המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
רפסנג'אני: על איראן למלא התחיבויותיה בהסכם
28/10/2015


באתגרו את ח'אמנאי, האשמי רפסנג'אני דורש שאיראן תבצע את התחייבויותיה ב-JCPOA  וחושף: שמרנו על אופציית גרעין צבאי במלחמת איראן-עיראק


מאת: א. סביון, א. כפאש וא. ח'ראזי

 

ראש המועצה לשמירת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, ויריבו הפוליטי של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, אמר בריאיון מקיף לאתר "התקווה הגרעינית של איראן" (inhnews.ir)  ב-26.10.2015   כי טהראן שמרה על אופציית הגרעין הצבאי בזמן מלחמת איראן-עיראק למקרה שתרגיש מאוימת או למקרה הצורך אך בחרה שלא להפעיל כיוון זה.

 

רפסנג'אני גם מתייצב, אישית, נגד הוראות ח'אמנאי לעכב את יישום הגרעין, ה-JCPOA , וקורא לממשלת רוחאני למלא אחר הוראות ההסכם כפי שהתחייבה להן ב-14.7.2015.  בדבריו אלה, מציב עצמו רפסנג'אני בעמדה חזיתית להוראות המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, מה-21.10.2015, שהורה לממשלת רוחאני לעכב את התחייבויות איראן עד שימולאו תשעה תנאים חדשים שהוא הוסיף ל-JCPOA.[1] רפסנג'אני מדגיש כי  מרבית העם, 80-90 אחוזים ממנו, תומכים בהסכם הגרעין ה-JCPOA  כפי שהוצג ביולי האחרון, ובאמירה זו יוצר פוטנציאל להמרדה אזרחית נגד המנהיג העליון ח'אמנאי.

 

זאת ועוד, רפסנג'אני מתוודה כי הוא עצמו, בעת כהונתו כיו"ר המג'לס וכנשיא, וח'אמנאי, בהיותו נשיא וכמנהיג עליון, היו אחראים, אישית, על פיתוח תכנית הגרעין החשאית של איראן.

 

רפסנג'אני אף חושף כי בהיותו נשיא בקש לפתח את פרויקט כור המים הכבדים באראכ במסלול הפלוטוניום והשקיע בו משאבים אף כי במקום אחר בריאיון הוא טוען כנגד המקטרגים מבית כי הוויתור שעשתה איראן בעניין הכור באראק אינו פוגע באינטרס הלאומי של איראן כיוון ששימושו העיקרי של מסלול הפלוטוניום הוא "לצרכים צבאיים." בדברים אלה מאשש רפסנג'אני את החשד נגד איראן כי ניסתה לבסס תכנית גרעין צבאית.

 

בעצם קריאתו לקיים את התחייבויות איראן בהסכם ולקבל רהביליטציה עולמית לתכנית גרעין אזרחית חושף רפסנג'אני את ח'אמנאי כמי שמתעקש על אופציה גרעינית צבאית ומתריס כנגדו לזנוח אופציה זו על מנת שאיראן תתפוס את מקומה הראוי במישור הבינ"ל.


האשמי רפסנג'אנילהלן קטעים רלוונטיים מן הריאיון של רפסנג'אני:

 

רפסנג'אני על הנשק הגרעיני

רפסנג'אני התבקש לפרט על פעילות הגרעין באיראן מהשנים הראשונות של המהפכה וענה:

 

רפסנג'אני: "המשטר הקודם [משטר השאה שהופל ב-1979] התייחס רבות לסוגיות הגרעין ... והחל לעסוק בעבודות  רחבות מאוד ... והגרמנים היו אמורים לבנות את הכור בבושהר ... אחרי המהפכה העבודה בבושהר הופסקה ... בתוך איראן חלק אמרו שעלינו לעזוב את הפעילות [הגרעינית] ... וחלק אמרו שעלינו להתחיל מאפס, להתחיל את המחקרים ואת העבודות הביצועיות ... לבסוף הוחלט להמשיך את העבודה [בתחום הגרעיני] ... הגרמנים מצאו תרוץ לא להגיע [להמשיך את העבודה באיראן] ... כשהתייאשנו מהגרמנים ... התחלנו לשוחח עם הפקיסטנים. בפקיסטן היה מדען בשם עבד אלקאדר ח'אן [אבי הפצצה הפקיסטנית]. היתה לי נסיעה לפקיסטן ורציתי לראותו אך לא הראו לי אותו... נסעתי פעמיים לפקיסטן אך לא ראיתיו. גם ח'אמנאי לא ראה אותו. אך בזמן המלחמה [1980-1988]  שנינו טיפלנו בזה [בפרויקט הגרעיני] שהרי היה עלינו להתחיל בעבודה [בתחום הגרעיני]. כנראה שעבד אל-קאדר ח'אן האמין שלעולם האסלאם צריכה להיות פצצת גרעין  והוא גם בנה את פצצת הגרעין של פקיסטן... הפקיסטנים הסכימו לעזור לנו במעט ... חלק מפעילויות הגרעין התחילו בזמן המלחמה [נגד עיראק].

