המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבים מצריים: תורכיה וקטר תומכות וממנות את הטרור במצרים ובעולם הערבי
5/8/2015

 

כותבים מצריים: תורכיה וקטר תומכות וממנות את הטרור במצרים ובעולם הערבי

 

בעקבות ההתנקשות בחיי התובע הכללי של מצרים, הישאם ברכאת, ב-29 ביוני 2015 ומתקפת הטרור של דאעש בסיני ב-1 ביולי 2015 שבה נהרגו כשבעים חיילים מצריים, התפרסמו בעיתונות המצרית מאמרים חריפים נגד קטר ותורכיה שהאשימו אותן בתמיכה ובמימון הטרור במצרים ובמדינות נוספות באזור.

 

במאמרים נטען כי תורכיה בראשות ארדואן, וקטר בראשות השיח' תמים אאל ת'אני, תומכות בארגוני הטרור הקיצונים באזור ומממנות אותם, ובכך "זורעות הרס ברחבי המזרח התיכון" ו"הופכות מדינות ערביות לגיהינום עבור אזרחיהן". המאמרים אף קראו להרחיב את המלחמה בטרור כך שתכלול גם את ייבוש מקורות המימון של הטרור, ולהביא לדין בינ"ל את מנהיגי קטר ותורכיה, שתוארו במאמרים כמי שאחראים לשפיכות הדמים בעולם הערבי ורוקדים על גופות של קורבנות חפים מפשע.

 

יצוין כי טענות כאלה נגד קטר ותורכיה נשמעות במצרים מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי ב-3 ביולי 2013. קטר ותורכיה, התומכות בתנועת האחים המוסלמים, טוענות כי משטר האח"ס בראשות מורסי הופל על ידי הפיכה צבאית, ולכן אינן רואות בשלטונו של אל-סיסי לגיטימי. מצרים מצדה מאשימה את שתי המדינות בתמיכה בארגון האחים המוסלמים [להלן: האח"ס] האסור במצרים וכן בארגוני ג'יהאד כדוגמת דאעש.  האשמות הדדיות אלה הובילו להידרדרות היחסים בינן לבין מצרים, עד לכדי גירוש השגריר התורכי ממצרים והחזרת השגריר המצרי מתורכיה בנובמבר 2013[1] וכן החזרת השגריר המצרי מקטר להתייעצויות בינואר 2014.[2] . כל מאמציה של סעודיה לפייס בין מצרים לקטר, ואשר החלו כבר בשלהי 2014 במסגרת מאמציה להקים חזית סונית רחבה נגד איראן, לא נשאו פרי. בפברואר 2015 החזירה קטר את שגרירה מקהיר.

 

להלן תרגום קטעים מהמאמרים המאשימים את קטר ותורכיה במימון הטרור וקוראים למאבק בינ"ל בהן:

 

עורך אל-אהראם: ארדואן והשיח' תמים הופכים את מדינות ערב לגיהינום

על רקע ביקורו של אמיר קטר בתורכיה ב-13.7.15 והדיווחים כי הוא דן עם ארדואן במאבק בטרור, הביע העורך הראשי של היומון המצרי הממסדי אל-אהראם מחמד עבד אל-האדי עלאם פליאה במאמרו מה-17 ביולי, כיצד זה שני מנהיגים העומדים בראש מדינות  הידועות בתמיכתן בטרור דנים במאבק בו. וכך כתב: "מתן חסות לארגונים החמושים בעולם הערבי הפך לאידיאולוגיה אצל חלק מהממשלות אשר זורעות הרס ברחבי המזרח התיכון. באין גורם אזורי או בינ"ל מרתיע, לחלקם נדמה שדי בכסף שלהם  כדי לחסנם מפני ארגוני הטרור אך הם משלים את עצמם, בוודאות. במערכה האחרונה של הטרגדיה הזאת דווח באמצעי התקשורת בימים האחרונים, כי השיח' תמים, אמיר קטר, דן עם הנשיא התורכי, רג'פ טיפ ארדואן, במהלך ביקורו באנקרה, בכמה נושאים ובהם 'המאבק בטרור'. הדבר מעורר פליאה, שכן איננו יודעים לאיזה טרור מתייחסות ההודעות הרשמיות שיצאו מן הפסגה הקטרית-תורכית, במיוחד כאשר שתי הממשלות מתעקשות לממן ולחמש את ארגוני [הטרור] הללו כדי לשרת את האינטרסים הצרים שלהן, ואינן שועות לקולות המתנגדים להתערבותן המציתה עוד ועוד שריפות במזה"ת...       

