המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סעודיה משיקה אתר בערבית ובאנגלית למלחמה בקיצוניות
12/10/2006


סעודיה משיקה אתר בערבית ובאנגלית למלחמה בקיצוניות

 

המשרד הסעודי לעניינים אסלאמיים מתכוון להשיק בקרוב אתר שמטרתו להילחם בדעות הקיצוניות ולהחזיר בתשובה את המחזיקים בדעות אלה. האתר, שיושק בערבית ואנגלית, יפנה לקהל יעד מוסלמי בכל רחבי העולם. האתר יכלול גם פורומים בו ידונו סוגיות שנויות במחלוקת כמו התכפיר [האשמה בכפירה] ו'אל-ולאא ואל-בראא'[1].

 

האתר ינוהל על ידי "קמפין אל-סכינה" [קמפיין השלווה], יוזמה סעודית עצמאית בתמיכת המשרד לעניינים אסלאמיים, אשר פועלת להידברות עם קיצונים דרך האינטרנט, במטרה למנוע הפצת תפיסות קיצוניות באינטרנט[2].

 

היומון הסעודי "אל-ריאץ'" ערך ראיון עם מנהל ההסברה של "קמפיין אל-סכינה", ח'אלד אל-משוח' שנתן פרטים על האתר העתידי.[3] להלן קטעים מדבריו: 

 

האתר בשירות הלוחמה באידיאולוגיה הקיצונית

"התקופה הבאה תהיה [עדה] לקפיצת מדרגה ב[פעילות] הקמפיין, שכן יושק אתר אינטרנט גדול מאוד, עליו שוקדים [אנשי] הקמפיין. נערכה [כבר] התקשרות עם חברה גדולה שתכין אותו בצורה טובה. מטרתו הראשונה במעלה של האתר היא הצגת מאמציו של 'קמפיין אל-סכינה' להילחם באידיאולוגיה הסוטה והקיצונית, לתקן את התפיסות [השגויות] ולהבהיר את העמדה השרעית בנוגע לפעולות הטרור ולסוגיות התכפיר [האשמה בכפירה]. כמו כן, האתר שואף להפיץ את האידיאולוגיה הנכונה ולפרסם חומרים הקשורים לפעילות הקמפיין כגון פתוות של עלמאא ושיח'ים בכירים, מחקרים הקשורים לנושא וכן השתתפות בדעווה האסלאמית הנכונה באמצעות הפצת התפיסות הנכונות אודות האסלאם..."

האתר יהיה בערבית ובאנגלית

"כל המוסלמים ברחבי העולם יפיקו תועלת מהאתר. יהיה מדור בשפה הערבית ומדור בשפה האנגלית. כמו כן גם דרשנים ומבקשי הידע הדתי [האסלאמי] בכל רחבי העולם [יפיקו תועלת מהאתר]. באתר יהיו פורומים מתקדמים שידונו בסוגיות שונות הקשורות למונחים שנויים במחלוקת כמו סוגיית התכפיר, סוגיית הימצאותם של כופרים בחצי האי ערב ומונחי 'אל-ולאא ואל-בראא' והויכוח הגדול בנוגע אליהם. "

 

"האתר יהיה מחולק למספר מדורים: במדור הראשון תהיה הצגה של קמפיין [אל-סכינה], במדור השני תהיה ספרית אודיו עליה שקד הקמפיין תקופה ארוכה... כמו כן תהיה ספריה שתכלול יותר מ-10,000 דפים של ספרים ומחקרים... וכן ספרית וידאו שתכלול קטעי וידאו וראיונות של אנשים שחזרו [בהם מתפיסות קיצוניות], לצד כל הראיונות הטלוויזיוניים עמם או הדיאלוגים [שנערכו] באינטרנט עמם [על ידי אנשי הקמפיין]. בנוסף יהיה מדור תקשורתי שיעסוק בידיעות [שיופיעו בתקשורת] על הקמפיין ומטרותיו, ויהיה מעקב אחר כל המאמרים הנכתבים על ידי בעלי טורים ואינטלקטואלים בנוגע לסוגיות הטרור והקיצוניות... יהיה גם מדור של פתוות של עלמאא... ומדור מיוחד שיעסוק באנשים שחזרו בהם לדרך האמת. מדור זה יכלול קטעי וידאו שלהם ששודרו בטלוויזיה וכן דיאלוגים שערכו [אנשי] קמפיין אל-סכינה עם כמה מהאנשים הללו..." 

 

הוחלט על הקמת האתר בעקבות פניות מכל העולם

לדברי אל-משוח', האתר יעלה "במהלך החודשים הבאים ואולי הוא יושלם לפני סוף השנה".

עוד אמר: "למען האמת האתר גדול מאוד. בתחילה לא היה לקמפיין כוונה להשיק אתר אולם בשל המכתבים הרבים שקיבלנו מסעודיה ומחוצה לה, מחלק ממדינות המפרץ וממדינות [אחרות] בעולם ואפילו מכמה מרכזים אסלאמיים באירופה, [האנשים] בקמפיין סברו שיש הכרח לפרסם ברבים את הניסיון המיוחד במינו [של הקמפיין] באמצעות [הקמת] אתר אינטרנט, כדי שכולם יוכלו להפיק תועלת מניסיון זה..."

 

האתר לא פונה אל הקיצונים אלא לאנשי הדת

בנוסף אמר אל-משוח': "הקמפיין כולו יהיה תחת פיקוח של 'המשרד האחראי לעניינים אסלאמיים, הקדשים, תעמולה והכוונה' והאתר יהיה תחת פיקוח הקמפיין...האתר אינו פונה קודם כל אל בעלי הדעה הסוטה, שהרי האנשים הללו יכנסו לאתר הזה במידה מועטה, אלא [קהל היעד] ברובו הגדול יהיה מקרב מבקשי ידע דתי, שיח'ים, תועמלנים, אימאמים של מסגדים ודרשנים שיכולה להיות להם השפעה רבה אם הם יכירו את התפיסות הקלוקלות של האנשים הללו, אם יתמודדו איתן ואם יכירו את דרך המחשבה של האנשים הללו. זו, לדעתי, דרך הטיפול האפקטיבית ביותר לטווח הארוך."

 [1] אל-ולאא ואל-בראא' הוא עקרון שעל פי המקורות הפונדמנטליסטים, משמעותו נאמנות אוניברסאלית בין המוסלמים לבין עצמם והתנערות מוחלטת של המוסלמים מכל מי שאינו מוסלמי או סוטה מעקרונות הדת

[2] במסגרת היוזמה שהוקמה בשנת 2003 מנהלים מתנדבים מקרב העלמאא לאתרי אינטרנט קיצוניים ומנהלים דיאלוג עם המשתתפים בו, במטרה להחזירם לדרך הישר. ראו גם דוח ממרי: 'חינוך מחדש' של קיצונים סעודים במסגרת מלחמתה של סעודיה בטרור

[3] אל-ריאץ' (סעודיה), 8.10.2006.

תגיות