המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נוכח היערכותה של איראן להרתעה צבאית מול המערב, עליו להחזיר את הסנקציות נגדה
23/10/2023


איראן נערכת להרתעה צבאית מול אירופה וארה"ב; על ממשל ביידן וממשלות אירופה להחזיר את הסנקציות על איראן מתוך הבנה שמלחמת חמאס ואיראן נגד ישראל היא גם נגד אירופה וארה"ב

 

מאת: א. סביון


הקדמה

ה-18.10.23, היה "יום המעבר", '"Transition Day" לפי ה- JCPOA, שהוראותיו מופרות דה פקטו מזה חודשים רבים. ב-18.10 פקעו הגבלות האו"ם שהוטלו על איראן לגבי קנייה ומכירה של כלי נשק, במיוחד כטב"מים וטילים. מאותו יום יכולה איראן למכור טילים וכטב"מים למדינות החפצות בכך ולרכוש חלקים ונשק לתעשיות הטילים והכטב"מים שנאסרו עליה עד כה. בכך יכולה איראן לחזק את כוחה וכוח ציר ההתנגדות שבנתה במזה"ת ולאיים על המדינות השכנות ואף על אירופה וארה"ב.

 

אירופה

מדינות אירופה, השותפות למאבק אוקראינה להגן על עצמה מפני רוסיה שפלשה אליה, למודות נזק מן הכטב"מים המתאבדים של איראן אותם העבירה לידי רוסיה. מחאותיהן החוזרות ונשנות של המדינות האירופאיות בפני איראן על מכירת נשק זה לרוסיה והשימוש שהיא עושה בו נגד אוכלוסייה אזרחית נתקלו בהכחשה איראנית גורפת למרות הממצאים בשטח.

 

שלוש המדינות האירופאיות השותפות להסכם ה-JCPOA, בריטניה, צרפת וגרמניה, הודיעו ב-17.10.2023 כי הן מותירות את הסנקציות על תעשיית הטילים והנשק של איראן על כנן גם לאחר מועד פקיעתן ב-18.10.23.[1] זאת, מתוך הבנה כי איראן מאיימת על שלום מדינות אירופה.[2]  יחד עם זאת, הצהרת מועצת אירופה הדגישה כי אין בכוונת אירופה להטיל סנקציות נוספות על איראן וכל אלו שהוסרו עד כה מכורח הסכם ה- JCPOA אינן בתוקף.

 

ארה"ב

מדיניות ממשל ביידן כלפי איראן עד כה נוהלה מתוך מטרה להגיע להבנות בתחומים שונים זאת לאחר הבטחת הבחירות שלו לחזור להסכם הגרעין ה-JCPOA. כך, קיבלה איראן לאחרונה את הסכמת ממשל ביידן להעשיר אורניום ברמה של 60% ללא הגבלה, בזמן שה-JCPOA אישר לה רק כמות מוגבלת ברמה של 3.75%.

 

מזועזע מן הטבח האכזר וחטיפות אזרחים שביצע חמאס, שלוחה של איראן, בתושבי ישראל, התייצב הנשיא ביידן בראש ממשלו לימין ישראל, והודיע על הצבת שתי נושאות מטוסים אמריקאיות באזור, בין היתר, כדי להרתיע את הצדדים מלפתוח חזית נוספת שמשמעותה מלחמה אזורית ואף עולמית. אולם, ממשל ביידן לא הגיב בימים האחרונים למתקפות כטב"מים ששיגרו המיליציות השיעיות הפועלות בחסות איראן על בסיסים אמריקאיים בעיראק ובסוריה,[3] ובתימן, יירטה ב-19.10.23 משחתת אמריקאית 19 כטב"מים וטילי שיוט, ששיגרו החות'ים, המיליציה השיעית הפועלת בהכוונת איראן, לכיוון ישראל.[4]

 

הערכה

ככל שחולף הזמן הולך ומתבהר כי לאיראן יש חלק מרכזי בהתקפה על ישראל ב-7 באוקטובר אותה ביצע החמאס, שהוא רק אחד הארגונים אותם איראן מטפחת. שופרות המשטר האיראני מתפארים  בכך שתכנית הטבח תוכננה ואורגנה בידי מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, ימים לפני שחוסל בינואר 2020 ע"י כוחות אמריקאים ושהמנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, היה בסוד העניינים והודיע באוגוסט 2023 על ניצחון קרב. סו"י האיראנית תסנים דיווחה בלעדית על כך שתרגילי "משענת איתנה" של חמאס היו תכנון ההתנגדות לתקיפה בישראל ושארכו ארבע שנות הכשרה של הפלסטינים ל'מבול אל-אקצא'. כמו כן, על פי שופרות המשטר האיראני כוחות משמרות המהפכה וכוחות מיליציות שיעיות פרו איראניות מסוריה ועיראק נפרסו ברמת הגולן והוכרז גיוס באוכלוסייה האיראנית לשלוח מתנדבים לפלסטין להילחם בישראל. צריך לציין גם את הקריאות באיראן שלא לדבר על מעורבותה מחשש לפגיעה באינטרסים הלאומיים שלה מול המערב במיוחד בנושא הגרעין והנשק האסטרטגי.

