המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד משה"מ: אנו גאים להילחם באמריקה, בציונות ובמי שפוגע בכבוד המהפכה האסלאמית
8/1/2024


מפקד משמרות המהפכה, חוסין סלאמי: "אנו גאים להילחם בכמה חזיתות. אנו נלחמים נגד אמריקה, הציונות ונגד כל מי ששם על הכוונת את הגדולה והכבוד של המהפכה האסלאמית של איראן... אנו על סף כיבוש פסגות גדולות"


הקדמה

למרות שדוברי המשטר האיראני מכחישים שלאיראן יש קשר למתקפת ארגון ההתנגדות הפלסטינית, חמאס, שלוח המשטר האיראני, ב-7 באוקטובר על ישראל, מתפארים בכירי המשטר באיראן במתקפה בהדגישם את הניצחון הכולל של איראן על המערב, ארה"ב וישראל.[1]

 

בכירי המשטר באיראן כמו מפקד משמרות המהפכה (משה"מ), חוסין סלאמי, וסגנו, עלי פדוי, סגן מפקד כוח קודס, מוחמד רזא פלאח זאדה, ודרשן תפילת יום השישי בטהראן, אחמד ח'אתמי, נושאים מאז השבעה באוקטובר נאומים אידיאולוגיים בשבח המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, שמתווה את דרך המהפכה האסלאמית בדרכה להפוך לאוניברסלית. הדוברים פרסו את החזון העולמי של המשטר באיראן, לפיו המערב ומנהיגתו ארה"ב והתרבות המערבית הם אויבי האנושות, הם מפלגת השטן שנלחמת במפלגת האל – קרי, איראן והאסלאם. כעת, הסבירו שופרות המשטר באיראן, נלחמים ארגוני  חזית ההתנגדות בהצלחה בישראל, בארה"ב ובכל מי שעוין לאיראן, נושאת דגל האסלאם שעתיד לשלוט בעולם באמצעות ציר השליחים שהקימה איראן ברחבי המזרח התיכון בלבנון, בסוריה, בעיראק, בתימן ובשטחים הפלסטיניים.

 

להלן עיקרי דבריהם:

 

מפקד משה"מ סלאמי: "אויבי המשטר האסלאמי היו והנם אויבי האנושות כולה... אנו מתגברים לחלוטין על האויבים"

מפקד משה"מ, חוסין סלאמי, התייחס ב-30.11.2023 בעיר קזווין לחזון המהפכה האסלאמית של איראן והשתלטותה על האנושות. הוא שרטט את כוחות הטוב בעולם: כוחות האסלאם בראשות איראן המהפכנית שנלחמים בכוחות הרשע השטניים – ארה"ב, הציונות והמערב הליברלי וטען כי הם, למעשה, אויבי האנושות. להלן עיקרי דבריו:

 

"לפי ההיגיון של המהפכה האסלאמית, אויבי המשטר האסלאמי [ארה"ב, ישראל, מדינות אירופה] היו והנם אויבי האנושות כולה וכיום העולם התקומם נגדם...

 

אנו גאים להילחם בכמה חזיתות. אנו נלחמים נגד אמריקה, הציונות ונגד כל מי ששם על הכוונת את הגדולה והכבוד של [משטר] המהפכה האסלאמית של איראן... אנו מקדמים את המשטר [האסלאמי באיראן] באמצעות אמונה בלבבות, בידיים ובצעדים [שאנו עושים] וזאת כאשר האמונה העמוקה של הלב ותחושת האחווה העמוקה הם הנכסים העיקריים שלנו להתקדם לעבר אופקים גבוהים, וכפי שציין המנהיג [ח'אמנאי] - אנו על סף כיבוש פסגות גדולות.


מפקד משה"מ, חוסין סלאמי [2]


 

אנו מתגברים לחלוטין על האויבים. סימני הניצחון בחזיתות ההתנגדות האסלאמית, כבודם ואי-כניעתם והתנגדותם של המוסלמים הפכו את האויבים לחסרי אונים ומיואשים ... ותיקי המלחמות הם מייסדי תרבות הג'יהאד ואלמלא נלחמו בשדות הקשים היום לא רק איראן האסלאמית אלא אף אחת מארצות האסלאם לא היתה משתחררת משלטון המדכאים [המערביים].

