המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אל-שרק אל-אוסט על פגישת בכיר איראני עם מדינאים מערביים
25/5/2006

 

היומון  אל-שרק אל-אוסט על פגישת בכיר איראני עם מדינאים מערביים

 

היומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט דיווח על פגישה סגורה שנערכה לאחרונה בלונדון בין "אישיות איראנית המקורבת למקבלי ההחלטות בטהראן לבין קבוצה מצומצמת של מדינאים מערביים".[1] להלן עיקרי הדיווח:

 

האישיות האיראנית אמרה: "איננו סבורים שהחשש [מפני איראן הוא] בגלל הגרעין. זהו עימות מדיני בין אמריקה ואיראן, יש למצוא לכך פתרון וישנה רק דרך אחת להגיע אליו [והיא] הדיפלומטיה." היומון הוסיף כי אותה אישיות פרטה את ההצעות האיראניות לפתרון כדלקמן:

 

  1. הצדדים צריכים למצוא דרך לבניית אמון ביניהם, ואז איראן תודיע על נכונותה להקפאת העשרת [האורניום] לפרק זמן של שנה ובתמורה תודיע אמריקה על ביטול הסנקציות שלה [על איראן] ובמהלך השנה הזו תתאפשר הדברות בין הצדדים.
  2. בתקופה בה תקפיא איראן את העשרת האורניום, יתאפשר לפקחים הבינ"ל לבקר בכל האתרים לפרק זמן מוגבל, ו[האיראנים] יקבלו במהלך תקופה זו את 'הפרוטוקול הנוסף' [של ה-NPT], יותר למדענים האיראנים להיפגש עם הפקחים, ויוגשו להם את כל התיקים [הקשורים לתיק הגרעין].
  3. תוקם קבוצה בינ"ל (קונסורציום) [שעם חבריה יימנו] איראן, אמריקה, רוסיה, סין ואירופה והוא ינהל את מתקני הגרעין ויפקח על הפעילות הגרעינית כדי לוודא שהם למטרות שלום. כל [פעילות] ההעשרה תהיה תחת פיקוח הקונסורציום מפני שאיראן אינה רוצה בשום פעילות עצמאית.

 "באותה פגישה טענה האישיות האיראנית כי ההצעה הרוסית להעשרת [האורניום] אינה מקובלת [על איראן]: "רוסיה תקפה את איראן פעמיים במאה השנים האחרונות, לא ייתכן שנבטח ברוסים, הם אויבי איראן... ולא ייתכן שנסכים להעשרת האורניום האיראני על אדמה אחרת זולת איראן, מכיוון שכל מדינה יכולה להפסיק את הפעילות הזו בכל שעה שתחפוץ בכך."

 

"האישיות האיראנית הזהירה מפני ניסיון להטיל סנקציות בינ"ל על איראן כיוון שהיא "תשנה את מדיניותה הגרעינית, תיסוג מן 'ההסכם למניעת תפוצת נשק גרעיני' [NPT] ותעבור לפעילות חשאית... לכל מדינה יש פעילויות סודיות... הגעת התיק האיראני למועצת הביטחון, כלומר הכשרת [הקרקע] לסנקציות, שבעקבותיהן תבוא פעילות דיפלומטית ואח"כ פעילות צבאית, [יגרמו לכך] שאנו [האיראנים] איננו יודעים מה יקרה במזה"ת, האזור הזה מסוכן ביותר, יש את פלסטין – ישראל, חזבאללה ואלה המאשימים אחרים בכפירה. לכן מוטב להתרכז [במציאת] פתרון דיפלומטי, שכן מה ישכנע את איראן שהתיק הגרעיני יהיה סוף לדרישות האמריקאיות? אם נהיה בטוחים [שזה] סוף הבעיות הרי שהמועצה העליונה לביטחון לאומי [של איראן] תהיה מוכנה למצוא פתרון...

 

"יש אי-הבנה בין אמריקה לבין העולם. לא יתכן שהם [האמריקאים] ישיגו את מטרותיהם בלי שיתוף הפעולה שלנו [האיראנים]. אנחנו מקבלים את האינטרסים המערביים במזה"ת, דהיינו הנפט, ואיראן מוכנה לספק את הנפט הדרוש למערב, על –פי רצונו."

