המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חבר פרלמנט סורי במאמר על מכון ממרי
4/10/2005

 

חבר פרלמנט סורי במאמר על ממרי:

ממרי מסוגל למלא את חלל האינטרנט תוך שעות ספורות; דברי על היהודים שצוטטו על ידי ממרי הם  עובדה המופיעה בתורה, בברית החדשה ובקוראן

 

חבר הפרלמנט הסורי, ד"ר מחמד אל-חבש, פרסם ביומון הממסדי הסורי "תשרין" מאמר תחת הכותרת "ממרי.. הסיפור שלי עם  מרכז המעקב הציוני העוקב אחר הפעילות האסלאמית".[1] להלן עיקרי מאמרו:

 

"ממרי, www.memritv.org  הוא מרכז למחקרים ציוני שתפקידו לעקוב אחר הקול, התמונה, הדפים וכל מה שהערבים משחררים לחלל התקשורת הנצפית, הנשמעת והכתובה בתחום הפוליטי, החברתי, הדתי והערבי.

 

 יש לפחות מאה ערוצי לווין ערביים ומאה [תחנות] טלוויזיה ערביות. מספר תחנות הרדיו הוא כפול מכך ומספר העיתונים הוא פי חמישה. כל זה – יש לקחת בחשבון - הוא בגדר הערכה [בלבד]. שכן בבואנו למנות את אמצעי התקשורת הערביים, אין לנו מקור אחד [מוסמך]  כדי למנותם לא כל שכן לעקוב אחריהם ולבדוק אותם.

 

ואולם, מרכז ממרי הציוני לא רק מונה אותם. אדרבא, הוא עוקב אחרי [דבריהם] מילה במילה ואוסף אותם לפי הכלל ש"אין התבטאות שאין לה מקשיב מוכן ומזומן". אח"כ מציג ממרי את המידע הזה למקבלי ההחלטות ומפיץ אותו בניסוח אחר לשאר הקוראים והמתעניינים.

 

בכל הכנות, אינני יודע כמה אנשים עובדים במרכז ממרי,  אך הוא מסוגל למלא את החלל של האינטרנט תוך שעות ספורות, ובכך הוא הופך את הידיעה שהוא רוצה להפנות אליה את אור הזרקורים לשערורייה ולמהומה שלא ניתן לצמצם את מימדיה ולהקטין את השלכותיה.  

 

ההתנסות הראשונה שלי עם ממרי היתה בסוף השנה שעברה, ביום שבו מנעו ממני השלטונות האמריקאיים להיכנס לוושינגטון ונאלצתי לחזור על עקבותיי.  העדפתי לשתוק בתקווה שהבעיה תטופל. אך טרם הספקתי להגיע לדמשק וממרי כבר עקב בפירוט אחר מה שקרה בשדה התעופה דאלאס, והעורך שלו באותו יום כתב באהדה ברורה כי "מנעו מחבר פרלמנט סורי להיכנס לארה"ב". אתר האינטרנט (של ממרי) שב והזכיר את הסיבות לכך וביניהן  סידרת דרשות שנתתי מעל בימת המסגד, מאמרים וראיונות בטלוויזיה שבהם דיברתי על היהודים, דבר שמבחינת ממרי יש לו רק הסבר אחד והוא - אנטישמיות!!   

 

אף על פי שהדובר הרשמי של הבית הלבן, ריצ'ארד באוצ'ר, הצהיר בפומבי  שלארה"ב אין עמדה מדינית כלפי מחמד חבש וכי הבעיה היא טכנית בלבד, ממרי המשיך לצווח בעולם האינטרנט כשהוא מזהיר כי "חבש ודומיו מהזרם המתון באסלאם מסוכנים יותר עבורכם האמריקאים מאשר בן לאדן ואל-ט'ואהרי והסיבה לכך ברורה - הם מסוגלים להסתנן לאוניברסיטאות ולמכונים שלנו בגלוי בעוד שאל-זרקאוי ואל-ט'ואהרי מסתתרים בתורה בורה".

 

הופתעתי כאשר קראתי שממרי והאתרים שיש להם לינק אליו כמו אתרIsrael forum  , www.israelforum.com/board/showpos.php?p=125860&postcount=577  עקבו אחרי הצהרות שלי מלפני שלוש שנים. המוזרה ביותר מבין אלה היתה דרשת יום שישי במסגד אל-זהראא, ב-15 באוקטובר 2002, בה תקפתי את המפעל הישראלי וקראתי להתנגדות באדמת פלסטין. ממרי כתב יותר מ-15 עמודים שכללו הצהרות שונות בהקשר זה, ובמקום לבחור בכותרת "מנעו מחבר פרלמנט סורי להיכנס לארה"ב", כפי שמחייב דיווח  מקצועי, בחר ממרי את הכותרת "חבר פרלמנט סורי תוקף את התרבות האמריקאית"!! ממרי ציטט שורה של רעיונות צרופים שהבעתי בתקשורת, העוסקים בסתירה בין התרבות החומרית והאמונה האסלאמית ביחס למשמעות האידיאולוגית של החיים.  

