המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון הרש"פ, בעקבות קליפ של ממרי: החמאס והג'יהאד האסלאמי קודם כל משרתות של איראן
27/4/2023

 

בעקבות קליפ של מכון ממרי, התקפה של יומון הרשות הפלסטינית על מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי: ממרי פרסם את הצהרותיך המעידות שאתם והחמאס משרתים את איראן ולא את העניין הפלסטיני


לאחרונה פרסם יומון הרש"פ "אל-חיאת אל-ג'דידה" מאמר מערכת שכותרתו "ממרי מעיד על כך". המאמר פורסם בתגובה לקליפ ממרי ובו דברים שאמר מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי (להלן: גא"פ), זיאד אל-נח'אלה, בראיון לערוץ טלוויזיה עיראקי, לפיהם איראן העבירה מיליארדי דולרים לתנועתו ולתנועת החמאס. עוד אמר אל-נח'אלה בראיון כי עשרות אלפי רקטות של ההתנגדות בעזה ובלבנון מקיפות את ישראל וכי כוחות ההתנגדות באזור יצרו מאזן הרתעה מולה.[1]  

 

מאמר המערכת מתח ביקורת חריפה על הגא"פ ועל חמאס וטען כי שני ארגונים אלה אינם פועלים בשירות העם הפלסטיני, אלא בשירותה של איראן החותרת להרחבת ההגמוניה שלה באזור. המאמר טען כי הודאתו של אל-נח'לאה בכך שארגונו קיבל מיליארדים מאיראן משרתת את התעמולה הישראלית וכי פרסום דבריו בקליפ של ממרי מעיד על כך. המאמר האשים את הגא"פ וחמאס בשחיתות וקרא לפלסטינים לבוא חשבון עם אל-נח'אלה.

 

מאמר המערכת של היומון אל-חיאת אל-ג'דידה: "ממרי מעיד על כך"[2]כמה ימים קודם לכן, ב-18.4.23, פרסם היומון אל-חיאת אל-ג'דידה מאמר מערכת אחר ובו ביקורת נוספת על דבריו של אל-נח'אלה. במאמר נטען כי הגא"פ והחמאס אינן באמת תנועות התנגדות וכי מאזן הכוחות באזור ישתנה רק באמצעות אחדות פנים פלסטינית ולא באמצעות עשרות אלפי הטילים שהגא"פ וחמאס מתפארות בהם.

 


להלן תרגום קטעים ממאמרי המערכת של אל-חיאת אל-ג'דידה מה-25.4.23 וה-18.4.23:

 

מאמר המערכת של אל-חיאת אל-ג'דידה: בקליפ ממרי אל-נח'אלה מודה כי תנועתו קיבלה מיליארדי דולרים מאיראן

במאמר המערכת של יומון הרש"פ, "אל-חיאת אל-ג'דידה" מה-25.4.23 נכתב: "המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון הוא מוסד ציוני למעקב אחר התקשורת שטוען כי הוא ללא מטרות רווח! מטהו בוושינגטון, ולפי גוגל יש לו סניפים ומשרדים בלונדון, בברלין, בירושלים, ברומא, בשנחאי, בבגדאד ובטוקיו... למכון הציוני הזה המוכר בקיצור בשם 'ממרי' יש ערוץ טלוויזיה [הכוונה לערוץ יוטיוב] ובשבוע שעבר הוא פרסם ראיון של מזכ"ל תנועת הג'יהאד האסלאמי, זיאד אל-נח'אלה, בערוץ לוויין עיראקי עם שישה אנשי [תקשורת]. [בקליפ נראה] אל-נח'אלה [יושב] באמצע כששלושה מהאנשים מימינו ושלושה משמאלו והוא מדבר מתוך טירוף והתלהבות על הסיוע האיראני הרציף 'לפלסטינים' כדבריו. הוא אמר כי סיוע זה הגיע למיליארדי דולרים במהלך שלושים השנים האחרונות!!! כשמתוכם 150 מיליון דולר הועברו מדי שנה לתנועת חמאס במהלך עשר השנים האחרונות!!! 

 

אם נאמין לדברי אל-נח'אלה על מיליארדי הדולרים שהועברו לפלסטינים, טבעי שנשאל: היכן ההשפעה של המיליארדים האלה בתשתיות הכלכליות השונות בפלסטין?? לחלוטין אין השפעה. אך אנחנו יודעים כמובן ש[באומרו] פלסטינים אל-נח'אלה התכוון [רק] לתנועה שלו ולתנועת חמאס, ושתיהן אכן קיבלו מיליארדי דולרים [מאיראן], אלא שלמיליארדים האלה אין שום השפעה על חיי הפלסטינים, ובפרט ברצועת עזה הפצועה שתושביה עודם מייחלים לשיקום. כך למשל 150 מיליון הדולרים שחמאס מקבלת מידי שנה מטהראן אינם מוקצים לשום שיקום למעט שיקום מחסני [הנשק] של התנועה ושיקום שלטונה המְפַלֵג בעל תאוות בצע מבחילה, שגורמת לה להטיל עוד ועוד מיסים לא חוקיים ולא לגיטימיים על אנשינו ברצועה הפצועה!!  