 

העולם ראה את פניו הנוראות, האכזריות והפושעות של האויב [ישראל וארה"ב] במהלך החודש וחצי האחרונים [בעזה]. כאשר נחשפו פניו האמיתיות של האויב מאחורי המסכה וטבעם המרושע התגלה לכל העולם, ההיגיון של המהפכה האסלאמית זרח וכולם הבינו שהמהפכה, בהשראת הערנות של מנהיגיה, גרמה לעולם להיות מודע לכך שהמציאות של השנאה כלפי היהירות [המערב בראשות ארה"ב] היא אמיתית..."[3]

 

סלאמי: ח'אמנאי "הוא מנהיג עולם האסלאם והאנושות ... בגיאוגרפיה של העולם אין מקום לאומות חלשות... בוקר הניצחון קרוב בחסדי האל ובקרוב נזכה לגדולה ולניצחון זה"

בנאום במושב "הקונגרס הלאומי 10,000 השהידים של מחוז אזרבייג'אן המזרחית" ב-14.12.2023 העלה מפקד משה"מ סלאמי על נס את דמותו של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, שהביא, לדבריו, את משטר המהפכה של איראן לגדולה. סלאמי הדגיש את הצורך להמשיך לפעול לחיזוק איראן מבחינה צבאית ואמר כי מורשת השהידים ויצוא המהפכה של איראן הם שמחזקים אותה. להלן עיקרי דבריו:

 

"הכבוד הגדול ביותר של ארץ זו הוא המנהיג העליון [ח'אמנאי] שלדמותו שורשים עמוקים בארץ זו. הוא מנהיג עולם האסלאם והאנושות ומנחה את האידיאלים הנעלים של המהפכה האסלאמית שהיא המורשת המתמשכת של מאבקו של המנהיג הגדול של המהפכה האסלאמית [מייסד משטר המהפכה, איתאללה רוחאללה ח'ומיני] להצלת האנושות מדיכוי העריצים [המערב בהנהגת ארה"ב] והמלחמה בבורים המודרניים ...

 

השהידים של ארץ זו זורחים ככוכבים בהירים בגלקסיית הגדולה של האזור הזה ... האויבים רצו שנתנהג כמוהם ונחיה לפי מה שהם תכננו עבורנו. הם רצו לומר שהמוסלמים לא יכולים להיות בעלי הכוח. הם רצו להשאיר אותנו חלשים, אך המאבק של האמאם [ח'ומיני] וההתנגדות של העם לא אפשרו לאויב לממש את זממו.

 

המערך הצבאי וכוח העם האיראני נוצרו נגד האויבים והם עומדים איתן מולם. בגיאוגרפיה של העולם אין מקום לאומות חלשות וצריך לעמוד איתן על האידיאלים שלנו וכך עשו גם השהידים שלנו...

 

איראן התקדמה והתחזקה בזכות דמם של השהידים שהעניקו לנו איראן חזקה והם הלכו. השהידים הביאו אותנו לשיא הכבוד והגאווה. השהידים העניקו לנו איראן בלתי ניתנת לתבוסה, איראן חזקה ומתקדמת, איראן שהתגברה על הבעיות הכלכליות הקשות, איראן שנטרלה את הפלישה התרבותית [המערבית], איראן שצעיריה ממהרים לעזור למדוכאים, איראן שהמנהיג שלה הוא ההתגלמות מעוררת ההשראה של רוח ההתנגדות ושעמד איתן באירועים הקשים של ההיסטוריה.

 

מפקדי משה"מ והשהידים האדירו את דמותה של איראן בעולם. בכל מקום אליו תלכו מדברים על איראן בביטחון ובגאווה ואיש לא מעז לפגוע בארץ זו. זוהי המורשת הנצחית של השהידים. השהידים גרמו לנו לא להזדקק לגיבורים האגדיים [במיתולוגיה הפרסית של איראן] רוסתם וסוהראב ואנו שמחים להיות בסביבה שבה משפחות השהידים מחזיקות מעמד כארזים כי הם אור העיניים של האומה האסלאמית. בזכות יקיריהם איראן בטוחה וצומחת והיא איראן שהשהידים בנו בדמם.