 

המשטר האיראני ממשיך להסתיר את מעורבותו בפעולות ארגוני המיליציה שלו המגויסים לפעולה נגד המערב. הוא מתכחש לחלקו בחימוש רוסיה במלחמה מול אוקראינה ומתכחש לחלקו בתכנון וארגון מתקפת הטבח של הפרוקסי האיראני – חמאס, על ישראל.

 

ממשלות אירופה וממשל ביידן שנחשפו לממדי הטבח בישראל מתחילות להבין כי איראן רואה בהשמדת ישראל והיהודים יעד ראשון וקרוב במלחמת התרבות שהיא מנהלת נגד המערב והציביליזציה המערבית. המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הצהיר בפברואר 2019, במלאות 40 שנה למשטר המהפכה האסלאמית באיראן על היעד הסופי: מהפכה עולמית ויצירת ציביליזציה אסלאמית עולמית: חזון המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי לארבעים השנים הבאות של המהפכה:  'השלב השני של המהפכה' (2) – "אתם צריכים לשמור על המהפכה שלכם ולקרבה יותר ויותר אל שאיפתה הגדולה – יצירת ציביליזציה אסלאמית חדשה ולהתכונן לכך ששמש המהדי תזרח"  היעד המיידי באותו חזון בשלב השני למהפכה האסלאמית (מתוך חמישה) הוא לדבריו "האתגר הוא על נוכחותה של איראן העוצמתית בגבולות המשטר הציוני" והשמדת ישראל.

 

איראן סומכת על כך שהמערב לא יפעיל את מנגנון החזרת הסנקציות snapback, ודוהרת להשגת כוח גרעיני צבאי. זרוע הטילים והכטב"מים שברשותה מאיימים על שלום האזור והיא שואפת להרחיב את עוצמתה זו, בפרט לאחר שרוסיה הודיעה כי אינה רואה מגבלה לאחר ה-18.10.23 לשתף פעולה עם איראן בנושא זה, ולאחר המכה הקשה שהטילה על ישראל.

כשם שישראל הופתעה קשות וקונספציית ההגנה שלה קרסה מול התכנון האיראני-חמאסי למרות שסימניו היו בולטים לעין, אל למדינות המערב לאמץ קונספציה דומה ביחס לאיראן, שהיא וציר ההתנגדות שבנתה, מהווים איום מרכזי לשלום העולם.


איומים איראנים על אירופה וארה"ב כדי להניא אותן מהשארת הסנקציות על הסחר בנשק בתוקף

בחודשים האחרונים איימו שופרות המשטר האיראני על אירופה במיוחד ועל ארה"ב לבל יותירו את הסנקציות על הסחר בנשק על כנן. שופרות אלה הדהדו את החשש במערב מפני הפיכתה של איראן למעצמה אזורית ואיימו לעשות שימוש בכוח הטילי שלה נגד מטרות מערביות באזור.

להלן כמה דוגמאות לאיומים כאלה על אירופה וארה"ב:


סו"י האיראנית תסנים המקורבת למשמרות המהפכה: החשש של אירופה מן הטילים של איראן  הטיליםהטילים של איראן תקף; "אם אירופה לא רוצה שהטילים האיראניים יגיעו ללונדון ולפריז, עליה להפסיק את ההתנהגות האגרסיבית.. מדינות אירופה חוששות מהופעתה של איראן כמעצמה אזורית"

סו"י תסנים, המקורבת למשמרות המהפכה של איראן, טענה במאמר מה-26.7.23 כי החשש של מדינות אירופה מאיום הטילים של איראן מוצדק ואף הדגישה את הסיבה הכפולה לחשש זה: "ככל שפיתוח תוכנית הטילים של איראן מהווה באמת איום על אירופה, הדאגה העיקרית של מדינות אירופה היא סוגיית הופעתה של איראן כמעצמה אזורית." תסנים הגדירה אילו איומים ייחשבו בעיני איראן לאיומים קיומיים עליה מצד אירופה וארה"ב: הכנסת משמרות המהפכה לרשימת תומכי הטרור, איום בשימוש בנשק גרעיני נגדה, והמאמץ להאריך את תוקף מגבלת הטילים והכטב"מים. תסנים הבהירה כי איראן צריכה לפתח זרוע טילית אפקטיבית כדי להרתיע את אירופה. יש לציין כי למרות טענת איראן על הגבלת טווח הטילים שלה ל-2000 ק"מ[5] היא שיגרה לחלל לווינים. יכולת זו מעידה למעשה על שיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים – ראו דוח ממרי מיוני 2020: העימות האיראני – אמריקאי: איראן פועלת להשגת יכולת אסטרטגית – טילים ארוכי טווח וצוללות גרעיניות. להלן עיקרי מאמר תסנים:

