המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תובנות בעקבות חשיפת תכנית הגרעין הצבאי של איראן (ב')
8/5/2018

 

תובנות בעקבות חשיפת תכנית הגרעין הצבאי של איראן (חלק ב'): סגירת תיק החשדות נגד איראן שהיא מפתחת נשק גרעיני (PMD) ע"י סבא"א היה קנוניה של ממשל אובמה בשת"פ עם האירופאים

 

מאת: י. כרמון וא. סביון

 

הקדמה

הסכם הגרעין עם איראן (JCPOA) לא יכול היה להתקבל בטרם תטוהר איראן מחשד שעסקה בפיתוח נשק גרעיני. זאת משום שכבר ב-2011 פרסמה הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית (סבא"א) דוח מרשיע וחד משמעי על כך שפעילותה הגרעינית של איראן מכוונת לייצור נשק גרעיני. [1]

 

כיצד יכול היה מזכ"ל סבא"א אמאנו לנקות את איראן מן החשדות האלו  ובכך לאפשר את קבלת ההסכם?

 

שלבי טיהור איראן מן החשדות

השלבים הפרוצדורליים:

בשנת 2013 לאחר כמה סבבי מו"מ חשאיים בין ארה"ב לאיראן, פרסמו סוכנויות המודיעין האמריקאיות הערכה משותפת שסתרה את כל ההערכות הקודמות ואת דוח סבא"א מ-2011, וקבעה כי איראן אינה עוסקת כרגע בפיתוח גרעין צבאי (ההערכה לא התייחסה למאמצי איראן בעבר לפתח נשק גרעיני).

 

בבוקר ה-14 ליולי 2015, שעות לפני ההכרזה על ה- JCPOA, הודיע מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, כי הגיע להסכם חשאי עם איראן על  מפת דרכים שבאמצעותה ייסגר תיק החשדות (PMD) נגד איראן.[2]

 

השלבים המהותיים:

בדיקה הונאתית באתר הצבאי פרצ'ין

מזכ"ל סבא"א אמאנו הסכים להליך בדיקה שערורייתי באתר פרצ'ין שבמסגרתו נכנע לדרישות איראן כדלקמן:

-        שום פקח סבא"א לא נכנס לאתר. אמאנו עצמו נכנס לאתר לביקור סמלי של כמה דקות אך לא לשם קיום ביקורת. לא הותר לו אפילו לשאת את הטלפון הנייד שלו.

-        סירוב איראן לתשאול מדעני גרעין איראניים.

-        דוגמיות הקרקע נלקחו ונמסרו ע"י האיראנים עצמם בלא שניתן לדעת מהיכן נלקחו

-        אמאנו אף קיבל את התביעה האיראנית שלא לקרוא לדוח סגירת החשדות בשם  "הממדים הצבאיים האפשריים"  של תכנית הגרעין האיראנית (PMD ), אלא קרא לו עפ"י הדרישה האיראנית "הערכה סופית לגבי הנושאים העומדים על הפרק מן העבר והווה ביחס לתכנית הגרעין של איראן." [3]

 

את הדברים הבהיר גם נציג איראן בסבא"א, רזא נג'פי, בריאיון לסו"י איסנא ב-21.9.2015: "אני מכחיש את הדיווח ברויטרס, שהדוגמיות בפרצ'ין נלקחו בנוכחות פקחי סבא"א. אנו בעצמנו לקחנו את הדוגמיות. זה הקו האדום שלנו ושום פקח לא רשאי להיכנס לאתר צבאי ולערוך ביקורת. הביקור של אמאנו וסגנו היה ביקור כללי ולפרוטוקול בלבד, לא היה להם שום ציוד, אפילו לא טלפון נייד, וביקורם לא ארך יותר מכמה דקות, רק כדי שיראו שאין שם שום דבר חשוד והטענות על [פרצ'ין] שגויות לגמרי."[4]

מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, אמר בריאיון לרויטרס בה-26.11.2015 לגבי מסקנות הדו"ח שהוא עתיד להגיש, כי "הדו"ח לא יהיה שחור ולבן... מה שאני יכול לומר כעת הוא שלעניין זה אין תשובה של 'כן' או 'לא'."[5] יצוין כי דוח סבא"א אישר כי אכן התקיימה פעילות גרעינית חשודה באיראן, אך נמנע מלקבוע כי המשטר האיראני הוא שאחראי לה, כאילו גוף שאינו שייך למשטר האיראני עוסק בפעילות גרעינית, טיעון שהוא מופרך בעליל.