 

האויבים מבקשים להשמיד אותנו. אויבי האסלאם [הציונים] כבשו את פלסטין ועקרו [ממנה] את העם. הציונים הפכו את בתי החולים [בעזה] לשדות קרב ואינם מאפשרים לאיש להשיג מים. תפקידם להרוג ילדים והניצחון עבורם הוא רק הרג נשים, זקנים וילדים וזה מעורר שנאה עולמית כלפי המשטר הציוני. השנאה העולמית כלפי הציונים כבר לא מבחינה בין מוסלמים ושאינם מוסלמים [קרי כל העולם שונא את ישראל] ורחובות לונדון ואירופה קמו נגד הציונים, אפילו בקרבת הבית הלבן.

 

מפקד משה"מ, חוסין סלאמי [4]

 

כשהציונים לא יכולים לסבול את קיומם של נשים וילדים פלסטיניים משמע הם חלשים ולא נשאר [זמן רב עד] לקריסתם. אמריקה איבדה את המוסר ועדיין לא יודעת שלא ניתן לנצח על ידי הריגת עם מדוכא.

 

הם יאבדו בהדרגה גם את הזירה הפוליטית. אולי פעם האומות חשבו שאמריקה היא ארץ שמכבדת ומאמינה בזכויות אדם אבל עכשיו כולם הבינו את המחשבות הרקובות שלה והבינו שהיא אינה יודעת דבר זולת עינויים, כיתור האומות, דיכוי בעולם ותמיכה במדכאים. אמריקה תיכשל גם בכלכלה ופלסטין תנצח בזכות ההתנגדות.

 

העולם לא מכיר בכך שמדכא יכול להתגבר על מדוכא. לפני כן היו אינספור מעצמות רשע שהתפרקו בידי המדוכאים, והעם הפלסטיני בהחלט ינצח בזירת קרב זו. היו בטוחים שבוקר הניצחון קרוב, בחסדי האל, ובקרוב נזכה לגדולה ולניצחון זה."[5]

 

אמאם יום השישי בטהראן, אחמד ח'אתמי: "היום נוצר מזרח תיכון חדש שבמרכזו [ציר] "ההתנגדות" [של איראן] שמשבשת את משוואות [הכוח]"

אמאם תפילת יום שישי בטהראן, אחמד ח'אתמי, התגאה בדרשת יום השישי בטהראן ב-8.12.23, בהשתלטות איראן על המזה"ת באמצעות ציר ההתנגדות שהקימה ואשר תוקף את ישראל ואת ארה"ב. להלן עיקרי דבריו:

 

"הלב שלנו מדמם מהתמונות האלה ומהאכזריות של הציונים [במלחמה בעזה]. האמאם היקר שלנו אמר שאנחנו מייצאים את המהפכה לעולם. האסטרטגיה שלנו מראשית המהפכה היתה שישראל צריכה לעזוב את האזור ושכל פלסטין שייכת לפלסטינים, לכן צריכות להיערך בחירות [משאל עם לפזורה הפלסטינית] ושהאזרחים [בפלסטין] יקבעו את גורלם. 75 שנים חלפו מאז פשעי המשטר הציוני וכיום העולם הבין את אמיתות האסטרטגיה הזו. היום, אפילו באנגליה, ששיחקה תפקיד בהקמת המשטר הזה [ישראל], מאות אנשים קוראים קריאות 'מוות נגד ישראל'.

 

אמאם תפילת יום השישי של טהראן, אחמד ח'אתמי [6]

 

פעם שר החוץ האמריקני דיבר על 'מזרח תיכון חדש', אבל היום נוצר מזרח תיכון חדש שבמרכזו [ציר] "ההתנגדות" [של איראן] שמשבשת את משוואות [הכוח]. כיום התימנים [החות'ים] מחזיקים במשוואות [הכוח] בבאב אל-מנדב, [מיליציית] החשד אל-שעבי פוגעת בבסיסים אמריקאים בעיראק ובבסיסים אמריקאים אחרים, וחזבאללה [בלבנון] פוגע כל הזמן בבסיסים ישראלים – כלומר, זהו המזרח התיכון החדש.