 

ההפתעה היתה שממרי הצליח תוך פחות משבוע לדחוס את הידיעות האלה ליותר מארבע מאות אתרי אינטרנט ולחזור יחד עם אתרים אלו על ההאשמות כמו נשים מקוננות... 

 

כמובן שהתשובה לכך מיהרה לבוא. בעודי אורז את מזוודותיי כדי לנסוע לאוסטרליה ולהשתתף בוועידה לדיון אסלאמי-נוצרי-יהודי, קיבלתי מהמועצה האסלאמית העליונה באוסטרליה מכתב התנצלות על שאינני מוזמן (לוועידה) בשל מחאה חריפה מצד יהודים על השתתפותי. התירוץ שהציג הארגון היהודי היו כמה מסמכים שממרי מסר לממשלת אוסטרליה. אלה כללו את ההתקפה שלי על הישות הגזענית ב'ישראל'. השאלה של המועצה האסאלמית היתה מנומסת ואדיבה ביותר: 'האם מה שהם מספרים עליך נכון?'  עניתי להם: 'אם הכוונה לכך שתקפתי את 'ישראל' לפני שלוש שנים כפי שטוען ממרי, אז אני שמח לומר לכם שאני תוקף את המדיניות הישראלית... כל יום, כל בוקר, כל ערב, לפני האוכל ואחריו, פעמיים לפני השינה, שלוש פעמים בזמן מהדורת החדשות ושבעים פעם בכל פעם שאני גולש באינטרנט.

 

לאחרונה כתב ממרי מחקר לא אובייקטיבי על הצהרה שלי בטלוויזיה הסורית שבה דיברתי על מאמציו של הנביא המכובד לנקות את אל-מדינה מתחבולת היהודים ומהזוהמה שלהם.  http://www.memritv.org/clip/en/786.htm. כולנו יודעים שבהתנחלויות קריט'ה, קינקאע ואל-נצ'יר באל-מדינה נערמו הלכלוך והזוהמה בדרכים, וכי שכן יהודי היה זורק את הלכלוך בפתח דלתו של הנביא המכובד. אך אתר האינטרנט של ממרי סבר כי הצהרה זו אנטישמית וכי יש בה לאומנות גזענית. אם היינו עכשיו בצרפת ייתכן והיה עלינו לעמוד למשפט כפי שעמד רוז'ה גארודי כאשר הטיל ספק בשואה.

 

אתמול תקף ממרי בחריפות הצהרה שלי בערוץ 'אל-דירה' בה דיברתי על היהודים שרצחו את הנביאים. זוהי עובדה שאנו יכולים לקרוא עליה בצורה ברורה בתורה, בברית החדשה ובקוראן. http://www.memritv.org/clip/en/797.htm 

 אף אחד לא מטיל בכך ספק. אך גם זה נחשב [בעיני ממרי] לאנטישמי. הדבר לווה באזהרה חמורה לישראלים ולאמריקאים  מפני המגמה הנאורה באסלאם 'הטוענת באופן שקרי' ל'וסטיה' [דרך האמצע] ולמתינות, שלדברי ממרי שונאת את ישראל כמו שאר הקיצונים.

 

כמובן שהדברים של ממרי יהפכו מהר מאוד לכדור שלג באינטרנט ועשרות אתרי אינטרנט הקשורים בצורה זו או אחרת למפעל הציוני יקבלו אותם. כמו כן, יצטרף אליהם [חומר רב] בו מצטיינים מנתחי ממרי הכישרוניים והמוסדות השונים [הלוקחים חלק] בתחרות התקשורתית.

 

השאלה שעולה כעת היא: מה הכינו הערבים כדי להתמודד עם ממרי? האם יש בתקשורת הערבית היום מרכז מחקרים שמקדיש את עצמו למעקב אחר כל מה שאומר האחר עלינו, בין שלילי ובין חיובי, כדי לשים זאת בארכיון, למיין אותו ואח"כ למסור אותו למקבלי ההחלטות ולספק אותו לחוקרים תחת הכותרת: הכר את אויבך ואת ידידך!(?) "

 


 


[1] תשרין (סוריה) 1.10.2005