המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון האיראני כיהאן: על גורמי ההתנגדות לתקוף כל כלי שיט הקשור לישראל, בכל האמצעים
15/12/2023

שופר המשטר האיראני כיהאן: "האסטרטגיה החשובה ביותר של חזית ההתנגדות לאחר הגדלת הכוח הצבאי והשימוש בו צריכה להיות יצירת אימה בכל היחסים והסחר [של העולם] עם המשטר הציוני והגדלת עלויותיו וצריכה להיות באמצעות חיזוק והרחבת [התקפות] ההתנגדות בים, טילים, כטב"מים ובכל דרך אפשרית אחרת"


הקדמה

למרות שהמשטר האיראני מקפיד לטעון כי הוא לא נותן הוראות לשלוחיו בציר ההתנגדות (חמאס, ג'האד אסלאמי פלסטיני, חזבאללה, מיליציות שיעיות בסוריה ובעיראק, החות'ים בתימן) לתקוף את ישראל או את בסיסי ארה"ב במזה"ת, קרא שופר המשטר האיראני, כיהאן, ב-11.12.23 לשלוחיו לתקוף כל כלי שיט הקשור לישראל, "בטילים, כטב"מים ובכל דרך אפשרית אחרת." זאת כדי להפעיל לחץ מירבי עליה, כולל כלכלי, לסיום הלחימה בעזה, להפסיק את השמדת הפרוקסי האיראני שלה, חמאס, להביא לבידודה המסחרי-כלכלי והפוליטי ובסופו של דבר להשמדתה. כיהאן קרא לגבות מחיר כלכלי גם מכל מדינה שתומכת בישראל או מסייעת לה ביחסי מסחר כלכליים או מקיימת עימה קשרים פוליטיים.

 

במאמר שכותרתו "לחץ מירבי עם 'מאזן אימה ופחד'!" הסביר כיהאן כי לחץ מרבי על ישראל על ידי הקמת 'מאזן אימה ופחד' הוא "הקלף המנצח בידי ההתנגדות שיכול לקבוע את גורלה של ישראל." מעשי הטבח של החמאס ב-7.10, כתב כיהאן, כבר יצרו מאזן אימה מול ישראל וכעת על שלוחי איראן בציר התנגדות להשיג מאזן פחד מול ישראל בדמות טרור כלכלי עליה ועל כל מי שמסייע בידה, בנתיבי השיט הבינלאומיים.

 

לוגו שופר המשטר האיראני כיהאן


 

כיהאן הזכיר כי מי שהתווה את מדיניות השגת מאזן האימה והפחד מול המערב היה מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, שקרא לתקוף כלי שיט אמריקאיים במפרץ הפרסי. היומון הסביר כי מדיניות איראן לתקיפת ארה"ב והפעלת השלוחים בציר ההתנגדות נגדה פועלת שכן ארה"ב לא מעזה להשיב מלחמה בשל 'מאזן הפחד' שיצרה טהראן מולה בשנים האחרונות.

 

כיהאן הודה כי איראן פעלה מחוץ למים הטריטוריאליים שלה לתפיסת חיילים וכלי שיט מערביים ו"יצרה אמצעי הרתעה רב עוצמה יעיל ובר קיימא במפרץ הפרסי ובמים הבינלאומיים וכפתה את רצונה על האמריקאים."

 

היומון מנה פעולות טרור שביצעו איראן ושלוחיה בציר ההתנגדות נגד סעודיה והתגאה כי בשל כך הצליחה איראן לכפות עליה מדיניות פרו-איראנית: הפסקת הלוחמה נגד החות'ים בתימן, כניסה למו"מ עם איראן והודעה על הפסקת תהליך הנורמליזציה עם ישראל. בהקשר זה ראו דוח ממרי מאוגוסט 2018 על הנחיית טהראן לפרוקסי החות'י שלה לפעול נגד סעודיה: בכיר משה"מ גנרל שעבאני: "אמרנו לתימנים לתקוף שתי מכליות נפט של הסעודים, והם תקפו"

 

כיהאן אף טען כי רוסיה וסין משלבות ידיים עם איראן ופועלות לפי האינטרס האיראני כי גם הן מבינות את העוצמה הצבאית, הכלכלית והמדינית של טהראן וציר ההתנגדות שלה: "המשולש טהראן-מוסקבה-בייג'ינג נמצא, למעשה, בפאזל של מדיניות [ציר] ההתנגדות."

