המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הרש"פ ותנועת פת"ח משבחות את השוטר המצרי מוחמד צלאח שרצח שלושה חיילים ישראלים
14/6/2023


הרשות הפלסטינית ותנועת פת"ח משבחות את השוטר המצרי מוחמד צלאח שרצח שלושה חיילים ישראלים

 

עם פרסום שמו של מוחמד צלאח, השוטר המצרי שרצח שלושה חיילים ישראלים ב-3.6.2023, התרבו התגובות האוהדות בעולם הערבי לפיגוע שביצע, כולל ברשות הפלסטינית (להלן, הרש"פ). [1]

 

ביטאון הרש"פ, היומון אל-חיאת אל-ג'דידה, פרסם מאמר מערכת שטען כי הפיגוע מהווה הוכחה לכך שהסכמי השלום והנורמליזציה עם ישראל אינם משכיחים את השנאה של ההמונים הערבים לישראל. כמו כן, בחשבונות ברשתות החברתיות המזוהים עם תנועת פת"ח, מפלגת השלטון ברש"פ, פורסמו תכנים רבים בשבחו של השוטר המצרי ובשבח הפיגוע. בנוסף, סניף תנועת פת"ח בשכם אף פתח סוכת אבלים לזכרו וקרא להמונים להגיע כדי להביע תנחומים ו"לברך על מותו כשהיד" של "הגיבור מוחמד צלאח". סוכת אבלים נוספת נפתחה גם במחוז ג'נין.

 

דוח זה מציג דוגמאות לשבח מצד הרש"פ ותנועת פת"ח לפיגוע שביצע השוטר המצרי, מוחמד צלאח.

 

יומון הרש"פ: השלום עם ישראל לא מחק את השנאה של העם המצרי כלפיה

מאמר המערכת של יומון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, מה-7.6.23 הדגיש כי הפיגוע שביצע מוחמד צלאח, מהווה הוכחה לכך שהעם המצרי ממשיך לשנוא את האויב הישראלי למרות שעברו 45 שנה מאז הסכם השלום. במאמר נכתב: "לא ניכנס [כאן] לאף אחת מהגרסאות באשר לפעולה [שביצע] איש הביטחון המצרי מוחמד צלאח אבראהים, וגרמה למותם של שלושה מחיילי צבא הכיבוש הישראלי מירי הקלצ'ניקוב. המציאות היא שההאדרה העממית  המצרית הניכרת עד מאוד הן לפעולה ולמבצעה, היא הסיפור [האמיתי והחשוב]  שישראל צריכה ללמוד אותו היטב. [זאת], כדי להבין כי תחבולות הפוליטיקה והסדריה המקולקלים, אינם יכולים בסופו של דבר למחוק מהמצפון המוסרי והאנושי את רגשות האיבה והשנאה כלפי אויב, שהכביד על מצפון זה ועל זיכרונו [של העם המצרי] באמצעות דרכו התוקפנית והעקובה מדם.

 

45 שנה לאחר [הסכם] קמפ דיוויד [הסכם השלום בין ישראל למצרים], והתוצאה היא אפס נורמליזציה [עם ישראל] ברחוב המצרי. ישראל עודנה מדינה כובשת, כפי שהעם הרחוב המצרי מכיר ותופס אותה, והיא ממשיכה ביהירותה ובאותה מדיניות תוקפנית, במיוחד נגד אֶחַיו בפלסטין. על ישראל להבין במסגרת זו כי במצפונה של מצרים נמצאת פלסטין... [רק] כשישראל תכיר בכך כאמת שאין עליה עוררין, היא תוכל לראות את מצבה לאשורו: מדינה שלא תוכל לחיות באזור הזה בשלום, בביטחון ובשלווה, כל עוד לא תסיר מעצמה את בגדי המלחמה והתוקפנות, וכל עוד לא תעקור ממוחה את רעיונות הגזענות הפשיסטית ואת האשליות על הנצחת הכיבוש שלה בפלסטין וקיבוע שליטתה המוחלטת על המזרח הערבי.

