המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים: נתמוך בפלסטינים עד למיגור הישות הציונית
2/6/2023

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים באיגרת לפלסטינים: איראן תמשיך לתמוך בכם בכל יכולותיה עד למיגור הישות הציונית; ראש הלשכה המדינית של חמאס בתגובה: איראן - יסוד איתן במאבקנו נגד ישראל וארה"ב

 

ב-14.5.23, יום לאחר שהסתיים סבב הלחימה האחרון שהתנהל בין ישראל לבין ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (להלן, הגא"פ) ברצועת עזה שבשליטת חמאס, פרסמו כמה אתרים המזוהים עם ציר ההתנגדות נוסח אגרת ששלח מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים (להלן, משה"מ), אסמאעיל קאא'ני, לפלגי ההתנגדות הפלסטיניים. באגרתו פנה קאא'ני לתושבי עזה, ללוחמי הג'יהאד בכל פלסטין, לפלגי ההתנגדות ולמפקדי חדר המבצעים המשותף[1] ובירך אותם בשם איראן על ניצחונם במערכת "נקמת שוחרי החרות". לדבריו, מדובר בניצחון גדול וחדש שמצטרף לניצחונות קודמים, המהווים צעדים בטוחים לעבר "הניצחון הגדול והסופי". קאא'ני הדגיש כי "הרפובליקה האסלאמית האיראנית ממשיכה לתמוך – באמצעות כל יכולותיה ומשאביה – בעם הפלסטיני, בהתנגדותו האמיצה ובחיזוק ציר ההתנגדות, עד למיגור הישות הציונית העושקת מכל אדמת פלסטין המבורכת". קאא'ני הודה גם לכל תנועות ההתנגדות ובפרט הזכיר את חזבאללה בלבנון על תמיכתו בפלסטינים.

 

כשבוע לאחר מכן, דווח על מכתב תשובה לאגרת ששלח לקאא'ני ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ובו הודה לאיראן על "תמיכתה הבלתי מוגבלת" והאסטרטגית להתנגדות הפלסטינית. הוא הוסיף כי "איראן היא יסוד איתן, עליו נשענים ההתנגדות הפלסטינית וציר ההתנגדות במאבקו המרכזי עם האויב הציוני ועם ההגמוניה האמריקאית".

 

בהקשר זה יצוין כי תנועת חמאס נמנעה מלהתערב ישירות בסבב הלחימה מול ישראל, אך טענה שהשתתפה במערכה במסגרת חדר המבצעים המשותף של פלגי ההתנגדות בעזה. מוטיב זה של הדגשת אחדות הפלגים הפלסטיניים, חזר על עצמו לכל אורך סבב הלחימה וגם לאחריו, בהודעות רבות מטעם בכירים ודוברים בחמאס ובגא"פ, זאת חרף העובדה ש"אחדות" זו כאמור לא באה לידי ביטוי בהתערבות ישירה של חמאס בלחימה.[2]

 

עוד יצוין כי האיגרת של קאא'ני היא ביטוי לתמיכה האיראנית רבת השנים בארגוני הטרור בעזה, אשר באה לידי ביטוי בחימושם ומימונם. לאורך השנים מודים בכירי ארגונים אלה לאיראן על תמיכה זו ומכון ממרי פרסם דוחות רבים בנידון.[3]

 

מפקד כוח קודס במשה"מ, אסמאעיל קאא'ני, וראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה[4]

 

 

להלן תרגום האגרת ממפקד כוח קודס, אסמאעיל קאא'ני, ותשובת ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה.

 

מפקד כוח קודס במשה"מ: נמשיך לתמוך בהתנגדות הפלסטינית עד למיגור הישות הציונית

כך נכתב באגרת ששלח מפקד כוח קודס במשה"מ, אסמאעיל קאא'ני, ב-14.5.23 לפלגי ההתנגדות, ואשר פורסמה באתרים שונים המזוהים עם ציר ההתנגדות, כגון אתר חמאס אל-רסאלה, אתרים נוספים המזוהים עם התנועה, וכן אתר ערוץ אל-מנאר של חזבאללה:

 

"אללה אמר בקוראן, סורה 9 פסוק 41: 'צאו למלחמה כל קל רגליים וכבד גוף וקומו להיאבק בהקריבכם את רכושכם למען אללה, בזאת ייטב לכם, לו רק ידעתם'.[5] 

 

שלום לעם הפלסטיני העצום אשר עמידתו האיתנה ונחישותו גוברות מדור לדור. שלום לתושבי עזה הנצורה וללוחמי הג'יהאד המכובדים שלה, אשר ממציאים אמצעים [חדשים] של עוצמה, הגנה וג'יהאד, למרות המצור והפרובוקציות. שלום ללוחמי הג'יהאד הגיבורים בירושלים הַנַּעֲלָה, בגדה המערבית ולכל אורך אדמת פלסטין, שהוכיחו כי שחר הניצחון כבר קרוב.

