המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.1.2008
17/1/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.1.2008

בתקציר: סכסוך בין אחמדי-נז'אד לשר החוץ שלו * יו"ר הפרלמנט המצרי מאיים בניתוק יחסים עם הפרלמנט האירופאי * יומון לבנוני: בוש נפגש על אל-סניורה ואל-חרירי * מחוות ידידות בין כווית לאיראן * בכיר סיני: אין מקום לסנקציות על איראן * ארגונים פלסטיניים אסלאמיים בלבנון: ננקום בישראל * הבנק הגדול בבחריין משעה פעילותו באיראן

 

איראן: סכסוך בין ראש הממשלה לשר החוץ

אתר האינטרנט האיראני אלף, המזוהה עם ציר המג'לס השמרני אחמד תואכלי, העומד בראש המרכז למחקרים אסטרטגים של המג'לס, דיווח כי שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, מאיים להתפטר בעקבות סכסוך עם הנשיא אחמדי-נז'אד בעניין המשך כהונתו של שגריר איראן באיטליה. האתר טען כי המועמד להחליף את מותכי הוא יועץ הסתרים של אחמדי-נז'אד, ת'מרה האשמי.

אלף (איראן), 16.1.08

 

הסיבות לעיכוב השיחות על עיראק בין ארה"ב לאיראן

השבועון האיראני צבח-י צאדק, שופרו של עלי ח'אמנאי במשמרות המהפכה, טען כי הסיבה לעיכוב סבב השיחות הרביעי בין איראן לארה"ב בנושא עתידה של עיראק נובעת מדרך התנהלותה של ארה"ב: מחד היא רוצה בעזרת איראן כדי להביא לרגיעה באזור; מאידך היא מסרבת לדון בסילוק האופוזיציה האיראנית מעיראק, בשחרור "האזרחים האיראנים" השבויים שם בידי הכוחות האמריקאים ובדרך בה תפצה עיראק את איראן על המלחמה ביניהן (1980-1988).

צבח-י צאדק (איראן), 13.1.08

 

שבועון איראני: ישראל לא תוקפת מפחד התגובה של איראן

השבועון צבח-י צאדק, שופרו של עלי ח'אמנאי במשמרות המהפכה, טען כי ישראל אינה תוקפת את מתקני הגרעין של איראן בשל חששה מיכולת התגובה הבליסטית החריפה שבידי איראן, ומיכולת ההגנה האנטי אווירית שלה. לדברי השבועון, ישראל היתה תוקפת את איראן, לו היתה בטוחה בהצלחתה.

צבח-י צאדק (איראן), 13.1.08

 

[חיצי השלום הישראליים הנורים על]: "עזה"

אל-דסתור (ירדן), 16.1.08

 

יו"ר הפרלמנט המצרי מאיים לנתק היחסים עם הפרלמנט האירופי

לקראת הצבעה שתיערך היום בפרלמנט האירופי על הצעת החלטה לגנות את הפרות זכויות האדם במצרים, אמר יו"ר הפרלמנט המצרי, אחמד פתחי סרור, כי הפרלמנט המצרי ישקול לנתק את יחסיו עם הפרלמנט האירופי ועם המועצה האירופית-מזרח תיכונית. לדבריו, הצבעה זו מהווה התערבות בוטה בענייניה הפנימיים של מצרים, ומצרים מתנגדת ללשון ההצעה המתנשאת ואינה רואה בפרלמנט האירופי בית דין.

אל-אהראם (מצרים), 17.1.08

 

יומון לבנוני: בוש נפגש עם פואד אל-סניורה וסעד אל-חרירי בירדן

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לאופוזיציה הלבנונית, דיווח מפי מקורות מדיניים בבירות, שנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ביקש במהלך ביקורו באזור להיפגש בחשאי עם ראש ממשלת לבנון, פואד אל-סניורה. על פי הדיווח, עבדאללה מלך ירדן נרתם לארגון הפגישה והטיס בעצמו את אל-סניורה וסעד אל-חרירי לבסיס צבאי בעקבה שבירדן, שם התקיימה הפגישה. בלשכת אל-סניורה סירבו להתייחס לנושא.

אל-אח'באר (לבנון), 17.1.08

 

שר החוץ הכוויתי: איראן ידידתנו

במהלך ביקורו בטהראן אמר שה"ח הכוויתי, השיח' מחמד אל-צבאח, כי איראן וכווית שותפות בשאיפות ובמטרות שלהן וכי איראן היא ידידה של כווית. עוד אמר כי בקרוב ייחתם הסכם לייבוא גז ומים מאיראן לכווית. בהתייחסו לנושא הגרעין האיראני, אמר השר כי ישנן התפתחויות משביעות רצון עבור כולם. ואילו נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר בפגישתו עם שר החוץ של כווית, כי יחסי שתי המדינות יכולים לשמש מודל עבור מדינות אחרות באזור וקרא למדינות המפרץ הערביות להרחיב את קשריהן עם איראן.

