המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 20.3.2008
20/3/2008

                         מה חדש? סיכום יומי 20.3.2008

 

בתקציר: מונתזרי בביקורת קשה על המשטר באיראן *  מלון לנשים בלבד בסעודיה *  חנינה לאסיר ה"פייסבוק" במרוקו *  כווית: הודחו חברי פרלמנט שהשתתפו בעצרת לזכר מוע'ניה *  בכיר רוסי הטיל דופי בבחירות באיראן *  סגנו של סיסתאני נפצע קשה בניסיון התנקשות

 

שגריר לבנון בטהראן: איראן סיפקה לנו נשק

בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות איסנא, הודה שגריר לבנון באיראן, זין אל-מוסאוי, כי איראן סיפקה ללבנון "כלי נשק להגנה עצמית" לו היה תפקיד חשוב במלחמת לבנון 2006, בעוד ש"האמריקאים סיפקו לישראל כלי נשק לחיסול לבנון."

איסנא (איראן), 17.3.08


מונתזרי בהתקפה גורפת על המשטר באיראן

בראיון לשבועון איטלקי, תקף איתאללה חוסין עלי מונתזרי, מבכירי אנשי הדת באיראן, את התנהלות המשטר במספר נושאים: כניסתם של אנשי צבא לפוליטיקה, אותה התיר המנהיג העליון ח'אמנאי, בניגוד להוראותיו המפורשות של מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני; היד הקשה הננקטת כלפי חופש הביטוי של עיתונאים וסטודנטים; מעורבותם של אנשי הדת בניהול המדינה, הפוגעת בשליחותם; חוסר הטיפול באינפלציה ובמצב הכלכלי ותאוות הכוח של המשטר. מונתזרי הגן על זכותה של איראן להתגרען, אך טען כי "ההצהרות המסיתות" של ממשלת אחמדי-נז'אד, גורמות ללחץ בינלאומי מיותר.

רוז (איראן), 18.3.08

 

ראש הכנסיה הפרוטסטנטית באלג'יריה מגנה סגירת הכנסיות

מוסטפא כרים, ראש הכנסיה הפרוטסטנטית באלג'יריה, גינה את צווי הסגירה שהוציאה הממשלה האלג'יראית נגד שתי כנסיות בקביליה. הוא גם מחה על כך שהשלטונות מנעו מאנשי כנסייה זרים להשתתף בכנס בעיר תיזי אוזו, לאחר שעוכבו שעות ארוכות בכניסה למחוז. לדבריו, אם יימשכו ה"פרובוקציות", לא יהססו הנוצרים האלג'יראים לפנות לבתי המשפט.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 19.3.08 

 

בית מלון לנשים בסעודיה

אתמול (18.3.08) נחנך בית מלון לנשים בריאץ' שבסעודיה, הראשון מסוגו במדינה. המלון ישרת נשים בלבד.

אל-וטן (סעודיה), 19.3.08

 

[ביקור קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בישראל]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 18.3.08

 

מובארכ: ההתנגדות לכיבוש - זכות לגיטימית

בנאום לרגל אל-מולד אל-נבוי [הולדת הנביא מחמד], אמר הנשיא מובארכ כי ההתנגדות היא זכותו הלגיטימית של כל עם תחת כיבוש ואולם עליה להיות כפופה לשיקולי רווח והפסד.

