המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
גם כאשר בריטניה וצרפת מודות שאיראן מפרה את ה-JCPOA, ממשל טראמפ מוסיף לקיימו
6/11/2019


גם כאשר בריטניה וצרפת מודות שאיראן מפרה את ה-JCPOA – ממשל טראמפ, שלכאורה יצא מן ההסכם, ממשיך לקיימו באמצעות פטורים על שת"פ גרעיני אזרחי

מאת: א. סביון ו.מ. אברהם


הקדמה

ב-5.11.2019 הודיעה איראן על הצעד הרביעי בצמצום התחייבותיה בהסכם הגרעין, שכולל חידוש העשרת האורניום במתקן בפורדו והפעלת מערך צנטריפוגות מדור מתקדם שיאפשר לה להכפיל ולשלש את כושר ההעשרה שלה בעתיד. למעשה, איראן מרוקנת את ה-JCPOA  מתוכנו, באופן שיטתי, כביכול באישור הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית.

 

צרפת ובריטניה הגיבו פומבית לצעד הרביעי של איראן ואמרו, לראשונה, כי איראן מפרה את הסכם הגרעין.[1]

 

למרות שארה"ב הצהירה במאי 2018,[2] שיצאה מן ה-JCPOA היא, למעשה, משמרת את ההסכם באמצעות המשך מתן פטורים משמעותיים (waivers) מן הסנקציות שלה למדינות אחדות. פטורים אלה מאפשרים להן לסייע לאיראן בפיתוח תכניתה הגרעינית, תחת הכותרת של פיתוח לצרכים אזרחיים, דבר המאפשר לאירופה, רוסיה וסין להמשיך לקיים את ה-JCPOA  (ראו למשל הודעת היועץ לביטחון לאומי דאז, ג'ון בולטון, מיולי 2019, על המשך מתן הפטורים).[3]

 

מסמך זה יציג את משמעות הצעד הרביעי בנסיגת איראן מהתחייבויותיה בהסכם הגרעין כפי שהסבירו שני בכירי המשטר וכן ידון בהשלכות הצעד השלישי – ביטול לוחות הזמנים במחקר ופיתוח – על פיתוח תכניתה הגרעינית. השלכות אלה נדונו בעבר במסמך ממרי מאוקטובר האחרון:

 

טהראן מכריזה על הצעד הרביעי בצמצום התחייבותיה בהסכם: העשרה בפורדו

נשיא איראן, חסן רוחאני, הודיע ב-5.11.2019, על הפעלת הצעד הרביעי של איראן: הזרקת גז UF-6 לצנטריפוגות במתקן התת קרקעי בפורדו. ראו קליפ ממרי:


יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר צאלחי, הרחיב ב-5.11.2019 על מהות צעדי איראן ועל ההתקדמות בתכנית הגרעין שלה, לפיהן איראן הגדילה את יכולת הייצור שלה בלמעלה מ-20%, ייצור האורניום בלמעלה מ-1000%, ביכולתה להעשיר אורניום ל-20% כשתרצה ולהפעיל צנטריפוגות מדור חדש. ראו קליפ ממרי:


מדיניות איראן: הפרת ה-JCPOA במקביל להצהרות על דבקות בו

הסכם ה JCPOA כלל הישג היסטורי רב חשיבות מבחינתה של איראן: ההכרה הבינלאומית בזכותה להעשיר אורניום ולשלוט במעגל הדלק הגרעיני כולו. הכרה זו היתה היעד האסטרטגי-מדיני הראשון במעלה של המשטר האיראני בהסכם[4].. על כן, איראן לעולם לא תודיע על ביטול ה-JCPOA והסתלקותה ממנו מפני שבכך היא תבטל את ההישג המדיני המכריע הזה. לכן איראן שוקדת לשמר את מסגרת ה-JCPOA ואף מצהירה שזו כוונתה, למרות שהיא מפרה את ההסכם בשלבים מחושבים היטב.

 

מנהיג איראן ח'אמנאי: "יש להמשיך בנחישות ובדיוק בצמצום ההתחייבויות הגרעיניות ... עד שנגיע לתוצאה הדרושה, ובוודאי שנגיע אליה"

דוברים איראניים בכירים הכריזו בחודשים האחרונים על המשך נטישת מחויבויותיה של איראן ב-JCPOA, בראשם המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי. ח'אמנאי שהדגיש בדבריו מה-2.10.2019 כי איראן תמשיך בצמצום מחויבויותיה בהסכם הגרעין "עד שתשיג את התוצאה הדרושה".

