המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סגן מפקד חיל הים של צבא איראן: ים סוף הוא חזית העימות של חזית ההתנגדות שלנו עם ארה"ב
23/12/2023


סגן מפקד חיל הים של צבא איראן, חמזה עלי כאויאני, בתגובה להכרזת ארה"ב על הקמת כוח רב-לאומי בים סוף: "מזה 15 שנים אנו מבצעים ברציפות משימות בים סוף. זהו אזור העימות של חזית ההתנגדות [של איראן] ביהירות [ארה"ב], ועד היום הלחימה שלנו נגד האמריקאים והישראלים היתה לטובתנו"


הקדמה

סגן מפקד חיל הים של צבא איראן, חמזה עלי כאויאני, אמר בכנס שעסק בתפקיד ארגון "הבסיג' והכוח הימי במלחמת איראן–עיראק" ב-19.12.2023 כי כוחות איראן מקיימים משימות צבאיות בים סוף, וכי ים סוף הוא אזור העימות של חזית ההתנגדות בהובלת איראן ב"יהירות" – הכינוי השגור בפי המשטר האיראני לארה"ב, מנהיגת המערב, ולעיתים לאירופה.

 

ההתבטאות של כאויאני מגיעה על רקע הכרזת ארה"ב על הקמת כוח רב-לאומי בים סוף לאור התקפות החות'ים, הפרוקסי של איראן בתימן, על ספינות מערביות וישראליות. בראיית המשטר האיראני, המהלך האמריקאי להקמת כוח רב-לאומי לאבטחת נתיבי השיט הוא ביטוי למלחמת הדת והציוויליזציות שאיראן מנהלת בשם האסלאם נגד המערב וארה"ב. ההנהגה האיראנית מסבירה במדיה במזה"ת כי איראן, האומה המוסלמית וציר ההתנגדות הכוללים את חזבאללה בלבנון, חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, מיליציות החות'ים בתימן והמיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה וברמת הגולן הם חזית האמת הנלחמת מלחמת דת ותרבות בחזית השקר והכפירה של היהודים והנוצרים במערב.[1]


ב-11.12.23 קרא שופר המשטר האיראני, כיהאן, לכל זרועות חזית ההתנגדות של איראן ובמיוחד לחות'ים בתימן לתקוף כל כלי שיט הקשור לישראל, "בטילים, כטב"מים ובכל דרך אפשרית אחרת." כיהאן קרא לגבות מחיר כלכלי גם מכל מדינה שתומכת בישראל או מסייעת לה ביחסי מסחר כלכליים או מקיימת עימה קשרים פוליטיים. ראו דוח ממרי מה-15.12.23 שופר המשטר האיראני כיהאן: "האסטרטגיה החשובה ביותר של חזית ההתנגדות לאחר הגדלת הכוח הצבאי והשימוש בו צריכה להיות יצירת אימה בכל היחסים והסחר [של העולם] עם המשטר הציוני."


סגן מפקד חיל הים של צבא איראן, חמזה עלי כאויאניחשוב לציין כי התבטאות כאיואני יוצאת דופן. מדובר באחת הפעמים הבודדות בהן איראן איננה מסתתרת מאחורי שלוחיה ומודה בגלוי בנוכחותה הצבאית באזור ים סוף המרוחק ממנה אלפי קילומטרים. ב-14.12.23, הצהיר שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, בתגובה לדיווח על הקמת כוח רב-לאומי בים סוף כי אם האמריקאים "יעשו דבר כה טיפשי הם יתמודדו עם בעיות יוצאות דופן... האזור הזה הוא שלנו." במקרה זה, בחלוף שעות בודדות שונה הדיווח והמשפט "האזור הזה הוא שלנו" יוחס לשליטתה של איראן במפרץ הפרסי ולא בים סוף בניסיון להרחיק את שר ההגנה מאמירה בעייתית. ראו דו"ח ממרי: שר ההגנה האיראני: יזמת ארה"ב ליצור כוח ימי רב לאומי בים סוף תגרום לה בעיות יוצאות דופן

 

כאויאני הכתיר את חיל הים של איראן כ"כוח העליון באזור" והכריז כי בעימות מול אמריקה וישראל, איראן היא שתמיד מנצחת ויוצאת כשידה על העליונה.

