המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: לדון בשאלה מדוע אנו שונאים את היהודים
22/5/2005

בעל טור סעודי: יש לדון בשאלה מדוע אנו שונאים את היהודים

 

בעל הטור הסעודי, חוסיין שובכשי, פרסם ביומון הלונדוני בשפה הערבית "אל-שרק אל-אוסט" מאמר בו הביע תמיהה על השנאה העצומה כלפי היהודים בעולם הערבי, למרות העדויות רבות ליחסים הטובים שהיו בעבר בין המוסלמים והיהודים[1]. להלן עיקרי מאמרו:

 

"מידת השנאה העצומה כלפי היהודים היא מביכה ולכן אנו שואלים מדוע אנו שונאים את היהודים? התשובה המידית על כך תהיה: 'לא. איננו שונאים את היהודים, אנו שונאים את הציונים'.  [אולם] אלו דברי הבל. אנו לא שמענו [שהדרשנים אומרים בתפילה] 'הו אללה הרוס את הציונים, את המפעל הציוני, את צאצאי הרצל ואת תוכנית באזל.' האם שנאתנו הנוכחית ליהודים היא תוצאה של המצב הפוליטי בכלל ושל הבעיה הפלסטינית בפרט? זו שאלה מהותית וחשובה שחובה לענות עליה בצורה כנה.

 

לפני כמה ימים ערך אחד העיתונים הסעודים תחקיר יפה על שרידי היהודים באזור אל-אחסאא שבחצי האי ערב [במזרח סעודיה]. הייתכן שהיו שרידי יהודים בחצי האי ערב ושהם חיו בקרבנו? התשובה היא כמובן כן. יש ראיות רבות המוכיחות שביותר מארץ ערבית אחת היו חיים תקינים [של המוסלמים] לצד היהודים וכי [היהודים] למדו ועבדו כמו שאר בני אותה המדינה.

 

הנושא, אם כן, דורש הסבר אחר. זאת במיוחד מאחר שיחסי הנביא מחמד עם היהודים היו גלויים. הוא ערך עמם הסכמים, עמד [מתוך כבוד] בהלוויה של אחד מהם, ניהל עמם קשרים, התחתן עם יהודיה, משכן את השריון שלו אצל שכנו היהודי ושאל על היהודי כאשר הוא נעדר והיה חולה.  

 

דתנו מתירה לנו לאכול מהאוכל של היהודים, לסחור עמם ולהתחתן עמם. מה העניין, אם כן?

אם נדע את היקף הבעיה ואת הסיבה האמיתית לכך שהיהודים הפכו למפלצת הגדולה הזו ו[אם נבין] כיצד הדבר התפשט עד כדי כך שהם הפכו להיות הסיבה לכל אסון, אז נוכל להבין את רעיון החלוקה [של בני האדם] לקבוצות ותתי קבוצות...

 

יש קבוצה של סעודים שאנשיה למדו עם היהודים, למדו אצל מורים יהודים וטופלו אצל רופאים יהודיים. הם מספרים סיפורים טובים ונורמאליים על היחסים עם היהודים, יחסים ששברו את המחסום הנפשי שנבנה זמן רב קודם לכן בדבר היחסים עם היהודים. די בדבריו של אחד מהם שאמר 'בני מטופל ממחלת הסרטן אצל רופא יהודי בצורה האצילית והמוסרית ביותר, ויש מי שמבקש ממני לנצור בליבי את השנאה והטינה [ליהודי] ולקלל אותו בלילה. אני לא אעשה זאת בשום פנים ואופן. יש הבדל גדול בין הציונות הנאלחת אשר מתעללת בפלסטין ובבניה ומבצעת מעשי זוועה ופשעים לבין הדת השמימית [הזו] ובניה'.

 

המוסלמים ידעו זאת קודם והתייחסו ליהודים בהתאם לפסוק 'בקבוצתו של משה יש אומה ההולכת על פי האמת ועושה צדק על פיה' [קוראן 7: 159] עד כדי כך שהיהודים הגיעו למשרות בכירות במדינה האומיית כמו [רבי משה] בן מימון שהגיע למשרת השר הראשון אצל הח'ליפה [כך במקור].

 

אני יודע שנושא כזה פותח ויכוח גדול אולם בעזרת אללה זהו ויכוח למטרות טובות. בעיון מחדש כזה יש תועלת גדולה עבורנו. [ותמצא] בו התשובה לשאלה מדוע אנו שונאים את האחר."

 


[1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.5.2005.