 

בנאום בפני אלפי מפקדי משמרות המהפכה ב-2.10.2019, שהוקדש לניצחון המהפכה האסלאמית ומשה"מ על אויביהם, קרי ארה"ב מנהיגת "עולם העושק והיהירות," הורה המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, פעמיים, להמשיך בצמצום מחויבויותיה של איראן בהסכם הגרעין "עד שתשיג את התוצאה הדרושה" – מבלי להבהיר מהי. ניתן להבין, עם זאת, מרמיזותיו כי היעד אליו שואפת איראן הוא יעד שמבטל את אפשרות הכניעה של איראן בפני ארה"ב – כלומר השגת עליונות אסטרטגית-צבאית – ככל הנראה בדמות פצצת גרעין.

 

ח'אמנאי אמר: "מדיניות 'מקסימום הלחץ' של אמריקה נחלה ללא ספק תבוסה ואיראן לא נכנעה למשטר המבקש הגמוניה [ארה"ב]. [האמריקאים] התאמצו לאחרונה בסיוע חבריהם האירופאים לקיים פגישה עם [נשיא איראן] רוחאני ולעשות הצגה בכך כאילו איראן נוצחה. אך המאמצים היו ללא תוחלת. איראן תמשיך לצמצם את התחייבויותיה הגרעיניות במרץ ובנחישות עד שתשיג את התוצאה הדרושה... יש להמשיך בנחישות ובדיוק בצמצום ההתחייבויות הגרעיניות דבר שביצועו מוטל על הארגון לאנרגיה אטומית [של איראן], בדיוק כמו שהודיעה הממשלה עד שנגיע לתוצאה הדרושה, ובוודאי שנגיע אליה..."[5]

 

ייתכן כי דבריו העמומים בדבר "התוצאה הדרושה" לצד צעדי איראן המרוקנים בפועל את תוכן הסכם הגרעין ומאיצים את המשך פיתוח תכנית הגרעין, גרמו לח'אמנאי לחזור על דבריו בנאום ב-9.10.2019 כי איראן מנועה הלכתית מלהשתמש בפצצת גרעין, אם כי בדבריו הפעם הצהיר כי "היה ביכולתה של איראן לעשות זאת."

 

ח'אמנאי אמר ב-9.10.2019 כי "לאיראן יש עמדה אמיצה ונחושה בעניין האיסור ההלכתי על השימוש בפצצת גרעין. למרות שיכולנו לצעוד בדרך זו [ולהשיג פצצת גרעין], הכרזנו על השימוש בנשק זה [נשק גרעיני] כאסור לחלוטין מבחינה הלכתית, עפ"י הוראת האסלאם. לכן, אין שום סיבה להוציא כסף על יצור ואחזקת נשק שהשימוש בו אסור לחלוטין..."[6]

 

יודגש עוד כי בדבריו אלה התייחס ח'אמנאי רק ל"איסור הלכתי" כביכול על השימוש בנשק גרעיני אך לא התייחס בנוסח זה לאיסור גורף על ייצורו או על אחסנתו. זאת ועוד, ממרי פרסמה בעבר סדרת מסמכים הנוגעים להפצת הסיפור על פתווה של ח'אמנאי בדבר איסור פיתוח איראני של נשק גרעיני, פתווה שאינה קיימת למעשה. ראו דוחות ממרי בעניין זה:

 

-          שה"ח זריף חוזר על הטענה השקרית של איראן שקודמה ע"י ממשל אובמה לפיה המנהיג העליון ח'אמנאי הוציא פתוא האוסרת על נשק גרעיני; פתוא כזו לא היתה ולא נבראה

-       Renewed Iran-West Nuclear Talks – Part II: Tehran Attempts to Deceive U.S. President Obama, Sec'y of State Clinton With Nonexistent Anti-Nuclear Weapons Fatwa By Supreme Leader Khamenei 

-          פרסום קובץ פתוות עדכניות של ח'אמנאיללא הפתוא בעניין פצצת האטום  

-          ממשל אובמה קונה את שקר הפתוא הלא קיימת 

-          הגרסא הרשמית של איראן בנוגע לפתוא לכאורה של ח'אמנאי נגד נשק גרעיני שקרית 

-          נשיא איראן במאמר ביומון סעודימחויבים לפתוא של ח'אמנאי האוסרת פיתוח נשק גרעיני

-          הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי: "מברכים ואסירי תודה על העובדה שהמנהיג העליון [ח'אמנאיהוציא את הפתואהלא קיימת האוסרת על נשק גרעיני 

