המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עשור לאירועי ה-11.9: מאמרי קונספירציה בעיתונות הערבית
11/9/2011

 

עשור לאירועי ה-11.9: מאמרי קונספירציה בעיתונות הערבית

 

גם השנה, במלאת עשור לאירועי ה-11.9, מפרסמים כלי התקשורת מרכזיים ממדינות ערביות מאמרים המאמצים תיאוריות קונספירציה אודות האסון, בלא דיון ממשי באירועים ובמבצעיהם. להלן כמה דוגמאות: 

 

מאמר ביומון אל-ריאד הסעודי: אירועי ה-11.9 - שקר

בעל הטור מחמד אל-סויאני טען במאמר ביומון אל-ריאד כי מגדלי התאומים קרסו כתוצאה מפיצוץ חומרי נפץ שהוטמנו במרתפיהם וכי לאל-קאעדה אין קשר לאירוע: "לפני עשרים שנה שהיתי בניו יורק ונדהמתי מגורדי השחקים שלה. המדריך לקח אותנו לאמפייר סטייט בילדינג, גורד השחקים הגבוה ביותר בעיר היום... בשנת 1945 התנגש מפציץ מסוגB-25  בקומה 79 [של הבניין]. הקומה הפכה לגוש של אש תופת שהגיעה עד לקומה 72. עוצמת האש היתה גדולה פי כמה מאשר במגדלי הסחר 1 ו-2 ב-11 בספטמבר!

 

האמפייר סטייט בלדינג עדיין עומד איתן, לאחר שריפה שהתרחשה לפני יותר מ-60 שנה, בעוד מגדלי הסחר החזקים, שהיו מצוידים במערכת כיבוי אוטומטית, לא שרדו יותר מ-60 דקות?!

הוא עמד איתן מפני שאף אחד לא הטמין במרתפיו חומרי נפץ.

 

עשר שנים של טיפשות והעולם עודו מאמין ששני מטוסים הפכו [את מגדלי התאומים] לאבק וכי נערים מוסלמים הם שעשו זאת. עשר שנים ואנו עדיין משלמים את חשבון השקר הזה!... תשאלו את אימן אל-ט'ואהירי ואת ארגון אל-קאעדה מי פוצץ את מגדל הסחר מספר 7... ב-11 בספטמבר? הם לא יודעים! תשאלו את בוש וסגנו צ'ייני ואת שרת החוץ שלהם קונדוליסה ריס שהתקשרה לחבר שלה וילי בראון, ראש עיריית סן פרנסיסקו כדי להזהיר אותו שלא לעלות למטוס באותו היום..."[1]

 

אתר אל-אהראם: סקירת תיאוריית הקונספירציה

ב-5.9.2011 פרסם אתר היומון המצרי אל-אהראם כמה כתבות על אירועי ה-11 בספטמבר, אחת מהן סקרה תיאוריית קונספירציה מוכרות ביותר, לפיה לממשל האמריקאי היה חלק בתכנון האסון ואף בביצועו. כראיה לכך מוצג מסמך שכתבו בכירים אמריקאים, בהם דיק צ'ייני ודונלד ראמספלד, כשנה לפני האסון, שעניינו הוא "בנייה מחדש של מערך ההגנה האמריקאי". במסמך זה נכתב כי תהליך השינוי יהיה איטי וייקח זמן רב אלא אם יקרה אירוע קטסטרופלי בסדר גודל של אסון פרל הארבור שישמש כזרז. התיאוריה מציגה טענות נוספות כדי להוכיח את מעורבותו של הממשל האמריקאי בתכנון וביצוע האסון:

 

שנתיים לפני האסון החל הפנטגון להתאמן על תרחישים של פגיעת מטוסים בפנטגון ובמגדלי התאומים; חודשיים לפני האסון הורה הרמטכ"ל האמריקאי לא לנקוט שום צעד במקרה של חטיפת מטוסים בטרם יורה על כך; כמה ימים לפני האסון בוטלו צעדי האבטחה המתוגברים במגדלי התאומים למרות שהיו התראות ביטחוניות; יום לפני האסון ביטלו בכירים בפנטגון במפתיע טיסות שתוכננו להם ל-11.9; לא ייתכן שהמכ"מים לא איתרו את המטוסים שנחטפו וסטו ממסלולם ושאף מטוס צבאי לא יצא לפעולה.

