המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
טהראן: דוחים כל טענה על ניסיון לפגוע בשגריר סעודיה בארה"ב
16/10/2011

 

טהראן: האשמתנו בניסיון לפגוע בשגריר סעודיה בארה"ב – מזימה שטנית

 

הקדמה

כמה שעות לאחר פרסום הדיווח בוושינגטון בדבר סיכול כוונתם של שני איראנים, האחד בעל אזרחות אמריקאית, להתנקש בחיי שגריר סעודיה בארה"ב, עאדל אל-ג'ובייר, ולבצע פיגוע בשגרירות סעודיה בוושינגטון, הכחישו נציגי המשטר וכלי תקשורת באיראן את ההאשמות.

 

באיראן נטען כי מדובר ב"מזימה שטנית" של הממשל האמריקאי החבול לאחר נפילת המשטרים המזוהים עמו במזה"ת, אשר נועדה להסיט את דעת הקהל האמריקאית ממחאת וול סטריט, ואת דעת הקהל במזה"ת מההתעוררות האסלאמית, לזרוע פילוג קשה בין טהראן לשכנותיה ולחלץ את ישראל מבידודה.

 

בתגובות פקידי המשטר ניכר החשש מפני תגובה חמורה מצד סעודיה, שיחסיה עם טהראן מתוחים ממילא לאחר משבר בחריין, ואף חשש מתגובה צבאית אמריקאית.

להלן כמה תגובות ראשוניות באיראן לדיווח:

 

דובר משה"ח: "יחסינו עם סעודיה מבוססים על כבוד הדדי"

במסע"ת דחופה שכינס ב-11 באוקטובר 2011, הכחיש דובר משה"ח, ראמין מהמאן-פרסת, בתוקף את ההאשמות בוושינגטון נגד איראן. לדבריו, מטרת "התסריט בדיוני" ו"ההצגה המגוחכת" מאחוריו עומדות ארה"ב וישראל, היא לזרוע פילוג בין מדינות האסלאם ובכך לסייע לישראל לצאת מבידודה.

 

מהמאן-פרסת הוסיף כי האשמת איראן משקפת ניסיון של הבית הלבן לחלץ עצמו מהמחאה הנרחבת מבית ומחוץ נגד מדיניותו. לדבריו, יחסי איראן –  סעודיה מבוססים על כבוד הדדי ולכן טענה שקרית כזו לא תזיק ליחסים ולא תשפיע על דעת הקהל העולמית.[1]

 

שגריר איראן באו"ם: "מזימה שתפגע בשלום ובביטחון"

במכתב אל מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אל נשיא מועצת הביטחון של האו"ם ואל נשיא העצרת הכללית של האו"ם, שלל שגריר איראן באו"ם, מוחמד ח'זאעי, את ההאשמות נגד טהראן והביע "מיאוס" מטענת וושינגטון שמיחסת לטהראן תפקיד "במזימה" להתנקש בחיי דיפלומט זר שם. לדבריו, האישומים "הכוזבים" של וושינגטון מבוססים על הודאות שנגבו מ"אישיות מפוקפקת." הוא טען כי וושינגטון מנסה להסיט את תשומת הלב מן המשבר החברתי-כלכלי אליו נקלעה.

 

ח'זאעי הזהיר כי "כל מדינה יכולה להאשים מדינות אחרות באמצעות סיפורים שקריים שכאלו. האשמה זו יוצרת תקדים מסוכן ליחסים בין מדינות", והוסיף שטהראן "מזהירה מפני ההשלכות של התסריט המסוכן הזה וסבורה שלהמשך מדיניות מפלגת שכזו [מצד ארה"ב] תהיינה השפעות שליליות על השלום ועל הביטחון."

 

הוא גינה את ההאשמות נגד איראן וטען כי מקורן בשנאתה של ארה"ב את האומה האיראנית. לדבריו, זו "מזימה שטנית", הננקטת במסגרת "המדיניות האנטי-איראנית של ארה"ב," כדי להסיט את דעת הקהל בארה"ב מן המשבר החברתי-כלכלי ומן המהפכות והמחאות במזה"ת נגד "הדיקקטורים הנתמכים על ידה."

 

ח'זאעי הדגיש כי ארצו נחושה לשמר את יחסי הידידות שלה עם כל מדינות האזור "ומבקשת מכולם לנהוג בפכחות מול הצעדים השטניים שחותרים נגד היציבות, השלום והיחסים הידידותיים בין הממשלות באזור."