 

התיאום החשוד בין קטר ותורכיה הגיע לשיאו בזמן האחרון עם ההודעה על כך שקטר תארח בסיס צבאי תורכי גדול ראשון מחוץ לתורכיה במסגרת ההסכמים שחתמו המדינות, מה שישרת עוד יותר את האינטרס [המשותף] לתמוך בטרור ולהזין את מדיניות 'הרוע המוחלט' שאותה הן נוקטות כלפי העמים שוחרי השלום במזה"ת, כלומר חרישת מזימות בחדרים הסגורים, ולאחר מכן יציאה בחיוכים מזויפים אל מול המצלמות, ריקוד על גופות וחלקי גופות של חפים מפשע. יבוא יום וייחשפו כל קלפי המשחק הבזויים [של קטר ותורכיה] אשר הפכו מדינות ערביות לגיהינום עבור אזרחיהן..." [3]    


ארדואן בפיצול אישיות: קורא לעזור לדאעש וגם להילחם בו[4]


 

אל-אהראם: גם מדינות אירופה הבינו שקטר מממנת את הטרור

מאמר המערכת של היומון הממסדי אל-אהראם מה-6.7.15, טען כי כיום גם  צרפת  ספרד ובריטניה מבינות שכמה מדינות ובהן קטר מעבירות כספים לארגוני הטרור הקיצונים. המאמר קרא למערב ולמדינות ערב לפעול יחד לייבוש מקורות המימון של הטרור ולמאבק במדינות התומכות בו. ביומון נכתב: "צרפת, ספרד ובריטניה החלו לנקוט אמצעים תקיפים לא רק בנוגע לאלה שנסעו [להצטרף] אל שורות דאעש או ששבו מסוריה ומעיראק, אלא החלו לערוך בדיקה רצינית בנוגע לתפקיד המדינות, כדוגמת קטר, שמהן מועברים הכספים לקבוצות הטרור הקיצוניות. העיתון הספרדי אל-מונדו דיווח כי משטרת ספרד קבעה כי [ישנם] 6 ארגונים אסלאמיים סלפים המקבלים כספים ממדינות ערביות ובראשן קטר... הממסד הצבאי המצרי מבין את עוצמת 'האיום הטרוריסטי' נגד מצרים... דבר זה מחייב את  אירופה, מדינות ערב ומצרים לשתף פעולה ולפתוח במלחמה מתואמת לא רק נגד הטרוריסטים החמושים אלא גם נגד מקורות המימון הבינלאומי לטרור ולייבשם..."[5] 

 

אל-אהראם: שליט קטר ואמו אחראים לדם שנשפך ברחוב הערבי

כשבוע לאחר מכן, בעקבות ראיון שהעניקה השיח'ה מוזה, אשתו של שליט קטר לשעבר ואמו של שליט קטר הנוכחי, לפייננשל טיימס ב-10.7.15, שב מאמר המערכת של אל-אהראם והאשים את קטר ומשפחת אאל-ת'אני השולטת בה באחריות למימון הטרור בעולם הערבי. בראיון בפייננשל טיימס נכתב: "רבים חושבים שהשיח'ה מוזה הייתה שותפה, שלא לומר עודדה, את התלהבות בעלה כלפי אירועי האביב הערבי בשנת 2011, ובמיוחד את תמיכתו באסלאמיסטים במצרים ובלוב" וכי "השיח'ה מתעקשת שהיא כלל לא היתה מעורבת בענייניו הפוליטיים של בעלה".

 

מאמר המערכת של אל-אהראם שפורסם שלושה ימים לאחר מכן, התייחס לריאיון של השיח'ה מוזה ואף עיוות את  דבריה וטען כי השיח'ה מוזה הודתה בפירוש בתמיכתה במאמצי בעלה לסייע לאסלאמיסטים עם פרוץ אירועי האביב הערבי, ובמיוחד במצרים. דברים המהווים לטענת היומון, הודאה מצדה כי קטר תומכת בארגוני טרור בעולם הערבי.

 

במאמר נכתב: "כעת, איש אינו  יכול לנזוף במצרים על כך שהיא מאשימה את קטר בהתייצבות מאחורי הטרור הפוקד את המדינה. הנה השיח'ה מוזה, אמו של השיח' תמים, אמיר קטר, חושפת בראיון לעיתון הבריטי פייננשל טיימס שהיא תמכה בכל מאודה במאמצי בעלה, שליט קטר לשעבר, שיח' חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, לסייע לאסלאמיסטים, במהלך פרוץ 'מהפכות האביב הערבי', ובמיוחד במצרים. הודאותיה מוכיחות לכל מי שסירבו להאמין שקטר מעורבת [בעידוד הטרור], לרבות האיראנים, שמסרבים בעקשנות לקבל שמדינה קטנה דוגמת קטר מסוגלת לפגוע במדינות העולם הערבי, ובראשן במצרים. יתרה מזו, התלונה לגבי מעלליה הקשים של קטר שבה ועלתה לא רק מצד מצרים, אלא אף מצד מדינות נוספות, כמו לוב, תוניסיה, סוריה ועוד.