 

מה ש"ההתנגדות" עשתה [טבח ה-7 באוקטובר] ומה שהיא עושה [בתקיפותיה נגד ישראל וארה"ב] זה דוגמה להגנה לגיטימית. זוהי התגובה הטבעית של ההתנגדות ל-75 שנות פשעים של המשטר הציוני ודוגמא לפעולה לפי הקוראן."[7]


סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי: "הפלסטינים נקטו בפעולת מנע כדי שאם יבוא עליהם אסון לפחות הוא יהיה בעל הישגים עבורם"; "הפלסטינים היו בטוחים שהחזית הכוזבת ומפלגת השטן לא ינצחו ושמפלגת האל היא הדומיננטית"; "התמיכה בתנועת ההתנגדות ניתנת על ידי איראן והתהליך הזה נמשך"

סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי, נשא דברים בוועידה הבינלאומית, "סערת אל-אקצא ועזה: נרטיבים ועובדות," בסניף טהראן של אוניברסיטת אזאד האסלאמית ב-27.11.2023. פדווי הסביר את ההתרחשויות ההיסטוריות בעולם ובמיוחד את הקמת מדינת ישראל כמזימה של כוחות הרוע השטניים של המערב נגד כוחות הטוב, המוסלמים והאסלאם. המהפכה האסלאמית של איראן היא התפנית ההיסטורית שבזכותה ובהשראתה מצליחים כוחות הטוב המוסלמים להילחם ב"מפלגת השטן" ובזכות חזית ההתנגדות שמשטר המהפכה האסלאמית באיראן הקים ברחבי המזה"ת מנצחים כוחות אלה את הציונים ותומכיהם. להלן עיקרי דבריו:

 

"מלחמת ה-7 באוקטובר קשורה בצורה מסוימת ל-1945 [סוף מלחמת העולם השנייה] או אפילו ל-1914 [תחילת מלחמת העולם הראשונה]. אם אנחנו רוצים להגיע לניתוח נכון, עלינו להתייחס לקוראן כי הקוראן דיבר בצורה מאוד ברורה. אחד הפסוקים המובהקים בקוראן הוא הפסוק שאומר שמפלגת האל תנצח בכל התנאים ומפלגת השטן לא תנצח ולו פעם אחת.

 

יש לנקוט זהירות באשר למי שנמצא במפלגת האל ומי שבמפלגת השטן. עריצות וכיבוש סדורים ומאורגנים תוכננו על ידי חזית הכזב והשדים הגדולים במערב אנגליה ואמריקה לנקיטת צעדים בלב האסלאם [קרי, הקמת ישראל בלב אדמת האסלאם] כדי לפעול למען האינטרסים שלהם נוכח הסכנה שהם חשו מהאסלאם. זה לא היה קשור לדת, זה קשור למפלגה פוליטית, ועכשיו חוקרים יהודים אומרים בגלוי שיש הבדל בין דת היהודים לציונים [האיראנים שוללים קיומה של לאומיות יהודית, ומאשרים רק את השייכות היהודית הדתית המונותיאיסטית].

 

סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי [8]הם [בריטניה, ארה"ב וישראל] הוציאו לפועל כיבוש שאיש לא נותן לו לגיטימציה לצד הפשע שביצעו. נגד הכובש [ישראל] ניתנה משימה ברורה [קרי] לנקוט התנגדות ופעולה. גם המעטים שניסו להתנגד, לא הצליחו, עד שהאמאם [ח'ומיני] הקים ב-1963 תנועה שונה מכל התנועות. מהיום הראשון של התנועה האסלאמית האמאם היה חוד החנית במתקפה על הציונים, לכן הם חשו סכנה והאמאם הוגלה [לעיראק].

 

עם ניצחון המהפכה האסלאמית [ב-1979] התרחשה נקודת מפנה בדרך זו שלא הייתה קיימת קודמת לכן. כאן [באיראן] קמה אומה נוספת שמתואמת ופועלת בסינרגיה עם משטר המהפכה האסלאמית [של איראן]. המאבק בדיכוי וביהירות ו[התמיכה] ב"התנגדות" נכללים בעקרון השני של החוקה שלנו. חמש נקודות שהן עקרונות הדת כמו גם השישית שציינתי [שהיא] עלינו לתמוך במדוכאים ולהילחם נגד המדכאים.

