המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מכתב תגובה של סטיריקן איראני לנשיא איראן אחמדי-נז'אד
17/5/2006

 

מכתב תגובה של סטיריקן איראני לנשיא איראן אחמדי-נז'אד

 

הסטיריקן האיראני הידוע, אבראהים נבוי, פרסם ביומון האינטרנט רוז, מכתב לנשיא איראן מחמוד אחמדי-נז'אד בתגובה למכתבו של אחמדי-נז'אד לנשיא ארה"ב, בוש. להלן קטעים נבחרים מן המכתב:[1]

 

"[...] הוי ילד קטן וחמוד שעושה רעש וזקוק לתשומת לב!

... בהסברים שלך אמרת שכתבת מכתב ל[נשיא] בוש כדי להציג פתרון לבעיות הקיימות בעולם. זהו רעיון מצוין. אולם האם שמת לב לכך שהבעיה שנוצרה בעולם היא אתה עצמך? האם אתה יודע שאתה הוא הסיבה למרבית ביש המזל והעונשים שנוחתים עכשיו על העמים החופשיים ועל מדינות העולם? [האם אתה יודע] שאם ישנה בעיה שאמורה להיפתר היא נקראת אחמדי-נז'אד...

 

מחמוד בני היקר!

כתבת לג'ורג' בוש: "האם ניתן להיות אחד ממאמיניו של ישו הנביא האלוהי הגדול [ובה בעת] לראות את עצמך מחויב לזכויות אדם ולליברליזם ולהציג את הליברליזם כמופת לציביליזציות, להתנגד להפצת נשק גרעיני ונשק להשמדה המונית, להפוך את המאבק בטרור לסיסמתך ולפעול לכינון חברה גלובלית אחת שבה אמורים לשלוט ישו וישרי הארץ?..."

 

ילדי הטוב! האם אתה באמת חושב שג'ורג' בוש רוצה לכונן חברה גלובלית אחת כדי שישו וישרי הארץ ישלטו בה? מי אמר לך את הדברים האלה? מי ועל בסיס איזו אסמכתא הכריז שבוש והאמריקאים שבסיס שלטונם, מחשבתם וחוקותיהם הוא חילוני, רוצים שישו וישרי הארץ ישלטו על הגלובוס?...

 

כל המערביים, ובכלל זה האמריקאים, שוקדים כבר מאתיים שנה לומר שהם לא מעוניינים במשטר דתי, ושהם מצדדים בחילוניות. עכשיו אתה אומר שהם מעוניינים בשלטונו של ישו? איפה ישו? מי בכלל דיבר על ישו? בחיי אמא שלך! לך תמצא את הפסיכי שלימד אותך את הדברים האלה, תפטר אותו ואל תקשיב לו יותר. [אלה שלימדו אותך] רואים שאתה תמים ולכן הם רוצים לצחוק על חשבונך. הם אומרים את הדברים האלה רק בצחוק ואתה מפרסם את הדברים האלה?!...

 

מחמוד היקר, הנער הצעיר המחפש מוניטין!

במכתבך לג'ורג' בוש כתבת: "ישנם כלואים בגואנטנמו שלא נערך להם משפט, אין להם גישה לעורכי דין, בני משפחתם אינם רשאים לבקרם, הם מוחזקים מחוץ למדינתם ואין שום פיקוח בינ"ל [על היחס לו הם זוכים בכלא]."

 

ידידי הצעיר!

מה לך ולזה?! את ההתבטאות הזו צריך להשמיע נשיא מדינה שאין בה אסירים פוליטיים ושלאסיריה נערך משפט והם בעלי נגישות לעורכי דין ... אם לכלואים בגואנטנמו אין גישה לעורכי הדין, לפחות עורכי הדין באמריקה לא נכלאים בבתי הכלא כל שני וחמישי. נשיא מדינה שבבתי הכלא שלה נכלאו אנשים כמו עבד אל-פתאח סולטאני,[2] שירין עבאדי,[3] מהראנגיז כאר[4]  ועורכי דין אחרים, אין לו זכות למתוח ביקורת על העדר גישה לעורכי דין בבתי כלא של מדינה אחרת. האם אכבר גנג'י[5]  היה רשאי לבקר את בני משפחתו [כאשר היה כלוא] בכלא אווין?  האם ברגעם אלה לא כלוא באווין פילוסוף בשם ראמין ג'האנבגלו[6]  שאינו קשור כלל לטרור, אלימות וכד'? למה אתה דוחף את עצמך לנושא זה? האם יש פיקוח בינ"ל על בתי הכלא באיראן, כדי שתתלונן על העדר פיקוח כזה בכלא גואנטנמו?...