 

כמובן ש[מתן] כספים פוליטיים נועד לבסס כפיפות [של הגורם שמקבלם], כפיפות של כְּלֵי השרת לטובת המטרות והאינטרסים של בעל הממון. [דברי אל-נח'אלה] הם למעשה הודאה ברורה ממיופה הכוח הכללי אל-נח'אלה [משחק מילים עם התואר שלו - מזכיר כללי של הגא"פ] כי תנועתו ותנועת חמאס קיבלו מיליארדי דולרים, והמיליארדים הללו לא השיגו ולו צעד בודד בשירות האינטרסים הלאומיים הפלסטיניים. אדרבא, הם היו ועודם מקדמים בקדחתנות את תקשורת ההסתה ואת הפרחת הסיסמאות המופרזות הפופוליסטיות ואת הפילוג [הפלסטיני] הנתעב! שהרי הגורם המממן [קרי, איראן] אינו מעוניין בשום מטרה שמשרתת את העניין הפלסטיני ואת מאבקו של העם הפלסטיני לשחרור תחת דגל הנציג הלגיטימי היחיד שלו -  אש"ף. מה שמעניין אותו כל הזמן, זו רק תוכנית ההשתלטות שלו כדי להשיג השפעה נוספת באזור הזה!!! 

 

מטרתנו אינה להאשים את הגורם המממן [קרי, את איראן]. שכן, כל עוד זיאד אל-נח'אלה הוא פלסטיני אין זה ראוי להאשים מישהו אחר... ואף יש לבוא חשבון אתו במסגרת הלאומית [הפלסטינית]... יתרה מזו, האין זו שחיתות מובהקת שכן מיליארדי דולרים מועברים ללא שום פיקוח וישנן יתרות כספים שהעם הפלסטיני לא יודע עליהן [דבר?]!    

 

כעת נותרה השאלה: מה גרם ל'ממרי' לפרסם [את הקליפ] אודות הראיון הזה של זיאד אל-נח'אלה ולהקפיד לתרגמו לכמה שפות ביניהן לפרסית?... איזו תעמולה 'ממרי' רצה לקדם באמצעות פרסום ראיון זה של זיאד אל-נח'אלה חוץ מהתעמולה הציונית עצמה [שמדברת על] טרור שממומן [על ידי איראן] במיליארדי דולרים כדי להרוס את ישראל? תעמולה זו מכניסה לה [קרי, לישראל] מיליארדי דולרים ומחזקת את הנרטיב המפוברק שלההאם אל-נח'אלה יבין עובדה זו, כדי שבפעם הבאה יחשוב פעמיים לפני שהוא יוצא בהצהרות שמשרתות את התעמולה התקשורתית הציונית? [כפי שקליפ] ממרי מעיד."[3]

 

מאמר מערכת נוסף באל-חיאת אל-ג'דידה: הגא"פ וחמאס הם כלי שרת בידי איראן ולא תנועות התנגדות

במאמר מערכת נוסף מה-18.4.23 נכתב:" בשוק הפרחת הסיסמאות הפופוליסטיות, עקף מזכ"ל הגא"פ, זיאד אל-נח'אלה את '1,111 הטילים[4]  של יחיא אל-סנואר', והכריז כי 'ישנם עשרות אלפי טילים של ההתנגדות שמקיפים את הישות הציונית [קרי, ישראל] מעזה ומלבנון'! לדבריו, הישות החלה לחוש את [השינוי] במאזן הכוחות בשל מאזן ההרתעה שכפתה ההתנגדות!


זוהי ההתנגדות הראשונה בהיסטוריה שרק מפגינה לראווה את הטילים שברשותה, שכן מבין עשרות אלפי הטילים הללו, רק כמה מאות נורו בשעת הצורך כדי לקדם עמדות, וסיסמאות מפלגתיות ספציפיות. הם לא הזיקו ממש לכיבוש הישראלי, לא ברכוש ולא בנפש. ההרתעה היחידה שהטילים הללו השיגו היתה בפועל ההרתעה [שיצרה ישראל] באמצעות הבנות הרגיעה שהושגה לאחר מלחמתה של ישראל בשנת 2014 נגד רצועת עזה. מלחמה זו הפכה את הרצועה לפצועה, והיא ממשיכה לדמם עד לרגע זה. 

 

האם אנו זוכרים את ההפצצה הישראלית שהתנקשה בחייהם של כמה ממנהיגי הגא"פ בעזה, כשחמאס לא עשתה דבר[5], יתרה מכך, [גם השנה], לאחר שחמאס איימה על הכיבוש הישראלי כי תרעיד את האדמה תחת רגליו אם הוא יחצה את הקו האדום באל-אקצא, היא לא ירתה ולו כדור אחד לעבר כוחות הכיבוש  מעזה הפצועה,

 

והלכה עם הגא"פ לדרום לבנון – במסגרת סידור איראני ודרך חזבאללה – כדי לירות משם כמה טילים [לעבר ישראל] ולאחר מכן הכחישה זאת! 

