המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עימות על תוואי הגדר שבונה סעודיה בגבולה עם תימן
17/2/2004

 

עימות על תוואי הגדר שבונה סעודיה בגבולה עם תימן

 

ממשלת סעודיה החלה לפני חודשיים בהקמת גדר בגבולה עם תימן בניסיון לחצוץ בין התושבים משני צדי הגבול. תוואי הגבול בין שתי המדינות נקבע בהסכם ג'דה משנת 2000 וכלל רצועת גבול ברוחב עשרים קילומטרים המותרת למרעה של שני הצדדים. הקמת הגדר עוררה זעם רב בשבט ואילה, אחד משבטי הגבול מצדו התימני, המתנגד לתוואי של הסכם ג'דה.

 

שבט ואילה שהינו שיעי, מחזיק כמאתיים כלי רכב צבאיים ואלפי רובים. בעבר ניהל השבט קרבות קשים נגד שבט יאם הסעודי ובשנת  2000 אף ניהל קרבות נגד שבט תימני אחר, שבט דהם, שנטען כי הוא זוכה  לתמיכת ממשלת סעודיה.

 

ראש שבט ואילה, השיח' בן שאג'ע (שמת בשנת 2002), הסביר שברשותו מסמכים בני 240 שנה המוכיחים את בעלות השבט על האדמות שלגביהן חל ההסכם הסעודי-תימני. סעודיה ניסתה לרצות את אנשי שבט ואיל, והעניקה ל-500 מתוכם אזרחות סעודית, אבל אנשי השבט עוררו מהומות בהזדמנויות שונות, בין היתר כאשר שלטונות סעודיה עצרו שיח' שיעי מאנשי השבט וסגרו את מסגדו.[1]

 

כאשר החלה סעודיה בבניית גדר ההפרדה, הודיעו בני שבט ואילה כי אם סעודיה לא תעצור את הקמתה ולא תסלק אותה מן השטח, הם מוכנים לפוצץ את הכל, כולל הסכם הגבול האחרון בין שתי המדינות משנת 2000. אנשי השבטים השוו את הגדר הסעודית לגדר ההפרדה הישראלית וטענו כי גדר זו נבנתה חמישה קילומטרים בעומק השטח התימני.

 

עוד קבעו אנשי ואילה כי אין הם מכירים בגבולות הבינלאומיים החוצים את שטחיהם וקורעים את אחדותם השבטית ועל אחת כמה וכמה אין הם מכירים ברצועת הגבול, המהווה מבחינתם הפרה של כל זכויות האדם, משום שהיא מסכנת את האחדות השבטית ומציבה מחסומים בין התושבים לאדמותיהם. לדבריהם, "למען הגבול השבטי של אדמות שבט ואילה, נשפך דמם של אלפים מגבריו של השבט במלחמות השבטיות נגד שבט יאם הסעודי... ואנשי השבט מוכנים להקריב את נפשם כדי לשמור על גבולות אדמות שבטם."

 

אנשי ואילה טענו שהגבולות השבטיים בין שבטי ואילה ויאם מתועדים בכתב בהסכמים שבטיים עוד מלפני הקמת שתי המדינות הסעודית והתימנית והסכמים אלה זכו להכרה רשמית על ידי המלך הסעודי הראשון, עבד אל-עזיז אאל סעוד ועל ידי המלוכה התימנית בתקופת האמאם יחיא חמיד אל-דין.

 

בגילוי דעת שפרסם שבט ואילה נכתב: "אנו מחדשים את התנגדותנו להסכמים שיצרו חיץ בינינו לבין אדמותינו ורכושנו. כמו כן, אנו דוחים את עקרון הפיצוי או את חלוקת האדמה או חלוקת השבט... כל תוואי חדש יהיה בטל ומבוטל ואין לו קשר לתוואי השבטי המוכר על ידי שבטי ואילה ויאם... קיים תוואי גבול שנחתם בין שני השבטים לפני הקמתן של שתי המדינות."[2]

 

בכירים סעודים אמרו ל"אל-שרק אל-אוסט" שלא ניתן לכנות את "חיץ הצינורות והבטון" בשם "גדר הפרדה". מפקד משמר הגבול הסעודי, טלאל ענקאוי, אמר: "מה שמוקם בגבולנו הוא חיץ של צינורות מלאים בבטון שמטרתו להרתיע הסתננויות והברחות... חיץ זה אינו דומה בשום פנים ואופן לגדר. האתר שנבחר להקמתו מצוי בעומק האדמות הריבוניות הסעודיות."[3]

 

נסיך נג'ראן, משעל בן עבד אל-עזיז, הכחיש שמודבר בגדר הפרדה. לדבריו, שלטונות סעודיה הקימו חיץ צינורות באורך 95 ק"מ באזור פתוח בין שני הרים, כמכשול בפני הסתננותם של מבריחים במכוניותיהם אל אדמות סעודיה ומצפון לאזור החיץ המוסכם שרוחבו עשרים קילומטרים. לדברי הסעודים, מרבית חומרי הנפץ והלחימה שנתפסו על ידי כוחות הביטחון הסעודים בחודשים האחרונים הוברחו בידי גורמים אסלאמיסטיים מתימן.[4]

 

בעקבות הדיווחים העיתונאים, הכחישו ראשי השלטון בסעודיה ובתימן כי מדובר במשבר. מנהיגי המדינות ניסו לפתור את הבעיה מאחורי הקלעים ונשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, נסע למצרים שתיווכה בין הצדדים. במקביל, ביקרה משלחת תימנית בסעודיה כדי ליישר את ההדורים. ואולם, על פי דיווחי היומון התימני בשפה האנגלית, Yemen Times, שבט ואילה נערך למלחמה:

 

“A prominent sheik of the Wayilah tribe... told Yemen Times that up to 3,000 tribesmen are preparing to fight Saudi forces unless Saudi Arabia pulls out of Yemen. The sheik claims that Saudi Arabia has already built a security fence 4 to 7 km beyond the neutral zone inside Yemen, stretching from Jabal [Mountain] Hobash to Jabal Al Fara.


Saudi Arabia has already built a security fence inside Yemen,” said the sheik, “and we are ready to fight any time if Saudi Arabia doesn’t remove what they have built in our country…”


Even though tribes are preparing for a conflict, a Yemeni government official told Yemen Times on Tuesday that Saudi authorities did accept to remove the separation fence along its border with Yemen after extensive Egyptian and US efforts paid off in convincing Saudi authorities to do so. “Both the US and Egypt exerted efforts with Yemen and Saudi Arabia resulting in an agreement to remove all constrictions made by the Saudis,” said the Yemeni official.”[5][1]  Yemen Times, 12.2.2004.

[2] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.2.2004.

[3] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.2.2004.

[4]  אל-חיאת (לונדון), 10.2.2004.

[5]  Yemen Times, 12.2.2004.

תגיות