 

ילדי הקטן והצעיר!

במכתבך לג'ורג' בוש כתבת: "פקחי האיחוד האירופי אישרו שבתי כלא חשאים קיימים גם באירופה." מחמוד יקירי! מה לא ברור לך? אתה לא מבין מה משמעות כלא חשאי? התשובה לשאלה זו מאוד פשוטה. אתה יכול לשאול אנשים כמו עזתאללה סחאבי[7]  וחניף מזרועי[8]  כדי שיגידו לך מהו כלא חשאי. כלא חשאי הוא מקום שבו כולאים אנשים מבלי שאיש יודע על כך. לפי דבריו של ראש הרשות השופטת של איראן [איתאללה מחמוד האשמי שאהרודי],  במהלך כל השנים שעברו היו בתי כלא חשאיים רבים באיראן, ובכלל זה כלא 59 וכלא 39... תשאל את סיאמאכ פורזנד[9]  כדי שיסביר לך מהו כלא חשאי ואל תבייש אותנו ברמה הבינ"ל. אם תקשיב לי ומעתה ואילך, תשאל את המבוגרים את השאלות שיש לך, תמנע [מעצמך] בושה כזו שהציבור בעולם יצחק ויאמר שלנשיא איראן יש כמה בתי כלא חשאיים והוא עוד מותח ביקורת על בתי הכלא החשאיים של אמריקה...

 

מחמוד היקר, הנשיא הקטנטן של איראן!

במכתבך לג'ורג' בוש כתבת: "כל המדינות מחויבות לשמור על חייהם, רכושם וכבודם של אזרחיהן. אומרים שלרשות מדינתך עומדות מערכות ביטחון ומודיעין רחבות ושאמריקה צדה את מתנגדיה אפילו מחוץ לגבולותיה. פעולות 11.9 לא היו דבר פשוט. האם תכנון הפעולות וביצוען יכול היה להתאפשר ללא תיאום עם מערכות המודיעין והביטחון [של אמריקה], או באמצעות השפעה נרחבת שלהן [שאפשרה את אירועי 11.9]. כמובן שמדובר בניחוש סביר. מדוע עד כה נותרו מימדי העניין הזה חשאיים? מדוע לא מבהירים מי אחראי למחדלים באירוע הזה? ומדוע הגורמים והאשמים אינם מוצגים ונשפטים?..."

 

מחמוד יקירי!

אני באמת מודה לך שהצלחת, ולו פעם אחת, להעביר את כאב ליבו של העם האמריקאי לאוזני ג'ורג' בוש. תודה רבה לך! אבל עליי להסביר לך כמה דברים. ראשית, הסיבה לחוסר הביטחון באמריקה היא קבוצות כמו אל-קאעדה, חמאס, מחמוד אחמדי-נז'אד וכד'. אתה לא יכול להשמיע בכל יום את הסיסמה: 'מוות לאמריקה' ולתכנן להשמיד אותה, אבל לשאול את נשיא אמריקה מדוע אין בטחון לציבור האמריקאי. חכמולוג, הרי בגללך אין להם ביטחון. למה אינך רואה זאת? הגורם לחוסר הביטחון הוא אתה עצמך והאנשים שאתה אוהב ומרגיש שמחה לנוכח הצלחתם. שנית, הלוא אתה מתכוון להשמיד את אמריקה, אתה הוא זה שמשאלת ליבו היא להשמיד את המדינה הזו...

 

במכתבך לבוש כתבת: "על-פי הדיבר האלוהי כולנו נקראנו לעבוד את האל האחד  ולציית לשליחים האלוהיים... אנו סבורים שהחזרה לדת הנביאים האלוהיים היא הדרך היחידה לאושר ולישועה. שמעתי שכבודו [בוש] מאמין בדתו של ישו ובהבטחה האלוהית לכונן את שלטון הישרים על פני הארץ... האם כבודו אינו נענה לקריאה זו?..."

 

מחמוד יקירי!

אכן המאמץ שלך לאסלם את ג'ורג' בוש ראוי להערצה... האם אתה חושב שהבעיה של בוש נובעת מכך שהוא אינו מוסלמי? אילו היה מוסלמי היה הופך קודם כל לווהאבי [מוסלמי קנאי] ועם הכוח שיש לו היה נכנס באבי-אבינו בן לילה. על כן, אל תבקש שהוא יתאסלם! חוץ מזה, שער בדמיונך שהוא יקשיב לעצתך ויהפוך לנוצרי אדוק. למיטב הכרתי את האדם הזה, עם הכוח שיש לו הוא מייד עורך מסע צלב וחיש מהר מחסל את הרפובליקה האסלאמית [של איראן]. חוץ מזה, נכון לעכשיו אין לאנשים האלה דת מסודרת ומשום כך, גם אלוהים לא עוזר להם. אל תחשוב שאם בוש יהפוך לנוצרי אמיתי זה יהיה לטובתנו. פתאום תראה שישו, אלוהים ומשה ישלבו ידיים ויעזרו לישראל ואמריקה ... ואז אתה תהיה אחראי לכל אסון שינחת על ראשך. ראה הוזהרת."

