המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הסופר המצרי אניס מנצור לערפאת: לך בדרכו של סאדאת
20/2/2004

 

הסופר המצרי אניס מנצור קורא לערפאת ללכת בדרכו של סאדאת

 

בעל הטור המצרי הידוע, הסופר אניס מנצור, פנה בטורו ביומון המצרי "אל-אהראם" ליו"ר הרש"פ, יאסר ערפאת, וקרא לו לא להחמיץ הזדמנות נוספת ולנהל היום מו"מ עם הישראלים. להלן תרגום מאמרו:

 

"הוי, אבו עמאר [ערפאת]

 

לנוכח חיבוטי הקבר שאתה עובר ברמאללה לא ניצבת בפניך כל ברירה אלא להיכנע לעצתו של הנשיא אנור אל-סאדאת, ואשר הנשיא מובארכ מחדש אותה היום עבורך: שמע לדברי אלה שהם בעלי ניסיון רב יותר, שיקול דעת נבון יותר וראיה בהירה יותר [משלך]. 

 

העצה היא שאתה, או מי שמייצג אותך, יישב [למשא ומתן] ויעלה את תביעותיך לעיני העולם כולו. אתה והעולם כולו יודעים כי סאדאת ובגין אימצו [לעצמם] עיקרון פשוט בתכלית, שהוא הנוהג הבינלאומי המכובד של 'כל דבר הוא קביל למשא ומתן'. עליך לשאת ולתת על מנת שתוכל לסרב ולהסכים. אף אחד לא דרש ממך, ואך אחד אינו דורש ממך להתחבק ולהתנשק עם שרון. דבר זה אינו מהווה דרישה, אינו מקובל ואינו הכרחי.

 

אבו עמאר, כעת אתה יודע יותר מכל אדם אחר כמה הזדמנויות החמיץ העם הפלסטיני בגללך. אין זה מענייני... אך זהו עניינך ועניינו של עמך אשר במוקדם או במאוחר יבוא איתך חשבון. עמך, שהוא כדברי המשל העממי האומר 'מי שאינו מסוגל לראות [את השמש] מבעד לכברה - הוא עיוור'. כברה זו היא המזרח התיכון והאירועים שאירעו בכווית ובעיראק, בסודאן ובלוב.

 

הערבים, שאין בקרבם אפילו אדם אחד שראשו אינו כואב עליו, אינם יודעים מהי בדיוק התרופה המסוגלת לרפא את כאב הראש הפלסטיני הישראלי. ליבנו נקרע למראה קורבנותינו בפלסטין. זכותו של העם הפלסטיני להיות ריבון על אדמתו, ליהנות מכבוד בעיני עצמו ובעינינו ולהתייצב בזקיפות קומה בין כל העמים. 

 

אבו עמאר, אין בינינו כל מחלוקת באשר לכך, אולם המחלוקת הקיימת היא בנוגע אליך. חזרנו ואמרנו לך פעמים רבות עד כמה מתיש ובעל יכולת ליצור בעיות ומשברים עשוי להיות הישראלי המנהל משא ומתן ועד מה רבים המכשולים הפוליטיים, המפלגתיים, הדתיים והעדתיים שיש בישראל.

 

הלא אתה מודע לכל אלה יותר מכולנו. והיות שאתה יודע זאת הרי שהאשמה מוטלת עליך בלבד, אבו עמאר. אם אתה מבין את הדברים זהו אסון ואם אינך מבינם – זהו אסון גדול עוד יותר. לאור המתרחש בהווה אתה מבין עד כמה העתיד [של העם הפלסטיני] עשוי להיות שותת דם: זוהי השמדה גמורה של משאבי העם [הפלסטיני]. לכן, שב ונהל משא ומתן היום, כאשר האמת עומדת לצדך וכאשר על אף חולשתך אתה עדיין החזק יותר."[1]

   [1]  אל-אהראם (מצרים), 16.2.2004.