אירנא (איראן), 16.1.08; אל-ג'רידה (כווית), 16.1.08; אל-סיאסה (כווית), 17.1.08

 

על הכדור שנמסר לעבאס ע"י ארצות הברית כתוב: "הזדמנות"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.1.08

 

מנהיג החמאס: הדם בעזה יקצר את ימיה של ישראל

ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, אמר במסיבת עיתונאים בדמשק כי הדם הפלסטיני הנשפך בעזה יקצר את ימיה של "הישות הציונית". הוא האשים את ארה"ב במתן גיבוי לפעולות ישראל בעזה וקרא לרש"פ להגיב בהפסקת המו"מ עם ישראל.

www.palestine-info.info , 17.1.08

 

גדול הבנקים בבחריין מפסיק פעילותו עם איראן

הבנק הגדול ביותר בבחריין החליט להפסיק את פעילותו הכלכלית באיראן, בעקבות לחצי ארה"ב. חבר הפרלמנט הבחריני, ד"ר ג'אסם חוסין, אמר כי זו הפסקה זמנית שתבוא לקיצה כאשר יתחלף המשטר האמריקאי הנוכחי. בנוסף, בכיר איראני בדוביי אמר כי איחוד האמירויות משבש ניסיונות של חברות איראניות לפעול במדינה וכי בנקים של איחוד האמירויות הפסיקו להעניק אשראי לחברות איראניות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.1.08

 

ארגונים פלסטינים אסלאמיים בלבנון מאיימים בג'יהאד

מאות פעילי ארגונים אסלאמיים התאספו אתמול במחנה הפליטים עין אל-חלוה בלבנון כדי להביע סולידאריות עם הפלסטינים ברצועת עזה והכריזו על ג'יהאד נגד הכופרים האמריקאים והישראלים. בכיר בארגון הפלסטיני, "עצבת אל-אנצאר", אבו שריף עקל, הודיע כי מאות לוחמי ג'יהאד מעין אל-חלוה רוצים לצאת אל זירות השהאדה ואיים בתגובה "בכל זירות הג'יהאד". עקל קרא לגדודי "אל-קאסם", ל"סראיא אל-קדס" ול"ג'יש אל-אסלאם" להגיב בפעולות הדומות לאלה שתכנן השהיד יחיא עיאש.

אל-אח'באר (לבנון), 17.1.08

 

אל-מסתקבל: סוריה מאחורי הפיגוע נגד רכב השגרירות האמריקאית בלבנון

מאמר המערכת של היומון הלבנוני אל-מסתקבל טען כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, עומד מאחורי הפיגוע נגד רכב שגרירות ארה"ב בלבנון ב-15.1.08. לדעת כותב המאמר, פארס ח'שאן, מטרת המשטר הסורי היתה לפגוע בשגריר ארה"ב בלבנון, ג'פרי פלדמן השנוא עליו וכי למשטר הסורי יש את האמצעים לבצע פיגוע כזה. עוד טען כי הפיגוע מהווה מסר דמים לגורמים שאיימו להעביר את הטיפול במשבר הלבנוני למועצת הביטחון של האו"ם, למועמד לנשיאות מישל סולימאן ונגד היוזמה של שרי החוץ הערבים לפתרון המשבר בלבנון, ובעיקר נגד סעודיה ומצרים.

אל-מסתקבל (לבנון), 17.1.08

 

בוש שואל את הערבי: "מה אתה חושב על הנהיגה שלי?"

אל-ע'ד (ירדן), 16.1.08

 

ארגון אופוזיציה סורי לסרקוזי: נקוט עמדות תקיפות כלפי המשטר הסורי

מזכירות "הצהרת דמשק" בבירות, בראשה עומד האופוזיציונר וחבר הפרלמנט הסורי לשעבר, מחמד מאמון אל-חומסי, קראה לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, "לנקוט עמדות תקיפות כלפי המשטר הדיקטטורי הסורי". בהודעתה אתמול (16.1.08), דרשה המזכירות מסרקוזי "להחזיר את שגרירי האיחוד האירופי בסוריה [לארצותיהם], לעקל את כספי השחיתות שצבר המשטר", וכן להגביר את התמיכה בעם הסורי.