-       Tehran Again Offers Khamenei's Nonexistent Fatwa In Negotiations  As A Guarantee That It Is Not Developing Nuclear Weapon 

-          המשטר האיראני ממשיך בשקרים וזיופים ביחס לפתוא (הבלתי קיימתבעניין הנשק הגרעיני של ח'אמנאי

-          תובנות בעקבות חשיפת תכנית הגרעין הצבאי של איראן (1): המנהיגות הדתית האיראנית משקרת בנושאים מהותיים לדת האסלאם ומשתמשת באסלאם באופן מניפולטיבי כדי להצדיק את אחיזתה בשלטון ואת התפשטותה האזורית


הצעד השלישי לצמצום התחייבות טהראן ב- JCPOA – ביטול לוחות הזמנים שנקבעו בהסכם

יוזכר כי ב-4 לספטמבר 2019 הודיעה איראן על נסיגתה השלישית ממחויבויותיה בהסכם הגרעין. (שני הצעדים הקודמים כללו הגדלה של מאגרי האורניום המועשר ברמה נמוכה מעבר למכסה של 300 הק"ג שנקבעה בהסכם והעשרה לרמה שמעבר למגבלת 3.67%). חשיבותה של נסיגה זו מתבטאת בביטול לוחות הזמנים שאיראן התחייבה לגביהם בהסכם שנועדו להאט את סכנת התגרענותה וחידוש והאצת פעולות המחקר והפיתוח של איראן ללא מגבלה כלשהי.

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, הודיע ב-4.9.2019 על ביצוע הצעד השלישי בצמצום מחויבויות איראן בהסכם. דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, הבהיר ב-7.9.2019 מהו אופי הצעד השלישי והסביר כי איראן למעשה מוחקת את מגבלת השנים שהוטלה עליה על פיתוח צנטריפוגות מתקדמות, והיא ממשיכה כעת בפיתוח תכניתה הגרעינית – תחת אישור כביכול של הסכם הגרעין – ומבלי שהיא תוכר כמפרה אותו. ראש הארגון לאנרגיה האטומית באיראן, עלי אכבר צאלחי, התייחס במסיבת עיתונאים ב-7.10.2019 לצעדים שאיראן מבצעת במסגרת צמצום ההתחייבויות שלה בהסכם והסביר כי איראן מאיצה את פעילותה הגרעינית בתחומי המחקר והפיתוח, העשרת האורניום והפעילות של כור המים הכבדים באראכ.


א.      נשיא איראן רוחאני: "כל לוחות הזמנים למחקר ופיתוח שהתחייבנו לגביהם בהסכם הגרעין יתבטלו לגמרי החל מיום שישי [ה- 6.9.2019]"

בישיבת הממשלה ב-4.9.2019 הסביר הנשיא חסן רוחאני מדוע הנסיגה השלישית מהמחויבויות שהוטלו על איראן בהסכם הגרעין היא משמעותית לפיתוח תכנית הגרעין האיראנית:

 

"הצורה החיצונית של הצעד השלישי אינה מרשימה במיוחד אך מהותה חשוב במיוחד. לדעתי, צעד זה הוא החשוב מבין שלושת הצעדים [שנקטה איראן] והשפעותיו יהיו יוצאות מהכלל. אם ירצה האל, באמצעות צעד זה וההוראה שתפורסם היום או מחר, הארגון לאנרגיה אטומית [של איראן] ייצא ממסגרת המהירות הנורמלית הנוכחית ופעולותיו להשגת המטרות שלו יקבלו תאוצה יוצאת מהכלל."[7]

מאוחר יותר באותו יום הודיע רוחאני על ביטול המגבלות בתחום המחקר והפיתוח הגרעיני: "... בצעד השלישי, הארגון לאנרגיה האטומית מחויב להתחיל מיידית [כל פעולה] שהיא צורך המדינה בתחום המחקר והפיתוח. עליו לנטוש כל התחייבות במסגרת הסכם הגרעין שהיא בתחום מחקר ופיתוח, כדי שנראה התרחבות מהירה במחקר ופיתוח בתחום הצנטריפוגות החדשות וכל דבר שנדרש להעשרת [האורניום[.