אל-גומהוריה (מצרים), 19.3.08

 

"השמרנים שולטים בבחירות באיראן"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ג'רידה (כווית), 18.3.08

 

מצרים: נדחה ערעורו של אימן נור

בית הדין המנהלי העליון במצרים דחה את ערעורו של מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית, אימן נור, וסירב לשחררו מהכלא מסיבות בריאותיות. עורך דינו, אמיר סאלם, קרא לנשיא מובארכ לחון את נור בשל מצבו הבריאותי המתדרדר בכלא.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 18.3.08

 

מרוקו: חנינה לאסיר ה"פייסבוק"

מלך מרוקו מוחמד השישי העניק חנינה לפואד מורתצ'א, אשר נשפט למאסר לאחר שנרשם ל"פייסבוק" תחת השם של הנסיך מולאי רשיד.

www.elaph.com, 19.3.08    

 

כווית: הוסרה חסינות של חברי פרלמנט, משתתפי "עצרת מוע'ניה"

הוסרה חסינותם של שני חברי הפרלמנט הכוויתיים, עדנאן עבד אל-צמד ואחמד לארי, בעקבות השתתפותם בעצרת האבל לזכר עמאד מוע'ניה. השניים צפויים להיעצר ולעמוד למשפט בקרוב.

אל-סיאסה (כווית) 20.3.08

 

אלג'יריה: עצומה למען סובלנות וכיבוד חירויות הפרט

עצומה שפורסמה בעיתוני אלג'יריה מגנה את התנכלויות השלטון לעיתונאים, לאיגודי עובדים ולנוצרים, וקוראת לכיבוד ערכי הסובלנות וחירויות הפרט. בין החותמים: עלי יחיא עבד אל-נור, יו"ר כבוד של הליגה האלג'יראית להגנה על זכויות אדם; ההיסטוריון מוחמד חרבי; הקריקטוריסט עלי דילם; נשיא התנועה למען אוטונומיה בקביליה פרחאת מהני והעיתונאי ארזקי אית לרבי.

אל-וטן (אלג'יריה), 19.3.08    

 

בכיר רוסי מטיל דופי בבחירות באיראן

חבר בבית הנבחרים הרוסי (הדומא) טען כי הבחירות באיראן אינן עומדות בסטנדרטים בינ"ל, וכי ניצחון השמרנים הוא תוצאת פעילותם של האמריקאים.

שהאב-ניוז (איראן), 19.3.08

 טענות מימין ומשמאל על כשרות הבחירות למג'לס

שמרנים מבקרי אחמדי-נז'אד ומנהיגים רפורמיסטים פנו למועצת המפקחים באיראן, בתביעה לטפל בזיופים שהיו בבחירות למג'לס מצד תומכי הנשיא. לטענת מנהיגי הרפורמיסטים, אין התאמה בין התוצאות שהוכרזו בטהראן לבין מספר הפתקים שנספרו בקלפיות.

נו רוז ניוז (איראן), 19.3.08; שהאב ניוז (איראן), 17.3.08

 

חמש שנים לפלישה [האמריקאית] לעיראק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן), 19.3.08

 

הרוגים ופיצוצים עם בואו של צ'ייני לבגדאד; על התולעת שיוצאת

 מהחור בצורת עיראק בראשו של צייני כתוב: "הטרור"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (קטר), 19.3.08

 

פקיסטן: אישה נבחרה לראשות הפרלמנט

לראשונה בהיסטוריה של פקיסטן נבחרה אישה לעמוד בראש הפרלמנט. יושבת הראש הנבחרת, פהמידה מירזא, חברת מפלגת העם, שזכתה לתמיכתם של 249 מתוך 342 חברי הפרלמנט.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.08

 

קטר מרחיבה את הצי הימי

בוועידת "ההגנה הימית" הבינ"ל שהתקיימה בדוחה, הודיעה קטר על כוונתה לקנות ספינות מלחמה לצי שלה ועל רכישת שתי סירות סיוע לסטי"לים מחברה הולנדית. זאת במסגרת תכנית הצטיידות חמש שנתית להגנה על המים הטריטוריאליים שלה. מומחים צבאיים שהשתתפו בועידה, דרשו להקים כוח ימי קבוע המשותף למדינות המפרץ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.08

 

