המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך אל-אהראם: ה"וושינגטון פוסט" מנהל קמפיין נגד משטר סיסי בשירות האח"ס
28/6/2015

 

עורך אל-אהראם:

ה"וושינגטון פוסט" מנהל קמפיין מרושע נגד משטר אל-סיסי בשירות האח"ס

 

במאמר שפרסם תחת הכותרת "'פמפלטים פוליטיים' בעיתון אמריקאי", תקף עורך העיתון הממסדי המצרי, אל-אהראם, מחמד עבד אל-האדי עלאם, את העיתון האמריקאי "וושינגטון פוסט" על ביקורתו התכופה כלפי השלטון המצרי מאז הדחת הנשיא לשעבר, מחמד מורסי. לטענת עלאם הוושינגטון פוסט מנהל "קמפיין מרושע" ו"הסתה ברורה" נגד מצרים, בשירותם של "ארגוני טרור" כדוגמת האח"ס, בעודו נמנע מלמתוח ביקורת על חופש העיתונות וזכויות אדם בתורכיה ובקטר.[1] 

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[2]: 

 

"אף  מדינה בעולם אינה זוכה לכל כך הרבה התייחסויות במאמרי המערכת של העיתון הוושינגטון המלאים בכעס משונה ופתטי על המצב הפנימי בארצנו. זאת, באופן שמצביע על קיומו של לובי עצום העומד מאחורי המאמרים האלה, שמספרם שבר שיאים בחודשים האחרונים.

 

זכותה של העיתונות במצרים ומחוצה לה לבקר ולכתוב מה שהיא רוצה, וזכותנו לומר למבקרים שהחוזק והמוניטין של ארץ גדולה אשר עוברת תהליך שיקום, אינם ״משחק״ בידי קבוצות אינטרסים אשר דופקות על ראשו של הקורא בכל בוקר עם מאמרי מערכת המהווים קמפיין מרושע, המערער קודם  כל  את האמון בתמורות המתחוללות כעת במצרים ובצמיחתה הכלכלית בדרך לפתיחת תעלת סואץ החדשה בעוד פחות מחודשיים. 

 

השימוש הנרחב והמתמשך במושגים 'מדינת דיכוי' ו'עריצות' [כלפי מצרים] במאמרי המערכת של העיתון האמריקאי הגדול, מהווה הסתה ברורה נגד מושג 'המדינה המצרית' ונגד מערכת המשפט המצרית, המוצגת ככלי בידי השלטון. [ביקורת] זו הינה חלק מניסיון מתמשך של חלק מכלי התקשורת במערב להרוג את מדינת החוק לטובת ארגוני טרור אשר התמחו בהטעיה, ברמאות ובהרג בשם הדת [הכוונה לאחים המוסלמים]. 

 

לא מצאנו בעיתון האמריקאי רחב התפוצה במהלך אותה תקופה ולו תחקיר אחד העוסק בשורשים הרעיוניים של תרבות האלימות וההתנגדות למדינת הלאום מצד קבוצות האסלאם הפוליטי, בעלי הברית הנצחיים של ארה״ב ובריטניה מאז שנות העשרים של המאה הקודמת. מעולם לא מצאנו [בעיתון זה] ולו דיווח אחד על האלימות העקובה מדם נגד האזרחים, אנשי המשטרה והצבא במצרים. מנגד, יש [בעיתון] שפע של אהדה ויחס חם לארגון האחים המוסלמים ולמנהיגיו אשר נסו אל מדינות ערביות וזרות כדי להפיץ את רעליהם ללא הרף. מדובר באותם מנהיגים שנגדם יצאו מיליוני [מצרים] זועמים במהפכת ה-30 ביוני

 

העם [המצרי] השאיר בידי הצבא והמשטרה את הטיפול בכל הנושא הזה כדי שהם יתמודדו עם הקבוצה הזאת, אשר הורסת את יכולתן של מדינות הלאום. [עד כה] לא שמענו ולא ראינו תוצאות לכל הפרשנויות ״הדמיוניות״ אודות נפילתה הקרובה של המדינה, או קריסת יסודותיה כפי שמנסים להפיץ חלק מהעיתונים הללו, במשחק גלוי לחלוטין. משחק, אשר מרבית המצרים מקבלים אותו בחיוך סרקסטי וברחמים על חלק מהכתבים הזרים וסייעניהם המצרים אשר רואים רק מה שברצונם לראות, תוך התעלמות מהמציאות. 