 

אנו יודעים שזהו צעד גדול ... כל לוחות הזמנים למחקר ופיתוח שהתחייבנו לגביהם בהסכם הגרעין יתבטלו לגמרי החל מיום שישי [ה- 6.9.2019] ואנו נבצע בהשגחת הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית ובמסגרת הפעולות שוחרות השלום כל פעולה שיש בה צורך מבחינה טכנית ושהיא לטובת ההתקדמות בטכנולוגיה הגרעינית. במקביל, ניתן למדינות ה-4+1 [בריטניה, צרפת, סין, רוסיה וגרמניה] הזדמנות בת חודשיים. אם נצליח להגיע להסכמה ייתכן שנחזור למחויבויותינו במסגרת ההסכם..."[8]


ב.      דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, כמאלונדי: "אנו כבר מגיעים לסופו של ההסכם מבחינה טכנית. נותרו עוד נושא או שניים, ואם יבוצעו לא תישאר עוד [לאיראן] שום התחייבות"

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, פירט במסיבת עיתונאים ב-7.9. 19 את אופי הצעד השלישי שנקטה איראן לצמצום התחייבויותיה בהסכם הגרעין. כמאלונדי הדגיש כי איראן למעשה מוחקת את המגבלה שהוטלה עליה לעשר שנים להימנע מפיתוח צנטריפוגות מתקדמות והשימוש בהן. מדבריו עולה כי איראן ממשיכה כעת בפיתוח תכניתה הגרעינית תוך הפרת הסכם הגרעין, אולם המדינות החברות עדיין לא התייחסו בפומבי להפרות אלה של ההסכם:

 

"היום בוצעו ארבעה דברים: הראשון, בקשר לסעיף 39 לנספח 1 כלומר יצור חומר מועשר באמצעות צנטריפוגות מדור חדש ואי ההתערבות [להפרדת] הפסולת מן המוצר. פעולה זו היתה אמורה להתבצע רק כעבור עשר שנים מהתחלת הסכם הגרעין. מעתה והלאה כאשר הצנטריפוגות מופעלות [לצורך] מחקר ופיתוח ובמקביל זה יסייע להגדלת מלאי [האורניום] שלנו.

 

השני, הזרמת  גז לצנטריפוגת מסוג IR6s דבר המוזכר בסעיף 32 של הנספח הראשון שהיתה צפויה להתבצע בתחילת השנה האחת עשרה להסכם הגרעין.

 

השלישי, הפעלת שרשרת של עשרים צנטריפוגות IR4 המוזכרת בסעיף 35 של נספח מספר אחת שהיתה צפויה להתבצע בהתחלת השנה האחת עשרה להסכם הגרעין.

 

הרביעי, הזרמת גז לשרשרת בת עשרים צנטריפוגותIR6  שהיתה צפויה להתבצע משלהי נובמבר השנה. הזרמת גז לשרשרת של שלושים מכונות תיעשה בחודשיים הבאים, כך שלמעשה אחרי החודשיים הבאים ששים צנטריפוגות מסוג IR6 יעבדו במחקר ופיתוח ויעלו את מלאי האורניום המועשר של איראן. אלו הפעולות שכבר נעשות מיום ששי ה-6.9.19.

 

במהלך החודשיים הבאים ולפני סיום שלב הצעד השלישי יהיו לנו עוד שלוש פעולות חשובות בעלות ערך רב: הראשונה, היא הפעלה והזרקת הגז לשרשרת בת 164 צנטריפוגות 4IR [הנחשבת קסקדה מלאה להעשרת אורניום], השנייה: הפעלת השרשרת בת 164 צנטריפוגות של IR2m והשלישית, הזרקת גז לשרשרת האמצעית של צנטריפוגות IR5s...

 

אשר להסכם הגרעין, האם כבר הגיע לסופו אם לאו, זה עניין פוליטי, והפוליטיקאים צריכים לדבר עליו. תפקידנו הוא בתחום הטכני וההתחייבויות שלנו בתחום הזה ידועות. [ניתן לומר] שאנו כבר מגיעים לסופו של ההסכם מבחינה טכנית. נותרו עוד נושא או שניים ואם יבוצעו לא תישאר עוד [לאיראן] שום התחייבות." [9]

 

ג.       ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, צאלחי: "נוסיף 45% ליכולת ההעשרה. יש גידול בתוצרת האורניום המועשר מעל  3.5%; בשבועיים-שלושה הבאים נגיע ל 2500 ק"ג חומר מועשר באמצעות הצנטריפוגות מדור חדש"

ראש הארגון לאנרגיה האטומית באיראן, עלי אכבר צאלחי, התייחס במסיבת עיתונאים ב-7.10.2019 לצעדים שאיראן מבצעת במסגרת צמצום ההתחייבויות שלה בהסכם ולהמשך פעילותה הגרעינית בתחומי המחקר והפיתוח, העשרת האורניום והכור באראכ:


"בחלק הטכני בשיחות הסכם הגרעין השתדלנו לשמור על מהות המחקר וזה עפ"י הנחיות [המנהיג העליון של איראן עלי] ח'אמנאי והדגשתו את העניין הזה. כלומר לא ויתרנו על דבר בעניין המחקר ולא היתה במסגרת הסכם הגרעין ולו זכות אחת של איראן במחקר שהתבטלה. לכן המגבלה היחידה היתה בזמן ובמספר [הצנטריפוגות].