 

טענה מרכזית נוספת שמעלה התיאוריה היא שנפילת בנייני התאומים ובניין מספר 7 במרכז הסחר העולמי נגרמה בשל פיצוצים מבוקרים ומתוכננים מראש, ולא על ידי מטוסים. עפ"י התיאוריה יש עדויות של ניצולים שדיברו על פיצוצים שנשמעו בתוך מגדלי התאומים ומהבניינים הסמוכים. כמו כן נמצאו ראיות המלמדות על פיצוצים שהיו מתחת לאדמה. התיאוריה גם טוענת כי אף מטוס לא פגע בפנטגון.

 

בנוסף מוצגים דיווחים של מנגנוני מודיעין זרים לפיהם בן לאדן היה סוכן אמריקאי ונפגש עם סוכן ה- CIA ביולי 2001, חודשיים לפני האסון. עפ"י אותו תיאור, בן לאדן אמנם בירך את מבצעי הפיגוע אך לא נטל אחריות עליו. התיאוריה מצביעה גם על אינטרס כלכלי שהיה לאיש העסקים היהודי, לארי סילברסטיין, שחכר את מגדלי התאומים ובניין מספר 7 חודשיים לפני האסון, וציפה לגרוף א\רוחי עתק מחברות הביטוח בהן בוטחו המגדלים. כן דובר על חמישה ישראלים שצילמו את מגדלי התאומים קורסים בעודם מצחקקים, אשר נעצרו אך שוחררו אחרי שלושה ימים.[2]

 

אתר אל-אהראם: היהודים עומדים מאחורי ההתקפות

כתבה אחרת באתר שכותרתה "המסתורין של ה-11 בספטמבר" עסקה ברובה בנומרולוגיה של מילים הקשורות ל-11 בספטמבר. בסוף הכתבה מתבקש הקורא לעשות כמה פעולות טכניות בתוכנת הוורד כדי לראות מי עומד מאחורי ההתקפות. בכתבה נכתב: "לבסוף אם אתה רוצה לדעת מי עומד מאחורי ההתקפות הללו אתה יכול לעשות את הצעדים הבאים". חלק זה של הכתבה הוא למעשה תרגום של אימייל ישן[ בו נטען באופן שקרי כי מספר אחת הטיסות היה Q33NY וכי מעבר לגופןwingdings  בתכנת ה-word, יהפוך את מספר הטיסה לסימן  Q33NY, המצביע על אחריות היהודים.[3]

 

הפניה לכמה מהכתבות שפורסמו באתר אל-אהראם על ה-11 בספטמבר

 

מאמר ביומון אל-קדס אל-ערבי: " מזימה מרשעת נגד הערבים והמוסלמים"

היומון אל-קדס אל-ערבי פרסם ב-9.9.2011 מאמר של סמיר ג'בור, בעל טור פלסטיני המתגורר בקנדה, שכותרתו "יום השנה העשירי לאסון ה-11.9: טרם הוכרע מי, איך ולמה".  במאמרו טען  ג'בור כי האסון של ה-11.9 הוא "מזימה מרשעת נגד הערבים והמוסלמים, ובראש ובראשונה נגד העם הפלסטיני."

 

במאמרו הדגיש ג'בור כי יש לגלות את האחראים האמיתיים ל"פעולה זו" , תוך שהוא מצטט דוחות ומאמרים המטילים את האחריות לפיגוע על המוסד הישראלי או על רה"מ ישראל בנימין נתניהו. כך, למשל, צוטט אלאן סברוסקי, מנהל המחקר לשעבר של המכללה הצבאית של הצבא האמריקאי שאמר, כי הוא בטוח שהמוסד אחראי לפיגועים. כמו כן בהתבססו על דוח של Project Avalon Forum טען כי "רבים סבורים שנתניהו הוא המהנדס של ה-11 בספטמבר".

 

ג'בור גם התייחס למאמרו של הנרי קליין,"הציונות שולטת בעולם", אשר צוטט אף הוא באותו דוח: "הציונות היא תוכנית מדינית לכיבוש העולם... היא הרסה את רוסיה כאות אזהרה לעמים האחרים, וכעת היא הורסת את ארה"ב בכך שהיא גורמת שם לפשיטת רגל. הציונות רוצה מלחמת עולם נוספת, אם הדבר יידרש למען שיעבוד עמנו."[4]
 

 [1] אל-ריאד (סעודיה), 9.9.2011.

[4] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.9.2011.