המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קריאות לג'יהאד ולשחרור כל פלסטין בציון 35 שנים להקמת חמאס בקמפוס אונ' אל-קודס
29/12/2022


אירוע לציון יום השנה ה-35 להקמת חמאס בקמפוס אוניברסיטת אל-קודס בירושלים: קריאות לג'יהאד ולשחרור כל פלסטין מהים עד הנהר

 

"הגוש האסלאמי", זרוע הסטודנטים של תנועת חמאס, פעילה מאוד בקמפוסי האוניברסיטאות הפלסטיניות בגדה המערבית, ונוהגת להסית בהם בגלוי לטרור ולמאבק מזוין.[1] לאחרונה, קיימו פעילי הגוש האסלאמי באוניברסיטאות השונות בגדה המערבית, אירועים המוניים לציון 35 שנה להקמתה של תנועת חמאס.

 

אחד האירועים האלה התקיים ב-11.12.22 בקמפוס אוניברסיטת אל-קודס באבו דיס, כפר פלסטיני במזרח ירושלים, ובמהלכו קיימו פעילי הגוש האסלאמי מצעד ברחבי הקמפוס כשהם נושאים דגלים וסמלים של תנועת חמאס והזרוע הצבאית שלה, "גדודי עז אל-דין אל-קסאם", סמלים של מיליציית "גוב האריות", כרזות עם סיסמאות כגון "התנגדות" או "אני זורע פחד", וכן תמונות של שהידים. באירוע השתתפו גם ילדים קטנים.[2]

 

במהלך האירוע הושמע נאום של דובר חמאס לענייני ירושלים, מוחמד חמאדה, שהזהיר כי "דור ההתנגדות [הצעיר], מגיע כשיטפון סוער כדי לשחרר את ירושלים, ושום כובש או פולש לא יעצור אותו".

 

בהודעה שפרסם הגוש האסלאמי לרגל יום השנה להקמת התנועה נאמר כי תנועת חמאס לא תסור מדרך הג'יהאד וההתנגדות, יהיה מספר הקורבנות אשר יהיה, עד שתגיע ליעדה שהוא שחרור כל פלסטין מהים ועד הנהר.

 

ילד קטן עם דגל חמאס באירוע באוניברסיטת אל-קודס לציון 35 שנים להקמת התנועה[3]

 


דוח זה סוקר את האירוע שקיים הגוש האסלאמי באוניברסיטת אל-קודס לציון יום השנה להקמת חמאס.

 

דובר חמאס באירוע באוניברסיטת אל-קודס: דור ההתנגדות מגיע כשיטפון סוער לשחרר את ירושלים

כאמור, ב-11.12.22, במהלך האירוע שקיים הגוש האסלאמי לציון 35 שנה להקמת חמאס בקמפוס אוניברסיטת אל-קודס באבו דיס, הושמע נאום של דובר חמאס לענייני ירושלים, מוחמד חמאדה. בנאומו אמר חמאדה כי "דור ההתנגדות [הצעיר], מגיע כשיטפון סוער כדי לשחרר את ירושלים, ושום כובש או פולש לא יעצור אותו".

 

הוא שיבח את אוניברסיטת אל-קודס וכינה אותה "אוניברסיטת השהידים ולוחמי ההתנגדות", וקרא לאנשי הגוש האסלאמי להמשיך בדרכם של "השהידים הגיבורים [עאדל] עוודאללה ו[מחמוד] אבו הנוד".[4] הוא הוסיף כי מטרת ההתנגדות ומאבקם של תושבי הגדה המערבית היא "שחרור פלסטין מהים עד הנהר, והשבת ירושלים לעם הפלסטיני, כעיר בירה שלמה ומטוהרת".[5]

 

מצעד בקמפוס: תמונות של בכירי הזרוע הצבאית של חמאס, כרזות של גוב האריות, רעולי פנים וילדים קטנים

להלן תמונות מהאירוע שקיים הגוש האסלאמי ב-11.12.2022 בקמפוס אוניברסיטת אל-קודס באבו דיס, לציון 35 שנים להקמת חמאס.[6]

 

כאמור, משתתפי האירוע צעדו כשהם נושאים דגלים וסמלים של חמאס והזרוע הצבאית שלה, וכן כרזות עם תמונות של בכירים, כגון מייסד החמאס, שייח' אחמד יאסין ובכיר הזרוע הצבאית שלה, אחמד אל-ג'עברי או יושב ראש אש"פ ונשיא הרש"פ לשעבר, יאסר ערפאת.

 


 

 

  

 

   

 

 כמה פעילות נשאו כרזות עם מילים שהן חלק ממוטו של הגוש האסלאמי: "ידע, התנגדות, הצטיינות".

 

 


 

 

פעילי הגוש האסלאמי העניקו מקום בולט לסמלה של מיליציית "גוב האריות", לצד סמלי חמאס והזרוע הצבאית שלה. על בימת אולם ההרצאות ניתן לזהות כרזה עם הביטוי "אני זורע פחד".

 

 

 

באירוע השתתפו גם ילדים קטנים שנופפו בדגלי חמאס.