 

שופר המשטר התגאה כי כבר כעת טהראן קוצרת פרי הודות למאזן האימה שיצרה מול ישראל, כאשר מצרים ואזרביג'אן – הפועלות בתיאום עם ישראל אזרו אומץ לפעול בניגוד למדיניותן הקודמת. כך, גם סעודיה והאמירויות, אמריקה ומדינות באירופה מתחילות לשנות את מדיניותן כלפי ישראל בשל השינוי לרעה במעמדה של ישראל הודות למאזן האימה שטהראן יצרה מולה.

 

כיהאן קרא לגבות מחיר ממשי מכל מדינה שמנהלת יחסים עם ישראל, בין תוך "שימוש בנשק הנפט או בכלי נשק על ידי הכטב"מים של ההתנגדות, או באמצעות דיפלומטיה," כלים שיכולים "לקבוע את גורלה של ישראל."

 

להלן תרגום מאמר שופר המשטר האיראני, כיהאן, מה-11.12.23:

 

כיהאן: "בסיסי צבא, קווי אנרגיה ותעבורה, בארות נפט וגז, מטוסים, כלי שיט וספינות מסחריות-צבאיות של כל מדינה שתשוט לעבר ישראל ואפילו שגרירויות המדינות התומכות בה יהיו יעד לגיטימי עבור ההתנגדות בעיראק במפרץ הפרסי, עבור אנצאראללה במפרץ עדן, בבאב אל-מנדב ובים האדום, עבור חזבאללה וההתנגדות בסוריה בים התיכון, ועבור קבוצות התנגדות גלובליות במקומות אחרים בעולם"

"כאשר גורמי הצבא הגיעו לאמאם [ח'ומיני] כדי לקבל את המשימה בעקבות שליחת ספינות אמריקאיות למפרץ הפרסי לתמוך במשטר הבעת' העיראקי, [ח'ומיני] אמר באומץ רב 'אם זה הייתי אני, הייתי פוגע בספינה האמריקאית הראשונה שתגיע כדי שהשנייה לא תעז להיכנס למפרץ הפרסי'!

 

כעת, מתוך צייתנות לאסכולת האמאם [ח'ומיני], הדרך היחידה להתמודד עם המדיניות הלוחמנית של אמריקה, להרתיע את המשטר הציוני ולבודד אותו היא להפעיל לחץ מרבי על ידי הקמת 'מאזן אימה ופחד.' עם מבול אל-אקצא [מתקפת חמאס ב-7.10 על ישראל] נוצר 'מאזן האימה' בנוגע לקיומו של המשטר הציוני. אולם, מעתה ואילך מבחינת [ציר] ההתנגדות, כל ספינה שתשוט לעבר ישראל בין אם במוצא, בדרך או ביעד, תהיה מטרה לגיטימית עבור ההתנגדות, ומשמעותה 'יצירת מאזן האימה'.

 

האסטרטגיה החשובה ביותר של חזית ההתנגדות לאחר הגדלת הכוח צבאי והשימוש בו צריכה להיות יצירת אימה בכל היחסים והסחר [של העולם] עם המשטר הציוני והגדלת עלויותיו, וצריכה להיות באמצעות חיזוק והרחבת [התקפות] ההתנגדות בים, טילים, כטב"מים ובכל דרך אפשרית אחרת. כל העולם וכל הממשלות הרחוקות והקרובות חייבים להבין שלכל עזרה לאויבי ההתנגדות [של איראן] וליחסי הסחר עם המשטר הישראלי הטובח בילדים יש מחיר, ועליהם לשלם את המחיר הזה. המחיר הזה צריך להיות כל כך גבוה עד שבחישוב עלות - תועלת בפאזל האינטרסים והביטחון הלאומי שלהם, העלויות שלהם יהיו יותר גבוהות מן התועלת.