 

לפני שהסכם הגרעין נכנס לתוקף איראן עבדה על חמש או שש מכונות צנטריפוגות מתקדמות כגון IR4, IR2,  IR6וIR-8 . התבצע מחקר ופיתוח בכל הצנטריפוגות האלה במסגרת הסכם הגרעין. למעשה כאשר אנו רוצים לבצע ניסוי יציבות מכנית או ניסוי בתהליך [גרעיני] יעשה הסכם [עם סבא"א] לגבי מספר הניסויים...

 

במהלך השבועיים או שלושת שבועות הבאים נחשוף שרשרת של 30 מכונות IR6. החשיפה תתבצע גם במכונות אחרות אך במספר שונה של מכונות...

 

עד עוד חודש כלומר עד לסוף הזמן של הצעד השלישי לצמצום ההתחייבויות בהסכם הגרעין, הארגון  יוסיף קרוב ל-3500] SWU יחידת עבודה הפרדתית – הכוונה לצנטריפוגות]  על כמות ה-6020 SWU [מס' הצנטריפוגות שהותר לאיראן להפעיל בהסכם] הקיימת. כך אנו מוסיפים 45 אחוז ליכולת ההעשרה. יש גם גידול בתוצרת האורניום המועשר מעל 3.5 אחוז והתוצרת הגיעה ל 5 עד 6 ק"ג.

 

לפני הסכם הגרעין לאיראן היתה [יכולת] העשרת אורניום בכמות של 2300 ק"ג [בשנה]. כרגע הגענו ל-1700 עד 1800 בשנה לכן חזרנו למצב של לפני הסכם הגרעין מבחינת כמות ההעשרה... במהלך השבועיים או שלשת השבועות הבאים נגיע לכמות של 2500 ק"ג העשרה באמצעות מכונות דור חדש...

 

עדיין מוקדם להחליט על הצעד הרביעי. אין לארגון לאנרגיה האטומית סמכות להחליט בעניין הזה. למשרד החוץ ולוועדת הביקורת על הסכם הגרעין יש ישיבות [שבמהלכן] בודקים את העניינים ומבצעים את ההחלטה הנכונה בזמן המתאים. בכל אופן הארגון לאנרגיה האטומית מוכן לבצע כל החלטה [של הדרג המדיני]".[10]

 

ראש הארגון לאנרגיה האטומית באיראן, עלי אכבר צאלחי[11]ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, צאלחי: נפעיל את השלב השני בכור המים הכבדים באראכ במהלך שלושת השבועות הבאים

בדיווח נוסף באותו יום, ה-7.10.2019, הוסיף צאלחי: "נפעיל את השלב השני בכור המים הכבדים באראכ במהלך שלושת השבועות הבאים. לכור שני שלבים  ומרבית התהליכים מתבצעים בשלב השני.

 

החברים הצליחו במהלך ארבע השנים הקודמות להשלים את השלב השני כך שתוך שבועיים או שלושת השבועות הבאים נוכל להפעיל אותו. ענין עוד יותר חשוב הוא השלמת המכונה להחלפה ולהעברה של הדלק שהיתה פגומה  ותוקנה והיא תותקן בתוך שבועיים שלושה..."[12]
[2] Whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-joint-comprehensive-plan-action/, May 8, 2018

[3]   Reuters.com/article/us-usa-iran-nonproliferation/us-will-extend-sanctions-waivers-for-iran-nuclear-programs-bolton-idUSKCN1UQ2XW, July 31, 2019

[5]  אתר ח'אמנאי (איראן), 2.10.2019

[6]  אתר ח'אמנאי (איראן), 9.10.2019

[7]  אתר הנשיא (איראן), 4.9.2019

[8]  אתר הנשיא (איראן), 4.9.2019

[9]  פארס (איראן), 7.9.2019

[10]  אירנא (איראן), 7.10.2019

[11]  אירנא, 7.10.2019

[12]  אירנא (איראן), 7.10.2019