 

אכן, ישראל צריכה לבחון היטב את ההאדרה ברחוב המצרי לפעולה שביצע איש הביטחון מוחמד צלאח, שנראה כי [דמותו] התאחדה עם [דמותו] של מוחמד צלאח הכדורגלן [המצרי הבינלאומי] – הן מבחינת השם [הזהה שלהם] והן מבחינת המטאפורה – שהרי הוא [קרי, איש הביטחון מוחמד צלאח] הבקיע לשער של ישראל שלישייה כואבת וקשה [הכוונה לרצח שלושת החיילים]!!..."[2]

 

תנועת פת"ח הקימה סוכת אבלים למוחמד צלאח

כמה ימים לאחר הפיגוע, הודיע סניף תנועת פת"ח בשכם על פתיחת סוכת אבלים במחוז והזמין את ההמונים להגיע ולהביע תנחומים על "השהיד המצרי הגיבור, מוחמד צלאח". גם הכוחות הלאומיים והאסלאמיים במחנה הפליטים ג'נין, הקימו סוכת אבלים לצלאח.[3]

 

הזמנה מטעם סניף פת"ח בשכם לסוכת אבלים על "השהיד המצרי הגיבור, מוחמד צלאח"[4]בשלט גדול שתלתה תנועת פת"ח בסוכת האבלים נכתב: "קבלת פנים למברכים על מותו של שהיד המולדת הערבית ושהיד הרפובליקה הערבית המצרית, השהיד הגיבור, מוחמד צלאח. תהילה וחיי נצח לשהידים ברי הלבב שלנו, ניפגש בגן העדן".

 

השלט בסוכת האבלים של מוחמד צלאח בסניף פת"ח בשכם[5]

 


 

תנועת פת"ח משבחת את השוטר המצרי בחשבונותיה ברשתות החברתיות

שבח לשוטר המצרי בלט גם בציוצים של תנועת פת"ח וחשובות המזוהים עימה ברשתות החברתיות.

 

תנועת פת"ח פרסמה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה תמונה של השוטר המצרי ולצד זה ציטוט מפסוק קוראני בו נכתב: "הם [השהידים] שמחים על החסד שאללה העניק להם" [קוראן: 3, 170]. על התמונה נכתב ההאשטאג #מוחמד_צלאח עם אייקון של מפת פלסטין השלמה.

 

הציוץ בעמוד הטוויטר של תנועת פת"ח[6]פעיל הפת"ח, מוניר אל-ג'אר'וב, ששימש עד לא מזמן דובר נציבות הגיוס והארגון של פת"ח, שיתף תמונה של השוטר מוחמד צאלח בצירוף שמו של שיר מצרי פטריוטי משנת 2011 המבטא אהבה למצרים.[7]

 

פעיל הפת"ח מוניר אל-ג'אר'וב משתף את תמונתו של צלאח[8]גם חשבון הטוויטר "ההסברה הצבאית של פת"ח", פרסם תמונה של עיט שהוא סמל מצרים, עטוף בדגל המצרי ועומד על שלוש גולגולות, ברמיזה לשלושת חיילי צה"ל שנרצחו על ידי השוטר המצרי מוחמד צלאח. מעל התמונה נכתב "תמונה שווה יותר מאלף מילים", ועליה נכתב "הנשרים הבודדים",[9] על משקל פיגועי "הזאבים הבודדים".

 

הציוץ בחשבון "ההסברה הצבאית של פת"ח"[10]

 


בציוץ נוסף בחשבון ההסברה הצבאית של פת"ח, הופיעה תמונת השוטר המצרי ולצידה נכתב: "[זהו] בעל הרובה שנראה היה מיושן, החייל אשר דרס ברגליו את 'מיתוס הצבא הבלתי מנוצח' [קרי, צה"ל] ואשר הזכיר [לנו] את ההישגים המפוארים של הצבא המצרי, השהיד מוחמד צלאח".

 

חשבון "ההסברה הצבאית של פת"ח" משבח את השוטר

המצרי, אשר הביס את "הצבא הבלתי מנוצח"[11]ערוץ הטלוויזיה עודה (בעברית: שיבה) המזוהה עם תנועת הפת"ח והמשדר מרמאללה, שיתף בחשבון הטוויטר שלו את תמונתו של צלאח וציין כי עלה לשמיים לאחר "חיסול שלושה מחיילי הכיבוש על גבול מצרים-פלסטין".

 

ערוץ "עודה" של הפת"ח: החייל המצרי מוחמד צלאח

 "עלה השמיימה לאחר שחיסל 3 מחיילי הכיבוש..."[12]


 [2] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.6.2023

[9] כך במקור, יש כאן בלבול בין נשר לעיט שהוא סמלה של מצרים.