 

שלום למשפחות השהידים אשר נושאים את פיקדון ההגנה על ירושלים והמקומות הקדושים בנחישות ובנאמנות [קרי, ממלאים את חובתם זו]. שלום לפלגי ההתנגדות, למפקדיהם, לכל אנשיהם וללוחמי הג'יהאד הגיבורים שלהם, אשר עמדו איתן והתמודדו עם כל צורות ההפחדה והמשיכו להכין את הכוח אשר מפחיד את האויב ומייצר את הניצחון.

 

ושלום לכם לוחמי הג'יהאד המפקדים בחדר המבצעים המשותף של פלגי ההתנגדות ברצועת עזה, שהובלתם את מערכת 'נקמת שוחרי החרות'. אתם, מפקדים יקרים, רשמתם מלחמה חדשה בהיסטוריה של הסכסוך עם האויב הציוני ועם כוחות היוהרה הבינלאומית שעומדים מאחוריו. שבתם והוכחתם שבאמצעות ביטחונכם באללה, באמצעות נחישותכם הבלתי מעורערת ובאמצעות ניהול נבון אתם מסוגלים לשבור את כוחו של הכיבוש ולהביסו. באמצעות שיתוף הפעולה ואחדות השורה ביניכם ודבקותכם בדברי אללה – [כאמור בקוראן] סורה 61 פסוק 4: 'אללה אוהב את הלוחמים למענו ערוכים שורות-שורות כמו היו מבנה יצוק' – הצלחתם להוסיף ניצחון חדש ל[רשימת] ניצחונותיכם ולמקורות הגאווה הקודמים שלכם, אשר מהווים צעדים בטוחים לעבר הניצחון הגדול והסופי, אם ירצה אללה.

 

אני מברך אתכם ואת בני העם הפלסטיני בשמי ובשם מנהיגי רפובליקת איראן האסלאמית ועַמָהּ המאמין, על הניצחון הגדול הזה. כמו כן, אני מוסר לכם את תנחומיי ומברך אתכם על עלייתם לשמיים של כל השהידים שאללה בחר בהם לקבל את אחד משני הדברים הטובים [קרי, את השהאדה] במערכה זו,[6] ובפרט המפקדים השהידים אשר כמה מהם עלו השמיימה יחד עם נשותיהם וילדיהם, כדי להבטיח באמצעות דמם הטהור שאנו [צועדים] במסלול שמפקדיו עומדים בשורות הראשונות כדי להתעמת בכל הכוח, האומץ וההקרבה. אנו גם מתפללים לאללה שיעניק לפצועים החלמה ובריאות שלמה.

 

אני שב ומדגיש כי הרפובליקה האסלאמית האיראנית ממשיכה לתמוך – באמצעות כל יכולותיה ומשאביה – בעם הפלסטיני, בהתנגדותו האמיצה ובחיזוק ציר ההתנגדות, עד למיגור הישות הציונית העושקת מכל אדמת פלסטין המבורכת.

 

בנוסף, עליי להוקיר ולהודות מקרב לבי לגיבורי חזבאללה בלבנון, לכל תנועות ההתנגדות ולכל העמים החופשיים באזור ובעולם, על עמידתם בפני פשעי הכיבוש הציוני על אדמת פלסטין העשוקה, ועל תמיכתם בעם הפלסטיני הנושא את סבלו באורך רוח ובאנשי ההתנגדות העומדים איתן.

 

'אללה אדון לדבָרו, ואולם מרבית האנשים אינם יודעים' [קוראן, סורה 12, פסוק 21]

 

אחיכם: אסמאעיל קאא'ני

 

24 שַַוַואל 1444 / 14.5.2023"[7]

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס: אנחנו נשענים על איראן כיסוד איתן במאבק נגד ישראל וארה"ב

כשבוע לאחר פרסום האגרת של קאא'ני, דיווח ביטאון החמאס, אל-רסאלה, על מכתב התגובה ששלח ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה לקאא'ני. בדיווח נכתב: "ראש הלשכה המדינית של תנועת ההתנגדות האסלאמית חמאס, אסמאעיל הניה... כתב בתשובתו על אגרת מפקד כוח קודס במשה"מ, אל-חאג' אסמאעיל קאא'ני, בעקבות מערכת 'נקמת שוחרי החרות': 'הכיבוש חשב כי באמצעות חיסול הנהגת פלוגות אל-קודס [הזרוע הצבאית של הגא"פ] במערכה האחרונה, 'נקמת שוחרי החרות', הוא ישבור את ההתנגדות ויטיל אימה על עמנו, וכי התוקפנות הזו תסייע לו להיחלץ ממצבו הפנימי הקשה ותשיב לצבאו את תדמית ההרתעה, אך תוצאות המערכה [רק] החריפו את מצבו הפנימי... ואולם, ניצחון פלגי ההתנגדות ובראשם פלוגות אל-קודס במערכה הזו, התבסס על העוצמה ועל האחדות בשטח ובמדיניות, והוא מודל ראוי לחיקוי'.