 

מדהים שהגברת החזקה במסדרונות השלטון הקטרי מתעקשת להיות מודאגת מהביקורות המופנות נגד ארצה! יש לשאול: האם על האחרים למחוא כפיים לקטר בעודה מגישה סיוע כספי, מדיני ודיפלומטי לארגוני הטרור והאם על מצרים להריע להסתה התקשורתית [הקטרית] המחוצפת ולהצדקה הקבועה שלה למעשי האלימות והטרור? צחוק הגורל הוא שרשת אל-ג'זירה, השופר התקשורתי של הטרור והטרוריסטים, מותחת ביקורת על העוצמה המופרזת [שמצרים מפעילה כביכול] נגד הטרוריסטים מארגון דאעש... ובמצב הנוכחי, על מוזה ועל בעלה, חמד, להבין שהם אחראים לדם שנשפך וממשיך להישפך ברחוב הערבי".[6]


בעל טור מצרי: יש לרדוף את המשטרים התורכי והקטרי בבתי דין בינ"ל

גם יוסף איוב, בעל טור ביומון המצרי אל-יום אל-סאבע, האשים מפורשות את קטר ותורכיה במימון ובתמיכה בטרור. לדבריו, אין טעם במדיניות של פיוס עם מדינות אלו שעוינות את העם המצרי ואת מצרים, אלא יש לפעול נגדן בערכאות משפט בינ"ל, הוא כתב:  "בעת הזו, ממשלת מצרים צריכה [למצוא] דרכים חדשות להתמודד עם ההפרות החוזרות ונשנות של [ריבונותה מצד] קטר ותורכיה. החזרת השגריר משתי המדינות, שהיא הצעד הדיפלומטי הקשה ביותר, יעילה רק עם משטרים המבינים את חשיבותו של צעד זה וחומרתו בנוגע ליחסי החוץ שלהן. אך המשטר של ארדואן בתורכיה ושל תמים [בן חמד אאל ת'אני] בקטר אינם יודעים דבר זולת העוינות כלפי מצרים והעם המצרי לאורך כל הדרך. 

 

על הממשלה לחשוב מחוץ לקופסא כשהיא מתמודדת מול משטרים שכל מעייניהם נתונים אך ורק לאינטרסים האישים שלהם ולייצוב שלטונם הכושל על גופות הקורבנות ושרידיהם, אשר נופלים בזה אחר זה מדי יום ע"י קבוצות טרוריסטיות המקבלות סיוע, תמיכה ומימון צבאי ואזרחי מדוחה ומאנקרה בסוריה, בלוב, בעיראק, במצרים ובבירות ערביות נוספות. [מדינות אלה] סובלות מ[השפעת] הכספים הקטרים המתועבים והמזוהמים בדם ההרוגים והקורבנות.

 

יתכן שיידרש מהממשלה, המיוצגת ע"י משרד החוץ, לחפש מנגנון משפטי על מנת לתבוע  את ממשלות תורכיה וקטר בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי או בפני בתי הדין האירופים והאמריקאים באשמת תמיכה וסיוע לטרור באזור בכלל, ובמצרים בפרט. במיוחד מאחר שבידינו הוכחות וראיות רבות לקשר של שתי המדינות עם הטרור שמבצעת קבוצת האח"ס במצרים בתמיכתן. האירוח שקטר ותורכיה מעניקות למנהיגי הקבוצה הטרוריסטית [הכוונה לאח"ס] הוא מוכח ואינו זקוק לראיות, כמו גם ההסתה [מצד] מנהיגים אלה להרג ולחורבן במצרים... כל מה שנחוץ  הוא שניטול את רסן היוזמה ונרדוף  את תמים וארדואן ואת אנשי שני המשטרים מבחינה משפטית בכל מדינות אירופה עד שכל אחד מהם יבוא על עונשו. 

  

התעוזה היא מה שנחוץ לנו בשלב הזה, במיוחד כשמדיניות הפיוס לא הועילה ולא תועיל מול אלה הרואים בטרור את האמצעי האידיאלי עבורם להפלת המשטרים ולהחלפתם במשטרים נאמנים להם ולכספם. לצד התעוזה הזאת, עלינו לחפש גם  פרקליטים מנוסים שירדפו את המשטרים של תמים וארדואן .."[7]

 

 

[2] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 4.2.2014

[3] אל-אהראם (מצרים). 17.7.2015

[4] אל-אהראם (מצרים), 28.7.2015

[5] אל-אהראם (מצרים), 6.7.2015

[6] אל-אהראם (מצרים), 13.7.2015

[7] אל-יום אל-סאבע (מצרים), 8.7.2015