקפו"

גם במקרה זה ב-2018 שונתה הידיעה לאחר שפורסמה והמשפטים המפלילים הושמטו מהדיווח.

 

להלן הנוסח המקורי של דיווח איסנא. בצהוב המשפט "לכל המדינות יש נוכחות באזור הזה, אבל האזור הזה הוא האזור שלנו, אף אחד לא יוכל לתמרן באזור עליו יש לנו שליטה:"

 

הנוסח המקורי של הידיעה באיסנא


 

,

 

 

 [1] איסנא (איראן), 14.12.2023

[2] איסנא, 14.12.2023

[3] איסנא (איראן), 14.12.2023

[4] איסנא (איראן), 14.12.2023