המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שופר המשטר האיראני כיהאן מזהיר את נשיא תורכיה מכניסה למלחמה בתימן לצד סעודיה
15/6/2021

 

התבטאויות באיראן נגד תורכיה (ד') – שופר המשטר האיראני כיהאן מזהיר את נשיא תורכיה ארדואן מכניסה למלחמה בתימן לצד סעודיה


פעמיים בחודשים האחרונים, הזהיר שופר המשטר, כיהאן, המקורב לחוגים האידאולוגים, את נשיא תורכיה ארדואן לבל יתערב במלחמת תימן, לטובת סעודיה.

 

ב-17.3.21, הזהיר כיהאן כי אם תורכיה תעשה זאת, "אין צל של ספק שהאסון שגרמו הטילים ארוכי הטווח של אנצאראללה לסעודיה יקרה גם בתורכיה," וקבע כי עליו "לקחת בחשבון עימות עם ציר ההתנגדות החזק" של איראן. כיהאן האשים את סעודיה בהפצת מחלות ווירוסים, דוגמת איידס ודפטריה, בתימן, לצד סמים ואלכוהול (האסור באסלאם), והתגאה בהצלחות הצבאיות של מיליצית החות'ים הפועלת בחסות ובהנחיית איראן ובעיקר בנזקי התקפות הטילים על מרכזי צבא ותעשייה בסעודיה.

 

כיהאן שב ב-22.4.2021 והזהיר את ארדואן לבל ייכנס למלחמה בתימן לצד סעודיה. הגם שתורכיה זקוקה לפטרו-דולרים של סעודיה ושאיפות ההתפשטות האימפריאליות של הנשיא ארדואן תואמות את הסיכוי להתערבות תורכית בתימן, קבע היומון, לחות'ים בתימן יש טילים המגיעים עד לתורכיה, וכטב"מים המאיימים על העליונות האווירית של ארה"ב, לדברי מפקד הכוחות האמריקאיים במזה"ת, גנרל מקנזי. כיהאן שיער כי סעודיה משתמשת בתורכיה גם כקלף להעלות את מניותיה במו"מ המדיני מול איראן שמתנהל בעיראק.

 

דוח זה, הרביעי בסדרת הדוחות אודות המתיחות בין איראן לתורכיה, יסקור את עיקרי אזהרת שופר המשטר, כיהאן, לנשיא תורכיה ארדואן לבל ייכנס לזירת תימן:[1]

 

כיהאן ב-17.3.21: "אם תורכיה תיכנס למלחמה בתימן, אין צל של ספק שהאסון שגרמו הטילים ארוכי הטווח של אנצאראללה לסעודיה יקרה גם בתורכיה"

"היה זה בשנת 2015, לדברי אסטרטגים אמריקאים, כש"סעודיה" השיקה את תוכנית מלחמת תימן באישור ממשל אובמה כדי לסיים תוך חודשיים-שלושה עם אנצאראללה [הארגון השיעי-חות'י הפרו איראני בתימן שמאיים על סעודיה]. כדי להשיג "מטרה" זו, הוסרו כל המגבלות הנשמרות בדרך כלל במלחמות, כך אמריקה ובעלות בריתה יוכלו לשלוט בהקדם האפשרי בתימן, בעלת המיקום האסטרטגי. למעשה, מקורן של אותן התקפות אכזריות על ערי תימן שהחדשות עליהן זעזעו את שומעיהן, היה נעוץ ב"מטרה" זו. פשעים אלה נעשו כה רבים ומגוונים עד שהאו"ם נאלץ לכנותם "פשע המאה"...

 

יצואנית הנשק הגדולה ביותר באותן שנים (2016-2020) היתה אמריקה וסעודיה היתה יבואנית הנשק הגדולה ביותר. המשמעות היא שמתחילת הפלישה [של סעודיה] לתימן ועד לשנתיים האחרונות, הנשק הזה נמכר [לסעודיה] ונקנה [על ידה] והפשעים האלה בוצעו בכלי נשק אמריקאיים.

 

זה אינו כל הסיפור. יש דיווחים מדויקים שחיילי המשטר הציוני נמצאים גם הם בתימן, לצד היועצים הצבאיים של אמריקה ויחד עם האמירתיים הם זוממים נגדה... כדי להכניע את העם התימני, הם [סעודיה ובעלות בריתה] לא הסתפקו בלהפציץ חתונות, טקסי אבל, מסגדים, חדרי תפילה, בתי חולים, מרפאות, בתים, מפעלים וכו'... הם לא נמנעו משימוש בכלי נשק אסורים.