 

בפנייה למזכ"ל האו"ם, הוסיף ח'זאעי: "באחריותך כמזכ"ל האו"ם ליידע את דעת הקהל בעולם לגבי ההשלכות המסוכנות של חרחור המלחמה מצד הממשל [האמריקאי] נגד השלום והביטחון בעולם". ח'זאעי ביקש ממזכ"ל האו"ם לגבות את העמדה האיראנית, בכך שיפרסם את מכתבו כמסמך של העצרת הכללית ושל מועבי"ט.[2]

 

יו"ר המג'לס לאריג'אני: האמריקאים מסיטים את דעת הקהל מבעיותיהם

בנאום במג'לס ב-12 באוקטובר 2011, בתגובה לביקורת מצד חברים בוועדת המג'לס לביטחון לאומי על חוסר תגובה מצדו להאשמות האמריקאיות, אמר יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, שהאמריקאים יזמו "צעד פזיז וטפשי", שנועד להסיט את דעת הקהל מבעיותיהם במזה"ת. לדבריו, הטענה של וושינגטון בדבר סיכול פיגוע בשגרירות סעודיה בוושינגטון נועדה לדחוק לשוליים את סיקור בעיות הפנים שלהם בתקשורת.

 

לדבריו, מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון, היתה אמורה לצאת בהצהרה נגד איראן ואולם היא נסוגה מכך ברגע האחרון, מאחר והאמריקאים נקלעו לשיתוק פוליטי בהבינם שהם פתחו במשחק ילדים. הוא הדגיש כי יחסי איראן עם סעודיה רגילים ואין לטהראן סיבה לבצע את "הפעולות הילדותיות" שיוחסו לה.

 

לאריג'אני התייחס לסעודיה ואמר כי "שכנינו הבחינו שמדובר במזימה אמריקאית שנועדה להסיט את דעת הקהל מבעיותיהם באזור, אבל מזימה זו לא תעצור את ההתעוררות האסלאמית באזור." בפנייה לאחד מחברי ועדת המג'לס לביטחון לאומי, אמר לאריג'אני: "אינני סבור שהסוגיה הזו חשובה דיה כדי שאעסוק בה."[3]

 

יו"ר וועדת חוץ וביטחון: "השקר הגדול... לא ייחלץ את הבית הלבן ממחאת וול-סטריט"

בראיון לסו"י פארס, אמר יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, עלא א-דין בורוג'רדי, ש"ללא ספק, המזימה האמריקאית-ציונית החדשה, נועדה להסיט את דעת הקהל מהמשבר בו הסתבך [הנשיא] אובמה, [קרי] ההתקוממות העממית בשם וול סטריט." הוא העריך כי הבית הלבן לא יצליח להסיט את דעת הקהל מהתקוממות והוסיף כי "איראן מעולם לא נקטה מדיניות כזו של התנקשות באנשים, אדרבא היא עצמה קורבן של טרור ולכן הטענות של הבכירים האמריקאים אינן יותר מאשר שקר גדול."[4]

 

סו"י אירנא: "תעמולה אמריקאית נגד איראן"

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, אירנא, ציטטה, לדבריה, ב-11 באוקטובר 2011, מקור חדשותי אמריקאי שאמר ש"הממשל האמריקאי מקדם תסריט תעמולתי חדש נגד איראן", שבמרכזו, מתכוון איראני בשם מנצור ארבאב סיאר (בן 56) לתקוף את שגרירויות סעודיה וישראל בוושינגטון. "לפי התסריט, הבכירים האמריקאים טוענים שארבאב סיאר קיבל הוראות מטהראן, וכי הציע לסוכן המשטרה החשאית האמריקאית בפגישה שקיים עימו ביולי 2011, סכום כסף בתמורה לפעולת טרור שיבצע."[5]

 

אנתח'אב: "העדר תגובה נחושה ויעילה עלול להוביל למתקפה צבאית נגד איראן"

בתגובה שפרסם מייד עם פרסום הידיעה בוושינגטון, הגדיר האתר אנתח'אב, המזוהה עם מבקרי אחמדי-נז'אד, את ההאשמות האמריקאיות נגד איראן כ"תסריט מסוכן ונדיר" והזהיר כי "אם בכירי משרד החוץ האיראני לא יגיבו לכך בנחישות, ביעילות ובחוכמה ואם הם לא יצליחו להשיב לטענות המגוחכות והמצחיקות של אמריקה והמערב, האווירה הכללית בעולם עלולה לסלול את הדרך למתקפות צבאיות מוגבלות נגד איראן." האתר קבל על ההתנהלות הפאסיבית של בכירי משה"ח בפרשה והזהיר כי אם זו תימשך היא תסב "סכנות כמעט איומות" למדינה.[6][1] מהר (איראן), 11.10.2011.

[2] מהר (איראן), 12.10.2011.

[3] מהר (איראן), 12.10.2011.

[4] פארס (איראן), 11.10.2011.

[5] אירנא (איראן), 11.10.2011.

[6] אנתח'אב (איראן), 11.10.2011.