 

להלן דברי כאויאני מה-19.12.2023:

 

"האמריקאים תקפו את הציוויליזציה האסלאמית החדשה באמצעות עידוד עיראק [לפתוח במלחמה]. אבל בחישוביהם הם לא לקחו בחשבון את האומה האיראנית ואת מנהיגותו של האמאם [ח'ומיני]"

"כשמשטר הבעת' [של סדאם חוסין בעיראק] הרגיש שאנחנו חלשים [ב-1979 עם כינון משטר המהפכה האסלאמית באיראן] הוא תקף את גבולותינו. אבל למעשה, המשטר הזה פתח במלחמת ציוויליזציה בין הציוויליזציה האסלאמית לציוויליזציה המערבית בשם כל היהירות [המערב בהנהגת ארה"ב].

 

המהפכה האסלאמית [של איראן] שיבשה את משוואות [הכוח] של עידן החדש והאמאם [רוחאללה] ח'ומיני ייסד את הציוויליזציה האסלאמית החדשה. האומנות של האמאם ח'ומיני התבטאה בכך שבאמצעות המהפכה האסלאמית הוא השתמש באנרגיה וביכולות של הצעירים כדי להתעמת עם "היהירות". גם במהלך תקופת המהפכה האסלאמית האמאם כיוון את המהפכה בתמיכת האומה [האיראנית]. כפי שחזה האמאם הקומוניזם התפרק, ובמקביל, שירותי הביון [של המערב] ראו במהפכה האסלאמית [של איראן] איום על המערב.

 

עם זאת, המדינה שלנו הפכה את כל האיומים להזדמנויות. לאחר אמברגו [הנשק עלינו] פתחו האמריקנים במלחמת מודיעין וביטחון נגדנו... האיום הגדול ביותר של המערב נגדנו בתחילת המהפכה היה הפתיחה במלחמת [עיראק-איראן 1980-1988] שסדאם עצמו לא חשב שתימשך שמונה שנים. למעשה, האמריקאים תקפו את הציוויליזציה האסלאמית החדשה באמצעות עידוד עיראק [לפתוח במלחמה]. אבל בחישוביהם הם לא לקחו בחשבון את האומה האיראנית ואת מנהיגותו של האמאם [ח'ומיני]. זה מה שגרם לתבוסתם.

"היום אנחנו נוכחים [בזירות ימיות] מעבר לגבולות [איראן] ומזה 15 שנים אנחנו מבצעים ברציפות משימות בים סוף"

במהלך מלחמת עיראק-איראן, השמיד חיל הים [האיראני] את חיל הים העיראקי תוך 67 ימים וגם ליווה 10 אלף ספינות בזירה הימית. לולא זה קרה המדינה היתה סובלת מרעב כבד. ההצלחות הללו היו הודות לעמידתם של הלוחמים והאומה שלנו.

 

כל המלחמות הגדולות בעולם התחילו ביבשה והסתיימו בים. כך גם המלחמה שלנו. משנת 1986 ואילך עיראק הבינה שהיא לא מצליחה בים ומסיבה זו האמריקאים נכנסו איתנו למלחמה בזירה הימית [התייחסות למלחמת מכליות הנפט בה פתחה איראן נגד עיראק וכווית והביאה לתגבור הנוכחות הצבאית המערבית לאבטחת נתיבי השיט במפרץ הפרסי]. באותה תקופה, חיל הים של משמרות המהפכה, שזה עתה הוקם, גרם נזק משמעותי לחיל הים האמריקני באמצעות טקטיקות לוחמה א-סימטריות [התייחסות לכמה תקריות בהן נפגעו משחתות אמריקאיות ממוקשים שזרעו האיראנים בנתיבי השיט]. בסופו של דבר, סדאם והאמריקאים הגיעו למסקנה שאין להם היכולת להתמודד מול איראן בים.

 

היום, יש לנו בים גם כוח, גם טכנולוגיה וגם מדיניות. בעבר, היינו מתעמתים עם האויב במיצר הורמוז, אולם היום אנחנו נוכחים [בזירות ימיות] מעבר לגבולות [איראן] ומזה 15 שנים אנחנו מבצעים ברציפות משימות בים סוף. אזור זה הוא אזור העימות של חזית ההתנגדות [של איראן] ביהירות [ארה"ב], ועד היום הלחימה שלנו נגד האמריקאים והישראלים היתה לטובתנו.

 

חיל הים של איראן המורכב מכוחות הצי של צבא איראן ושל משמרות המהפכה הוא המוביל בייצור כל סוגי הנשק והוא הכוח העליון באזור."[2]