המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מועמד לנשיאות מצרים: השלטון פוחד מהשלום
27/1/2005

 

מועמד לנשיאות במצרים:

השלטון המצרי מפחד משלום ונורמליזציה; הדיקטטוריה והמתיחות באזור - תנאי להשרדותו; מצרים מספקת נשק לפלסטינים דרך המנהרות ברצועת עזה

 

השבועון הערבי-ישראלי "כל אל-ערב" ערך ראיון עם מחמד פריד חסנין, חבר הפרלמנט המצרי לשעבר שהכריז  על מועמדותו לנשיאות במצרים. ראיון זה נערך בעקבות ביקורו בישראל והשתתפותו כמשקיף בבחירות לנשיאות ברש"פ[1]. בראיון מתח חסנין ביקורת קשה על המשטר המצרי המבטיח את הישרדותו באמצעות ליבוי המתיחות באזור. זאת מאחר והוא מפחד משלום ויציבות שיובילו לדמוקרטיה. להלן עיקרי הראיון:

 

"שאלה: מהן הניע אותך להגיש מועמדות לנשיאות מצרים?

מחמד פריד חסנין: העוני, האבטלה ומצב החברתי הגרוע [במצרים] גרמו לי להבין שמצרים מדרדרת לשפל המדרגה ואני שונא לשבת בחיבוק ידיים בעודי רואה את עמי נטבח בצורה כזו. הנשיא מבארכ, הנמצא בשלטון כבר 23 שנה, הוא שהביא את מצרים למצב זה...

 

שאלה: על מה מבוסס מצע הבחירות שלך?

מחמד פריד חסנין: ... הכי חשוב בעיני הוא להפיל את הנשיא חוסני מבארכ, אחרון הפרעונים. חלומי הוא שמצרים תהפוך לרפובליקה פרלמנטארית בה לנשיא יהיה תפקיד של כבוד והשלטון יהיה בידי הממשלה. [כמו כן אני חולם] שאנו נממש את הפוטנציאל החקלאי והתעשייתי במצרים ושיהיה שיתוף פעולה בין הפועלים והמדענים כדי שתנאי החיים במצרים ישתפרו והיא תשגשג שוב.

 

שאלה: אתה מאמין שנורמליזציה עם ישראל היא הגורם הממשי לשלום למרות שרבים במצרים מתנגדים לנורמליזציה, האם אתה יכול להסביר את השקפתך?

מחמד פריד חסנין: השליטים במצרים מפחדים משלום מכיוון שהוא דוחף אותנו לדמוקרטיה והם אינם מעוניינים בה. הם גם אינם מעוניינים בכך שאנו נכיר את המציאות התרבותית שישראל יצרה, ונכיר את הדמוקרטיה שהישראלים מיישמים יחד עם היהודים.

 

כשאגיע למצרים אעלה [את הנקודה] שהדרך היחידה להצלת העם [המצרי] מהעוני והחולי היא הצמיחה. צמיחה זו תושג רק באמצעות דמוקרטיה ושלום, ושני אלו יתגשמו רק באמצעות הנורמליזציה עם המדינה הזו (הכוונה לישראל) החובקת בתוכה תרבות אירופאית המתקרבת אלינו בעוד אנו מתרחקים ממנה ומשננים את דברי המשוררים, הדרשנים והשליטים הכושלים. אם אנו נקבל אותם (את הישראלים) באהבה, הם יקבלו אותנו באותה מידה.

 

שאלה: על איזו דמוקרטיה אתה מדבר?! הערבים [בישראל] רואים שישראל דמוקרטית [רק] ליהודים בעודם סובלים מאפליה גזענית מחפירה.

מחמד פריד חסנין: ראיתי את הדמוקרטיה בקרב היהודים ואני יודע שלערבים יש דרישות לגיטימיות רבות, שאנו נדרוש בעתיד מממשלת ישראל ומהעם הישראלי. אולם, כאשר אני משווה בין תנאי החיים של ערביי ישראל לבין תנאי החיים שלי במצרים, אני מבין שלערבי ישראל יש יותר מזל ממני.

 

שאלה: אתה אומר שהמשטר במצרים מושחת אולם [גם] ראש ממשלת [ישראל] שרון ואחרים הסתבכו בשחיתות. לפיכך, הדבר אינו שונה?