 

משה"מ ביצעו את הוראות הדת [האלה] כפי שנמסרו לו ישירות על ידי האמאם [ח'ומיני] כתוכנית המוגדרת שלו. השפעות הידע הזה הועברו לאוהבי המהפכה האסלאמית והם גדלו מהר מאוד. מהפכה אסלאמית פירושה אסלאם, ובאסלאם, משימות אלו ידועות כמשימות שיש לבצען, ואם הן לא תבוצענה, יש לענות על כך בפני האל. חזית "ההתנגדות" התרחבה במקומות שונים בסוריה, עיראק, תימן וכו' ותמשיך להתרחב באותה צורה. כאשר התרחבות זו תגדל על סמך העקרונות האלה ויגבר כוחם והם יבינו מה האויב רוצה, הם [תנועת ההתנגדות] ינקטו בפעולת מנע נגד האויב.

 

בששת החודשים הללו [שקדמו לטבח ה-7 באוקטובר] הם [ישראל] ניהלו שגרה שאינה מקובלת על המוסלמים הפלסטינים, הם חצו גבולות שלא היו צריכים לחצות – פגיעה במסגד אל-אקצא, הרג האזרחים שהפך שונה בששת החודשים הללו, כלומר מלבד הצבא הציוני, גם המתנחלים שלהם הרגו פלסטינים. לפלסטינים היו יותר מ-200 שהידים בששת החודשים האחרונים והם התבשרו שיש לה [ישראל] תוכנית רצינית לעם הפלסטיני [יוזמת הנורמליזציה הסעודית-אמריקאית].

 

לכן הם [הפלסטינים], נקטו פעולת מנע כדי שאם יבוא עליהם אסון לפחות היא תהיה בעלת הישגים עבורם. פעולת המנע של ה-7 באוקטובר היתה משום שהם [הפלסטינים] היו בטוחים שחזית הכזב ומפלגת השטן לא ינצחו ושמפלגת האל היא הדומיננטית. בהחלט יש הרבה הישגים טקטיים ומבצעיים שמוכיחים את עצמם – מאות אנשים חצו את כל המחסומים שבנו [הישראלים], כמאה מיליארד ומאתיים מיליון דולר הוצאו על הגבול הזה של פלסטין באורך 40 ק"מ שהתמוטט. הפלסטינים תפסו מספר רב של ציונים [שבויים], והתדמית הזו של הצבא [הישראלי] שהועצמה בתקשורת וכמובן קרסה פעם אחת במלחמת לבנון השנייה, אך הפעם זה היה שונה מאוד שכן הפלסטינים הם שתקפו...

 

התימנים [החות'ים] פגעו במטוס אמריקאי, פגעו וכבשו ספינה ופגעו במתנחלים הציונים. שמענו עכשיו כמה מהקולות המבועתים של הציונים וברור באיזה מצב הם נמצאים. בחמישים הימים הללו הם לא יכלו להציג תמונה אחת של חייל חמאס שנתפס או נהרג. לאחר מכן הם ביימו סרט שמציג לקיחה בשבי של חייל [חמאס] אחד. זאת בזמן שהטנקים, הכלים המשוריינים והציוד שלהם נפגעו. פירוש הדבר הוא שכללי הקוראן אותם ציין האל אינם ניתנים להפרה... הציונים הובסו אסטרטגית, מבצעית וטקטית.

 

כל ההתפתחויות והשיח של תנועת ההתנגדות הם הודות לברכת המהפכה האסלאמית, התמיכה בתנועת ההתנגדות ניתנת על ידי איראן והתהליך הזה נמשך..."[9]

 

סגן מפקד כוח קודס פלאח זאדה: "האויבים פתחו במלחמה אידיאולוגית בלב האסלאם [קרי, עצם קיומה של ישראל] נגד שליח אללה [הנביא מוחמד] ותומכיו ומלחמה זו תימשך עד להופעת" המשיח

גם סגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, גנרל מוחמד רזא פלאח זאדה, פרס בראיון מיוחד לאתר הלבנוני 'אל-עהד', ב-1.1.24, את תפישת העולם המשיחית של המשטר המהפכני באיראן לפיה קיומה של ישראל היא מלחמת דת אידיאולוגית על האסלאם ועל האל. הוא השווה את המאבק של איראן ותומכיה בקיומה של ישראל כיום למאבקו של הנביא מוחמד בפוליתאיזם ובכפירה וציין כי זה יימשך עד לחיסולה של ישראל. פלאח זאדה הדגיש כי איראן היא הסמל והראש להתנגדות נגד כוחות האויב בדמות ארה"ב וישראל, וכוחותיה ברחבי המזה"ת ימשיכו במלחמת הדת לפי הוראות מנהיגי איראן. להלן עיקרי דבריו: 

