המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דיווח איראני: תמרון רוסי להגנה על איראן
20/9/2006


דיווח איראני על תרגיל רוסי ל"הגנת איראן מפני מתקפה אמריקאית אפשרית"

לצד השיחות המתנהלות בין איראן לבין האיחוד האירופאי בנושא משבר הגרעין, קיימו הרוסים לאחרונה תמרון צבאי באזור הים הכספי, אולם על פי דיווח באתר האינטרנט האיראני באזתאב המתבסס על דיווח בעיתון urtadu,[1] התמרון נועד לתת מענה לאיום הצבאי האמריקאי נגד איראן.

 

יצויין כי באזתאב מזוהה עם מזכיר 'המועצה לקביעת האינטרס של המשטר', מוחסן רזאי, לשעבר מפקד 'משמרות המהפכה'.

 

להלן עיקרי הדיווח:[2]

 

"התמרון בשם 'RUBEZH  2006'[3]  [בו השתתפו] אלפיים וחמש מאות איש מהכוחות המזויינים של רוסיה, קזחסטאן, קירגיסטאן וטאג'יקיסטאן, נערך בשבוע שעבר (24 עד ה-29 לאוגוסט) בנמל אקטאו ((aqtau,[4]... במסגרת ארגון 'אמנת הביטחון ההדדי'.[5] בתמרון השתתפה [גם] אוזבקיסטאן כמשקיפה, אך ביילרוס וארמניה לא נטלו בו חלק.

 

התמרון נועד לכאורה להתכונן למאבק נגד טרור, אולם למעשה הוא מהווה סוג של הכנה צבאית כמענה לאיומים הצבאיים של אמריקה באזור נגד איראן... יש אומרים כי התמרון, שהוכן מטעם המטה המשותף של צבא רוסיה, הינו תרגול המוכנות להתמודד עם אירועים הקשורים למלחמה אפשרית של אמריקה נגד איראן באזור דרום אירו-אסיה ובאזור הים הכספי.

 

אנשי צבא ופוליטיקה רואים בתמרון סימן להגברת שיתוף הפעולה בין מדינות האזור. מומחים סבורים כי לתמרון ב-aqtau תהיה השפעה וחשיבות מכרעת על אירועים הצפויים להתרחש באזור, כיוון שעם ההתגברות ההדרגתית של הלחצים האמריקניים, והאפשרות של מתקפה על איראן, צפוי שהכוחות הצבאיים של אמריקה ישוגרו לאזור [הים הכספי], כדי לספק את הביטחון והשמירה על קו צינור הנפט באקו-טביליסי-צ'יהאן, ועל אזורי הנפט [שבין] קזחסטאן לאזרבאיג'אן."

 

"במקביל לתמרון ב-aqtau, ערכו הכוחות הצבאיים של קזחסטאן וסין פעולות צבאיות משותפות על אדמת קזחסטאן, וזאת במסגרת 'ברית שנחאי'.[6] בפעולות צבאיות אלו ניכרו בבירור יותר סימנים לשיתוף פעולה ולתיאום צבאי-ביטחוני בין המדינות החברות ב'ארגון לשיתוף פעולה של שנחאי' לבין המדינות החברות ב'הסכם אמנת הביטחון ההדדי'. איראן, שהינה בעלת מעמד משקיף ב'ארגון לשיתוף פעולה של שנחאי', ממשיכה באופן לא רשמי גם את יחסיה עם 'הסכם אמנת הביטחון ההדדי'.

 

מומחים צבאיים סבורים כי יש לראות את התמרון הצבאי ב-aqtau כ'נקודת מפנה' ביחסים ובשיתוף הפעולה הצבאי [בין המדינות] באזור, כיוון שבמצב כזה, הרפובליקות של אסיה התיכונה תפעלנה תחת המטריה של ברית ורשה - אירו-אסיה בהנהגת רוסיה, כדי לשמור על האינטרסים של רוסיה, איראן וסין..."

 

 [1]  ככל הנראה מדובר בעיתון קזחי. ממר"י לא הצליח לאתרו.

[2]  באזתאב, 17.09.06 www.baztab.com/news/48400.php

[3]  תרגיליRubezh  (גבול) מתקיימים בכל שנה בהשתתפות המדינות החברות בברית 'אמנת הביטחון ההדדי', ראה להלן.

[5]   The Collective Security Treaty Organization (CSTO), נחתם בספטמבר 2003, בין רוסיה, קזחסטאן, קירגיסטאן, טאג'יקיסטאן, ביילרוס וארמניה, ומהווה ברית צבאית להבטחת ביטחון האזור והמדינות החברות בו.

[6]  (The Shanghai Cooperation Organization (SCO, נחתמה ב-2001 בין סין, רוסיה, קזחסטאן, קירגיסטאן, טאג'יקיסטאן ואוזבקיסטאן במטרה לקדם את השת"פ הכלכלי ביניהן, ולהבטיח את יציבותן הביטחונית.