המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
פתוא באיראן: אין מניעה הלכתית לשימוש בנשק גרעיני
22/2/2006


יומון איראני: פתוא חדשה - 'אין מניעה הלכתית להשתמש בנשק גרעיני'

 

בתאריך ה-16.2.2006 דיווח יומון האינטרנט הרפורמיסטי  רוז, [www.roozonline.com], שאנשי דת קיצוניים מהעיר קום פרסמו לראשונה  "פתוא חדשה" הגורסת "שאין מניעה הלכתית לשימוש בנשק גרעיני." להלן עיקרי הדיווח מאת שהראם רפיע-זאדה, שהופיע ביומון  רוז:[1]

"המנהיגים הרוחניים של [החוגים] הקיצוניים [באיראן] הכירו בשימוש בנשק גרעיני כעניין חוקי מבחינה הלכתית. לראשונה, הודיע מוחסין עַ'רַוִיאן, אחד מתלמידי [איתאללה] מצבאח יזדי [מנהיגו הרוחני של נשיא איראן אחמדי-נז'אד] על הצורך בשימוש בנשק גרעיני כתגובת נגד. הוא ציין כי "מבחינת ההלכה [המוסלמית]  הכול תלוי במטרתנו."

 

ההנהגה הדתית של הרפובליקה האסלאמית [של איראן] אשר עד כה ראתה בשימוש בנשק גרעיני דבר הנוגד את ההלכה ואשר חזרה על כך פעמים רבות, שתקה עד כה בעניין זה. למרות שבשבועות האחרונים חלק מהבכירים של הרפובליקה האסלאמית ניסו להפחית את לחץ [השמרנים] הקיצוניים, נראה כי [השמרנים] הקיצוניים שולטים לחלוטין בזירה [הפוליטית].

 

[מזכיר המועצה לביטחון לאומי] עלי לאריג'אני, האחראי על התיק הגרעיני, הופיע רק פעם אחת בפני הכתבים מאז אישור החלטת מועצת הנגידים [של סבא"א] ושתיקתו זו היא בעלת משמעות.[2]  עם זאת, סוכנות הידיעות איראניוז פרסמה אתמול את התבטאויותיו החדשות של מוחסין ע'רויאן בנוגע לסוגיה הגרעינית. ע'רויאן נמנה על המרצים במדרשות הדתיות של קום והוא אחד מתלמידיו של [איתאללה] מצבאח יזדי. בהתבטאויותיו החדשות הוא הכריז לראשונה כי הפעלת נשק גרעיני עשויה שלא להוות בעיה מבחינת ההלכה.  מוחסין ע'רויאן אמר: "כאשר כל העולם חמוש בנשק גרעיני, ניתן להשתמש בנשק הזה כתגובת נגד. גם מבחינת ההלכה רק המטרה היא החשובה..."

בהמשך לדבריו הוא ראה בשימוש צבאי בנשק גרעיני [כך במקור] דבר שאינו מהווה בעיה ואמר: "צריך לומר שכאשר כל העולם חמוש בנשק גרעיני, טבעי הדבר שכצעד של תגובת נגד צריך להיות מסוגלים להשתמש בנשק הזה. עם זאת, חשוב למען איזו מטרה ייעשה שימוש [בנשק הזה].

איש הדת הזה, המקורב לממשלה, התבטא גם אודות שיחות הגרעין ועל המהלכים העתידיים. הוא התייחס לכך שהתיק הגרעיני של איראן דווח [למועצת הביטחון] אך לא הועבר [אליה], וכינה זאת משחק מילים. הוא אמר: "המטרה העיקרית של המערב היתה הפעלת לחץ על משטר הרפובליקה האסלאמית של איראן ובכך המערב רוצה ליצור פחד. אנו נמתין להתנהגות העתידית של אירופה ושל אמריקה ונקבל את ההחלטה הטובה ביותר."

דבריו של ע'רויאן הינם ההתבטאות הפומבית הראשונה של קבוצת מצבאח יזדי בסוגיה הגרעינית. עד כה איש מאנשי הדת הבכירים [באיראן] לא התיר את השימוש בנשק גרעיני מבחינה הלכתית. אולם כעת נראה [שהשמרנים] הקיצוניים באיראן החלו במאמץ חדש במטרה להכשיר את הקרקע מבחינה הלכתית כדי לעשות שימוש בנשק גרעיני...

תוך שישה חודשים בוטלו כל ההישגים שהושגו על ידי הנשיא הקודם [מוחמד] ח'אתמי בזירה הבינ"ל. [נשיא איראן] מחמוד אחמדי-נז'אד העלה הצעות מוזרות ואימץ גישות קיצוניות ובזמן הקצר ביותר הצליח לגרום לכך שהעולם ישכח את בן-לאדן. כעת, כל המבטים מופנים לרפובליקה האסלאמית וכולם מדברים על הסכנה של הרפובליקה האסלאמית. כבר לפני שבועיים גובשה גם האסטרטגיה של התקפה על שגרירויות [זרות]. אמריקה רואה באיראן ובסוריה כמי שפעלו מאחורי הקלעים בפעולות האלימות האחרונות ובכלל זה הצתת השגרירויות במדינות האסלאמיות.  מר אחמדי-נז'אד הצליח לתפוס את מקומו של בן-לאדן..." [1] http://r0ozonline.com/01newsstory/014094.shtml   יש לציין כי היומון מפורסם מחוץ לאיראן וניתן לצפייה רק בצורתו האינטרנטית.

תגיות