הסהר האדום הכוויתי מתנגד לקידום הנציג הפלסטיני בארגון

ארגון "הסהר האדום" הכוויתי הגיש לרשות הכללית של ארגון "הסהר האדום" ו"הצלב האדום" הבינ"ל, התנגדות רשמית למינויו של הנציג הפלסטיני באגודה, מרואן אל-ג'ילאני, למפקח על מדינות המפרץ. הסיבה להתנגדות - עמדותיו השליליות של הנציג הפלסטיני כלפי כווית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.08

 

האופוזיציה בלבנון: להסיר את היוזמה הערבית מסדר היום

היומון הלבנוני, אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה, דיווח כי האופוזיציה בלבנון הטילה על פתחי יכן, העומד בראש חזית הפעולה האסלאמית, להגיש בשמה תזכיר לפסגה הערבית התובע להסיר מסדר היום את היוזמה הערבית לפתרון המשבר בלבנון. הסיבה: היוזמה הציתה סכסוכים במדינה.

אל-אח'באר (לבנון), 20.3.08

 

בחירות חדשות לפרלמנט הכוויתי

אמיר כווית, השיח' צבאח אל-אחמד אל-ג'אבר אל-צבאח, החליט לפזר את הפרלמנט הכוויתי בשל מחלוקות קשות בין הפרלמנט לממשלה, ולקיים בחירות חדשות ב-17.5.08.

אל-סיאסה (כווית), 20.3.08

 

מצרים: תביעה למנוע עירוב בין גברים ונשים באוניברסיטאות

העו"ד המצרי נביה אל-וחש, הגיש לשר התרבות והחינוך יסרי אל-גמל, ולשר ההשכלה הגבוהה הד"ר האני הלאל, תביעה לטיפול בהפקרות באוניברסיטאות. אל וחש דרש מן השרים לכפות על הסטודנטים לבוש צנוע, התואם את החוקה והמסורת ולהפריד בין בנים לבנות בכיתות הלימוד.

אל-מצריון (מצרים), 20.3.08

 

"ארגון הנוער הג'יהאדיסטי" בסומאליה שמח להכלל בין ארגוני הטרור

דובר "ארגון הנוער הג'יהאדיסטי" בסומאליה, המזוהה עם ארגון אל-קאעדה, השיח' מח'תאר רובו עלי אבו מנצור, הביע את גאוותו על הכללת ארגונו ברשימת ארגוני הטרור של משרד החוץ האמריקאי. לדבריו, "אללה ציווה עלינו להיות טרוריסטים אל מול אויבי האומה".

www.alarabiya.net, 20.3.08

 

גורמים רשמיים סעודיים: אסור לבנות כנסיות בסעודיה

אנשי דת ואנשי הסברה סעודיים הביעו הסתייגות ממאמציו של הוותיקן לפתוח בסעודיה כנסיות  עבור העובדים הזרים הנוצרים. לדבריהם, בניית כנסיות בסעודיה אסורה לחלוטין מסיבות דתיות, חברתיות ודמוגרפיות.

19.3.08www.alarabiya.net 

 

צרפת תעניק מקלט מדיני לנוצרים עיראקיים

צרפת הביעה נכונות להעניק מקלט מדיני ל- 500 נוצרים עיראקיים, כדי להגן עליהם מרצח ומהתנכלויות להם הם חשופים בעיראק. מנגד, ממשלת שבדיה החליטה לגרש בכוח עיראקים אשר בקשותיהם לקבל בה מקלט מדיני נדחו. הנציבות העליונה לענייני פליטים מתחה ביקורת על מדיניות חדשה זו של ממשלת שבדיה  ודרשה לבטל את החלטת הגירוש.

אל-זמאן (לונדון), 19.3.08

  

עיראק: סגנו של סיסתאני נפצע קשה בניסיון התנקשות

עבד אל-וכיל אל-עידאני,סגנו של המנהיג השיעי איתאללה עלי אל-סיסתאני, נפצע קשה בעקבות ניסיון התנקשות בחייו בעיר בצרה. נמסר כי הוא נמצא כעת בטיפול נמרץ וטרם יצא מכלל סכנה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.08