 

היומון דיווח כי בפגישה נאמר לאישיות האיראנית כי "ישנן הוכחות לכך שאיראן ממשיכה בתוכנית גרעינית צבאית ופועלת למען הפצת נשק השמדה המונית באזור המזה"ת... אם יימצא פתרון לסוגית הגרעין האיראני, ייפתרו בעיות רבות בין איראן לבין הקהילה הבינ"ל... עוד נאמר לאישיות האיראנית שאל לאיראן לחשוב כי רוסיה, סין, ברזיל ודרום אפריקה מפחיתות מתפקיד האו"ם. העולם [כולו] רוצה בחיזוק הסעיפים והתקנות הבינ"ל [של האמנות השונות בתחום פירוק הנשק ובקרה אזורית] והעניין אינו בין איראן ואמריקה [בלבד] אלא בין איראן והסדר העולמי."

 

האישיות האיראנית השיבה: "מאזן הכוח באזור השתנה... בפלסטין הגיע חמאס [לשלטון], במצרים האחים המוסלמים הגיעו אל הפרלמנט ובעיראק, השיעים הגיעו לשלטון. אם כך, המדיניות שלכם במזה"ת התמוטטה."

 

האישיות האיראנית התייחסה גם לנושא חזבאללה בלבנון. הארגון הוצג כאחד "מיסודות הביטחון האסטרטגי שלנו. הוא קו ההגנה האיראני הראשון נגד ישראל. איננו מקבלים שיש לפרקו מנשק... ועל אמריקה ללמוד את הלקח העיראקי. אם היא רוצה לשנות את המשטר באיראן - אין מקום לדו-שיח; אולם אם היא מעוניינת לשנות את ההתנהגות האיראנית – לכך אנחנו מוכנים."

 

"באותה פגישה נאמר לאישיות האיראנית כי רעיון הקונסורציום אינו מקובל [על המערב] משום שיישום הצעה זו יספק לאיראן את המתקנים הגרעיניים ואת הטכנולוגיה הדרושה ל[השגת] נשק גרעיני ממדינות העולם, ואם איראן לא תפסיק את פעילות פרויקט הגרעין שלה באופן סופי, תפרוץ מלחמה בשנה הבאה לכל המאוחר. האישיות האיראנית השיבה: איראן מוכנה לעימות צבאי, ולאחריו יתכן שנשב [שוב] וננהל מו"מ. המערב שוגה אם הוא סבור שאירועי [המלחמה] יוגבלו לאיראן בלבד... אולם אם אמריקה תבחר במו"מ [עמנו] אנו מוכנים לנרמול היחסים הדיפלומטיים עמה, וזה אינו נגד האינטרסים שלנו, אם יתנהל מו"מ, תוכל איראן לספק לאמריקה את הביטחון והיציבות במזה"ת, נשב עמה ונחליט... איראן היא הכוח היחיד [האסלאמי במזה"ת], ומבחינה אסטרטגית אנו מתנגדים לכך שמצרים וסעודיה יהיו גרעיניות... איראן רוצה יציבות בעיראק, אולם הפעילות המרובה של איתאללה סיסתאני לריסון הקיצוניים השיעיים, מחזקת בינתיים את סוריה, את הלוחמים הסוניים והבעת'יים, וכן את סעודיה וירדן."

 

על אחמדי נז'אד אמרה האישיות האיראנית כי הוא "אינו מייצג את מדיניות איראן וההנהגה [האיראנית] סבורה כי הוא הגורם ל-60% מבעיות מדיניות החוץ של איראן. אחמדי-נז'אד אינו בוטח במערב, הוא רוצה להקים חזית אסלאמית. המדינות האסלאמיות אינן חשובות לדעתו, מה שחשוב הוא האומה האסלאמית. על-פי החוקה מנהל הנשיא חלק מן המשטר, ואחמדי-נז'אד אינו יכול לצוות על שום חייל ואין לו השפעה על 'משמרות המהפכה' או על הצבא. הוא חבר ב'מועצה העליונה לביטחון לאומי, והמועצה היא שאחראית על ההגנה והביטחון..."

 [1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.5.2006. מפירוט ההצעה נראה כי ככל הנראה מדובר באישיות איראנית רמת דרג.