המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן וההסלמה הנוכחית בגבולות ישראל
17/7/2006

 

איראן וההסלמה הנוכחית בגבולות ישראל

 

הקדמה:

בשבועות האחרונים התפרסמו הצהרות של גורמים בכירים איראניים, שעודדו הסלמה של הפעילות האלימה כנגד ישראל ונגד "ציונים" בעולם.

 

בנוסף, נחתם ביוני 2006 הסכם לשיתוף פעולה צבאי בין סוריה לאיראן. על פי שר ההגנה הסורי, סוריה ואיראן הקימו "חזית משותפת נגד ישראל ... [שכן] איראן רואה את ביטחון סוריה כביטחונה".

 

בשבועות האחרונים דוחה איראן שוב ושוב את תשובתה להצעה האולטימטיבית שהוגשה לה על ידי ה-5+1 (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה) בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. זאת משום שאין בכוונתה לקבל את תנאי הקהילה הבינ"ל, ולהפסיק את העשרת האורניום.

 

לאחרונה נדרשה איראן על-ידי ה-5+1 להשיב להצעה עד לתאריך ה- 12.7.06 (קודם לכינוס ה-G8 בסנט פטרבורג). הקהילה הבינ"ל לא נענתה לניסיונות ההתחמקות של איראן ולא הסכימה לדחיית התשובה האיראנית עד ה-22.8.06 ואכן ב-12.7 הוחלט להחזיר שוב את התיק האיראני לטיפולה של מועצת הביטחון.  

 

הממונה על תיק הגרעין האיראני, עלי לאריג'אני, יצא לביקור פתע בדמשק בעקבות פגישתו עם חוויאר סולאנה אתמול (11.7). סגן נשיא סוריה, פארוק אל-שרע, אמר בעקבות הפגישה כי "[תנועת] ההתנגדות בלבנון ובפלסטין [הכוונה לחזבאללה וחמאס] הן שיכריעו בענייניהן."[1]

 

אפשר שההסלמה בגבול הצפון (כמו גם ברצועת עזה, שמקורה בגורמים הנתמכים ע"י איראן –

חמאס, סוריה וחזבאללה) נועדו להקל את הלחץ על איראן על ידי יצירת התלקחות כוללת במזה"ת, שתמקד סביבה את הפעילות הבינ"ל, ותסיט אותה מנושא הפיתוח הגרעיני האיראני.

 

להלן פרטי ההסכם הצבאי הסורי-איראני והצהרות האישים האיראנים:

 

ההסכם הצבאי הסורי-איראני:

היומון 'אל-שרק אל-אוסט' דיווח ב-16.6.06, על חתימת הסכם לשיתוף פעולה צבאי בין סוריה ואיראן "להדיפת האיומים [של ארה"ב וישראל]". להלן עיקרי הדיווח:[2]

 

"מקורות יודעי דבר בטהראן הודיעו ליומון 'אל-שרק אל-אוסט' כי שיחות שר ההגנה הסורי חסן תורכמאני עם עמיתו האיראני מוצטפא מוחמד-נג'אר בטהראן לא כללו רק את ההיבטים הצבאיים והביטחוניים בתחום שיתוף הפעולה האסטרטגי בין שתי המדינות, אלא אף את המצב בלבנון... המקורות ציינו כי השיחות כללו [גם] את המצב בפלסטין ואופי הסיוע ל[תנועות] החמאס והג'האד [האסלאמי] בהתמודדות [שלהן] מול תנועת פתח...

 

בפגישה עם עיתונאים בעקבות חתימת הסכם שיתוף הפעולה הצבאי, הודיע שר ההגנה הסורי כי: 'האיומים האמריקאיים נגד איראן וסוריה אינם חדשים... אנו בודקים דרכים להתנגד לאיומים האלה, אנו מקימים חזית משותפת נגד איומי ישראל... איראן רואה בביטחון סוריה את ביטחונה [שלה].'"

 

'אל-שרק אל-אוסט' דיווח גם כי שר ההגנה הסורי ביקר בטהראן בראש משלחת גדולה מלווה בקציני צבא ומודיעין, ונפגש עם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נז'אד, הרמטכ"ל חסן פירוז ומפקד משמרות המהפכה האיראניים יחיא רחים צפוי.

 

עוד דיווח  'אל-שרק אל-אוסט' כי "איראן הסכימה לממן עסקאות צבאיות מרוסיה, סין ואוקראינה עבור סוריה, בנוסף לציוד הצבא הסורי בתותחים, תחמושת טילים, מכוניות צבאיות וטילים מתוצרת מפעלי ארגון תעשיות ההגנה [האיראנית] ופתיחת מסגרות אימונים לכוחות חיל הים הסורי."

 

סוריה, מצדה, "מאריכה את הסכמיה הקודמים עם איראן [בנוגע] להקלת מעבר של משאיות נשק איראניות ללבנון." בנוסף החליטו שרי ההגנה האיראני והסורי להקים חדר התייעצות וקשר פתוח בין שתי המדינות בתחומים הצבאיים והביטחוניים."