 

העיתון האמריקאי מגלה כלפי השלטון במצרים איבה ברורה במאמרי המערכת שלו, בשעה שאינו מעז להעביר ביקורת על מדינות שמעולם לא נקטו פרקטיקה דמוקרטית... [זאת] כדי להגן על האינטרסים האמריקאים וכדי להימנע מהתנגשות עם קבוצות האינטרס מבית המקורבות למדינות הללו.

 

לו היה העיתון הוגן, הוא היה עוסק בסוגיות זכויות האדם וחופש העיתונות בתורכיה, או בסוגיית העובדים הזרים בקטר, כפי שהוא עוסק במצב במצרים. 

 

התגובה המעשית של המצרים על דברי העיתון בימים האחרונים אודות ההבטחות הריקות מתוכן [של הנשיא אל-סיסי] תבוא כאשר נזמן עיתונאים מכל רחבי העולם להשתתף בטקס פתיחת תעלת סואץ החדשה והמיזמים הגדולים הקשורים בה. או-אז נראה את ההבטחות שקיבל על עצמו הנשיא למען טובת עמו, בעת שאחרים מצדיקים בין שורות [העיתונים] את פשעי הטרור ורוצים שמעגל הדמים ילך ויתרחב.

תגובת המדינה והעם בחודשים הבאים תחשוף את קמפיין הכזבים וההטעיה אשר מנהלים בוושינגטון עבריינים נמלטים מן החוק במצרים ואישים מטעם באתרים ובעיתונים מטעם ובעיתונים זרים העוסקים בהרס היכולות של המדינה המצרית יותר מאשר בתמיכה באינטרסים של ארצותיהם.

 

עיתונות ״הפמפלטים הפוליטיים״ תיפול גם אם זו באה מערי בירה של מדינות שהביאו את תורת הדמוקרטיה, והפכו את המשרק הערבי לגיהינום. ואם שכחתם נזכיר לכם מחדש את פשע שתיקתכם על מלחמת עיראק ואת מה שעשו אנשיכם בכלא אבו ר׳ריב, ואת האסונות שפקדו לאחר מכן את העולם הערבי!".

 

 

 

 [1]  במאמר נוסף שפורסם באל-אהראם ב-22.6.15 תקף אחמד עבד אל-תואב, בעל טור ביומון, "חלק מהעיתונים הגדולים בעולם הנוטים לאחים המוסלמים" ואשר מותחים ביקורת  רבה לאחרונה על משטר  אל-סיסי ומכנים אותו "משטר הפיכה". לדברי אל-תואב, עיתונים אלה פוגעים במכוון בתדמיתו של משטר אל-סיסי ומאשימים אותו באחריות לדברים שהוא לא אחראי הם, במטרה לעורר  סולידאריות ואהדה כלפי האח"סלטענת, הסיבות למתקפה זו על מצרים היא העובדה שכמה "מדינות שאינן ידידות" של מצרים רכשו לאחרונה חלק ממניות העיתונים הללו, וכן הדבר נעשה בהשפעת הלחץ שמפעיל הלובי העולמי של האח"ס. אל-תואב טען כי עיתונאים אלה "מבצעים פשעים מבישים" וקרא "לדרוש מהם דין וחשבון". עוד כתב כי איננו יכול להבין את הקלת הראש של מצרים בנושא זה וקרא לה להתעמת עם "המתקפה המכוונת והפברוק" כנגדה. אל-אהראם (מצרים), 22.6.2015

[2] אל-אהראם (מצרים), 18.6.2015