המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יועץ בכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי: "עלינו להגדיל את העומק האסטרטגי שלנו ל-5,000 ק"מ"
15/3/2024


יחיא צפווי, יועץ בכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי: "עלינו להגדיל את העומק האסטרטגי שלנו ל-5,000 קילומטרים"; "על חיל הים והאוויר של משה"מ להתמקד בים האדום ובים התיכון כיוון שהמלחמות העתידיות יהיו בים ובאוויר"


מאת א. סביון


הקדמה

יחיא רחים צפווי, יועצו ועוזרו הבכיר של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, נאם ב-6.3.2024, בכנס לציון 40 שנה לאוניברסיטת האמאם חוסין, האוניברסיטה שמכשירה קאדרים של קציני משמרות המהפכה (משה"מ). צפווי הדגיש את יעדיו של המשטר האיראני לעתיד: הצורך להגדיל את העומק האסטרטגי של איראן מ-2000 ק"מ כיום – דהיינו התפרסות הכוח האיראני עד לים התיכון – לטווח של 5000 ק"מ.

 

היעד: הרחבת העומק האסטרטגי ל-5000 ק"מ

יצוין כי בשנות המו"מ הגרעיני עם ארה"ב, הצהירו בכירי המשטר האיראני כי הם מגבילים מרצון את טווח טיליהם ל-2000 ק"מ כך שיוכלו לאיים רק על ישראל וסעודיה, אויבותיה באיזור (טענה שהתקבלה ע"י ממשל אובמה), ועל האינטרסים האמריקאים במזה"ת. ראו דוח ממרי מנובמבר 2017, מפקד משה"מ ג'עפרי במסר הרגעה לאירופה: אנו מסתפקים לפי שעה בטווח טילים של 2000 ק"מ, טווח המכסה את פריסת הכוחות האמריקאים באזור

 

נראה כי הצהרה זו של בכיר המקורב לח'אמנאי מסמנת את תחילתה של היפרדות המשטר האיראני מהמדיניות המוצהרת המגבילה שנטל על עצמו ביחס לטווח האיום שלו על אזור המזה"ת ופניו להרחבתו – מול אירופה ואף מול ארה"ב. יצוין כי בפועל השיג המשטר האיראני את יעד הטווח הזה משום שהם כבר שיגרו בהצלחה כמה פעמים לוויינים לחלל.

 

שופר המשטר כיהאן התייחס ב-4.5.20 לשיגור המוצלח לחלל באפריל 2020 של הלווין נור וכתב כי "לפני ששיגור הלווין [נור] עצמו מדאיג את האמריקאים, הטכנולוגיה לבניית טילים בין-יבשתיים המשמשים לשיגור הלוויין מדאיגה אותם. יש לראות בשיגור לווין זה חלק מתוכנית החלל שמראה שהאמריקאים אינם מודעים לממדיה, כשם שלא יכלו לעקוב אחריו עד לאחר שהוצב במסלול כדור הארץ [וכל זה מראה] שהרפובליקה האסלאמית עברה את כל ההגבלות של הסכם הגרעין."[1] ראו בנוסף התבטאויות בכירים איראניים על משמעויות השיגור המוצלח לחלל ועל השגת היכולות האסטרטגיות של המשטר האיראני, בדוח ממרי מיוני 2020: העימות האיראני – אמריקאי: איראן פועלת להשגת יכולת אסטרטגית – טילים ארוכי טווח וצוללות גרעיניות

 

 שיגור טיל איראני  [2]


,

 נקודה נוספת שראויה לתשומת לב בדברי צפווי היא היערכות איראן למלחמה עתידית בים ובאוויר וההתמקדות לשם כך באזורים האסטרטגיים של הים האדום והים התיכון. בהקשר זה ראוי לציין את דברי שר ההגנה האיראני, מוחמד רזא אשתיאני, שטען כי אזור הים האדום הוא אזור של איראן, ראו דוח ממרי מה-15.12.2023 שר ההגנה של איראן, מוחמד רזא אשתיאני, על הדיווח שאמריקה רוצה ליצור כוח ימי רב-לאומי בים סוף: "אם האמריקאים יעשו דבר כה טיפשי הם יתמודדו עם בעיות יוצאות דופן. האזור הזה הוא שלנו"

 

להלן תרגום דברי גנרל רחים צפווי, יועצו של המנהיג העליון ח'אמנאי:

 

גנרל צפווי: "הים האדום והים התיכון הם נקודות אסטרטגיות, על חיל הים והאוויר של משה"מ להתמקד" בהן

"מרכיבי ההצלחה של אוניברסיטה זו הם שילוב של אמונה, כנות וצייתנות לאמאם [ח'ומיני]. מייסדי משה"מ הכירו את האסלאם הטהור ואנו מכירים את החשיבה של האסלאם הטהור, את החשיבה של האמאם [ח'ומיני] והאמאם ח'אמנאי שהיא אותה חשיבה של ארבעה עשר החסינים מטעות [הנביא מוחמד, בתו פאטמה ו-12 האמאמים].

 

בנוסף לכך, משה"מ התקדמו במדע וברציונליות וניהלו את המלחמה [ככל הנראה מלחמת איראן-עיראק] לפי אותה נוסחה. רוב המפקדים במלחמה היו סטודנטים או בוגרי אוניברסיטאות. שלטנו באויב [באמצעות] חשיבה, רציונליות ובתכנון מבצעי ותקפנו את האויב מנקודות בלתי נתפשות.

 

משה"מ מקורם בעם ומשרתים את העם וזה אחד מהגורמים החשובים בהתפתחותם. משה"מ יישארו של העם עד הסוף. בנוסף, אחד מגורמי ההצלחה של משה"מ הינו השימוש ביכולות המדינה ובפקודות האמאם [ח'אמנאי]. המשימה הראשית של אוניברסיטת אמאם חוסין קשורה ל[חלק] הפנימי של משה"מ, כלומר היא צריכה להכשיר צוות מעשי ומוכוון אנשים. בנוסף, על אוניברסיטת אמאם חוסין לסייע לממשלה ולמדינה.

 

יחיא רחים צפווי, יועצו ועוזרו הבכיר של מנהיג איראן  [3]


 

מנהיג המהפכה [ח'אמנאי] חיזק את חזית ההתנגדות ב-34 השנים האלו, וגם גנרל סולימאני השתמש ביכולות של משה"מ לשם כך, והיום אתם עדים כיצד התימנים [החות'ים] משפילים את האמריקנים.

 

אין לנו ברירה אלא להעמיק את ההגנה והביטחון של המדינה. עומק ההגנה האסטרטגי שלנו הוא הים התיכון [2000 ק"מ] ואנחנו צריכים להגדיל את העומק האסטרטגי שלנו ל-5,000 קילומטרים. הים האדום והים התיכון הם נקודות אסטרטגיות, על חיל הים והאוויר של משה"מ להתמקד בנקודות אלה מכיוון שהמלחמות העתידיות יהיו מבוססות ים ואוויר.[4]

 

 

 

 

 [1] כיהאן (איראן), 4.5.2020 

[2] תסנים (איראן), 8.6.2020

[3] תסנים (איראן), 6.3.2024

[4] תסנים (איראן), 6.3.2024