המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.3.2008
17/3/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.3.2008

בתקציר: הידוק הפיקוח בסוריה על גולשי האינטרנט *  פועלים באיראן: השכר לא מספיק לצרכים בסיסיים *  שר החוץ האיראני: נשתתף בפסגת דמשק *  ויכוח על ההשראה לכתיבת הקוראן *  סעודיה: האם יצורפו נשים לאגודת חכמי הדת? *  שתי כנסיות נסגרו באלג'יריה

 

איך מגיעות הרקטות האיראניות לרצועה?

אתר האינטרנט האיראני אנתח'אב, המזוהה עם תומכי רפסנג'אני, מתח ביקורת על דברי בכיר החמאס, אחמד יוסף, יועצו הפוליטי של אסמאעיל הניה, שהצהיר (9.3.08) כי רקטות המיוצרות באיראן מגיעות לעזה דרך הים התיכון בחשאי. לטענת האתר, הצהרות אלו משחקות לידי הציונים.

אנתח'אב (איראן), 13.3.08

 

לבנון: החזון הפוליטי של "כוחות ה-14 במרץ"

ביום השנה השלישי להקמתם, פרסמו כוחות ה-14 במרץ מסמך חזון פוליטי ללבנון: המסמך קורא  לאחדות לאומית; להכרה סורית בריבונותה של לבנון; לשליטה בלעדית של המדינה על הנשק שבידי הארגונים. במסמך נמתחת ביקורת חריפה על "תרבות האלימות" של האופוזיציה, למול "תרבות השלום" בה דבקה הקואליציה. המסמך מציע לשלב את תרבות השלום ב"חיים הלאומיים" בלבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 15.3.08

 

מן השירה אל הטרור

מקורות בכווית דיווחו כי הזמר הכוויתי חוסיין אל-אחמד, נטש את השירה ונסע לפני מספר ימים לאפגניסטן כדי להצטרף לארגון אל-קאעדה וליטול חלק בפיגועים נגד כוחות זרים באפגניסטן. אתר האינטרנט של ערוץ אל-ערביה, דיווח כי בקרוב ישודר סרט באתר האינטרנט "אל-סחאב", המקורב לאל-קאעדה, בו יופיע אל-אחמד. קרובי משפחתו של הזמר טוענים כי הוא שוהה באיראן לצורך טיפול רפואי ופעולות צדקה וכי אין לו קשר לטרור.

אל-ג'זירה (סעודיה), 16.3.2008; www.alarabiya.net, 17.3.08

 

דיווח: גורמים בקטר ומצרים מתווכים בין אוסטריה לאל-קאעדה מגרב

ד"ר אנס שקפה, מנהיג הקהילות המוסלמיות באוסטריה, אמר כי גורמים אסלאמיים הנמצאים בקטר ובמצרים מתווכים בין אוסטריה לאל-קאעדה מגרב בניסיון לשחרר את שני החטופים האוסטרים. העיתון אל-שרוק העריך כי שקפה התכוון לשיח' יוסוף אל-קרדאווי, מצרי המתגורר בקטר. שקפה קרא לאל-קאעדה מגרב לשחרר את החטופים, בהתחשב ביחס הטוב לו זוכים המוסלמים באוסטריה.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 15.3.08   

 

מסר חריף של  שר הפנים האלג'יראי לארגונים לא ממשלתיים

שר הפנים האלג'יראי יזיד זרהוני שיגר מסר חריף לארגונים לא-ממשלתיים בו הזהיר אותם שלא לפנות לשגרירות ארה"ב בתלונות נגד הממשלה בנושאים הקשורים לחופש הביטוי.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 15.3.08  

 

השלטונות הסורים מהדקים את הפיקוח על גולשי האינטרנט

"המרכז הסורי לתקשורת ולחופש הביטוי" דיווח כי שלטונות סוריה הורו לבעלי "קפה אינטרנט"  להדק את הפיקוח על הגולשים ולמסור לרשויות רישום יומי של פרטי כל גולש, ובהם מספר תעודת זהות או דרכון, מספר המחשב בו השתמש, שעת הגעתו ועזיבתו את המקום.

www.affaq.org, 15.3.08

 

ועידת הפרלמנטים הערבים: על איראן לחדול מכיבוש איי המריבה במפרץ

הודעת הסיכום (ב-13.3.08) של הוועידה השנתית של התאחדות הפרלמנטים מ- 17 מדינות ערב שהתכנסה בעיראק, קראה לאיראן להפסיק את כיבוש שלושת איי המריבה במפרץ הפרסי ולפתור את המחלוקת בנושא בדרכים דיפלומטיות. לקריאה הצטרפה עיראק, זאת על אף ביקורו ההיסטורי של אחמדי-נז'אד במדינה זו, לפני שבועיים. דובר משרד החוץ האיראני אמר כי הקריאה היא חסרת בסיס ומהווה התערבות בענייני הפנים של איראן.

רוז, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 16.3.08

 

טעויות נפוצות של בוש בנאומיו: "אנו מגנים בתוקף את הפרת  זכויות

 האדם בגואנטנמו";  היועץ: "אהם, אהם, בדארפור, אדוני הנשיא..." 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטין (רש"פ); אל-מדינה (סעודיה), 15.3.08

 

ענף השלום הישראלי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ראיה (קטר), 15.3.08

  

הבחירות באיראן; על דמות הענק כתוב: "משמרות המהפכה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.3.08

 

חמאס וירי הקסאמים מעזה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (קטר), 15.3.08

 

פועלים באיראן: התוספת לשכר המינימום לא עונה על הצרכים

בכיר במשרד העבודה והעניינים החברתיים באיראן הודיע כי תוספת של 20% שניתנה לשכר המינימום תציבו על סכום חודשי של 243.5 דולר. במכתב לצירי המג'לס ולמשרד העבודה, התלוננו כאלפיים פועלים כי העלאת השכר איננה מספקת, אפילו לא כדי לעמוד בתשלום שכר דירה. כלכלנים באיראן מעריכים כי שיעור האינפלציה השנתי במדינה הוא יותר מ-30%.