 

הניה ציין כי האגרת של קאא'ני ביטאה את עמדת המפקד העליון של המהפכה [האסלאמית באיראן, עלי ח'אמנא'י], ישמרהו אללה, ואת דבקות הרפובליקה האסלאמית [האיראנית] בתמיכתה הבלתי מוגבלת בהתנגדות האמיצה על כל מרכיביה ושלוחותיה בעזה, בגדה ומחוץ [לפלסטין].

 

הניה אמר כי איראן היא יסוד איתן, עליו נשענים ההתנגדות הפלסטינית וציר ההתנגדות במאבקו המרכזי עם האויב הציוני ועם ההגמוניה האמריקאית והביע תודה עצומה והכרת טובה על כל התמיכה האסטרטגית שמספקת הרפובליקה האסלאמית [האיראנית] לאחינו בפלסטין, בכל המישורים".[8]

 

 [1] "החמ"ל המשותף של פלגי ההתנגדות הפלסטינית", ארגון הגג המאגד את כל הזרועות הצבאיות ברצועת עזה בהובלת הזרוע הצבאית של חמאס.

[2] ככל הנראה, חמאס הסתפקה בסיוע עקיף לגא"פ בתחום המדיני, התקשורתי, הלוגיסטי והמודיעיני. מבין הגורמים הכפופים לחמ"ל המשותף, השתתפו בלחימה ישירות מלבד הגא"פ בעיקר גדודי אבו עלי מצטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין, שאף איבדה במהלך הסבב כמה מאנשיה. https://t.me/kataebabuali, 13.5.2023

[3] אודות תמיכת איראן בחמאס ובגא"פ ראו קליפ ממרי אודות דברי מזכ"ל הגא"פ זיאד אל-נח'אלה על כך שאיראן העבירה "מיליארדי דולרים להתנגדות הפלסטינית" (אנגלית), 17.4.2023; כמו כן ראו דוחות ממרי: דיווחים בלבנון: ערב שיגור הטילים לעבר ישראל, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, ביקר בלבנון ונפגש עם בכירי חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי, 13.4.23; מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וראשי המשטר באיראן בשבח מאבקם המשותף בישראל, 8.8.22; שבחים בעזה לסולימאני בציון יום השנה השני לחיסולו לצד מחלוקות על פועלו במדינות ערביות, 11.1.22; בכירים מחמאס, הג'יהאד האסלאמי ואיראן: ההתעצמות הצבאית בעזה – בזכות איראן וסולימאני, 13.5.21; במלאת שנה להריגת סולימאני, חמאס ממשיכה לאותת על נאמנותה לאיראן ולציר ההתנגדות, 5.1.21; קאסם סולימאני, טרם מותו, באיגרת למוחמד דף: חרף הלחצים, איראן לא תיטוש את פלסטין, 27.5.20; באין התקדמות במגעיה עם ארה"ב, איראן מעבירה מסרים מאיימים באמצעות שלוחיה בעזה, 16.6.19; מחלוקת קשה בקרב תומכי חמאס סביב קשרי התנועה עם משמרות המהפכה האיראניים, 5.4.18; חמאס והפלגים הפלסטיניים: "תקיפה ישראלית בחזית כלשהי תיענה במערכה בכל החזיתות", 16.2.18; דיונים אינטנסיביים בציר ההתנגדות לקראת אפשרות של עימות משותף מול ישראל, 13.1.18; בכירי חמאס מהדקים קשר עם איראן וקוראים למחיקת ישראל, 23.10.17; בכירים בארגוני הטרור בלבנון ובעזה מאשרים מימון איראני לפעילותם, 12.8.16.

[5] תרגום פסוקי הקוראן מבוסס על: אורי רובין, הקוראן, (אוניברסיטת תל אביב, 2005).

[6] זהו רמז לחדית' על דברים שנשא חברו של הנביא, עבדאללה בן רואחה, בפני צבא המוסלמים ערב קרב מואתה בשנת 629. הוא אמר: "הו אנשים, אני נשבע באללה, שהדבר, אותו אתם שונאים [הכוונה למוות], הוא הדבר אותו יצאתם לבקש היום – השהאדה [מות הקדושים]. אנו איננו לוחמים באמצעות צבא רב או באמצעות כוח; אנו לוחמים בהם רק באמצעות הדת הזו, בה בורכנו על ידי אללה. פירצו, [ותזכו] באחד משני דברים טובים: או ניצחון או שהאדה".

[8] https://alresalah.ps, 22.5.2023. יצוין כי אתר הגא"פ פלסטין אל-יום דיווח על האגרת מקאא'ני ועל התשובה מטעם הניה, אבל לא פורסמה תשובה נפרדת לאגרת של קאא'ני מטעם הגא"פ. https://paltoday.ps, 14.5.2023, 23.5.2023.