המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סעודיה מתירה ליהודים לעבוד בשטחה
30/12/2014

 

סעודיה מתירה ליהודים לעבוד בשטחה

 

ב-30.12.14 דווח ביומון הסעודי הממסדי אל-וטן כי השלטונות בסעודיה מתירים למאמיני כל הדתות, ובכלל זאת גם ליהודים, לעבוד בשטחי סעודיה וכי הדבר הוא עדות לפתיחותה של סעודיה בפני דתות ותרבויות אחרות. יצוין כי ישנה מחלוקת בממסד הדתי בסעודיה בנוגע לשאלת הגעתם של עובדים למדינה, זאת בשל פרשנויות שונות לחדית' של הנביא מוחמד "הוציאו את היהודים והנוצרים מחצי האי ערב".

 

בהקשר זה ראוי לציין גם כי סעודיה נותרה המדינה היחידה במפרץ, האוסרת עדיין הקמת בתי פולחן לבני דתות אחרות, זולת האסלאם, למרות הלחצים שמפעיל הוותיקן על השלטונות בעניין זה.[1]

 

להלן פרטי הדיווח ביומון אל-וטן:[2]

 

היומון אל-וטן ציין כי האתר של משרד העבודה הסעודי העוסק ב"ייבוא [עובדים] למוסדות וחברות" מאפשר לבחור את הדת של העובד הזר מבין כמה אפשרויות שהן: זורואוסטריות, קומוניזם, יהדות, בודהיזם, סיקיזם,  אסלאם, נצרות, הינדואיזם וללא דת. לדברי היומון, "רשויות העבודה בממלכה [הסעודית] התירו להביא אנשים המאמצים את הדת היהודית לעבוד בשטחי הממלכה" ומדובר "בצעד המדגיש את הפתיחות כלפי כל הדתות המונותיאיסטיות ובפני בעלי תרבויות אחרות."

 

אל-וטן מציג תמונה של אתר משרד העבודה הסעודי

 המתיר  לבחור את היהדות כדתו של העובד הזר:

 

היומון ציטט מקור יודע דבר בעילום שם במשרד העבודה שאמר כי אין שום דת שנאסר על אנשיה להגיע לסעודיה, ובכלל זאת הדת היהודית. אותו מקור הדגיש כי בתהליך הנפקת ויזות עבודה משרד העבודה מתייחס לאזרחות של העובד ולא לדת שלו. המקור הוסיף: "אנו אוסרים את הכניסה [לסעודיה] רק לבעלי אזרחות ישראלית. למעט זאת,  אנחנו מגלים פתיחות כלפי רב האזרחויות והדתות". לדברי המקור, החוק בממלכה הסעודית אינו אוסר על אף סעודי לקיים קשרים עם אף דת, וכראייה לכך ציין את המרכז ע"ש המלך עבדאללה לדיאלוג בין הדתות. המקור הוסיף: "למשל, אם אזרחותו של העובד היא תימנית והדת שלו היא היהדות אזי השגרירות [הסעודית באותה מדינה] לא תתנגד להנפיק לו ויזת עבודה בממלכה [הסעודית]".

 

חבר הועדה לענייני חוץ במועצת השורא הסעודית, סדקה בן יחיא פאד'ל, הביע תמיכה בהחלטה של משרד העבודה ואמר: "לנו המוסלמים אין בעיה עם היהודים". הוא הוסיף: "הבעיה הגדולה שלנו, כאומה ערבית ואסלאמית, היא עם התנועה הציונית ולא עם היהודים או עם הנוצרים". לדבריו, התנועה הציונית מנצלת את הדת היהודית על מנת להשיג את מטרותיה. עוד אמר פאד'ל: "מותר לנו לקיים קשרים עם היהודים, וייבוא עובד יהודי היא בדיוק כמו לייבא כל [בעל] דת אחרת. אני חושב שההחלטה של משרד העבודה היא נכונה. כל עוד אנו לא מקיימים קשרים עם ישראלים בשום צורה שהיא, אזי אין בעיה עם זה". לדבריו, "כממלכה ערבית סעודית קשה לנו לאסור קיום קשרים עם דת מסוימת. האיסור צריך לחול רק על מי שנושא אזרחות ישראלית, שכן ישראל קשורה בתנועה הציונית שהיא תנועה אימפריאליסטית התנחלותית שמנצלת את הדת היהודית, ולכן אין לה קשר לדת היהודית והיא שונה ממנה לחלוטין".

 

 


[2] אל-וטן (סעודיה), 30.12.2014

תגיות