 

על מנת להשיג את מטרתה המרושעת והמיידית, חזית זו גם הפיצה וירוסים ומחלות מסוכנות במדינה זו, החל מנגיף האיידס וכלה בכולרה ודיפתריה. לדברי גורמים תימניים, בנוסף למקרים שהוזכרו לעיל, חזית זו גם הפיצה באופן נרחב בתימן סמים, אלכוהול וכו' כדי לרשום על שמם את הפשעים הגדולים של המאה.

 

אולם המהפכנים [האסלאמיסטים] התימנים התגברו על תנאים אלה בכלי נשק בסיסיים בזכות מגוון סיבות (אותן נזכיר בהמשך), כולל מיומנות במלחמה, אמונה וחוסר יכולת צבאית של הקואליציה הסעודית... הם הפכו בהדרגה את הדף במלחמה זו [לטובתם] על ידי השגת כלי נשק חשובים ומדויקים כמו טילים בליסטיים ומדויקים, כטב"מים מודרניים והתקפיים, עד כדי כך שהיום, אין דיווחים על הפצצת העם התימני כמו לפני שלוש או ארבע שנים, אלא בראש הדיווחים בתימן נמצא תקיפות רקטות על המרכזים הרגישים של סעודיה...

 

פגיעות טילים מדויקות בעומק שטח סעודיה והשמדת מרכזים צבאיים וכלכליים רגישים שלה מתבצעים כמעט כל יום בקלות כך שהן הפכו את סעודיה ואת בעלות בריתה חסרות הרחמים לחסרות אונים במלוא מובן המילה.

 

נקודה מעניינת נוספת היא שחלק מההתקפות הללו מבוצעות בהתראה מוקדמת... המהפכנים התימנים הצהירו כי הם יתקפו את המרכזים הצבאיים והכלכליים הרגישים בסעודיה אם לא ייפסק המצור היבשתי, הים והאווירי על מדינתם. הם [החות'ים] כבר פרסמו את שמות כל המרכזים שהם מכוונים אליהם כרשימת "בנק המטרות."

 

... מאות מיליארדי הדולרים שהוציאה סעודיה על נשק אמריקאי, בריטי וצרפתי מודרני ירדו לטימיון, מכיוון שבאופן עקרוני, המשימה המיוחדת של רבים מכלי הנשק הללו, כמו הפטריוט, היא למנוע נפילת טילים וכטב"מים על בסיסי הנפט והצבא הסעודים. נודיע כאן את הדיווח החשוב הזה, במאמר מוסגר, שהסעודים ותומכיהם מתחננים שוב ושוב גם בפני איראן וגם בפני המהפכנים התימנים לעצור את ההתקפות הללו...

 

הקואליציה הסעודית מורכבת משכירי חרב שהתאספו ממדינות עניות בערב, אסיה ואפריקה. צבא שכיר ללא מוטיבציה שנלחם רק עבור כסף. צבא כזה בשום פנים ואופן לא ילחם בכל ליבו ונפשו. לעומת זאת, המהפכנים התימנים נלחמים באמונה ולרוב הם לוחמי מדבר שיודעים להילחם בתנאים הגרועים ביותר ובמצב הקשה ביותר...

 

המשפטים האחרונים של מאמר זה מופנים למדינה הידידותית והשכנה – תורכיה. על פי דיווחים לא רשמיים, ייתכן שהסעודים פנו לארדואן עם פיתוי דולרי, לאחר המכות הקשות שספגו בתימן. אם הידיעה הזו נכונה, היא מעידה על חולשתם וייאושם הקיצוני של הסעודים, משום שאין איש שלא יודע שסעודיה ותורכיה עבדו יחד לאורך השנים והיו יריבות מרות. בסיפור הרצח האכזרי של [העיתונאי הסעודי] חאשוקג'י, תורכיה היא זו שעקבה אחר פשע זה בצורה רצינית ועשתה הכל כדי להפעיל לחץ על הסעודים.

