המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חוקר פלסטיני: בניית מסגדי ענק באירופה - תזיק למוסלמים
1/10/2007


חוקר פלסטיני: בניית מסגדי ענק באירופה -  פרובוקציה שתזיק למוסלמים

 

החוקר הפלסטיני, ד"ר ח'אלד אל-חרוב, פרסם מאמר ביקורת על המוסלמים באירופה ששתקו לאחר פיגועי טרור ותרמו בכך לפגיעה בדימוי של המוסלמים. כמו כן, טען כי אין לבנות מסגדי ענק באירופה כדי לא להרגיז את החברה הסובבת אותם ומשום שהדבר עלול לפגוע במוסלמים.[1] להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"בבריטניה מתנהל ויכוח ממושך בעניין כוונתם של חלק מן המוסלמים, "קבוצת התבליע'", לבנות במזרח לונדון מסגד שייחשב לגדול בבריטניה, אם לא באירופה כולה. מן הפרסומים על עיצוב המסגד עולה הערכה כי הוא יכיל מקום ל- 40 אלף איש ותהיה אפשרות להרחיבו כך שיכיל מקום ל- 70 אלף איש... מדוע מתעקשים המוסלמים באירופה לבנות מסגדים שגודלם מופרז? ומדוע קיימת התנגדות ציבורית ופוליטית של החברה המארחת את המוסלמים [באירופה] לבנות מסגדים כאלה.

 

האווירה הכללית באירופה השתנתה לאחר [פיגועי] הטרור של ה-11 בספטמבר 2001, [ולאחר] פיגועי הטרור ברכבות התחתיות, במדריד בשנת 2005 ובלונדון. כך גם [לאחר] רצח הבמאי ההולנדי [ואן גוך], שהפיק סרט על דיכוי האישה המוסלמית. לאחר מכן היו גילויי אלימות שליוו את המחאה על הפצת הקריקטורות בדנמרק [נגד הנביא] והמחאה נגד נאומו המפורסם של האפיפיור [שהמוסלמים נפגעו ממנו]. לאחר כל זאת, החל [העולם] להתייחס אל המוסלמים בחשד כבד. הם נתפסו כמקור האיום והאלימות וכמי שמקצת המסגדים שלהם מהווים מדגרות לטרוריסטים ואלה מערערים [את יסודות]   החברה שבה הם חיים.

 

התמונות של 'דתיים' מזוקנים, שנהגו לבקר בקביעות במסגדים בשכונותיהם בערי אירופה, הרסו את הפזורה האסלאמית... האנשים האלה נראו בקלטות הווידאו לאחר כל פעולת טרור כשהם מתפארים כי הם העומדים מאחורי פעולה כזאת או אחרת. אלא שהפזורה האסלאמית הגדולה באירופה, שברובה המכריע היא פייסנית ואינה תומכת בכל הטרור ההוא ובאלימות, אחראית במידה רבה לכך שלא הייתה הגנה על דימויה כבלתי אלימה. בספרד למשל, סיפרו לי כמה חברים כי הורע דימוי המוסלמים במדינה עקב הפיצוצים ברכבות, אולם השתיקה וחוסר האכפתיות הכללית בחוגי הפזורה המוסלמית ביססו את מגמת ההרעה בדימוי זה.

 

הפזורה המוסלמית לא יצאה להגן על דימויה ולהפגין בכוח נגד הקבוצה הקיצונית מתוכה, שביצעה את הטרור. הספרדים לא חשו שהמוסלמים בארצם מזדהים עימם באופן יוצא מן הכלל. שתיקת המוסלמים התפרשה כהסכמה למה שהתרחש. כך גם לגבי המוסלמים בבריטניה, שרובם פייסנים, אך הם נותרו שותקים ופאסיביים בהתמודדות עם אלה המטביעים את הספינה על יושביה.

 

מובן שיש פירושים חברתיים ופוליטיים לפאסיביות... [אחד מהם הוא] תרבות הפחד שהביאו עימם המוסלמים ממדינות מוצאם, האוסרות הפגנות ומעורבות בענייני הכלל. רבים מבני הפזורה המוסלמית חוששים כי אם ישתתפו בהפגנה שקטה או בפעילות מחאה על נושא הנוגע להם, הם יובלו אל [מנגנוני] המודיעין וייעצרו או שתירשם לחובתם נקודה שחורה.

