המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עפ"י סגן שה"ח האיראני עראקצ'י: דו"ח סבא"א בעניין ה-PMD נכתב במו"מ עם איראן
27/11/2015

 

עפ"י סגן שה"ח האיראני עראקצ'י: דו"ח סבא"א בעניין ה-PMD  לא נכתב עצמאית ע"י סבא"א אלא במו"מ עם איראן

 

מריאיון שהעניק סגן שה"ח וחבר צוות המו"מ הגרעיני, עבאס עראקצ'י, לטלוויזיה האיראנית ב-25.11.2015  עולה כי הוא קיים שיחות עם מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, "בעניין סגירת תיק ה-PMD " [Possible Military   Dimensions - ממדים צבאיים אפשריים של תכנית הגרעין האיראנית] ומזכ"ל סבא"א עדכנו ל"גבי חלק מהדברים שהוא אמור להציג בדו"ח." עראקצ'י ציין כי הוא ניהל שיחות גם עם האמריקאים והאירופאים בווינה והבין מהם ש"גם הם מתקדמים לכיוון סגירת תיק ה-PMD."[1]

 

כזכור, בריאיון שנתן ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן וחבר צוות המו"מ הגרעיני, עלי אכבר צאלחי, לטלוויזיה האיראנית ב-21 ביולי 2015, הוא אמר כי איראן הגיעה "להבנה עם סבא"א" על עניין ה-PMD  וכי "כעת יש גיבוי פוליטי [מצד ה-5+1P] והנושא צריך להיפתר".  (ראו קליפ ממרי). 

צאלחי אמר עוד:

“By December 15, at the end of the year, the issue (of the PMD) should be determined. The IAEA will submit its report to the board of governors. It will only submit it. The Joint Comprehensive Plan of Action will continue independently of the results of this report. We have reached understandings with the IAEA… The technical issues are now being resolved in a political framework. They have set a time frame and, God willing, the issue must be resolved by December 15.”

 

לשאלת המראיין "בהתחשב במוניטין הרע של סבא"א ביחס [לאיראן] השיב צאלחי:

Salehi: In short, they will be the losers. As I have said, the issue has received political backing. The work of (the IAEA) must be reasonable. They cannot do anything unreasonable. When there is no political backing, they do whatever they want, but now there is political backing, and the issue should be resolved.”[2] 

 

יצוין כי מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, התייחס ב-26.11.2015 למסקנות הדו"ח שהוא עתיד להגיש ואמר לרויטרס כי "הדו"ח לא יהיה שחור ולבן... מה שאני יכול לומר כעת זה שלעניין זה אין תשובה של 'כן' או 'לא'."

 

עראקצ'י ציין בריאיון, כי "המומחים שלנו יהיו בימים הקרובים בקשר עם מומחי סבא"א ואם יהיה צורך הם יעלו נקודות נוספות. יש אף אפשרות שאפגש שוב עם אמאנו ... לפי מה שהודיעו לנו היו כמה נקודות חולשה בדו"ח של סבא"א והערתי עליהן. אני אופטימי שהן יתוקנו."[3]

 

עראקצ'י הוסיף: "אינני חושב שיש תכנית מאחורי הקלעים להשאיר את תיק ה-PMD  פתוח. לא קיבלנו שום סימן שיש תכנית [כזו] מאחורי הקלעים. בכל מקרה נתתי  את ההערות הדרושות לאמריקאים  ולאירופאים."

 

עוד אמר עראקצ'י: "אנו מצפים שב-1.12.15 הדו"ח הזה יתפרסם ויוגש לבחינת מועצת הנגידים [של סבא"א]. נקבע שב-15.12.15 תתקיים ישיבה מיוחדת במועצת הנגידים כדי להחליט בה על דו"ח סבא"א. בזמן זה קבוצת ה-5+1 תגיש החלטה במטרה לסגור את תיק ה- PMD והיא תועלה להצבעה בישיבתה ב-15.12.15. כמו כן ב-7.12.15 תתכנס הוועדה המשותפת של ה-JCPOA  בנוכחות איראן וקבוצת ה-5+1 בווינה ובה נבחן את החלטת קב' ה-5+1 בעניין סגירת ה-PMD. עשינו את כל הנדרש כדי שב-15.12.15 יוחלט לסגור את תיק ה-PMD  וסוגיה זו תחתם."

 

לדבריו, "אם תיק ה-PMD  לא ייסגר במועצת הנגידים, הליך ביצוע ה-JCPOA  ייפסק. לכן על ה-5+1P לבחור בין ה-PMD לבין ה-JCPOA ... בעבר, ה-5+1P הראה שהוא בחר ב- JCPOA  וגם מכתב המנהיג [העליון ח'אמנאי] בעניין ביצוע צעדי הגרעין מצד איראן מתבסס על ההדגשה שהם צריכים לבחור או ה-JCPOA או ה-PMD." [4]  

 

לפי סו"י האיראניתPressTV  אמר עראקצ'י כי "אם יוקיה אמאנו או מועצת הנגידים [של סבא"א] יציגו את הדו"ח שלהם בצורה כזו שהוא לא יענה על ההתחייבויות שניתנו, איראן גם היא תפסיק [את יישום ה-JCPOA]"[5]  בציטוט זה רומז עראקצ'י לכך שניתנו לאיראן התחייבויות לסגור את נושא ה-PMD.

 

מדברי עראקצ'י עולה, כי איראן מלווה את כתיבת הדו"ח והיא מעירה הערות לסבא"א ולקב' ה-5+1 ואף מפעילה לחץ בלתי פוסק על מזכ"ל סבא"א אמאנו ועל ה 5+1P  על מנת שתיק ה-PMD  ייסגר ולא ינוסח באופן שאינו חד משמעי ולשביעות רצונה.

 

כזכור, גם בדיקת האתר הצבאי פרצ'ין נעשתה באופן שבו האיראנים מסרו דוגמיות [SAMPLES] שהם לקחו בלא נוכחות פקחי סבא"א  ולאחר מכן מסרו לידי סבא"א דוגמיות שאין לדעת אם הן אלה שנאספו בשטח.

 

בהקשר לצעדים שנקטה עד כה איראן למילוי התחייבויותיה כמוטל עליה ב- JCPOA  הבהיר עראקצ'י ש"כל צעדי איראן בעניין זה עד כה אינם נוגדים את מכתב המנהיג [ח'אמנאי, הכוונה ל-9 התנאים שפרסם באוקטובר האחרון] [6]... ולמיטב ידיעתי, עדיין נמצאים בשלב פירוק הצנטריפוגות הלא-פעילות." (כזכור, הן דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז כמאלוונדי והן מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח'אני, אמרו כי איראן העבירה צנטריפוגות לא פעילות מאתר לאתר אך שום צנטריפוגה פעילה לא פורקה).[7] 

[1] איסנא (איראן), 25.11.2015; isna.ir

[2] ראו קליפ ממרי  http://www.memritv.org/clip/en/5014.htm

[3] איסנא (איראן), 25.11.2015

[4] איסנא (איראן), 25.11.2015

[5] פרס טי וי (איראן), 26.11.2105

[7] כמאלוונדי: איסנא (איראן), 3.11.2015; שמח'אני: פארס (איראן), 10.11.2015