 

כפי שעשתה הרפובליקה האסלאמית בעבר, על ידי פגיעה במל"ט הגלובל הוק [האמריקאי MQ-4C" טריטון", הגרסה הימית של "גלובל הוק"RQ-4  שאיראן הפילה ביוני 2019 מעל מיצרי הורמוז] ובבסיס עין אל-אסד האמריקאי [בעיראק, כתגובה להריגת מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני בינואר 2020] תפיסת ספינות אירופיות ומכליות נפט ולקיחת כוחותיהם הצבאיים בשבי במים הטריטוריאליים והחוץ-טריטוריאליים שלה [הדגשת ממרי], היא יצרה אמצעי הרתעה רב עוצמה יעיל ובר קיימא במפרץ הפרסי ובמים הבינלאומיים וכפתה את רצונה על האמריקאים, ובשיא האיומים, הסנקציות והמלחמה הכלכלית האמריקאית [על איראן] היא שלחה מכליות נפט וספינות מסחריות ליבשת אמריקה מתחת לאפו של הבית הלבן, ולא רק אמריקה ואלו שתחת שליטתה לא היו מסוגלות לעשות דבר, אלא גם אמריקה עצמה לא יכלה לעשות דבר בשל מאזן הפחד.

 

כפי שעשתה ההתנגדות התימנית [החות'ים, אנצאראללה] עם סעודיה והאמירויות כולל על ידי פגיעה ב[מתקני הנפט] ארמקו [של סעודיה בספטמבר 2019], היא הטילה על סעודיה מחיר כזה שסעודיה לא היתה מסוגלת להמשיך במלחמה והיא נאלצה ללכת לכיוון הרפובליקה האסלאמית [של איראן, מתייחס להסכמת סעודיה לפתוח במרץ 2023 תהליך הדברות עם טהראן לאחר שבע שנות נתק].

 

בעבר אמרנו שאחרי 'מבול אל-אקצא' [טבח 7.10], ההתנגדות הפכה ל'איום בלתי נסבל' עבור אמריקה וישראל עם עוד קלפים מנצחים על שולחנה. עכשיו, צעד אחר צעד עם הקלפים המנצחים החדשים של ההתנגדות, גם מדינות תומכות וגם מדינות אחרות שיש להן יחסי סחר עם ישראל ישלמו את מחיר התמיכה בה וגם היא עצמה תשלם את המחיר על פשעיה, במצור ובסנקציות כלכליות - צבאיות.

 

כפי שהזהיר [שר החוץ האיראני] עבד אללהיאן בשיחת טלפון עם מקבילו הקטרי בתיאום מושלם בין הזירה [הצבאית] לדיפלומטיה כי 'הימים הקרובים יהיו נוראים מאוד עבור המשטר הציוני', אמר [גם מפקד משמרות המהפכה, חוסין] סלאמי: 'דרך הלחימה של הפלסטינים תשתנה ובהחלט יסופקו להם כלי נשק', ושר ההגנה [מוחמד רזא אשתיאני] הדגיש כי 'אם המלחמה תימשך, תומכי המשטר הציוני הגזעני בהחלט ישלמו על תמיכתם [בו]'.

 

לכן, בסיסי צבא, קווי אנרגיה ותעבורה, בארות נפט וגז, מטוסים, כלי שיט וספינות מסחריות-צבאיות של כל מדינה שתשוט לעבר ישראל ואפילו שגרירויות המדינות התומכות בה יהיו יעד לגיטימי עבור ההתנגדות בעיראק במפרץ הפרסי, עבור אנצאראללה במפרץ עדן, באב אל-מנדב וים סוף, עבור חזבאללה וההתנגדות בסוריה בים התיכון, ועבור קבוצות התנגדות גלובליות במקומות אחרים בעולם.

 

מיצר באב אל-מנדב


 

כיהאן: "כעת ניתן לאלץ את כל המדינות מכל סיבה ובכל רמה של יחסים עם ישראל לשקול מחדש את יחסיהן המדיניים-כלכליים, מסחריים ואפילו צבאיים על ידי העצמת מאזן האימה"

