המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן דבקה בהסכם הגרעין ובאירופה כמהלך הגנה מול האסטרטגיה האמריקאית החדשה נגדה
25/5/2018

 

נוכח האסטרטגיה האמריקאית החדשה והכוללת נגד המהפכה האסלאמית (א'): המשטר האיראני חסר אונים ודבק בהסכם הגרעין ובאירופה כמטריית הגנה מפני ארה"ב

 

מאת: א. סביון וי. כרמון

 

הקדמה

יציאת ארה"ב מן ה- JCPOA היא מרכיב אחד בלבד באסטרטגיה חדשה וכוללת של ממשל טראמפ, המכוונת נגד המהפכה האיראנית על כל מרכיביה: הפוליטי, הצבאי, הכלכלי והאזורי. החזרת הסנקציות הכלכליות האמריקאיות בעקבות הפרישה, מהווה את המרכיב הכלכלי במאבק נגד משטר המהפכה האסלאמית. זאת במקביל למרכיבים האחרים של האסטרטגיה האמריקאית החדשה נגד משטר המהפכה האסלאמית של איראן: הפוליטי, הצבאי והאזורי.איראן ניצבת עתה בפני חזית רחבה שבה ארה"ב מובילה את המאבק הפוליטי והכלכלי נגד המשטר האיראני וישראל מובילה את המאבק הצבאי בהתפשטות האזורית של איראן בסוריה בהתקפות חוזרות ונשנות על הכוחות האיראניים שם, בתמיכת ארה"ב.


השיח בחוגים פוליטיים ואקדמיים במערב המתמקד בשאלת הסכם הגרעין בלבד ובעתידו מבטא אי הבנה יסודית של ההתפתחות החדשה ביחסי ארה"ב איראן והעולם. אין מדובר עוד בהסכם הגרעין בלבד אלא בהתמודדות כוללת עם איראן המהפכנית ובמאמץ משולב של ארה"ב ובעלות בריתה באזור וכן כל גורם בינ"ל אחר שהיא תצליח לגייס למאמץ זה נגד משטר המהפכה האיראני. אמנם, ארה"ב גם טוענת שהיא איננה חותרת לשינוי המשטר אלא לשינוי התנהגותו. היא גם טוענת שהיא מוכנה להסכם חדש עם המשטר האיראני. אולם, מובן לכל ששינוי ההתנהגות האיראנית וכל הסכם חדש עם המשטר האסלאמי באיראן איננו אפשרי. לכן  נדרשת אסטרטגיה כוללת חדשה להתמודדות איתו, אסטרטגיה אותה התווה מזכיר המדינה פומפיאו בנאומו. באסטרטגיה האמריקאית החדשה הזו נועד מקום מרכזי לדה לגיטימציה להתנהגותה של איראן.

 

מהפכים במדיניות האמריקאית כלפי איראן

ממד הדה לגיטימציה של המשטר האיראני במדיניות האמריקאית נמחק לחלוטין ע"י ממשל אובמה אשר העניק למשטר האיראני לגיטימציה אידאולוגית ופוליטית. הוא הפך את המשטר האיראני ממשטר בריוני ומוקצה בקהילה הבינ"ל, כפי שהיה מאז כונן משטר המהפכה האסלאמית ועד לעלייתו לשלטון של אובמה, למשטר לגיטימי, לפרטנר שווה ערך וראוי לאמון במו"מ והמקובל בקהילה הבינ"ל. אובמה התייחס למשטר האיראני כמשטר שניתן לכבד את דברתו ולהגיע עמו להסכמים. בלחצו של הנשיא אובמה הצטרפו מדינות אירופה לגישתו כלפי איראן ומחקו את רקורד העבר שלה כמדינת טרור המפרה זכויות אדם והמאיימת על משטרי המדינות השכנות לה.

 

באסטרטגיה החדשה שלה נתן ביטוי מזכיר המדינה פומפיאו חוזרת ארה"ב להתנהגות מוסרית במדיניותה המזרח תיכונית וחותרת לשלב בה את מדינות אירופה אך אלה מסרבות לכך בשלב זה. יש להדגיש כי הסירוב האירופי איננו נוגע לביטול הסכם הגרעין בלבד אלא זהו סירוב להתייחס לאיראן כפי שארה"ב מתייחסת אליה לאמור: מדינת טרור המפרה זכויות אדם, מתפשטת באזור באלימות, מאיימת על שכנותיה בטילים ובאמצעים אחרים והחותרת להשגת נשק גרעיני, למרות ההסכם. אירופה ניצבת לצד המשטר האיראני ולצד המהפכה  האסלאמית, יחד עם מדינות טוטליטריות אחרות – רוסיה וסין נגד ארה"ב ובעלות בריתה באזור. למדיניות אירופית זו מקבילות היסטוריות במאה שעברה.

 

ההנהגה האיראנית, מצדה, דבקה בהסכם הגרעין משום שהוא משרת אותה אסטרטגית,[1] ודבקה באירופה שתגובתה בשלב זה היא הגנה על איראן והתנגדות לארה"ב. ההנהגה האיראנית תולה תקוותה בכך שדבקות באירופה תקנה לה הגנה מפני אסטרטגית העימות הכולל של ארה"ב ובעלות בריתה באזור.

 

אכן, אירופה מצהירה שהיא מתנגדת לפיתוח תכנית הטילים של איראן ולהתפשטותה האזורית, אולם מדובר בהצהרה שאין לה גיבוי מעשי משום שהיא איננה מוכנה להפעיל שום לחץ על איראן לחדול מפעולות אלה. להיפך, היא אף מנסה לגבש תכנית סיוע לאיראן כנגד הסנקציות האמריקאיות. זאת, למרות שאיראן מצהירה בפומבי שבמו"מ שנפתח מול אירופה בעקבות נאום פומפיאו היא אינה מוכנה לדון בשום אופן בנושאי הטילים והתפשטותה באזור, שאיראן מצהירה בגלוי שהיא זקוקה לה כעומק אסטרטגי.

 

תגובת המשטר האיראני לנסיגת ארה"ב מן ה-JCPOA: מו"מ עם אירופה כמטרית הגנה על איראן

דברי המנהיג ח'אמנאי מן ה-23.5.18 וכן דברי בכירי משטר אחרים מבטאים את חוסר האונים של איראן מול האסטרטגיה האמריקאית. בהציבו סדרת תנאים מופרכים לאירופה – תנאים שאין באפשרותה למלא – אישר ח'אמנאי לנשיא רוחאני ולשה"ח זריף לפתוח במו"מ בלתי מוגבל בזמן על תנאים אלה. זאת בלי להתחייב מפורשות ליציאה ממנו ומבלי לנקוב בתאריך יעד לכך.

 

יתרה מזו, גם בעניין חידוש העשרת האורניום נמנע ח'אמנאי מכל הנחיה ממשית להתחיל בכך והשאיר את הדברים תלויים באוויר תוך הגדרתם כ"זכות של איראן".

 

זאת ועוד, בעצם ימים אלה של זעם על ארה"ב בשל מדיניותה החדשה כלפי איראן, נאלץ המשטר האיראני, מחוסר ברירה לאשר את קבלת המלצות ארגון FATF למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, המלצות העתידות לפגוע במשה"מ, כל זאת באישור המנהיג העליון ח'אמנאי והמג'לס.[2]