 

הסיכום המדיני המוקדם בין ארה"ב לבין איראן וסבא"א על סגירת התיק

מזכיר המדינה, ג'ון קרי,  אישר בריאיון שנתן, כי לארה"ב יש מידע על הממדים הצבאיים בתכנית הגרעין של איראן (PMD) וציין כי ארה"ב לא מעוניינת להתמקד בנושא ההפרות הצבאיות מן העבר אלא פניה אל עבר העתיד. 

 

"The possible military dimensions, frankly, gets distorted a little bit in some of the discussions in that we're not fixated on Iran specifically accounting for what they did at one point in time or another… "We know what they did ... “We have no doubt. We have absolute knowledge with respect to certain military activities they were engaged in.”


“What we're concerned about is going forward. It's critical to us to know that going forward, those activities have been stopped and that we can account for that in a legitimate way…"That clearly is one of the requirements, in our judgment, for what has to be achieved in order to have a legitimate agreement" he said. "And in order to have an agreement, to trigger any kind of material, significant sanctions relief, we would have to have those answers."[6]

 

בכירים איראניים המקורבים למו"מ העידו על הסיכום הפוליטי המוקדם בין הצדדים כדלקמן:

 

סגן נשיא איראן וחבר צוות המו"מ, עלי אכבר צאלחי:

בראיון לערוץ האיראני IRIB ב-21 ביולי 2015, חשף סגן הנשיא וחבר צוות המו"מ, עלי אכבר צאלחי, כי איראן הגיעה להסכם עם סבא"א בנוגע ל-PMD. הוא אמר כי כעת הבעיות נפתרו ברמה הפוליטית ומכיוון שקיים גיבוי פוליטי, סבא"א אינה יכולה לנהוג כרצונה כפי שנהגה בעבר, כאשר גיבוי פוליטי לא היה (כשפרסמה דוחות מרשיעים כנגד איראן). לכן, חקירת ה-PMD  של סבא"א תהיה חיובית ביותר מבחינת איראן. צאלחי הסביר כי סבא"א צריכה לנהוג בהגיון אחרת היא תהיה המפסידה.

 

להלן עיקרי הריאיון של צאלחי ל- IRIB:

 

צאלחי ואמאנו מציגים את ההסכם בווינה, 14.7.15"עד ה-15 בדצמבר, סוף השנה הנוצרית הנוכחית, העניין הזה [ה-PMD] צריך להיקבע. סבא"א תגיש את הדו"ח למועצת הנגידים, ותכנית העבודה המשותפת [Joint Comprehensive Plan of Action] תמשיך את פעילותה באופן עצמאי מתוצאות הדו"ח הזה. הגענו להבנות עם סבא"א. בעזרת האל התוצאות יהיו חיוביות מאוד.

איננו מקבלים את ה-PMD כלומר את נושא [החשד] לפעילות [של גרעין צבאי] שקיימה איראן בעבר, [אולם] אנו פותרים את זה במסגרת פוליטית-טכנית כדי למנוע מהם תירוצים...

 

כעת אם סבא"א לא היתה אמורה להשתכנע במסלול השגרתי שהיה לנו, הכל היה נמשך וסבא"א לא היתה משתכנעת. לא משנה מה היינו עושים, היא לא היתה משתכנעת. כך הם הציגו לנו 18 שאלות, אנחנו ענינו ו[הם לא השתכנעו בכנותנו].