 

עיראק התקרבה להעשרה [אך] ישראל השמידה את הכל. אבל בפעם הראשונה, ב-20.9.1980  חיל האוויר שלנו הפגיז את המתקנים הגרעיניים ב"אוסיראק" באמצעות 4 מטוסים ואני חושב שבסוף 1980 הישראלים השמידו את המתקנים לגמרי באמצעות שני מטוסי קרב ...

 

בשנת 1981, הלך הרוח היה כזה שעלינו לחמש את עצמנו באמצעים מרתיעים ... שהרי חשבנו שהמלחמה הזו יכולה להימשך 20 שנה, על פי דברי האמאם [איתאללה ח'ומיני] המנוח ... [אך] כעת הגענו לכאן [לשלב שלאחר ה-JCPOA] ואין צורך שנפנה לעניינים גרעיניים צבאיים [לתחום הגרעין הצבאי] "  

 

שאלה: "דוקטרינת איראן היתה תמיד 'אנרגיה גרעינית לכל ונשק גרעיני לאף אחד'. זו הדוקטרינה שאיראן עומדת מאחוריה כלפי העולם. איך אתה מסביר את הדוקטרינה הזו במשטרנו לגורמי חוץ ופנים?

 

רפסנג'אני: "כפי שאמרתי, בעת שהתחלנו את העבודה [בתחום הגרעין], היינו במלחמה [מלחמת איראן-עיראק 1980-1988] ורצינו שתהיה לנו אופציה כזו ליום שאויבינו ירצו להשתמש בנשק גרעיני. הלך הרוח היה כזה, אך עניין זה אף פעם לא הפך להיות רציני.

 

אבל התייחסנו ברצינות לשימושים הלא צבאיים ולכן השקענו כסף ועשינו עבודות רבות. עבדנו בתחומים שונים וכן לימדנו הרבה. שלחנו סטודנטים והזמנו מדענים ועוד דברים רבים מעין אלה. עיקרון הדוקטרינה שלנו היה שימוש בגרעין לצרכי שלום. למרות שאף פעם לא יצאה מראשינו [התפישה] שאם יום אחד סכנה מסוימת תאיים עלינו, והדבר יהווה הכרח, אז תהיה לנו האופציה לעבור לצד האחר [שימוש צבאי של גרעין, כלומר נשק גרעיני]. אך לא הייתה לנו תכנית לעבור ואף פעם לא סטינו [מן השימוש האזרחי]...

עד כדי כך הייתי מעורב בעבודה [בנושא זה] שבימים האחרונים של [כהונת] ממשלתי ... אישרתי בכתב ידי סך של 25 מיליון דולר לכור המים הכבדים באראק שאז היה אמור להיות ב'אלמות' ב[אזור] קזוין...

 

שאלה: במג'לס אמרו כי ה- JCPOA מסכן את הביטחון הלאומי של איראן ... האם לדעתך זה מסכן את הביטחון הלאומי שלנו?

 

רפסנג'אני: יסודות הביטחון באיראן כל כך חזקים שעניין זה לא מהווה שום סכנה לאיראן, ולו הקטנה ביותר... ההגנה [באמצעות] הטילים שלנו אינה נמצאת ב-JCPOA ובכלל לא נכנסנו לסוגיה זו ... וויתרנו על זכויות וקיבלנו זכויות. כשהם יראו שאנחנו נצמצם את יחידות ההעשרה שלנו [הצנטריפוגות] מ-20000 ל-6000 או אפילו פחות זה יהווה עבורם [עבור המערב] פריבילגיה [מצדנו]. העובדה שהם ממירים על חשבונם את [כור] המים הכבדים [באראק] לסוג אחר שלא יהיה בו פלוטוניום אבל יהיו לו כל המאפיינים של מים כבדים – זו טכנולוגיה מאוד חדשה וזו התקדמות עבורנו. איננו רוצים בפלוטוניום כי זה עבור עניינים צבאיים [שימוש צבאי של גרעין]. לפי הידוע לי אין ב -[JCPOA] שום סכנה לאומית וערבות הביצוע שלו אינה חד צדדית. אם הם יפרו, גם אנחנו יכולים להפר [את ההבנות]."