 

טיל פתאח ההיפרסוני שאיראן טוענת שמהירותו פי 15 ממהירות הקול [6]במאמר תסנים נכתב: "איראן הגבילה מרצונה את טווח הטילים שלה ל-2000 ק"מ ... כדי לשמור על יחסי שלום עם אירופה. כפי שהודיע הגנרל חאג'יזאדה, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, איראן הגבילה בכוונה את טווח הטילים שלה כדי "לשמור על כבודם של האירופים", בעוד שהדיווחים - כולל הדו"ח האחרון של פוליטיקו - מראים שלאיראן יש את היכולת הטכנית להרחיב את טווח הטילים. בדיווח ב-2022 אמר [העיתון הישראלי] "הארץ" במפורש כי לאיראן יש יכולת לפתח טילים בין-יבשתיים. עם זאת, לפחות לפי עמדות רשמיות ופומביות, איראן לא גילתה רצון מעשי להגדיל את טווח הטילים שלה כך שתכלול את אירופה תחת הרדיוס שלה.

 

עם זאת, בשנים האחרונות נרשמו סימנים לשינוי בדעותיהם של השלטונות האיראניים. לפיכך, מפקדי משה"מ איימו "אם אירופה לא תציית [לדרישות איראן לא להמשיך את הסנקציות], איראן תגדיל את טווח הטילים שלה"...

 

מצבים כמו את האפשרות לכלול את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור ישנו את היחסים בין איראן לאירופה. איומים קיומיים הם איומים המכוונים ישירות להישרדותן של מדינות כמו האיום בשימוש בנשק גרעיני או העלאת גוף רשמי של הכוחות המזויינים על המוקד [משה"מ ברשימת הטרור במערב]... כמו כן, המאמץ של מדינות אירופה להאריך את [תוקף] המגבלות על הטילים של איראן, דבר שהודגש בהצהרה של שלוש מדינות אירופה לפני כמה ימים, אינו דבר שאיראן יכולה לסבול.

 

למעשה, הדבר שמאיץ את פיתוח תוכנית הטילים של איראן כך שתהפוך לאיום ממשי על אירופה הוא העלייה בהתנהגות העוינת של אירופה [כלפי איראן] ... דו"ח פוליטיקו שמייעץ לאירופאים להטיל מגבלות נוספות על איראן יוביל, למעשה, לאותה תוצאה שאירופה חוששת ממנה. אם אירופה לא רוצה שהטילים האיראניים יגיעו ללונדון ולפריז, עליה להפסיק את ההתנהגות האגרסיבית... למעשה, ביחס לעלייה באיומים מאירופה, עלתה גם יכולת ההגנה של איראן...

 

לכן, לפני היותן של מדינות אירופה מודאגות מתוכנית הטילים של איראן, סביר שאיראן מרגישה מאוימת מהנשק ההתקפי של אירופה. בעוד שהטווח המוכרז של הטילים של איראן טרם עלה על 2000 ק"מ, למדינות אירופה כבר יש טילים בין-יבשתיים ארוכי טווח. אנגליה וצרפת, שיש להן טילים בליסטיים בין-יבשתיים ארוכי טווח שבמקרה גם מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים, הכריזו לפני ארבעה ימים על תוכנית הטילים של איראן כמפרה את הכללים הבינלאומיים. בנוסף, יש לאירופה חיל אוויר מפותח...

 

נוכח מקרים אלו ונוכח הניסיון ההיסטורי של התנהגותה העוינת של אירופה במזה"ת, טבעי שגורמים רשמיים איראנים ידאגו לעתיד הביטחון של איראן. מסיבה זו, פיתוח תוכנית הטילים של איראן באופן שבו אירופה תרגיש מודאגת לגביה היא גישה מציאותית שכל מדינה עצמאית בעולם נוקטת בה. לכן, ממשלות אירופה צריכות להיות מודאגות מפיתוח הטילים של איראן נוכח האיומים שהן מאיימות על איראן. החשש הזה [מפני תכנית הטילים של איראן] מהווה הרתעה [מול אירופה].

 

אולם, למרות העובדה שפיתוח תוכנית הטילים של איראן באמת מהווה איום על אירופה, הדאגה העיקרית של מדינות אירופה היא סוגיית הופעתה של איראן כמעצמה אזורית.