 

כעת מכיוון שהפוליטיקה באה לעזרת סוגיות טכניות, הנושא תפס תאוצה וכל הבעיות הטכניות נפתרות

במסגרת הפוליטית. הם קבעו זמן ובעזרת האל עד ה-15.12 הנושא צריך להיפתר.

 

מראיין: בשים לב לרקורד השלילי של סבא"א...

צאלחי: בקיצור, הם עצמם יהיו המפסידים. עכשיו כפי שאמרתי, נושא [ה-PMD] קיבל גיבוי פוליטי. עבודתה [של סבא"א] צריכה להיות הגיונית, היא לא יכולה לבצע שום דבר בלתי הגיוני. כאשר אין גיבוי פוליטי [סבא"א] עושה מה שהיא רוצה אך כעת יש גיבוי פוליטי ולכן העניין צריך להסתיים ובעזרת האל כך יהיה."[7] 

 

סגן שה"ח וחבר צוות המו"מ, עראקצ'י:

מריאיון שהעניק סגן שה"ח וחבר צוות המו"מ הגרעיני, עבאס עראקצ'י, לטלוויזיה האיראנית ב-25.11.2015, עולה כי הוא קיים שיחות עם מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, "בעניין סגירת תיק הממדים הצבאיים האפשריים של תכנית הגרעין האיראנית, ה-PMD ומזכ"ל סבא"א עדכנו ל"גבי חלק מהדברים שהוא אמור להציג בדו"ח." עראקצ'י ציין כי הוא ניהל שיחות גם עם האמריקאים והאירופאים בווינה והבין מהם ש"גם הם מתקדמים לכיוון סגירת תיק ה-PMD."

 

עראקצ'י ציין בריאיון כי "המומחים שלנו יהיו בימים הקרובים בקשר עם מומחי סבא"א ואם יהיה צורך הם יעלו נקודות נוספות. יש אף אפשרות שאפגש שוב עם אמאנו ... לפי מה שהודיעו לנו, היו כמה נקודות חולשה בדו"ח של סבא"א והערתי עליהן. אני אופטימי שהן יתוקנו."

 

עראקצ'י הוסיף: "אינני חושב שיש תכנית מאחורי הקלעים להשאיר את תיק ה-PMD  פתוח. לא קיבלנו שום סימן שיש תכנית [כזו] מאחורי הקלעים. בכל מקרה, נתתי  את ההערות הדרושות לאמריקאים  ולאירופאים."

 

עוד אמר עראקצ'י: "אנו מצפים שב-1.12.15 הדו"ח הזה יתפרסם ויוגש לבחינת מועצת הנגידים [של סבא"א]. נקבע שב-15.12.15 תתקיים ישיבה מיוחדת במועצת הנגידים כדי להחליט בה על דו"ח סבא"א. בזמן זה קבוצת ה-5+1 תגיש החלטה במטרה לסגור את תיק ה- PMD והיא תועלה להצבעה בישיבתה ב-15.12.15. כמו כן ב-7.12.15 תתכנס הוועדה המשותפת של ה-JCPOA  בנוכחות איראן וקבוצת ה-5+1 בווינה ובה נבחן את החלטת קב' ה-5+1 בעניין סגירת ה-PMD. עשינו את כל הנדרש כדי שב-15.12.15 יוחלט לסגור את תיק ה-PMD  וסוגיה זו תחתם."

 

לדבריו, "אם תיק ה-PMD לא ייסגר במועצת הנגידים, הליך ביצוע ה-JCPOA  ייפסק. לכן על ה-5+1P לבחור בין ה-PMD לבין ה-JCPOA ... בעבר, ה-5+1P הראה שהוא בחר ב- JCPOA וגם מכתב המנהיג [העליון ח'אמנאי] בעניין ביצוע צעדי הגרעין מצד איראן, מתבסס על ההדגשה שהם צריכים לבחור או ה-JCPOA או ה-PMD."