רפסנג'אני מתייצב נגד הוראות המנהיג העליון ח'אמנאי

עוד עולה מדברי רפסנג'אני כי הוא הדמות הציבורית היחידה באיראן הקוראת תיגר על ציווי ח'אמנאי מה-21.10.15 בעניין יישום הסכם הגרעין (JCPOA).  רפסנג'אני הדגיש בריאיון כי על איראן לעמוד בהתחייבויותיה בהסכם יולי 2015, שאותן מעכב ח'אמנאי. רפסנג'אני גם טוען כי מרבית העם, 80-90 אחוזים, תומכים בהסכם הגרעין ה-JCPOA  כפי שהוצג ביולי האחרון ובדברים אלה יוצר פוטנציאל להמרדה נגד המנהיג העליון ח'אמנאי. יתרה מזו, רפסנג'אני בוחר להתעלם מתנאי ח'אמנאי ליישום ההסכם וקורא לו להשתיק את מיעוט המתנגדים להסכם, למרות שח'אמנאי, הוא העומד בראשם:

 

רפסנג'אני: "80-90% מהעם מסכימים להליך של הסכם הגרעין ורוצים להיחלץ [מתיק הגרעין]. 'המודאגים' [הכוונה למחנה האידיאולוגי] יודעים זאת. ישיבות המג'לס לפני הצבעה [על תכנית המג'לס בעניין JCPOA] עלו ביוקר רב ל[מחנה] 'המודאגים' ... שהרי הם מייחסים את עצמם בצורה מסוימת למנהיג [ח'אמנאי] וכאילו שהם מביעים את דעת המנהיג. למנהיג יש לשון ויותר מכל אחד אחר יכול לומר [מהי דעתו]. הוא היה יכול למנוע מהם [לדבר] ולא היה צורך בריב ובוויכוחים [במג'לס]. זה רע מאוד שבמג'לס התנהגו כך. אבל זו שיטת המנהיג [ח'אמנאי] המאפשר לאחרים לומר את דבריהם. לא היה רע אם [האידיאולוגים] היו מתנהגים באופן מוסרי ועל פי האינטרסים הלאומיים...

 

שאלה: מהם לדעתך ההישגים החשובים ביותר מן ההסכם?

 

רפסנג'אני: ראשית יהיה שת"פ בין איראן ומדינות מתקדמות בעולם. לאחר הסרת הסנקציות נבין כמה בעיות היו לנו. עדיין אף אחד לא רוצה לדבר על הנזקים שנגרמו לנו כי הם עדיין לא נגמרו ועדיין לא הגיע זמן לדבר עליהם. בכל מקרה הסנקציות יוקפאו ועד גבול מסוים יפצו עליהן.

 

אחרי זה נתקדם בשגשוג [התכנית] ופעילותנו תהיה יותר טובה. אחרי זה, מצבנו הבינ"ל יהיה יותר טוב. מצבנו בעולם הפך להיות רע ועד כה האיראנים הגיעו לכבוד מסוים בעולם. אולם מחרחרי המלחמה [שבינינו] חושבים כי כבודנו הוא בכך שהקיצוניים בעולם יאהבו אותנו, שזה דבר שתמיד קל לעשותו ותמיד ניתן לעשותו.

 

אנו מדינה גדולה ועלינו לדבר ולעבוד בעולם ועלינו להיות שותפים [בניהול] סוגיות העולם. איראן יכולה לזכות במשקל כבד בעולם. ההישג החשוב ביותר הוא שבאופן רשמי מכירים בנו כמדינה חברה במועדון הגרעין שעד כה לא היתה הסכמה לגביו. הם הסכימו שנעשיר [אורניום], יהיה לנו כור ונשתמש לצרכים אזרחיים בכל מה שרוצים. בעניין הגרעין, יש מדינות מתקדמות ויש מדינות מפגרות, למשל, יפן במצב דומה לשלנו. ישנם כ-30-40 מדינות שיש להן זכות העשרה לצרכי השלום אך אין להן זכות לעסוק בפן הצבאי. אנחנו נהיה כמוהם.

 

שאלה: לדעתך, איך איראן צריכה לפעול במסלול ביצוע JCPOA?

 

רפסנג'אני: עלינו להוציא לפועל את מה שחתמנו עליו".[2]

 

 

 * א. סביון היא מנהלת זירת איראן במכון ממרי; א. כפאש וא. ח'ראזי הם חוקרים במכון ממרי

 [1]  ראה דוח ממרי

[2]  וhttp://inhnews.ir/ / 26.10.2015

תגיות