 

בשל כך נוצרה המהומה התקשורתית נגד תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים של איראן. הסיבה לכך היא שתוכנית הגרעין ותוכנית הטילים [של איראן] נחוצות כדי לפתח את ההשפעה של כל מעצמה עולה בסדר הבינלאומי הנוכחי."[7]


מפקד חיל הים של משה"מ, עלי רזא תנגסירי: טיל שיוט 'אבו מהדי' יכול "להפוך את נושאות המטוסים של האויב [ארה"ב] לחסרות תועלת... בעל יכולת להשמיד את כל סוגי הספינות והמשחתות"

מפקד חיל הים של משה"מ, עלי רזא תנגסירי, אמר בטקס קבלת טיל שיוט 'אבו מהדי' לכוחות הימיים של איראן ב-25.7.23 כי הטיל, לטווח של 1000 ק"מ, יכול להפוך את נושאות המטוסים של האויב [ארה"ב] לחסרות תועלת. טקס קבלת טיל השיוט "אבו מהדי" [ע"ש אבו מהדי אל-מהנדס, סגן מפקד המיליציה השיעית פרו-איראנית אל-חשד אל-שעבי בעיראק שחוסל יחד עם קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של איראן בינואר 2020 בידי האמריקאים] לטווח ארוך לכוחות הימיים של צבא ואיראן ומשה"מ נערך בנוכחות שר ההגנה אמיר אשתיאני, מפקד חיל הים של משה"מ, תנגסירי וסגן מפקד חיל הים של הצבא, אמיר כאואני:


"אחד הדברים שהטיל אבו מהדי יכול לעשות הוא להרחיק את אויבי המדינה מחופיה. אנחנו יכולים לירות את הטיל הזה מעומק הארץ. הטיל אבו מהדי עוזר לנו לכוון למטרות במדויק ולפגוע באויב ... אם כלי השיט [האיראני] ייכנס לעומק של אלף ק"מ ויירו את הטיל הזה לטווח של אלף ק"מ, אז האויב או נושאת המטוסים יצטרכו לסגת עוד אלף ק"מ, כלומר המטוסים של נושאת המטוסים הזו לא יהיו יעילים. בנוסף, הטיל אבו מהדי יכול לעקוב אחר מטרות מרובות ולתקוף אותן. הטיל הזה פחות ניתן לזיהוי בשל העובדה שיש לו טיסה נמוכה מאוד. אני מברך את יקירינו על ההצלחה הזו בברכת שמו של השהיד אבו מהדי שנרצח על ידי אמריקה הפושעת ונוכל לנקום באמצעותו באויבינו בים...

 

מפקד חיל הים של משה"מ, עלי רזא תנגסירי  [8]


 

אבו מהדי הוא טיל השיוט הימי לטווח ארוך הראשון שמשתמש בבינה מלאכותית בתוכנה הקשורה לתכנון נתיבי טיסה ומערכת שליטה ובקרה, ויש לו יכולת לעבור מכשולים טבעיים ומלאכותיים, כמו גם את המכ"ם של האויב. בשל השימוש בחומרי נפץ בעלי כוח הרס גבוה, לראש הנפץ של טיל זה יש יכולת להשמיד את כל סוגי הספינות והמשחתות. ניתן לירות אותו ממעמקי אדמת איראן וממקום נסתר לחלוטין לעבר מטרות ימיות נעות באמצעות מערכת ניווט משולבת מתקדמת ומנוע רב עוצמה."[9]

 

טיל השיוט אבו מהדי [10]


,

ראו סרטון ממרי על השקת הטיל אבו מהדי ע"י תסנים 


 

 

 [1] ראו הודעת מועצת אירופה על הארכת תוקף הסנקציות, 17.10.2023  Iran: Council maintains restrictive measures under the non-proliferation sanctions regime after the JCPoA Transition Day

[2] גורם נוסף שתרם לניצני השינוי בגישת אירופה כלפי המשטר האיראני היה הפרות זכויות האדם והדיכוי הברוטלי המסיבי של מחאות הצעירים באיראן נגד השלטון בשנתיים האחרונות.

[3] רויטרס (וושינגטון), 20.10.2023

[4] מקורות איראנים הציגו את שיגור הטילים כמיועד נגד כלי שיט אמריקאיים ולא נגד ישראל, בעוד הפנטגון טען כי השיגור יועד לישראל. תסנים (איראן), 21.10.2023, איי פי (וושינגטון), 20.10.2023 

[6]   ספאה ניוז, תסנים (איראן), 26.7.23

 [7] תסנים (איראן), 26.7.2023

[8] תסנים (איראן) 25.7.2023

[9] תסנים (איראן) 25.7.2023

[10] תסנים (איראן), 25.7.23