רוז (איראן), 16.3.08

 

שר החוץ האיראני: נשתתף בפסגת דמשק

בעקבות פגישה עם עמיתו הסעודי, סעוד אל-פיצל, אישר שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, כי איראן תשתתף בפסגת הליגה הערבית הצפויה להתקיים בדמשק ב-29-30.3.08

כיהאן (איראן), 16.3.08

 

ויכוח באיראן: באיזו השראה נכתב הקוראן?

האינטלקטואל האיראני מבקר המשטר, עבד אל-כרים סורוש, אמר כי ההשראה של מחמד בכתיבת הקוראן היתה ארצית, בדומה להשראת משורר בכתיבת שיריו. איתאללה נורי המדאני, מבכירי האיתוללות באיראן, אמר בתגובה כי דברי סורוש גרועים יותר מפסוקי השטן, של סלמאן רושדי.

רוז (איראן), 16.3.08

 

עיראק: חכמי דת סונים ושיעים קוראים לדו-קיום

בהודעה שפרסמו בקהיר, בתום כינוס בן שלושה ימים, קראו חכמי דת עיראקים, סונים ושיעים,  לאזרחי עיראק להקיא מקרבם את האלימות ואת הרצח, לצאת נגד תופעת ה"תכפיר" (האשמת האחר בכפירה), לקבל את האחר ולחיות זה לצד זה בשלום. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.3.08

 

עיראק: קרבות אלימים בין כוחות המשטרה לבין "צבא המהדי"

קרבות אלימים פרצו ב-14.3.08 בין אנשי המליציה השיעית "צבא המהדי" של מוקתדא אל-צדר, לבין כוחות המשטרה העיראקית בעיר אל-כות, דרומית-מזרחית לבגדאד. הדבר אירע, זמן קצר לאחר הלוויותיהם של אנשי מליציה שנהרגו כמה ימים קודם לכן. יצוין כי אל-צדר האריך את תוקף הפסקת האש עם הכוחות העיראקיים והאמריקאיים, ואולם הוא התיר לאנשיו להגן על עצמם אם יותקפו.

www.alnajafnews/net , 16.3.08  

 

סגירה של כלי תקשורת רבים באיראן

יום לאחר הבחירות למג'לס, הורו שלטונות איראן על סגירת תשעה שבועונים וירחון. ל-13 אמצעי תקשורת שוגרה אזהרה "לשמור על האינטרסים הלאומיים";  אתר האינטרנט הרפורמיסטי בהארסתאן נחסם לגלישה מתוך איראן. יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי בשתי שנות כהונתו של אחמדי-נז'אד נסגרו באיראן למעלה מ-60 יומונים וכתבי עת.  

רוז (איראן), 17.3.08

 

יומון איראני מזהיר מפני הצבת מערכת הגנה אמריקאית בתורכיה

מאמר המערכת ביומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, הזהיר מפני מימוש הצעה של ארה"ב לתורכיה, להציב מערכת הגנה מפני טילים בליסטיים בשטחה. לדברי היומון, צעד כזה יפגע בביטחונן הלאומי של שכנותיה של תורכיה, ביניהן איראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 16.3.08

 

סעודיה: מחלוקת סביב צירוף נשים לאגודת חכמי הדת הבכירים

בסעודיה ישנה מחלוקת הלכתית סביב בקשה של מספר אנשי דת, לצרף לאגודת חכמי הדת הבכירים נשים שיוכשרו לכך. לדעת התומכים, כניסת האישה לאגודה עשויה לסייע בעת פרסום פסקי הלכה הנוגעים לנשים. המתנגדים טענו כי חברות באגודה היא משרה ציבורית שאסור לאישה להתמנות אליה.

www.islamonline.net, 15.3.08

 

שתי כנסיות נסגרו באלג'יריה

שלטונות אלג'יריה סגרו שתי כנסיות באזור אלקבילה בטענה שהן פעלו שלא כחוק. לאחרונה מנסים השלטונות האלג'יראים לפקח ולצמצם ככל האפשר את הפעילות הנוצרית-מיסיונרית בקרב האוכלוסייה המוסלמית במדינה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.03.08

 

הכנסייה הקופטית במצרים: לא נתיר לנוצרי שהתגרש לשוב ולהינשא

בית הדין המנהלי העליון במצרים דחה את ערעורה של הכנסייה האורתודוכסית על פסק דין קודם, שהתיר לנוצרי שהתגרש שלא מחמת ניאוף, להינשא בשנית. ראשי העדה הקופטית במצרים הביעו התנגדות להחלטת בית המשפט, המנוגדת, לדבריהם, לברית החדשה,  ואמרו כי לא יצייתו לה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.3.08

 

בכיר איראני: עם בואו, ינקום המהדי בציונות

סגן שר התרבות וההדרכה האסלאמית באיראן, מוחמד האדי הומאיון, אמר כי לכשיופיע המהדי (מעין משיח בשיעה) הוא ינקום בציונות ויגבה ממנה את מחיר דמו של עלי (בן דודו וחתנו של הנביא מחמד)". לדבריו, "הדרך היחידה לגאולת העולם ולהסרת העוולות ממנו הא חיסול הציונות העולמית והשבח לאל, הדרך לכך נסללת."

bfnews.ir (איראן), 9.3.08