המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
האתר עסר-י איראן קורא לבכירים: אין להתבטא בעניין מעורבות איראן "בסכסוך חמאס-ישראל"
13/10/2023


האתר האיראני עסר-י איראן קורא לאיראנים לא להתבטא בעניין מעורבות איראן "בסכסוך חמאס-ישראל" מחשש לפגיעה באינטרסים של איראן ובמעמדה הבינ"ל


הקדמה
מאמר דעה שפרסם האתר עסר-י איראן ב-11.10.2023 קרא לבכירי המשטר, ברמיזה לקיצונים האידאולוגים, לרסן את רגשותיהם ולא להתבטא לגבי הקשר של איראן "לסכסוך חמאס-ישראל" מחשש לפגיעה באינטרס הלאומי של איראן. המאמר המליץ להם לא לחרוג מן הקו הרשמי שהתווה המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ב-10.10.23 לפיו איראן גאה בהתנגדות הפלסטינית שביצעה את התקיפה על ישראל ומעודדת את המשכה אך היא לא מעורבת בה.

 

המאמר שכותרתו: 'הזהרו מגול עצמי בסכסוך בין חמאס לישראל' הסביר כי ישראל מבקשת להראות שאיראן היא זו שביצעה את המעשים כדי לגייס דעת קהל עולמית נגדה וכדי לכסות על מחדלה בטיפול מול החמאס. המאמר המליץ: "מוטב שחלק מבכירי המשטר ישימו בצד את רגשותיהם במהלך הסכסוך בין חמאס לישראל, לא יחרגו מנקודת המבט הרשמית של המשטר [שידה של איראן אינה במעל] ולא יבנו לעצמם תיאוריות כי ישראל רוצה שהמלחמה תגיע ללב טהראן."

 

יצוין כי שופר המשטר כיהאן התגאה במאמרו מה-10.10.23 במעורבות איראן בתקיפת ארגון ההתנגדות הפלסטינית, חמאס, על ישראל. כיהאן ייחס את המתקפה לפרי תכנונו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, טרם חיסולו בינואר 2020 ואמר כי המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, בישר על ניצחון גדול קרוב בנאומו באוגוסט 2023, ראו דוח ממרי שופר המשטר האיראני כיהאן: איראן המוח והידיים מאחורי החמאס; מבצע "מבול אל-אקצא" תוכנן ואורגן ע"י מפקד כוח קודס סולימאני לפני חיסולו; ח'אמנאי רמז באוגוסט 2022 ו-2023 על "הכיבוש המוחלט" של ישראל.

 

המנהיג העליון ח'אמנאי וקאסם סולימאני מפקד כוח קודס  [1]


 

להלן תרגום המאמר:

 

עסר-י איראן: 'הזהרו מגול עצמי בסכסוך בין חמאס לישראל'

"לאחר שחמאס פגע בישראל, מנהיגי משטר זה מחפשים נואשות אחר שותף לחמאס והם חושבים שהם יכולים להרוג שתי ציפורים במכה אחת באמצעות גרירת כף רגלה של איראן לאמצע הסיפור הזה.

  

המכה ראשונה [שהם מבקשים להשיג מול איראן] היא הפחתת לחץ דעת הקהל בנוגע לחולשת המודיעין הישראלי וחוסר היכולת להתמודד עם חמאס. הם [ישראל] רוצים לרמוז שאיראן הצליחה [לעשות זאת]  ולא חמאס.


המכה השנייה תתרחש כאשר היא [ישראל] תצליח לגייס את העולם נגד איראן. אותה איראן שאחרי הסכם הגרעין הצליחה לעמוד מול הקונצנזוס העולמי ואף לגרום לאמריקה להרגיש לבדה בכמה פורומים בינלאומיים. איש לא תומך בארה"ב נגד איראן.


בינתיים צריך להיזהר מגול עצמי מצד אנשים מסוימים, אלו שאומרים כל מה שעולה על דעתם בלי קשר למציאות הפוליטית של העולם.


המנהיג העליון [ח'אמנאי] קבע אתמול [10.10.23] בבירור כי 'אלה שאומרים ש[הפעולה] ההרואית האחרונה היא פרי עבודתם של לא-פלסטינים [קרי: איראנים] שגו'. המשמעות היא שאיראן לא תיכנס למשחק שישראל יצרה .

 

בימים האחרונים הודיע ​​נשיא צרפת כי 'אינני מתייחס למעורבותה הישירה של איראן במתקפת חמאס שכן אין לנו ראיות רשמיות לכך'. לשון זו אומרת שהם [הישראלים] מחפשים תירוץ ליצור משחק מסוכן מול איראן. 

 

בתנאים הנוכחים מוטב שרק הגורמים הרשמיים במדינה יביעו דעה לגבי פלסטין וישראל. בשנים אלו ראינו שכמה גורמים פוליטיים ודתיים גרמו למדינה לשלם מחיר בשל אמירותיהם ואני מקווה שבמקרה זה הם יעדיפו את האינטרסים של המדינה על פני רגשות[יהם].

בהחלט, במהלך תקופה זו תתחיל מלחמה תקשורתית עזה נגד איראן. הם [הישראלים] ממקדים את כל תשומת לבם בפלטפורמות שמהן יצליחו להרוויח דבר מה.
בתקופה זו סבלנו מספיק מהגול העצמי של חלק מהזרמים [הפוליטיים]. סיפור תקיפת השגרירות הסעודית [ע"י המון איראני ב-2016 ושבעקבותיו ניתקה סעודיה את יחסיה עם איראן עד 2023] עדיין לא נמחק ממוחנו. המחיר שההחלטה השגויה הזו גבתה מהמדינה היה בלתי ניתן לתיקון. דוגמה לכך היתה האנשים שחיכו שנים להגיע לבית האל [עלייה לרגל למכה] ונמנעו מכך ואולי עזבו את העולם הזה מבלי לממש את רצונם.


עדיף במצב הרגיש כעת שמי שמשלח תמיד את חרצובות לשונו לא יחרוג מנקודת המבט הרשמית של המשטר ולא יבנה לעצמו תיאוריות.

 

ישראל מעוניינת שאש מתקפת החמאס תגיע ללב המזרח התיכון [איראן] ותושייה יכולה לכבות את האש הזו. אז נא להתאמן על שתיקה בעונה הזו."[2]

 

 

 [1] אתר ח'אמנאי, 3.1.2020

[2] עסר-י איראן (איראן), 11.12.2023