 

נוכח מציאות זו עולה השאלה החשובה הבאה: האם אחת המשימות של ההתנגדות המזויינת היא ליצור 'מאזן כוחות ומאזן הרתעה', דבר שקיים [למעשה] רק בין מדינות, או שעליה לגבש תוכנית אינטגרלית למאבק, שתנחית מהלומות ותבצע מבצעים באופן מתמשך, כדי לנצח את האויב ולהביסו? והאם ישנה התנגדות ללא חזית לאומית מאוחדת, בשעה שחמאס והגא"פ הם עדיין בגדר שחקנים וכלים [של איראן] בזירה האזורית?

מנהיג חמאס בעזה, יחיא אל-סנואר, קורא למדינות ערב ולמדינות האסלאמיות לאחדות ולשיתוף פעולה, והגא"פ קורא ל'אחדות הזירות', בזמן ששני הצדדים לא מפנים ולו מבט אחד לעבר המצב בזירה הפלסטינית, כדי לדבר על הצורך באחדותה, ואינם קוראים לאחדות זו!

היסטורית, לא חמאס ולא הגא"פ יצרו את ההתנגדות, ובארכיונה עדיין רשומים סוגים שונים של התנגדות פעילה שמאחוריה ניצבת תנועת הפת"ח! ארכיון [ההתנגדות] אינו כולל את שני הפלגים הללו, הכפופים לאותן בירות אזוריות! שבענו מהנאומים על הטילים, ש[נועדו] כנראה להשיג מאזן בהבנות [עם ישראל], ולא מאזן כוחות, שמצריך יותר מטילים כדי להשיגו. [מאזן כוחות] לא מושג רק באמצעות נשק, אלא בכל היבט [אחר] שקשור בסכסוך. אם אנו מדברים על מאזן כוחות מורלי, הרי שהאחדות הלאומית היא הנשק החד ביותר בהקשר זה. באמצעותה יושג לא רק מאזן, אלא גם עליונות.

הכיבוש הישראלי הנחית מהלומה כואבת לאחדות הלאומית הפלסטינית, באמצעות פריסתו מחדש סביב רצועת עזה [הכוונה לתוכנית ההתנתקות בשנת 2005], מהלך שהכשיר את הקרקע לתנועת חמאס להשיג את הפילוג המתועב בזירה הפלסטינית. זה אכן מה שהתרחש, ותנועת חמאס ממשיכה לטפח את הפילוג הזה, כאם הדואגת לבנה!

בין עזה ללבנון, [שטח] שלפי זיאד אל-נח'אלה נמצאים [בו] עשרות אלפי טילים מסביב לישראל, נמצאת הגדה הפלסטינית המתנגדת, ואח"כ נמצאים ירושלים ואל-אקצא, שם יש את הקריאות [למען אל-אקצא] והעמידה בחזית [של התושבים[6]]. הם אלו שעדיין נאבקים נגד כיבוש ויהירותו הפאשיסטית.

 

נותר לומר לבסוף: מה עושים על אדמת לבנון טילי ההתנגדות שנאמר כי הם [טילים] פלסטיניים, אם זה לא אחרת לגמרי [ומדובר למעשה בטילים איראניים]? בפרט ולשם דוגמא בלבד: כאשר אל-נח'אלה הגיע לבגדאד לפני זמן קצר, הוא הלך אל השגרירות האיראנית שם, ונפגש עם השגריר האיראני, עוד בטרם [נפגש] עם בכיר עיראקי כלשהו!"[7] 

 

 [1] אל-נח'אלה אמר את דבריו לטלוויזיה העיראקית במסגרת ביקור רשמי בעיראק שערכה משלחת של הג'יהאד האסלאמי בראשותו של מזכ"ל התנועה זיאד אל-נח'אלה. 16.4.23,  https://paltoday.ps

[2] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 25.4.23.

[3] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 25.4.23

[4] הכוונה לנאומו ב-30.4.22, בו קרא לפלסטינים להתכונן למערכת גדולה נגד ישראל ואף התחייב כי המטח הראשון במערכה זו יכלול 1,111 רקטות. ראו קליפ ממרי (אנגלית). עוד בנושא ראו בדוחות ממרי: זעם מצד פלסטינים על היעדר תגובה מצד חמאס למצעד הדגלים בירושלים: מפריחה איומי סרק, 2.6.22; תגובות מתגוננות מצד חמאס לביקורת הפלסטינית על היעדר תגובה צבאית שלה למצעד הדגלים, 3.6.22

[5] בנושא זה ראו דוח ממרי: מקורב לחמאס: תנועת הג'יהאד האסלאמי טעתה כשנגררה לעימות עם ישראל, 10.8.22.

[6] הכוונה למוראביטון (מילולית: לוחמים המוצבים בחזית). אלו הם קבוצות פעילים הנמצאים ברחבת מסגד אל-אקצא במטרה למנוע עליית יהודים להר הבית.

[7] הכוונה לפגישה שערכו חברי המשלחת עם שגריר איראן בעיראק, מוחמד כאט'ם אאל צאדק, שאמר להם כי "ציר ההתנגדות הפך היום לחזק, מלוכד ומתואם יותר". https://www.alalam.ir, 13.4.23