לפי סו"י האיראניתPressTV , אמר עראקצ'י כי "אם יוקיה אמאנו או מועצת הנגידים [של סבא"א] יציגו את הדו"ח שלהם בצורה כזו שהוא לא יענה על ההתחייבויות שניתנו, איראן גם היא תפסיק [את יישום ה-JCPOA]." בציטוט זה רומז עראקצ'י לכך שניתנו לאיראן התחייבויות לסגור את נושא ה-PMD."[8]

 

חבר צוות המו"מ בעידינז'אד:

מדברי חבר נוסף בצוות המו"מ האיראני, חמיד בעידינז'אד, מה-1.6.2015 שצוטטו ע"י סו"י האיראנית פארס, עולה כי האירופאיות וסבא"א דרשו חקירה אמתית של תיק ה-PMD , כולל ביקור בשני אתרי צבא ותשאול מדעני גרעין כתנאי להשגת ה JCPOA . המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, התנגד לכך נחרצות וארה"ב נכנעה והסכימה לוותר על חקירה אמתית של ממצאי סבא"א המחשידים את איראן בפיתוח גרעין צבאי ולהמירה בבדיקה סמלית. ארה"ב בקשה שאיראן תבצע כמה צעדים מוגדרים כמו ביקור סמלי בלבד של מזכ"ל סבא"א אמאנו בפרצ'ין וויתור על תשאול מדעני הגרעין של איראן ובכך תסלול את הדרך לפתרון כולל של הסוגיה.[9]


מסקנות ומשמעויות:

למרות המידע החד משמעי שהיה בידי ארה"ב , האירופאים וסבא"א על פעילותה של איראן לפיתוח נשק גרעיני, חברו שלושתם לקנוניה לנקות את איראן מחשדות אלה והדוח שהוציא מזכ"ל סבא"א בנושא זה שירת מטרה זו.

 

חשיפת תכנית הגרעין הצבאי של איראן ע"י ישראל מצדיקה השעיית הסכם ה JCPOA עד לחקירה מקיפה של פעילות הגרעין הצבאי של איראן בכל אתר לגביו נחשף מידע על פעילות זו, ללא תנאי וללא הגבלה מצד איראן. אם איראן לא תתיר בדיקה שכזו יש לחזור למצב הסנקציות שקדם ל-JCPOA.

 

יש לחקור גם את התנהלות סבא"א שהיתה חייבת לנהוג כגוף מקצועי עצמאי שאינו כפוף ללחצים פוליטיים  ואשר כתבה את דוח הבדיקה לא באופן עצמאי אלא בהתייעצות עם איראן שהיא הגורם החשוד.

יש לבחון את התנהלותו של מזכ"ל סבא"א שהסכים להליך בדיקה שערורייתי בלתי מקצועי ובלתי אמין באתר הצבאי פרצ'ין ועל טענת סבא"א שלא ניתן לקבוע בוודאות שהפעילות החשודה נעשתה ע"י המשטר האיראני.

 

אמנם מדינות המערב אומרות כעת "ידענו על פעילות איראן בעבר לפיתוח נשק צבאי." אולם ההסכם התקבל לא על יסוד ידיעה זו אלא על יסוד ההכחשה האיראנית של כל ממד צבאי בתכניתם ועל יסוד דוח סבא"א שטיהר אותם מאשמה זו.

 [9]  דוח ממרי מבוי סתום במו"מ הגרעיני: ח'אמנאי דחה הסכמה שהושגה על פיקוח סמלי באתרי צבא ותשאול מדענים; ארה"ב מוכנה לסגור את תיק ממצאי סבא"א בדבר גרעין צבאי ולהסתפק בפיקוח באתרי גרעין מוכרזים ובהסתמכות על איסוף מודיעיני; האיחוד האירופי מתנגד;  הא"א הודיע על התנגדותו לגיבוש הסכם כולל עם איראן בלא לקבל ממנה תשובות מספקות על ממצאי סבא"א המחשידים את איראן בפיתוח גרעין צבאי וקבע כי חקירה זו "חיונית" להשגת הסכם כולל. AP, 8.6.2015