 

איומי נשיא איראן אחמדי-נז'אד:

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נז'אד, איים בשידור  טלוויזיוני, ב-11.7.06, על מדינות המערב לבל יתמכו בישראל שכן "הזעם של עמי המוסלמים לא יוגבל לגבולות האזור... גלי הפיצוץ ... יגיעו לכוחות המושחתים [מדינות המערב] שתומכות במשטר המזויף הזה."

 

לצפייה בקליפ ראה MEMRITV:[3]

 

Mahmoud Ahmadinejad: Today, it has been proven that the Zionists are not opposed only to Islam and the Muslims. They are opposed to humanity as a whole. They want to dominate the entire world. They would even sacrifice the Western regimes for their own sake. I have said in Tehran, and I say it again here - I say to the leaders of some Western countries: Stop supporting these corrupt people. Behold, the rage of the Muslim peoples is accumulating. The rage of the Muslim peoples may soon reach the point of explosion. If that day comes, they must know that the waves of this explosion will not be restricted to the boundaries of our region. They will definitely reach the corrupt forces that support this fake regime.

 

עורך 'כיהאן': "שום ציוני לא ירגיש בטוח בשום מקום בעולם"

חוסין שריעתמדארי, עורך היומון  'כיהאן', המקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כתב במאמר בעיתונו ב-3.7.06, כי "אין להשיב לפשעים של ישראל בעזה רק באדמות הכבושות. מדוע צריכים הציונים ל[הרגיש] ביטחון, כאשר למוסלמים אין ביטחון?"

 

בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות האיראנית השמרנית "מֶהְר" קבע שריעתמדארי שעולם האסלאם אינו צריך לצמצם את המענה להתקפות הציונים רק לרצועת עזה, אלא להביא לכך ש"שום ציוני לא ירגיש בטוח בשום מקום בעולם."

 

הוא אמר כי ההתקפה הציונית בעזה אינה מסמלת את כוחם של הציונים אלא את פחדם. לדבריו, אין כל תועלת באו"ם כיוון ש"כל חוקיו מפורשים לטובת אלו המדברים בכוחניות והתקפת ישראל ברצועת עזה זוכה להבעת צער [בלבד]."

 

הוא קרא למדינות מוסלמיות המקיימות קשרים כלכליים עם ישראל לנתק קשרים אלו. כן קרא למדינות המוסלמיות הללו לצמצם עד למינימום את הקשרים עם מדינות התומכות בישראל, ולהשיב  את שגריריהן ממדינות התומכות בישראל.[4]

 

איומי חסן נאסרללה ביומון השמרני 'ג'ומהורי-י אסלאמי':

היומון השמרני האיראני, המקורב לסמינרים הדתיים של קום, 'ג'ומהורי-י אסלאמי', פרסם בבוקר המתקפה של חזבאללה בגבול הצפון, את נאומו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה מה-23.5.06, אותו נשא 'בוועידה אודות תרבות ההתנגדות'. להלן קטעים ממנו:

 

 "אנחנו מסוגלים לפגוע בכל אזור הצפון בישראל באמצעות אלפי רקטות ... ישראל כולה נמצאת היום בטווח הטילים שלנו. הנמלים, הבסיסים, המפעלים וכל דבר אחר - הכל בטווח שלנו... אני חוזר ואומר כי בידינו מאגר נשק מכובד - הן באיכות והן בכמות ... נקודת חוזק נוספת שברצוני לציין היא הגיאוגרפיה של לבנון ופלסטין, העומק החיוני של ישראל נמצא בצפון פלסטין הכבושה ואילו דרומה ריק מתושבים ושומם. בצפון מתגוררים יותר משני מליון יהודים, ומרכזי הבילוי והטיולים, המפעלים, החקלאות, שדות תעופה צבאיים חשובים ומחנות הצבא נמצאים בצפון פלסטין הכבושה. זה משמש עבורנו נקודת חוזק ... נוכחותנו בדרום לבנון בשכנות לצפון פלסטין הכבושה היא נקודת החוזק החשובה ביותר..."[5]

 

הדגשת חשיבות חזבאללה בעיני איראן:

עפ"י דיווח של היומון 'אל-שרק אל-אוסט' מה-11.5.06, נפגשה אישיות איראנית בכירה המקורבת למקבלי ההחלטות בטהראן עם קבוצה מצומצמת של מדינאים מערביים בדלתיים סגורות בלונדון.  הבכיר האיראני הדגיש באוזני המערביים את החשיבות שמייחסת איראן לחזבאללה ואמר כי הארגון הינו "אחד מיסודות הביטחון האסטרטגי שלנו. הוא משמש קו ההגנה האיראני הראשון נגד ישראל. איננו מקבלים שיש לפרקו מנשק..."[6][1]  סוכנות הידיעות הסורית סאנא (סוריה), 12.7.2006. http://www.sana.org/print.html?sid=46570&newlang=ara

[4]  כיהאן, 3.7.2006

[5]  ג'ומהורי-י אסלאמי, 12.7.2006. http://jomhourieslami.com/1385/13850421/index.html

[6]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.5.06.