 

באווירה הכללית השלילית, המתפתחת כלפי המוסלמים באירופה, הם אינם מגלים את הרגישות הנדרשת ההולמת את הנסיבות, אלא מתכננים מיזמים של [הקמת] מרכזי דת ומסגדים ומתנהגים כאילו הם בכוכב אחר. הבעיה היא שכל קבוצה מוסלמית בפזורה מתנהגת וחושבת במנותק מן האחרים ו"מבעיותיהם". למשל, ל"קבוצת התבליע'", העומדת מאחורי בניית המסגדים הענקיים במזרח לונדון, אין קשר לפוליטיקה. זוהי קבוצה שקטה ובלתי אלימה, אך בעלת רציונל פוליטי וחברתי מוגבל: אנשיה סבורים כי בניית המסגדים קשורה אליהם בלבד ולא לכל המוסלמים בבריטניה. הם שוכחים שהבריטים אינם מבדילים בין הקבוצות המוסלמיות השונות או בין רובדי הפזורה המוסלמית, אלא רואים [במוסלמים] צבא של אנשים דומים, מזוקנים, עוטים לבוש ארוך ושל נשים העוטות רעלה. כל זה גורם לפרובוקציה כלפי החברה [האירופית] הסובבת ולהגברת הגזענות.

 

הוצאה של יותר מחצי מיליארד דולר לבניית מסגד ענק במזרח לונדון לא תועיל למוסלמים אלא תזיק להם. אפשר לבנות בסכום הזה מסגדים רבים במקומות שונים בבריטניה, שלא יהיו בולטים באופן מוגזם ושלא ירגיזו את החברה הסובבת אותם. כל זאת בהנחה שהוצאת סכום ענק זה לבניית המסגדים עומדת בעדיפות ראשונה וברור שאין זה כך. בתקופה שבה העוני, הרעב, הבערות והמחלות מכלים מיליוני בני אדם בעולם, הצורך לבנות את האנושות דחוף יותר מבניית מסגדים. אלה התורמים לבניית המסגדים הגדולים באירופה, הגורמת להגברת הגזענות נגד המוסלמים שם, צריכים להתבייש בכך שהצלת העניים המוסלמים בעולם, באפגניסטן, בדרפור, בסומליה ובאינדונזיה, ממומנת ברובה מכספי ארגונים זרים כולל ארגונים אירופיים.

 

יש התוהים היכן "הסובלנות האירופית" או מדוע האירופים אינם מקבלים את האחר? כיצד הם דוחים את המוסלמים ומתנגדים לבניית מסגדים? זו בריחה מהבעיה הבסיסית. הבעיה המוצגת היא כיצד לא להפריז בקריאת התגר על החברה באירופה וכיצד לא להתמקד בגילויים דתיים או להפגין אותם בפומבי באמצעות המסגדים הגדולים ומוסדות הדת...

 

למרות זאת, כל השוואה בין אותן החברות לבין החברות המוסלמיות בנושא חופש הפולחן הדתי גורמת לנו לחוש בושה. די אם נשאל: באיזו עיר בירה אסלאמית אפשר לבנות כנסיה או בית תפילה הנדי או סיקי, למשל, שיהיה גדול יותר מכל מסגד שבה? באיזו מדינה אסלאמית אפשר לקנות מסגדים ולהפוך אותם לכנסיות או לבתי תפילה הנדיים בדומה למצב באירופה, ששם על צריחי מסגדים רבים באירופה עדיין נמצאים הצלבים הקדומים מן התקופות שבהן הם היו כנסיות? האם יכולות כמה מן הקבוצות האסלאמיות הפעילות באירופה בנושא בניית מסגדים וכיו"ב לפעול באותה חופשיות ובאותה היכולת במדינות המוצא של אנשיהן?

 

כל זה לא נאמר כדי לטעון שכל האירופאים טהורים ונקיים מגזענות כלפי המוסלמים או כלפי לא אירופאים אחרים, ואכן קיימים גזענות חבויה וימין קיצוני בעל תוכניות מפחידות. זה נאמר רק כדי לטעון שהדת והטקסים הדתיים אינם עומדים במרכז המודעות אצל בני האדם. רוב האנשים אינם עוסקים בדת ויש באופן כללי תרבות המכבדת את הבחירה של הפרט ושל הקבוצות ליישם את רצונם. כמו כן הדברים נאמרו גם כדי לטעון שהחוק דואג לכבד ולטפל באינטרסים של האנשים כולל אלה הדתיים, ומחייב חלק מהרשויות המוניציפאליות לסייע חומרית בבניית המסגדים. לכן הנעלם הגדול ביותר בחוגי הפזורה המוסלמית באירופה הוא [מה תהיה מידת] התבונה בהתייחסות [הפזורה המוסלמית] לנסיבות ההיסטוריות המתאפיינת [בצורך לגלות] רגישות רבה. בניית המסגדים הגדולים בערים באירופה איננה נחוצה ומעוררת פרובוקציה שתזיק לכלל המוסלמים שם."     

 [1] אל-איאם (רש"פ), 24.9.2007