המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מטרת ח'אמנאי בשיחות הגרעין - הבטחת שרידות משטרו
16/5/2012

 

מטרת ח'אמנאי בשיחות הגרעין - הבטחת שרידות משטרו

מאת א. סביון*

 

הקדמה

חרף אי קיומה של פתוא של ח'אמנאי נגד נשק גרעיני (ראה מסמך ממרי ) ממשיכים מנגנוני התעמולה האיראניים להטעות גורמים מערביים בנושא זה (לאחרונה בירך ר"מ צרפת לשעבר, מישל רוקאר, אשר ביקר באיראן, על הפתוא הבלתי קיימת).[1]  כמו כן, נמשכים דיווחים בתקשורת האמריקאית כי הממשל התבסס על פתוא בלתי קיימת זו כהצדקה לחידוש המו"מ עם איראן (ראה מאמרו של דיויד איגנציוס בוושינגטון פוסט מה- 12.5, בו הוא מדווח כי הנשיא אובמה שלח מסר לח'אמנאי במרץ 2012 באמצעות ר"מ תורכיה ארדואן "שהפתווא שלו נגד נשק גרעיני תהיה נקודת פתיחה טובה למו"מ").[2]

 

שיחות הגרעין, האמורות להתחדש בבגדאד ב-23.5.2012, משמשות בידי ח'אמנאי כמכשיר להבטחת הישרדותו. ח'אמנאי הצליח בעשרים ושלוש שנות שלטונו לבסס את שרידותו האישית ושרידות משטרו מבית (מחיקת הזרם הרפורמיסטי, סילוק יריבים אישיים ואידיאולוגיים – דוגמת אחמדי-נז'אד, האשמי רפסנג'אני ואחרים, תוך ריכוז הסמכויות בידיו, העברת מהלכים כלכליים כואבים בדמות ביטול מדיניות הסובסידיות, הפעלת מדיניות דיכוי כוללת בתקשורת הכתובה והאינטרנטית, וכעת תהליך בניית תדמית של אמאם).

 

מטרת איראן בשיחות הגרעין:

האיום לשרידותו של המשטר בראשותו, קיים לתפישתו של ח'אמנאי, רק מבחוץ (מצד אחד, תקיפה מערבית והסנקציות הכלכליות-פוליטיות על המשטר בעטיו של הגרעין ומצד שני מהפיכות "האביב הערבי" וקריסת המשטר הסורי המשליכות ישירות על "ציר ההתנגדות", לצד אובדן האחיזה האיראנית בארגון החמאס). לפיכך, מוקדשים כל מאמציו להבטחת שרידותו מפני איומים חיצוניים, ולשם כך הוא מגייס כיום את המכשיר היעיל ביותר מבחינתו לנטרול איום זה: המו"מ הגרעיני.[3]

 

במסגרת ההיערכות לחידוש השיחות ב-23.5.2012 מציגה איראן תביעות העוסקות רובן ככולן בהבטחת שרידות המשטר מפני איום מערבי:

 

א.      דרישה שהמערב ובמיוחד ארה"ב יחדלו לחלוטין ממאמציהם לחולל שינוי דמוקרטי במשטר ואף יערבו לכך. במסגרת זו הם תובעים, כפי שניסח זאת החוקר האיראני, מהדי ח'לגי,[4] שהערבויות של המערב ובמיוחד של ארה"ב לצורך זה, יהיו:

1.      הפסקת השידורים האמריקאיים בפרסית

2.      הפסקת תמיכה פוליטית וכספית לקבוצות אופוזיציה

3.      אי התערבות אמריקאית בצנזורה האיראנית על האינטרנט

 

ב.      דרישה להסרת הסנקציות, ובמיוחד סנקציות הנפט, הפוגעות קשות במשטר.

ג.       דרישה להפסקת מאמצי המערב לבודד את איראן במישור הבינ"ל.

 

בתחום הגרעיני מדגישה איראן חזור והדגש כי היא מדינה גרעינית שכבר מעשירה אורניום לרמה של 20% וכי אין בכוונתה להשתמש בהישגיה הגרעיניים לצרכים צבאיים. [5] להוכחת כנות כוונותיה, עושים דוברי המשטר שימוש בפתוא (הבלתי קיימת) של ח'אמנאי.

 

בהתחשב בעובדה שהבטחת שרידות המשטר היא המטרה החשובה ביותר של ח'אמנאי בשיחות הגרעין –  אפילו יותר מחשיבות הנושא הגרעיני עצמו – גיבש ח'אמנאי אסטרטגיה למו"מ, החותרת לניצחון על יריבותיה של איראן למו"מ בכל מצב, לאמור:

 

אם יקבל המערב את תביעת איראן לחדול מחתירה לשינוי דמוקרטי של המשטר באיראן –  יממש ח'אמנאי הישג כפול: הוא יבטיח גם את שרידות שלטונו וגם את קבלתה של איראן למועדון הגרעיני וזאת רק בתמורה להבעת נכונות איראנית מילולית שלא לחתור לנשק גרעיני (וזאת, באמצעות פתוא שאף אינה קיימת כלל).

 

ואולם גם אם לא יסכים המערב למסגרת הדיונים שאיראן מנסה לכפות ולא יקבל את תביעתה לחדול מלאיים על שרידות המשטר – תוכל איראן להמשיך במאמציה הגרעיניים הצבאיים וע"י כך לסכל כל איום מערבי על המשטר, וזאת עפ"י המודל הצפון קוריאני.

 
*א. סביון היא ראש זירת איראן במכון ממרי

 

[1] פארס (איראן), 14.5.2012

[2] www.washingtonpost.com (U.S.) May 12, 2012.

[3] ראוי לציין בהקשר למהלך זה כי ח'אמנאי פועל לפי התקדים ההיסטורי של מוחמד רזא שאה פהלוי שכדי להבטיח את ההכרה הבינ"ל במעמדה האזורי של איראן נשא ונתן מול בריטניה ב-1968-1971 והסכים לוותר על בחריין שלא היתה בשלטונו בפועל אך היתה בעבר שייכת לאימפריה הפרסית.

[4] http://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/view/23644

[5] ראה למשל הצהרת חוסין שיח' אל-אסלאם, יועצו של יו"ר המג'לס עלי לאריג'אני, על כך שאיראן מגיעה לשיחות בגדאד מעמדה עדיפה שכן מאז סבב השיחות הראשון באיסטנבול היא הפעילה את המתקן בפורדו, העשירה אורניום ל-20% והמשיכה לייצר צנטריפוגות מדור שלישי. פארס (איראן), 13.5.2012.

תגיות