המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר ירדני לשעבר: ארה"ב מסרה את סוריה לידי רוסיה ואיראן, בהתעלם מצרכי בעלות בריתה
5/11/2019


שר ירדני לשעבר: ארה"ב מסרה את סוריה לידי רוסיה ואיראן על מגש של כסף, תוך התעלמות מהאינטרסים של האזור ושל בעלי הברית

 

ב- 23.10.19 פרסם יו"ר מועצת המנהלים של היומון הירדני אל-ר'ד, מוחמד חוסיין אל-מומני, שהיה בעבר שר המדינה לענייני תקשורת ודובר הממשלה, מאמר בו יצא נגד נסיגתה של ארה"ב מצפון מזרח סוריה. לדבריו, צעד זה אותו הגדיר  "חפוז, בלתי מחושב ולא מתואם"  פוגע הן באינטרסים של ארה"ב בסוריה והן באלו של בעלות בריתה. לדבריו, המרוויחות הגדולות ביותר מן הנסיגה הן רוסיה שחיזקה את מעמדה כמקבלת ההחלטות בסוריה, ואיראן שתוכל להרחיב את השפעתה באזור. יחד עם זאת, הוא הביע תקווה שרוסיה תסייע לעצור את התפשטות ההשפעה האיראנית בסוריה ובאזור.

 

יצוין כי מאמר זה מגיע על רקע חשש ירדני מתמשך מפני נוכחות של כוחות פרו-איראניים סמוך לגבולה עם סוריה.[1]

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של אל-מומני.[2]


מוחמד חוסיין אל-מומני[3]


 

"פעולות הגומלין בצפון סוריה חורגות הרבה מעבר למה שמצהירות תורכיה, רוסיה וארה"ב. האירועים בצפון הסורי הכניסו את כל מדינות האזור למצב של חוסר בהירות וחוסר ודאות, טרפו את הקלפים והעניקו לאיראן ולרוסיה הזדמנות למלא את הוואקום האסטרטגי שנוצר בעקבות הנסיגה האמריקאית החד-צדדית החפוזה, הבלתי מחושבת והלא מתואמת.

 

הנשיא טראמפ התעלם מסכנת הוואקום האסטרטגי שגרמה נסיגתו ולא התחשב באינטרסים של בעלי הברית, לא ביציבות האזורית ולא באינטרסים המוצהרים של ארצו המתגלמים בחיסול הטרור ובמניעת התחדשותו, בעצירת השפעת איראן בסוריה, בשמירה על מוסדות המדינה הסורית ובמניעת קריסתה או הפיכתה [של סוריה] למדינה כושלת שאינה מסוגלת להתמודד עם בעיותיה בתוך גבולותיה.

 

הנסיגה האמריקאית איימה על היציבות האזורית ועל האינטרסים של ארה"ב. הכוחות הכורדים שנלחמים בטרור ספגו דקירה [בגב] ולא תהיה להם [עוד] תעוזה או יכולת להילחם בדאעש בצפון סוריה, ואיראן תתפשט בוואקום האסטרטגי...

 

רוסיה ואיראן הן המרוויחות הגדולות מן האירועים. רוסיה חיזקה את מעמדה כָּמדינה שעל פיה יישק דבר וכבעלת אמינות בהשוואה לארה"ב, שמקבלת החלטות חד צדדיות ולא מתואמות, שפוגעות באמינותה ומבלבלות את בעלות בריתה, ואיראן נמצאת במצב אסטרטגי שמאפשר לה להמשיך להתפשט ולהרחיב את השפעתה. הדבר לא ייעשה בהכרח באמצעות שליחת כוחות וציוד שאפשר לתצפת עליהם, לעקוב אחריהם ולהפציצם. ההשפעה האיראנית המתפשטת לובשת צורות שונות. היא אינה גלויה לעין חברתית, דתית ומדינית. לא יעבור זמן רב, עד שנראה את הגרסה הסורית של חזבאללה, החות'ים או החשד השעבי.

 

ייתכן שאחד היתרונות היחידים בנוכחות הרוסית בסוריה הוא שהיא לא תואמת את היעדים והשאיפות האיראניים ולא מקב לת אותם. ייתכן שרוסיה היא היחידה שתוכל לאזן את ההשפעה האיראנית בסוריה ולעצרה, נוכח חוסר היכולת המדינית והביטחונית של המשטר הסורי לעשות זאת.

 

ארה"ב מסרה את כל סוריה לרוסיה ולאיראן על מגש של כסף. הכוחות האזוריים השונים נאלצים עכשיו להתמודד עם המציאות האסטרטגית החדשה הזו ועם הצורך לפעול בתיאום עם רוסיה, כדי לעצור את התפשטות ההשפעה האיראנית ולסייע למוסדות המדינה הסורית לשים קץ לטרור."