מחמד פריד חסנין: איני מגן על שרון. הוא [שליט] צבאי המפיק תועלת מהמשך המתיחות והמלחמה. אני יודע שהוא ובנו מושחתים אולם אני בוכה על מצבו של עמי במצרים. אני רואה את האירופאים שהגיעו  לישראל עם תרבות של חופש ויש לנו מה ללמוד  מהם באמצעות התקרבות אליהם. אין תועלת באלימות ובלחימה, אנו אומה שלא ייצרה טרקטור או מחרשה, אז כיצד נייצר נשק? אני רוצה שננסה את האהבה והשלום כפי שעשה גנדי...

שאלה: האם אינך חושש שבמצרים יבואו איתך חשבון ויאמרו שאתה תומך בנורמאליזיציה [עם ישראל] וכי אתה סוכן [של ישראל]?

מחמד פריד חסנין: כל חיי לא התעניינתי בשלטון ובדעותיו. אני הפגנתי נגד גמאל עבד

אל-נאצר, התנגדתי לסאדאת ואני מתנגד לחוסני מבארכ. אני לא מתעניין בבורים האלה (כלומר, המתנגדים לנורמליזציה) המרוויחים כולם מן המתיחות...

 

שאלה: מה אתה מתכוון לעשות בהתקרב מועד בחירתו מחדש של הנשיא חוסני מבארכ?

מחמד פריד חסנין: אנו נפעל להוציא את העם להפגין ולכתר את [בנין] הפרלמנט. אנו גם נקרא להבאת משקיפים בינלאומיים שיפקחו על הבחירות. אם המשקיפים יבואו אז מובארכ ייפול והעם יאמר לו לא. אם לא נצליח בכך, ניפגש שוב בבחירות לפרלמנט שיערכו בנובמבר. [אז] אנו נדרוש את נוכחותם של משקיפים כדי שייבחר פרלמנט המשקף את דעת העם.

 

שאלה: האם אתה צופה ששנת 2005 תהיה שנה של שינוי במצרים?

מחמד פריד חסנין: כן. אני מריח את ריח השריפה של פרעה (הכוונה לחוסני מבארכ). אם העם יכתר את הפרלמנט, אז הפרלמנט יאלץ לפטר את הנשיא, וכאן מגיע תפקידו של הצבא. הצבא יאמר לנשיא: 'עליך לקחת את חפציך וללכת'. לאחר מכן, הצבא יכריז על בחירות תוך שישה חודשים.

 

שאלה: האם ניתן להבין מדבריך שאתה תומך בהפיכה צבאית נגד חסני מבארכ?

מחמד פריד חסנין: איני תומך בהפיכה צבאית. אנחנו רוצים שהעם יפיל את חסני מבארכ, אולם אנחנו בטוחים שהצבא לא יציית לפקודותיו של מבארכ לטבוח בעם... אם העם יצא לרחוב אז הצבא יעמוד לצידו.

 

שאלה: מובן מדבריך שאתה נוטה לצד האמריקאי המנסה לכפות דמוקרטיה בעולם הערבי באמצעות כוח ודיכוי העם, כמו שקורה כעת בעיראק?

מחמד פריד חסנין: השינוי חייב לבוא מהעם. אולם לדעת העם האמריקאי, העמים האירופאים ושליטים רבים באירופה ובאמריקה, העוני והדיכוי הם שיוצרים את המתיחות בעולם ומשפיעים על רווחתו, ולכן אין מנוס מלבקש את עזרתם כדי ליצור שינוי במצרים.

 

שאלה: עזרה באמצעות כוח?

מחמד פריד חסנין: עזרה בשחרור העם המצרי מהדיקטטור והשחיתות. אולם, העניין הוא שהם [כלומר אירופה ואמריקה] אינם מוצאים שום כוח נאור במצרים שיכול להוות אלטרנטיבה לחסני מבארכ והם רואים רק את האחים המוסלמים. לכן אנו רוצים להצמיח כוח נאור במצרים. הסיוע הדרוש הוא סיוע תקשורתי ולא סיוע צבאי. אנו צריכים שהם יפתחו את ערוצי הלווינים שלהם בפני האופוזיציה המצרית.

