המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
משרד הבריאות הפלסטיני: נשאת מלחם, מהשהידים היקרים ביותר; דמו הטהור הרווה אדמתנו
10/1/2016

 

 

משרד הבריאות הפלסטיני: נשאת מלחם הוא מהשהידים היקרים ביותר ודמו הטהור הרווה את אדמת ארצנו

 

בעקבות מותו של מבצע הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב ב-1.1.2016, המחבל הערבי-ישראלי נשאת מלחם, דווח בתקשורת הערבית כי משרד הבריאות הפלסטיני, המנהל רישום של מניין הנפגעים בעימותים האחרונים, הוסיף את שמו של מלחם למניין השהידים של אינתיפאדת אל-קדס, אך עוד באותו היום חזר בו והסירו מן הרשימה.[1]

 

החלטת משרד הבריאות שלא למנותו במניין השהידים עוררה גל ביקורת כנגד הרש"פ ברשתות החברתיות, כמו גם גינוי חריף מצד סגן יו"ר המועצה המחוקקת, בכיר חמאס אחמד בחר.[2] במסגרת ביקורת זו פרסמו גולשים תמונות והצהרות בגנות ההחלטה תחת ההאשטאג "השהיד ה-150 על אפכם ועל חמתכם",[3] שכן הכללת מלחם במניין השהידים מעמיד את מספרם על 150.

 

כרזה ברשתות החברתיות: נשאת מלחם – השהיד ה-150-[4]

 

על רקע הביקורת הקשה על משרד הבריאות, הוציא המשרד למחרת היום הודעה לעיתונות בה הבהיר כי מלחם הוא שהיד ככל שהיד פלסטיני אחר בהסבירו כי שמו של מלחם לא נכלל במניין השהידים משום שתיעוד שמות השהידים על ידי המשרד מוגבל לשטחי הרש"פ בלבד.

 

להלן תרגום הודעת ההבהרה שפרסם משרד הבריאות הפלסטיני:

"משרד הבריאות הפלסטיני הדגיש כי תיעוד שמות השהידים על ידו מוגדר כחלק מפעילותו הרשמית ומתחומי האחריות שלו בגדה המערבית, לרבות מזרח ירושלים, וברצועת עזה.

 

המשרד הוסיף בהודעה לעיתונות היום, שבת [9.1.2016], שאי הכללת שם השהיד נשאת מלחם ברשימותיו אינה מלמדת על הסרת תואר זה ממנו. אדרבא, הוא אחד השהידים היקרים ביותר, ושמו נחקק [בין שמות השהידים] באמצעות דמו הטהור, שהרווה את אדמת ארצנו בת החורין.

 

[המשרד] ציין שאי הוספת שם השהיד נשאת מלחם נובע מכך שבמסגרת פעילותו ממונה המשרד על ניהול סטטיסטיקה של חולים, סוגי מחלות, שהידים ופצועים, ושאי הכללת מלחם ברשומותיו, אינו מלמד על כך שנשאת אינו שהיד. אדרבא, כמוהו ככל שהיד פלסטיני, בכל מקום בעולם.

 

המשרד הבהיר בהודעתו כי לניצול פרט קטן זה בידי כמה אנשים, כדי להאשים את העובדים במשרד הבריאות בבגידה אין ולא כלום עם לאומיות, שכן לא שמענו מאותם אנשים שום ביקורת על הפשעים הישראליים נגד בני עמנו. לו היו אותם [אנשים] מנצלים את המאמץ שהשקיעו כדי לתקוף את המשרד, בחשיפת פשעי הכיבוש – כי אז היו מאמציהם נרשמים באותיות של זהב.

 

המשרד אמר: אנו מתגאים באנשינו הפלסטינים בתוך שטחי 48, ומתפארים בקורבנותיהם, אותם רשמה ההיסטוריה, ובהישגיהם בכל המישורים – הרעיוני, העיוני והלאומי. אי אפשר להכחיש את השתייכותם השורשית למולדת האם שלהם, פלסטין, ויהי מה".[5]

 

הודעת ההבהרה של הרש"פ

 

 [1] וhttp://www.aljazeera.net, 9.1.2016; http://www.omamh.com  , 8.1.2016 , אל-ערבי אל-ג'דיד (לונדון), 9.1.2016.

[2] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.1.2016

[5] ו http://moh.ps/, 9.1.2016

תגיות