כפי שההתנגדות התימנית [החות'ים, אנצאראללה] לאחר שתפסה מכליות נפט ישראליות ותקפה ספינות אמריקאיות יישמה את איסור כניסת ספינות זרות לישראל והזהירה כי 'הבעלות על הספינות לא משנה, כל ספינה המיועדת לישראל היא יעד לגיטימי וחוקי שלנו ואנו מונעים את מעברן ושולחים את הספינות הישראליות לקרקעית המים בים סוף ממפרץ עקבה עד באב אל-מנדב'. כמו כן, אנצאראללה הציבה אולטימטום בפני סעודיה והאמירויות: 'אם תתערבו בהתקפות האפשריות של ישראל על תימן, נפגע בכל בארות הנפט והגז שלכם ונהרוס את כל הספינות המסחריות שלכם'! חסימת דרכן של כמה ספינות מכולה של חברת צים הישראלית על ידי פרו-עזתיים עם דגל פלסטין במלבורן הראתה ביטוי לרצון של קבוצות ההתנגדות העולמיות!.

 

סין ורוסיה הבינו באופן מציאותי שכל שיתוף פעולה עם אמריקה והרחבת היחסים עם המשטר הציוני מהווה בסופו של דבר איום על ביטחונן הלאומי, ולכן, המשולש טהראן-מוסקבה-בייג'ינג  נמצא, למעשה, בפאזל של מדיניות [ציר] ההתנגדות. הפייננשל טיימס דיווח כי סין צמצמה את ההשקעות והפעילות העסקית-כלכלית שלה באמריקה משיא של 48 מיליארד דולר ב-2016 ל-2.5 מיליארד דולר ב-2022.

 

העובדה שבמצב הנוכחי מטוסו של [נשיא רוסיה] פוטין חוצה את שמי איראן בליווי סוחוי 35 רוסי ובתיאום מלא של טהראן בדרך חזרה מסעודיה, ומטוס קרב איראני מלווה אותו עד הגבול ואז פוטין אומר בפגישה עם [הנשיא האיראני, אבראהים] ראיסי 'רציתי לנחות בשדה התעופה של טהראן תוך כדי חציית שמי איראן' וראיסי משיב: 'היינו מוכנים', היא משמעותית מאוד עבור מומחי צבא.

 

כעת, ניתן לאלץ את כל המדינות מכל סיבה ובכל רמה של יחסים עם ישראל לשקול מחדש את יחסיהן המדיניים-כלכליים, מסחריים ואפילו צבאיים על ידי העצמת מאזן האימה. כך, שעם מבצע 'מבול אל-אקצא' רוב המדינות חשו בשלבים הראשונים של ביסוס מאזן האימה והן מתעוררות [כעת] ומוצאות את האומץ להתרחק מאמריקה וישראל. כפי שהודיעה ריאד, היא עצרה את כל תהליכי הנורמליזציה עם ישראל.

 

במצב הנוכחי, ההבדל בין הרפובליקה האסלאמית [של איראן] לסעודיה הוא שהרפובליקה האסלאמית עם הכלים שיש לה, היא צד בלתי מעורער של המשחק באזור ומגנה היטב על האינטרסים ועל ביטחונה הלאומי, אבל סעודיה נאלצה לעבור ממאזן שלילי למאזן חיובי, כלומר, לא לשחק בגלוי במגרש של אמריקה ולחשב את הסמכות והכוח של ציר ההתנגדות בעלות-תועלת של האינטרסים הלאומיים שלה. זה אומר 'להתרחק מאמריקה'!

 

גם מצרים איימה לנתק את היחסים עם ישראל על ידי אזהרת אמריקה והמשטר הציוני, ואזרבייג'ן מנסה לסיים את המלחמה שהתרחשה [עם ארמניה ובעקיפין עם איראן] על סמך המדיניות וההתערבות של אמריקה וישראל עם קבלת הסכם השלום עם ארמניה [בעלת בריתה של איראן].

 

לאחר עזיבת המשלחת האיראנית את פסגת האקלים של האו"ם בדובאי, נאלצו גם המשלחות הסעודית והקטרית לעזוב את הפגישה [גם הן] ומנהיגי שתי מדינות אלו סירבו לדבר בשל נוכחותו של נשיא המשטר הציוני [יצחק הרצוג],  [לכן] האמירויות נאלצה לבטל את נאומו של נשיא ישראל.