 

אני התנגדתי והפגנתי נגד כיבוש עיראק, אולם אני יודע שהמערב ראה בסדאם חוסיין סכנה לעולם כאשר טען שברשותו נשק [השמדה המוני], בעוד שלמעשה לא היה ברשותו דבר. השליטים הערבים מממנים את ההתנגדות העיראקית, מכיוון שהם אינם רוצים דמוקרטיה. לכן, אני מבקש שההתנגדות העיראקית תירגע ואני מקווה שהממשלה העיראקית הסוכנת שבאה באמצעות הטנקים האמריקאים תשלוט רק לתקופת מה ואחר כך נראה.

 

שאלה: היית אחד המשקיפים בבחירות לנשיאות הפלסטינית, האם היו אלה באמת בחירות דמוקרטיות?

מחמד פריד חסנין: אני ראיתי דמוקרטיה שמעולם לא ראיתי במצרים. אני בן 65 וכל מה שראיתי במצרים הוא רק בחירות מזויפות, בעוד שבפלסטין ראיתי קלפיות שנוהלו בשקיפות. ראיתי שהפלסטינים מתורבתים. אני מתפעל מהעם הזה. למצרים יש הרבה מה ללמוד מהם...

 

שאלה: האם אתה סבור שהתיווך המצרי רציני [בכוונותיו] להשגת שלום בין הישראלים לפלסטינים?

מחמד פריד חסנין: מעולם לא סמכתי על המשטר המצרי ואני מבקש מהפלסטינים לא לסמוך על השלטון המצרי מפני שהישרדותו של השלטון הזה תלויה בהמשך הדיקטטוריה והמתיחות ואני חושש שהמצרים שוב יציתו את המתיחות בעזה.

 

שאלה: למה אתה מתכוון?

מחמד פריד חסנין: הנשיא מבארכ מעוניין להראות שהאזור מתוח כדי שהוא יהיה היחיד שיוכל להבטיח את היציבות. אני חושש שכאשר העניינים בעזה יירגעו, המצרים ילבו אותם [שוב] באמצעות [יצירת] מתיחות ואספקת נשק.

 

שאלה: האם אתה מנסה לומר שהמשטר המצרי מספק לפלסטינים נשק דרך המנהרות ברצועת עזה?

מחמד פריד חסנין: כן. ואני חושש מהתפרצות הלחימה בין החמאס והרשות הפלסטינית כשלשלטון המצרי יהיה חלק בליבוי הלחימה הזו."

 

תגובת עורך "אל-אסבוע": דברי חסנין פוגעים בביטחונה של מצרים

במקביל לראיון פרסם השבועון "כל אל-ערב" את תגובתו של מצטפא בכרי, עורך השבועון המצרי הלאומני העצמאי 'אל- אוסבוע'. בה אמר בכרי בין השאר: "זהו אדם לא נורמלי. מצער שאדם כזה היה חבר בפרלמנט [המצרי]. הוא אדם מלא סתירות. אתמול הוא השתייך למפלגת אל-ופד, אח"כ הוא שינה את [דעתו] ונעשה נאצריסטי והיום הוא ניצב עם ישראל באותה שוחה...

 

דבריו משקפים את דעתו האישית בלבד. העם המצרי מתנגד לנורמליזציה עם האויב הציוני והוא עומד באותה השוחה עם העם הפלסטיני. טענות מעין אלה של חסנין נועדו להסית את כל העולם נגד מצרים, ארץ הולדתו. לצערנו הוא מוכר [את מצרים] כעת לשמעון פרס ולאריאל שרון. נראה כי הוא מסנוור מהדמוקרטיה הישראלית וראוי שהוא יובא למשפט במצרים על דבריו המסוכנים הפוגעים בביטחונה הלאומי של מצרים. איננו שוללים [את האפשרות] שאדם זה הוא שליח של ישראל...

 

איש זה אינו מוצא דרך להתפרסם אלא באמצעות הצגת מועמד לנשיאות המצרית... אני יכול להתערב שאם הוא יצא לרחוב ויאמר את הדברים הללו הוא לא יישאר בריא ושלם..."               

       

    [1] כל אל-ערב (ישראל), 19.1.2005. כל הסוגריים העגולים בטקסט מופיעים במקור.