המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
למרות האיסור – מפגנים צבאיים באוניברסיטת ביר זית הכוללים דגמי רקטות וחגורות נפץ
16/12/2021

למרות האיסור – מפגנים צבאיים באוניברסיטת ביר זית

הכוללים דגמי רקטות וחגורות נפץ

 

הקדמה

בימים האחרונים התקיימו באוניברסיטת ביר זית, מפגנים צבאיים שכללו הצגת דגמי רקטות וקריאות  להמשך העימות עם ישראל. 

 

תא הסטודנטים של תנועת החזית העממית לשחרור פלסטין (להלן, החז"ע), קיים ביום 13.12.2021 מפגן צבאי המוני לרגל 54 שנים להקמת התנועה. במסגרת האירוע, התקיימו ברחבי האוניברסיטה תהלוכות בהשתתפות עשרות רעולי פנים במדים, שנשאו דגלים וסמלים של התנועה, דגמים של רקטות, חגורות נפץ וכרזות עם תמונות של מחבלים ומנהיגי ארגוני טרור בהם מנהיגי החז"ע בעבר, ג'ורג' חבש ואבו עלי מוצטפא, וכן מייסד החמאס, השיח' אחמד יאסין, ומייסד הג'יהאד האסלאמי, פתחי אל-שקאקי.

 

בהודעה שפרסמה החז"ע לרגל יום השנה ה-54 להקמתה, נאמר: "יש להמשיך לדבוק באופציית ההתנגדות ובתוכניתה, שהוכיחה את יעילותה במאבק נגד המפעל הציוני ובאיחוד עמנו הפלסטיני בכל המקומות בהם הוא נמצא; [על כל] כוחותיו ומפלגותיו הלאומיות, כפי שהתברר במערכת 'חרב ירושלים' [קרי, סבב ההסלמה ברצועת עזה במאי 2021]..."[1]

 

למחרת, ב-14.12.21, קיים גם תא הסטודנטים של חמאס אירוע דומה בקמפוס האוניברסיטה, לרגל 34 שנים להקמת התנועה, בהשתתפות עשרות רעולי פנים. באירוע, הדגישו נציגי הסטודנטים של חמאס כי ימשיכו להיות נאמנים לדרך "ההתנגדות"[2] בעוד פעילים אחרים ברכו את "חלקי הגופות [של המחבלים המתאבדים] שהתעופפו ברחובות ירושלים, תל אביב, עופרה ודיזינגוף" ואת יחיא עיאש, בוגר אוניברסיטת ביר זית, שהיה ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס ומיוזמי שיטת פיגועי ההתאבדות.


 

יצויין כי ארועים אלו התקיימו למרות איסור של הנהלת האוניברסיטה משנת 2019 על קיום מפגנים צבאיים וגילויי מיליטריזציה בקמפוס. איסור זה גרם למשבר בין הנהלת האוניברסיטה לבין תאי הסטודנטים אשר ממשיכים לקיים מפגנים צבאיים בשטח הקמפוס.[3] גם השנה התקיימו מצעדים צבאיים ללא אישור הנהלת האוניברסיטה.  גורמים באוניברסיטה ניסו להחרים את דגמי הרקטות של החז"ע ללא הצלחה ופעילי החמאס פרצו בכוח דלתות של אולם הרצאות שננעל. לדברי עוזר דקן הסטודנטים, פצ'ל אל-ח'אלדי, הנהלת האוניברסיטה אסרה את כל הפעילות הסטודנטיאלית בקמפוס על רקע מגפת הקורונה, אולם תאי הסטודנטים של החז"ע והחמאס טענו כי מדובר בתירוץ להגבלת פעילותם.[4]

 

להלן תמונות מהמפגנים הצבאיים שקיימו תאי הסטודנטים של החז"ע והחמאס בקמפוס אוניברסיטת ביר זית:

 

מפגן תא הסטודנטים של החז"ע, לרגל 54 שנים להקמתה: מועל יד, חגורות נפץ ודגמי רקטות

להלן תמונות ממפגן החז"ע בביר זית, כפי שפורסמו ברשתות החברתיות ובחשבון הטלגרם של הזרוע הצבאית של התנועה, גדודי השהיד אבו עלי מוצטפא:

 

תהלוכות פעילי החז"ע בקמפוס עם מדים ואפודים[5]

 


פעילים רעולי פנים של החז"ע[6]

 


פעילי החז"ע נושאים בקמפוס דגמים של רקטות וחגורות נפץ[7]

 


פעילי החז"ע נושאים בקמפוס דגמים של רקטות וחגורות נפץ[8]

 


מפגן תא הסטודנטים של חמאס, לרגל 34 שנים להקמת התנועה: מדי  צבא וילדים עם נשק

להלן תמונות ממפגן החמאס בביר זית, כפי שפורסמו ברשתות החברתיות ובאתרי חמאס:

 

תהלוכת הסטודנטים של חמאס בקמפוס אוניברסיטת ביר זית[9]

      

 

תהלוכת הסטודנטים של חמאס בקמפוס אוניברסיטת ביר זית; הכיתוב על הכרזה: [מערכת] "חרב ירושלים"[10]

 

 

תמונות נוספות ממפגן חמאס באוניברסיטת ביר זית[11]

 
[1] https://pflp.ps, 10.12.2021

[3] ראו דוח ממרי: אונ' ביר זית: משבר חריף בין הסטודנטים להנהלה, שאסרה קיום מפגנים צבאיים בקמפוס, 16.1.2020. יצויין כי בדצמבר 2020, על רקע משבר הקורונה, לא התקיימו אירועים בקמפוס וההתמודדות עם הנושא נדחתה למעשה בשנה נוספת. תא הסטודנטים של חמאס ציין למשל את יום השנה ה-33 להקמת התנועה באמצעות "זום". https://kutla.ps, 15.12.2020.

[4] https://qudsn.net, 15.12.2021

תגיות