 

אם תורכיה תיכנס למלחמה בתימן, אין צל של ספק שהאסון שגרמו הטילים ארוכי הטווח של אנצאראללה לסעודיה יקרה גם בתורכיה. יחד עם זאת, שיתוף פעולה אפשרי זה ישחיר את היחסים בין בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, לבין בן זאיד, ראש האמירויות. כניסה זו [של תורכיה לצד סעודיה] תציב גם את קטר נגד ארדואן. ארדואן כנראה יבין, במבט חטוף ופשוט, כי הנזק לתורכיה מכניסה למלחמה בתימן יהיה גדול יותר מהדולרים שהוא יקבל מבן סלמאן. לכן אנו צופים כי מדינה זו לא תכנס בצורה אמיתית ורצינית למלחמת תימן, אולם אם כן, היא צריכה לקחת בחשבון עימות עם ציר ההתנגדות החזק!"[2]

 

המנהיג העליון ח'אמנאי ונשיא תורכיה ארדואן, בטהראן[3]


מאמר כיהאן מה-22.4.21: "למהפכנים התימניים יש היום טילים שטווחם בהחלט מגיע לתורכיה והם בונים כטב"מים שמפחידים את מפקד כוחות אמריקה במזה"ת"

"סוריה, עיראק, לוב, קפריסין, יוון, ארמניה וכעת תימן. אלו הן המדינות בהן תורכיה היתה הרפתקנית מאוד בגלוי. בחלקן היא היתה מעורבת בסוגיות צבאיות, ובאחרות היא הסתבכה בסכסוכים פוליטיים עזים שלעתים העלו ריח של "נפט", "כסף" ו"התרחבות טריטוריאלית".

 

אתמול [21.4.21], לאחר כמה חודשי דיווחים סותרים לגבי האפשרות לנוכחות צבאית תורכית במלחמה בתימן, פורסמה ידיעה חדשה, ואם היא נכונה, היא מעידה על כניסתה "הרשמית" של תורכיה למלחמה בתימן.  על פי הדיווח, תורכיה אימצה בתימן מדיניות דומה לזו שבסוריה, ונכנסה רשמית למלחמת "מא'רב" [מחוז בתימן] באמצעות טרוריסטים שכירים, מספר יועצים צבאיים וכטב"מים. מהן מטרות ההרפתקה של ארדואן וכיצד תשפיע מעורבות מדינה זו [תורכיה] על מלחמת תימן ? ומה [השלכותיה] על תורכיה? קראו:

 

מזה זמן ידם של המהפכנים התימנים על העליונה במלחמת תימן. לאחר שסבלו כחמש שנים התקפות בלתי פוסקות מצד סעודיה ומצד עשר בעלות הברית של המשטר הזה במסגרת "הקואליציה הערבית", הם [החות'ים] הצליחו לשנות את המסלול במלחמה זו [לטובתם], כך שכעת מזה למעלה משנה הם תוקפים מרכזים רגישים וצבאיים של סעודיה בקלות ובדייקנות.

 

הקואליציה הערבית, שירדה מאחת עשרה חברות לשתיים כעת, בנוסף לשכירי חרב ממדינה אפריקאית ענייה או שתיים, לא חסכה מאמץ להביס את המהפכנים [החות'ים], תקפה את תשתיות תימן והשתמשה בכל מנופי המלחמה החוקיים והבלתי חוקיים, הם עשו כמיטב יכולתם להביס את המהפכנים תוך שימוש בנשק ביולוגי, חימוש מצרר ואפילו נגיפים קטלניים.

 

בינתיים האו"ם, אמריקה, המשטר הציוני וכמה ממדינות אירופה שנעזרו בקואליציה הסעודית בצורות שונות, לא הצליחו לעצור את ניצחונותיה של מדינה זו [תימן]. כעת, ערב שחרורה של העיר החשובה מא'רב, דווח כי תורכיה נחלצה לעזרתו של בן סלמאן כדי למנוע את שחרורה.

 

משמעות הדבר היא שמר ארדואן [נשיא תורכיה] חושב שמה שאמריקה, המשטר הציוני, בריטניה, צרפת ואחת עשרה המדינות החברות ב"קואליציה הערבית" לא הצליחו להשיג תוך סיוע האחת לשניה, הוא [ארדואן] יוכל [להשיג] בכוחות עצמו.

 

"דיפלומטית הכסף" היא שיטה בה משתמש המשטר הסעודי לעתים קרובות להשגת יעדיו הגדולים והקטנים. היציאה מהביצה התימנית היא אולי המטרה הגדולה ביותר של בן סלמאן בימינו. סעודיה, שאיבדה את התמיכה הקודמת היקרה עם הליכת טראמפ וגם מוטרדת מחוסר הרצון של ביידן, פנתה הפעם לתורכיה עם הפטרו-דולרים [שלה]. מה גם שכלכלת תורכיה אינה במצב טוב מכמה סיבות בהן נגיף הקורונה, והיא זקוקה נואשות לדולרים אלו.