 

לאחר שהפנטגון הודיע ​​כי 66 בני אדם נהרגו ונפצעו ב-78 התקפות על כוחות אמריקאים בסוריה ובעיראק מאז ה-17 באוקטובר, כמה פוליטיקאים וגורמים במדינות התומכות בישראל ובמוסדות הבינלאומיים שבשליטת אמריקה נאלצו לנקוט עמדה נגד המדיניות הנוכחית של ישראל בשל הלחץ המתגבר של דעת הקהל והקמת מאזן האימה והפחד.

 

התובע בהאג הכריז שמעשיה של ישראל הם פשעי מלחמה וכמה סנאטורים אמריקאים מכריזים בגלוי שהם הצביעו נגד מסירת חבילת סיוע לישראל כדי שלא תשמש נגד הפלסטינים בעזה! כמו כן, ראש ממשלת בלגיה אמר שעליו לדבר על האזרחים בעזה כדי לשמור על הקבילות והאמינות שלהם! ו-400 פילוסופים בעולם הוציאו הצהרה נגד תמיכת הברמאס [יורגן, פילוסוף ותאורטיקן חברתי גרמני] בישראל וביקשו מהעולם לא לשתוק נגד אמריקה וישראל.

 

אפילו מזכ"ל האו"ם [גוטרש] שהצטלם למזכרת עם נשיא המשטר הציוני בדובאי כדי להעביר את תמיכתו בישראל לדעת הקהל, נאלץ לבקש במכתב ששיגר למועצת הבטחון לקיים פגישה דחופה על ידי הפעלת סעיף 99 של אמנת האו"ם, לראשונה מאז 1989, על מנת להפחית את לחץ דעת הקהל העולמית, וזה הכעיס את תל אביב ואמריקה הטילה על כך וטו. כל אלה הם קומץ דוגמאות ל'שיבוש טבלת המדיניות האמריקאית באזור והתרחקות מהמדיניות האמריקאית,' כפי שאמר המנהיג העליון [ח'אמנאי].

 

הנקודה החשובה ביצירת מאזן האימה והפחד היא שהעיתון הישראלי, מעריב, פרסם את הכותרת שלו 'יחיא סנוואר הצליח ליצור טרור בלבבותינו הישראלים וממשיך לעשות זאת'. יותר חשוב מכך, לפי התקשורת האמריקאית-מערבית '[הנשיא] ביידן מפחד מהתקפות ואיומים חזקים יותר ומעימות רחב היקף עם חזית ההתנגדות הרחבה, ובשל חוסר יכולתו להתמודד עם התימנים [אנצאראללה] הוא לא מייחס חשיבות להתקפותיהם'!

 

לכן, חלק מהשיחות בין טהראן-מוסקבה-סעודיה בימים האחרונים במהלך ביקוריהם של פוטין [במפרץ] וראיסי [במוסקבה] הוא העצמת מאזן האימה והפחד הזה. רויטרס כתבה לאחר פגישות אלו כי 'על ידי הפעלת לחץ על אמריקה, סעודיה ביקשה מביידן לנהוג באיפוק נוכח התקפות אנצאראללה מכיוון שריאד מודאגת מאוד מהתרחבות המלחמה באזור'.

 

מעתה ואילך, בין אם ישראל תפסיק את הטירוף של הריגת תושבי עזה ובין אם לאו, חזית ההתנגדות צריכה להמשיך בהרחבת מדיניות מאזן האימה והפחד לקראת צמצום ההיצע של הנפט והעלאת מחיריו, הן באמצעות כלי נשק כפי שהותקף הבסיס האמריקני בשדה הנפט Conico על ידי הכטב"מים של ההתנגדות, והן באמצעות דיפלומטיה כפי שחלק חשוב מהשיחות בין נשיאי איראן ורוסיה במוסקבה, בריאד ודובאי נסוב על הפחתת הפקת הנפט שתהווה מכה חשובה על אמריקה.

 

וונצואלה גם נתנה לחברות הנפט האמריקאיות והאירופיות 90 יום לעזוב את גויאנה. התעצמות המשך הפסקת אספקת הגז לאירופה היא גם אמצעי להגברת מאזן האימה עבור תומכי ישראל המערביים ולכן 'מאזן האימה והפחד' ו'נשק הנפט' הם קלף מנצח בידי ההתנגדות שיכול לקבוע את גורלה של ישראל."[1]

 [1] כיהאן (איראן), 11.12.2023