המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: על סעודיה לפתח תכנית גרעינית למטרות שלום
18/10/2006

 

בעל טור סעודי: סעודיה צריכה לפתח תכנית גרעינית למטרות שלום

בעל הטור הסעודי, אמין סאעאתי פרסם מאמר ביומון הסעודי "אל-אקתצאדיה" תחת הכותרת "עכשיו דרוש לחזור לכור הגרעיני הסעודי". במאמרו טען סאעאתי כי ההתפתחויות באזור מחייבות את סעודיה לגבש בדחיפות תוכנית לבניית כורים גרעיניים למטרות שלום. להלן קטעים ממאמרו:

"לפני חודשיים הצהיר הנשיא האמריקאי, ג'ורג' בוש, שתוך עשר שנים ארה"ב לא תזדקק לנפט של המזרח התיכון, ושהיא קרובה להשגת אנרגיה חלופית במחירים נמוכים בהרבה ממחירי הנפט.

לפני חודשיים ביקר הנסיך סעוד אל-פיצל, שר החוץ הסעודי, באיראן והצהיר כי החוקים

הבינלאומיים מקנים לאיראן את הזכות להשתמש באנרגיה גרעינית למטרות שלום. [כמו כן,] בחודש שעבר נפגשו שרי החוץ של המדינות האסלאמיות באזרבג'אן והכריזו כי לאיראן יש זכות להשתמש באנרגיה גרעיני למטרות שלום.

כעת, נוכח האירועים [המתרחשים] בימים אלה באזור, הגיע הזמן לחזור לתכנית הגרעין הסעודית.  

הדבר נובע מההכרח להחזיק במקורות אנרגיה חדשים וזולים, מאחר שהמדינות שהתמוטטו, התמוטטו משום שלא החזיקו באנרגיה זולה כמו אנרגיה גרעינית. נראה כי זהו הזמן המתאים לשוב לנושא [פיתוח] אנרגיה גרעינית למטרות שלום, בפרט כשהאמנה למניעת הפצת [נשק] גרעיני תומכת בקיומן של תכניות לאנרגיה גרעינית למטרות שלום במדינות החברות [באמנה]...

דוחות האגודה העולמית לאנרגיה [International Energy Agency] מצביעים על כך שכל המדינות המתועשות וכמה מהמדינות המתפתחות משתמשות באנרגיה גרעינית, כך שמספר המדינות המשתמשות באנרגיה גרעינית הגיע לכ-32 מדינות, ובסך הכל 443 כורים פעילים ו-26 כורים בהקמה... מצער ששיעור [השימוש] באנרגיה גרעינית במסגרת הצריכה הכוללת של אנרגיה בסעודיה הוא אפס.

מדעי האנרגיה הגרעינית [לצורכי] שלום הם מדעי העתיד, שכן העולם סובל בימים אלו ממשברים חמורים בתחומי המים והחשמל. המשברים בנושא המים יגרמו בעתיד הקרוב - כפי שאומרים מדענים ומומחים - להתגלעות של מלחמות באזורים רבים בעולם, ובפרט באזורנו הערבי ובאזור המזרח התיכון. יתרה מכך, הידלדלות הצפויה בקרוב של [מקורות] הנפט תציב את העולם בפני משבר אנרגיה חריף לצד המשבר בתחום המים.

מנקודת מוצא זו, החלו המדינות המפותחות לעיין מחדש בשיקוליהן, קיבלו את רעיון האנרגיה הגרעינית [לצורכי שלום] ופנו במרץ [לפיתוח] מדעי האנרגיה הגרעינית. זאת כיוון שהן החלו להבין שהאנרגיה הגרעינית היא האלטרנטיבה היחידה לנפט ומקור כלכלי חשוב להפקת חשמל ומים.

כדי לחזור [לתוכנית] הגרעין הסעודית עלינו להתחיל בנקיטת מספר צעדים, שהחשוב שבהם הוא פרסום צו ממלכתי להקמת 'גוף עצמאי לאנרגיה גרעינית' שיקבע ויעריך את העלות הכלכלית ואת הרווח הצפוי מחלופות האנרגיה השונות: נפט, גז, אנרגיה גרעינית, אנרגיה מתחדשת וכדומה. זאת נוסף לעריכת מחקר על התועלת הכלכלית שבשימוש באנרגיה גרעינית בעתיד הקרוב והרחוק.

יהיה זה מועיל לעמוד על היקף משאבי האנוש הסעודיים, שבנמצא ושלא בנמצא, הנדרשים לצורכי מחקר, ניהול ולצרכים מקצועיים... כמו כן, יש לגבש ראייה כוללת בנוגע להשפעת האנרגיה הגרעינית על תכניות הפיתוח והמודרניזציה בסעודיה...

התחלה מיידית בגיבוש תוכנית לבניית כורים לאנרגיה גרעינית למטרות שלום הינה צורך דחוף, בפרט שהכסף הרב שיש בידנו מאפשר לנו להשקיע בתכנית הגרעין מבלי שהדבר ישפיע על תוכניות הפיתוח הלאומיות [האחרות] המתבצעות כעת. הממלכה [הסעודית] נקראת עכשיו יותר מאי פעם להיכנס ל'מועדון הגרעין' למטרות שלום, משום שזוהי זכותה הלגיטימית, בפרט כשמעמדה בקהילה הבינלאומית מחייב אותה לפתח תוכניות גרעין למטרות שלום.

החזקת תכניות גרעין למטרות שלום הפכה בעולם של היום לאחד המרכיבים החשובים ביותר בהשגת קידמה ושגשוג. תכנית הגרעין עתידה להיות מקור חשוב בפיתוח הלאומי המתמשך. אם יש לנו תקציב, הרי שבפקולטות להנדסה באוניברסיטאות בסעודיה יש סטודנטים סעודיים גאונים שלומדים [נושא זה,] ושואפים לעבוד בתחום הגרעיני. הזמן דוחק עכשיו בנו להתחיל בפרויקט הגרעין שאיחרנו מאוד ביישומו."[1]           [1]  אל- אקתצאדיה (סעודיה), 15.10.2006.