 

בנוסף לכסף, רוח הנטייה לשלטון העות'מאני של ארדואן יכולה להיות גם היא בעלת השפעה על הכניסה לביצה התימנית. ארדואן הכין לפני זמן רב את ארמון האימפריה הדמיונית הזו. די בחיפוש המשפט "ארמון 1000 החדרים של ארדואן" במנועי החיפוש ומבט בתמונות [שעולות בחיפוש].

 

המניע של בן סלמאן [הסעודי] לגרור את תורכיה למלחמת תימן "ברור". הוא לא יכול לסבול את התבוסה ב"מא'רב". "מא'רב" עבור בן סלמאן שהקואליציה שלו קרסה, הכוחות בפיקודו איבדו אזורים גדולים, ואפילו ארמונו אינו בטוח מפני פגיעת טילי ההתנגדות, הוא משפט של חיים ומוות. המלחמה במא'רב, באופן מסוים, קובעת את גורל מלחמת תימן.

 

קבלת עזרה מתורכיה היא גם הודאה בתבוסה במלחמה. זו תבוסה של סעודיה, אמריקה, המשטר הציוני ואחדות ממדינות אירופה. אולי סעודיה מחפשת קלף מנצח במו"מ שנאמר שמתקיים עם בכירים איראניים בעיראק. אנו גם לא מודעים לאמיתות השיחות בבגדאד, אך אם הידיעה הזו נכונה, סעודיה עשויה לחפש להשתמש בתורכיה כ"כלי לחץ למיקוח" בשיחות אלו. לכן, על תורכיה להיות מודעת לכך שהיא הפכה לכלי של סעודיה.

 

אולם מה המניע של ארדואן [להיכנס למלחמה בתימן]? "מה באמת המטרה של ארדואן בכל ההרפתקה הזו?" איננו יודעים בדיוק. ייתכן והתשובה היא מה שאמרנו לעיל. ארדואן נושם את החלום של החייאת האימפריה העות'מאנית. הניצחון על הצבא הארמני הלא כל כך חזק אולי חידד את האשליה שלו, או שמא הוא מחפש את הכסף של הסעודים.

 

אין זה משנה מהי המטרה. זה כנראה היה כל כך חשוב ובעל ערך עבורו באופן אישי עד שהוא הסכים לחבור לסעודיה ולהתעמת עם המהפכנים כדי להשיגה. אסור לשכוח שסעודיה ותורכיה היו יריבות ואויבות באזורים רבים עד לפני חודש חודשיים. בסך הכל נראה שהפעם ארדואן החטיא את המטרה מכיוון שתימן איננה ארמניה, לא לוב ואפילו לא יוון וקפריסין.

 

זה שש שנים שהמהפכנים התימנים חיים בתנאים האנושיים הקשים ביותר שניתן לדמיין. לכניסת מדינה בסדר גודל של תורכיה אין השפעה רבה על מצבם. אין להם מה להפסיד כלל. במקרה הגרוע, כניסת תורכיה למלחמה [בתימן] עשויה לעכב את שחרור מא'רב בכמה ימים.

 

אך האם לתורכיה אין מה להפסיד? הבה לא נרחיק לכת. למהפכנים התימניים יש היום טילים שטווחם בהחלט מגיע לתורכיה והם בונים כטב"מים שמפחידים את מפקד כוחות אמריקה במזה"ת: 'החות'ים ביצעו יותר מ-150 תקיפות טילים נגד האינטרסים הסעודים בארבעת החודשים הראשונים של 2021. זו הפעם הראשונה מאז מלחמת קוריאה שאין לנו עליונות אווירית בזירה המבצעית.' (גנרל פרנק מקנזי, מפקד כוחות האמריקניים הטרוריסטים במזה"ת).

 

אין ספק, אם הידיעה על כניסת תורכיה למלחמה בתימן נכונה, מדינה זו, כמו מדינות רבות המעורבות במלחמה זו, לא תהיה חסינה מהשלכותיה. חלוף הזמן וסוג התגובה של המהפכנים התימנים יראו טוב יותר מכל פרשן אחר אם תורכיה נכנסה למלחמה בתימן, כך גם, השלכות כניסתו של ארדואן למלחמה בתימן עבור תורכיה..."[4][2] כיהאן (איראן), 17.3.2021

[4] כיהאן (איראן), 22.4.2021