אל-מסתקבל (לבנון), 17.1.08

 

מפקד מיליציות המואשמות ברצח עם - יועץ בממשלת סודאן

נשיא סודאן עמר אל-בשיר מינה את מוסא הלאל, מנהיג מיליציות הג'נג'וויד, כיועץ לשר הממשל הפדראלי בממשלתו. הלאל ידוע כמי שהוביל את המערכה של מילציות הג'נג'וויד הערביות נגד השבטים האפריקאים בדארפור. באו"ם מעריכים שמספר הקורבנות במערכה זו הגיע לכ-200,000. יצוין כי ארה"ב ומועצת הביטחון של האו"ם הטילו באפריל 2006 מגבלות על תנועותיו ונכסיו של הלאל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); SudanTribune.com (צרפת), 17.01.08

 

בכיר סיני: אין מקום לסנקציות על איראן

לקראת פגישת חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה בשבוע הבא בברלין, אמר בכיר במשרד החוץ הסיני בפגישתו עם מזכיר 'המועצה העליונה לביטחון לאומי' של איראן, סעיד ג'לילי, המבקר בסין, כי "למרות לחצים מצד ארה"ב ומספר מדינות מערביות, בייג'ינג מאמינה כי אין מקום ללחץ וסנקציות על איראן בנושא תיק הגרעין שלה.

אירנא (איראן), 17.1.08

 

יומון באיראן: ההתקפה הישראלית בעזה, חלק מעסקת בוש-אולמרט

מאמר המערכת של היומון טהראן טיימס טען כי התוצאה היחידה לביקורו של בוש באזור היא הסכם עם המנהיגים הציוניים לפתוח בסדרה של פעולות טרור בעזה ובלבנון. כך, תקיפת ישראל בעזה היתה חלק מעסקה בין בוש לאולמרט ואפשר שהפיצוץ שכוון נגד שגרירות ארה"ב בבירות הוא חלק מתכנית בוש-אולמרט, להפוך את לבנון למקום לא-בטוח כדי לאפשר התערבות מחודשת של המשטר הציוני בלבנון.

טהראן טיימס (איראן), 17.1.2008

 

איומים באתרי אל-קאעדה על פובליציסט סורי

הפובליציסט הסורי, נביל פיאצ', הודיע על החלטתו להגר לאירופה לאחר שקיבל איומים ברצח ולאחר שבאתרי אינטרנט של ארגון "אל-קאעדה" התפרסמו פסקי דין שקראו לחסלו. האיומים ופסקי הדין הופיעו על רקע פרסום ספר של פיאצ' הכולל סיפורים על מחלוקת בין עאאשה, אשת הנביא מחמד, לבין החליף עות'מאן בן עפאן והח'ליף עלי בן אבו טאלב.

www.al-arabiya.net , 16.1.08

 

בעוד שבוש מכה בתוף המלחמה נגד איראן, לועג הישראלי

לאישה עם הכתובת "עזה": "מי ישמע אותך עכשיו?!"

אל-מסתקבל (לבנון), 16.1.08

 

שר ההסברה הסורי: על סעודיה ומצרים ללחוץ על בעלי הברית שלהן בלבנון

שר ההסברה הסורי, מוחסן בלאל, אמר במסיבת עיתונאים שכינס אתמול (16.1.08) כי סוריה דבקה ביוזמה שגיבשו שרי החוץ הערבים לפתרון המשבר בלבנון. בתגובה לדבריו של שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, (14.1.08), שקרא לסוריה להפעיל לחצים על בעלי בריתה בלבנון, דרש בלאל ממצרים וסעודיה להפעיל לחצים על בעלי בריתן בלבנון. לדבריו, סוריה מוכנה לסייע להצלחת מאמציו של עמר מוסא לפתרון המשבר, אולם מאמצים שיבואו רק מצידה לא יספיקו לשם כך.

אל-ת'ורה (סוריה), 17.1.08

 

עיראק: תגבור ביטחוני כבד לקראת יום אל-עאשוראא

לרגל יום אל-עאשוראא (יום זיכרון ואבל של השיעים על מותו של חוסין נכדו של הנביא מחמד) החל ב- 19.1.08, אסר משרד הפנים העיראקי על תנועת כלי רכב באחד עשר מחוזות בדרום עיראק ובמרכזה החל מהיום (17.1.08) בערב עד יום שבת (19.1.08) בערב. מנגנוני הביטחון העיראקים נקטו אמצעי ביטחון כבדים לאבטחת צירי הגישה לאתרים המקודשים לשיעים באל-כרבאלא ובאל-כאט'מיה, כדי למנוע ניסיונות לפגוע בשיעים המבקרים באתרים הללו. נמסר כי אמצעי הביטחון הללו כוללים שימוש במסוקים, הצבת מחסומים, סיורים רגליים וממונעים וכן קמפיין הסברה הקורא למבקרים לנקוט אמצעי זהירות.

אל-מאדא (בגדאד), 17.1.08