ילד במדים עם נשק דמה בכרזה של הגוש האסלאמי: "הילדים היום הם אנשי השחרור של מחר"[7]הגוש האסלאמי בגדה המערבית: לא נסור מדרך הג'יהאד עד לשחרור פלסטין מהים עד הנהר

ב-14.12.2022, במקביל לאירוע המרכזי בעזה לציון 35 שנה להקמת חמאס, פרסם הגוש האסלאמי באוניברסיטאות הגדה המערבית, הודעה שהדגישה את מחויבות פעילי חמאס למאבק מזוין נגד ישראל ומתחה ביקורת על הרש"פ, על רקע גל מעצרים שביצעה נגד פעילי הגוש האסלאמי. בהודעה נכתב: "... באמצעות שיטפון של שהידים, אסירים ופצועים, וההתנגדות שמתחזקת מדי יום, מתקדמת חמאס ביום השנה ה-35 להקמתה לעבר שחרור כל פלסטין מהים עד הנהר, יחד עם עמה [הפלסטיני] ואומתה [האסלאמית]. 35 שנים של נתינה, התנגדות, הקרבה וסירוב. [חמאס] מעולם לא התמקחה ולא ויתרה ולוּ על גרגר אדמה אחד מאדמתנו הטהורה. [התנועה] הקריבה כשהידים [במהלך שנים אלה] את מנהיגיה, את אנשי השורה הראשונה שלה ואת מיטב אנשיה וחייליה. היא לא תיחלש ולא תיטוש את עמה, למרות התוקפנות, הלחץ והרדיפות מבית ומחוץ [קרי, מצד הרש"פ ומצד ישראל].

 

הו בני החורין, הו עמנו לוחם ההתנגדות, הו חממת ההתנגדות והדלק שלה: הקמת תנועת חמאס הייתה המשך טבעי של דרך המאבק וההתנגדות של עמנו, שנמשכת מאז הכיבוש הבריטי של פלסטין... ביום השנה ה-35 להקמתה המבורכת של תנועתנו, אנו מזכירים במלוא הגאווה וההתפארות את דרך ההתנגדות, ההקרבה והשהאדה של עמנו, ומבקשים רחמים על נשמות השהידים המייסדים מנהיגי [התנועה] ובראשם שייח' לוחמי הג'יהאד, האימאם המייסד השהיד אחמד יאסין, וכל מנהיגינו השהידים ברי הלבב. כמו כן אנו מזכירים את השהידים של עמנו מפלגי ההתנגדות [האחרים], כגון המפקד השהיד יאסר ערפאת 'אבו עמאר', השהיד מפקד [מייסד הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני] פתחי אל-שקאקי, השהיד המפקד [מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין] אבו עלי מוסטפא, השהיד המפקד [בכיר החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין] עמר אל-קאסם, ורשימה אינסופית של גיבורים שמקשטים את שיירת השהידים של פלסטין...

 

עמנו החופשי הגאה, ביום השנה ה-35 להקמת [חמאס], מנגנוני הביטחון של הרש"פ מתעקשים להמשיך את מדיניות הדיכוי, ההדרה והרדיפה [של אנשינו], במסגרת מדיניות התיאום הביטחוני עם הכיבוש. הם עורכים כעת מבצע מטורף של מעצרים וזימונים לחקירה נגד אנשי חמאס והגוש האסלאמי שלה, בכל הערים, הכפרים ומחנות [הפליטים בגדה המערבית]... אנו בגוש האסלאמי – זרוע הסטודנטים של תנועת ההתנגדות האסלאמית, חמאס – מדגישים ביום השנה להקמתה המבורכת [של תנועתנו] כי המעשים השפלים האלה לא יפחידו אותנו... לא נסור מדרך הג'יהאד וההתנגדות, יהיה מספר הקורבנות אשר יהיה. הדרך [הזו] שנסללה בדמם ובהקרבתם של מנהיגינו השהידים, היא הדרך שבאמצעותה אנו מאמינים שנגיע ליעדנו – שחרור האדמה והמקומות הקדושים, וסילוק הכובש העושק מכל שעל של אדמתנו. 

 

לסיכום, אנו שבים ומכריזים על התחייבותנו ונאמנותנו לפלסטין שלנו, לכל שהיד ואסיר, ולכל [אדם המחזיק] רובה של ההתנגדות, שהניף את דגל ההגנה על עמנו ומעולם לא הסיט את המצפן [המוסרי שלו] לעבר שירות הכיבוש. [התחייבותנו היא] לג'יהאד [עד ל]ניצחון או שהאדה..."[8]

 

כרזה של הגוש האסלאמי בגדה המערבית: "באים לירושלים כשיטפון סוער"[9]

 

 

 [2] עוד על השתתפות ילדים באירועים דומים של חמאס, ראו דוח ממרי: ילדים מבקרים בתערוכת נשק של חמאס בעזה, 14.12.22

[4] עאדל עוודאללה החל ללמוד מתמטיקה באוניברסיטת אל-קודס בשנות ה-80, אבל לא השלים בה את לימודיו. הוא היה לאחד מבכירי מפקדי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה המערבית, ואחיו עימאד שימש כעוזרו הראשי. שני האחים היו אחראים לפיגועים רבים, שבהם נרצחו אזרחים ישראלים. שני האחים חוסלו בקרב יריות עם כוחות הביטחון הישראליים בספטמבר 1998. את מקומם תפס מחמוד אבו הנוד, בוגר הפקולטה להלכה אסלאמית באוניברסיטת אל-קודס. אבו הנוד היה אחראי לפיגועי ירי והתאבדות רבים, שבהם נרצחו עשרות אזרחים ישראלים. הוא חוסל בנובמבר 2001 באמצעות ירי טילים ממסוק.

[5] https://kutla.ps, 11.12.2022

[6] https://t.me/kotlaalquds, 11-12.12.2022

[8] https://kutla.ps, 14.12.2022

[9] https://kutla.ps, 14.12.2022