 

 [2]  עבד אל-פתאח סולטאני הינו עו"ד שייצג את אמה של זהרה כאזמי, העיתונאית הקנדית שנרצחה בשנת 2003 בכלא אווין, נגד שלטונות איראן. שבוע לאחר תחילת המשפט סלטאני נאסר ל-7 חודשים. כיום הוא משוחרר בערבות וממתין למשפטו.

[3]  שירין עבאדי, זוכת פרס נובל לשלום, הינה פעילת זכויות אדם באיראן. מאז זכייתה היא זומנה מספר פעמים לבתי המשפט באיראן, פעם אחת בגין לחיצת יד לנשיא צרפת ז'ק שיראק ללא כיסוי ראשה. היא זומנה שוב בעקבות שביתת הרעב של הלקוח שלה, האסיר הפוליטי אכבר גנג'י, בכלא. עבאדי הואשמה שהיא הסיתה אותו לכתוב נגד שלטונות איראן בהיותו בכלא. בעקבות זאת ציינה כי קבלה מספר פעמים איומים על חייה.

[4]  מהראנגיז כאר הינה עו"ד לזכויות אדם וסופרת. היתה פעילה למען זכויות נשים באיראן. כאר נאסרה בגין השתתפות בסמינר ברלין 2000 ונידונה ל-4 שנות מאסר (שהופחתו כעבור שנתיים) בגין פעילות נגד בטחון המשטר והפצת תעמולה נגד איראן. יש נגדה הליכי העמדה לדין בגין אי-לבוש החג'אב (כיסוי ראש וגוף). כעת היא מתגוררת וכותבת מחוץ לאיראן.

[5]  אכבר גנג'י, אסיר פוליטי, שחשף את מעורבותם של בכירים במשטר האיראני בפרשת סדרת הרציחות של אינטלקטואלים איראניים ב- 1998. הוא השתתף בכנס ברלין 2000 ונידון בגין השתתפותו ל-6 שנות מאסר (שאותם סיים לרצות לאחרונה) בשל הסתה נגד המשטר ופגיעה בביטחון המדינה. במהלך שהותו בכלא פרסם שני פמפלטים שקוראים לעריכת משאל עם ולהחרמת הבחירות. ראו דוח ממרי

[6]  ד"ר ראמין ג'האנבגלו, אינטלקטואל ומרצה איראני, רכש את השכלתו בקנדה וצרפת, נאסר לאחרונה עם הגיעו לאיראן בגין השתתפות בכנסים אקדמאיים. הוא מואשם בשיתוף פעולה עם ארגוני מודיעין של ארה"ב וישראל. בשל מעצרו הוא נזקק לאישפוז.

[7]  עזתאללה סחאבי, מנהיג תנועת האופוזיציה שהוצאה אל מחוץ לחוק - 'תנועת החופש של איראן'. הוא נידון למאסר מספר פעמים בגין פעילותו הפוליטית ובגין "העלבת מנהיג איראן ח'אמנאי". היה עורך העיתון שנסגר בצו השלטונות איראנ-י פרדא (איראן של מחר) והשתתף בכנס ברלין 2000.

[8]  חניף מזרועי, בנו של חבר פרלמנט רפורמיסטי לשעבר, הוא בלוגר שנאסר ב-1994 בגין כתיבה נגד המשטר וכן ב-2004, למשך 66 יום וזוכה. הוא נעצר שוב לפני מספר חודשים ונאסר עליו לכתוב בנושא הגרעין. בעקבות שחרורו הוא סגר את הבלוג שלו.

[9]  סיאמאכ פורזנד, בן 72, עיתונאי ומבקר ספרותי של מספר עיתונים רפורמיסטים שנסגרו, ידוע במאמרי הביקורת שלו נגד המשטר ובעלה של מהראנגיז כאר. בנובמבר 2001 נעלם והוחזק בבידוד על ידי המודיעין האיראני. ב-2002 נידון על ידי בית הדין לעיתונות ל-11 שנות מאסר, בגין חתירה נגד בטחון המדינה, אותם הוא מרצה בכלא אווין. ככל הידוע לקה פורזנד בשני התקפי לב במהלך שהותו בבידוד.