 

"עזה ו[חזית] ההתנגדות נכנסו למערכה נגד אויבי אללה ו[אויבי] האנושות בגבורה ובאומץ רבים ביותר. חזית ההתנגדות – ובכללה חמאס והג'יהאד האסלמי – שותפה למערכה זו. גם חזבאללה משתתף בחזית דרום לבנון ובצפון פלסטין הכבושה, שם הוא הסתער על אויביו כברק, וגם הגדה המערבית הפכה לזירת קרב בלתי  מוצהרת...

 

האויבים פתחו במלחמה אידיאולוגית בלב האסלאם [קרי, עצם קיומה של ישראל] נגד שליח אללה [הנביא מוחמד] ותומכיו ומלחמה זו תימשך עד להופעת בַּקִיה אללה[10] [כינויו של האמאם ה-12 בשיעה], העצום ביותר, יחיש אללה את ישועתו.[11] כשם שלוחמי הג'יהאד נלחמו למען אללה ותומכי הנביא [מוחמד, נלחמו] נגד הפוליתאיזם והכפירה, בשעתם, כך תומכי הנביא [מוחמד] העצום ביותר נלחמים כיום בעזה, וכמוהם הם כפצצות [הנופלות] על ראשי האויבים. בשלב זה עלה בידם להנחיל לאויב תבוסה אסטרטגית, לשבור את ההגמוניה הפוליטית שלו ולהנחית מהלומה על המנגנון הביטחוני, המודיעיני, הצבאי והכלכלי של האויב ולנטרל אותו [מתייחס לטבח ה-7 באוקטובר], כך שהישות הציונית שרויה כעת במשבר ממשי עצום.

 

לוחמי ההתנגדות בעזה בתמיכת ההתנגדות של הגדה המערבית, של חזבאללה, של תימן החזקה [מיליצית החות'ים הפרו איראנית] והגבורה וההתנגדות בעיראק [המיליציות השיעיות שתוקפות את בסיסי ארה"ב], הצליחו להביס את האויב צבאית בשלב השני [של המהפכה האסלאמית של איראן ושל הלחימה נגד ישראל אחרי הטבח]. האויב נותר תקוע בין שני דברים: הישרדות והשמדה. לא נותרה לו יכולת להמשיך במלחמה והוא לא השיג שום תוצאה. ההתנגדות מנצחת בעזרת אללה וכל כוחות ההתנגדות בעזה ובכל רחבי העולם ממשיכים [להילחם] עד לניצחון המלא על כוחות היהירות והבגידה [ארה"ב והמערב] ועד חיסול הישות הציונית אם ירצה אללה...

 

הרפובליקה האסלאמית [של איראן] היא סמל ההתנגדות. היא הוקמה על בסיס ההתנגדות בעימות עם המזימות של אמריקה וכוחות היהירות ושל הציונות, והרפובליקה האסלאמית תמשיך בדרך זו, כפי שהדגישו האמאם שמת [איתאללה רוחאללה] ח'ומיני והאמאם [הנוכחי, המנהיג העליון, עלי] ח'אמנאי."[12]

 

 

[2] פארס, 30.11.2023

[3] פארס (איראן), 30.11.2023

[4] פארס (איראן), 14.12.2023

[5] פארס (איראן), 14.12.2023

[6]  תסנים (איראן), 8.12.2023

[7] תסנים (איראן), 8.12.2023

[8] תסנים, 27.11.2023

[9] תסנים (איראן), 27.11.2023

[10]  במקור بقية الله – אחד מכינויי האמאם ה-12 בשיעה התריסרית, שנעלם במאה ה-9 ועתיד להופיע באחרית הימים בתור המהדי – המשיח, גואל העולם.  

[11] במקור: عَجَّلَ اللهُ فَرَجَهُ - יחיש אללה את ישועתו - ביטוי הנאמר לאחר הזכרת שמו או אחד מכינויו של האימאם השנים עשר בשיעה התריסרית

[12]  www.alahednews.com.lb , 1.1.2024